Pajala kommun
Pajala kommun har 5 718 invånare och en median för ekonomisk standard på 297 tkr, 9 procent lägre än riket.
Inkomster i Pajala kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Pajala kommun | 297 tkr | 335 tkr | 5 718 | 31282219 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Pajala kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Pajala | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 35,3 % | | 30,3 % | +5,0 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 23,3 % | | 20,5 % | +2,8 |
|---|
| Vänsterpartiet | 15,1 % | | 6,7 % | +8,4 |
|---|
| Moderaterna | 9,6 % | | 19,1 % | −9,5 |
|---|
| Kristdemokraterna | 8,3 % | | 5,3 % | +3,0 |
|---|
| Centerpartiet | 3,5 % | | 6,7 % | −3,2 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,1 % | | 5,1 % | −3,0 |
|---|
| Liberalerna | 1,5 % | | 4,6 % | −3,1 |
|---|
| Övriga partier | 1,3 % | | 1,5 % | −0,2 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 79,5 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 249 | 4,4 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 275 | 4,8 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 307 | 5,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 278 | 4,9 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 243 | 4,3 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 272 | 4,8 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 270 | 4,7 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 297 | 5,2 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 228 | 4,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 224 | 3,9 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 280 | 4,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 334 | 5,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 391 | 6,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 464 | 8,1 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 519 | 9,1 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 483 | 8,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 593 | 10,4 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 4 759 | 83,4 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 946 | 16,6 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| Sverige | 4 859 | 85,2 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 603 | 10,6 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 247 | 4,3 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| Svenskt | 5 310 | 93,1 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 304 | 5,3 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 94 | 1,6 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| Ogifta | 2 954 | 51,8 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 1 804 | 31,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 518 | 9,1 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 428 | 7,5 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 484 | 16,5 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 714 | 24,4 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 152 | 5,2 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 462 | 49,9 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 115 | 3,9 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 4 616 | 80,9 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 35 | 0,6 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 929 | 16,3 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 129 | 2,3 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| Småhus | 4 714 | 82,6 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 746 | 13,1 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 70 | 1,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 57 | 1,0 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 126 | 2,2 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Pajala | |
|---|
| Hyresrätt | 1 052 | 31,9 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 14 | 0,4 % | |
|---|
| Äganderätt | 2 226 | 67,6 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 1 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| –1920 | 291 | 4,8 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 164 | 2,7 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 376 | 6,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 649 | 10,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 693 | 11,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 557 | 9,3 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 515 | 8,6 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 591 | 9,8 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 223 | 3,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 114 | 1,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 91 | 1,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 13 | 0,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 1 728 | 28,8 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 5 841 | 97,3 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 20 | 0,3 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 5 | 0,1 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 14 | 0,2 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 114 | 1,9 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 11 | 0,2 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| Bostad | 6 005 | 26,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 147 | 0,7 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 182 | 0,8 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 102 | 0,5 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 528 | 2,3 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 15 346 | 67,9 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 290 | 1,3 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Pajala | | Riket |
|---|
| Landareal | 791 029 | 97,4 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 21 306 | 2,6 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Pajala | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 187 | 7,9 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 1 479 | 62,3 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 270 | 11,4 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 371 | 15,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 67 | 2,8 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Pajala | |
|---|
| Sysselsatta | 2 266 | 86,6 % | |
|---|
| Arbetslösa | 45 | 1,7 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 317 | 12,1 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Pajala | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 234 | 8,5 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 458 | 16,7 % | |
|---|
| Energi och miljö | 13 | 0,5 % | |
|---|
| Bygg | 384 | 14,0 % | |
|---|
| Handel | 215 | 7,8 % | |
|---|
| Transport | 184 | 6,7 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 63 | 2,3 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 9 | 0,3 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 5 | 0,2 % | |
|---|
| Fastigheter | 30 | 1,1 % | |
|---|
| Företagstjänster | 163 | 5,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 121 | 4,4 % | |
|---|
| Utbildning | 282 | 10,3 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 462 | 16,9 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 97 | 3,5 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 14 | 0,5 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Pajala | |
|---|
| Näringslivet | 1 862 | 67,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 883 | 32,2 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Pajala | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 19 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 296,6 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 334,7 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 5 718 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Pajala | Riket |
|---|
| Alla | 14 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 21 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 15 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 15 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Pajala | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 3 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 2 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Pajala | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 318,8 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 351,6 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 4 662 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Pajala | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 214,0 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 4,8 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 45,8 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 116,6 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4,5 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 4,5 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 3,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 1,8 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,0 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,7 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 1,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,7 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,2 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,4 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 89,0 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,5 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 315,4 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Pajala | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 57 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 22 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 86 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 50 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 11 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 18 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 7 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 98 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 9 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Pajala | Riket |
|---|
| Antal | 3 443 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 603 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Pajala kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Pajala | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 1,60 | 4,28 (2025) | 2024 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Pajala | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 87,17 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 1,23 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 20,80 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 4,54 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Pajala | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 64,17 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,29 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Pajala | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,01 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 14,83 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Pajala | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 16,49 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 24 | 40 (2025) | 2023 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 3,80 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Pajala | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 220 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 82,35 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 74,40 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 67,24 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Pajala | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 6 365 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 397,8 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 69,19 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 245 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Pajala | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 76,19 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 88,24 | 84,95 | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Pajala kommun
I kommunen finns 54 naturreservat.
- Ahmakero naturreservat, 897 hektar, bildat 2009
Naturreservatet Ahmakero ligger 15 km söder om Kitkiöjärvi i norra delen av Pajala kommun på höjden 290 till 400 m.ö.h. Området består av berget Ahmakero och dess flacka västra och nordvästra delar. Skogarna i Ahmakero är brandpräglade och området karaktäriseras av gles gammal tallskog som framförallt i de östra … - Anokangas naturreservat, 872 hektar, bildat 2009
Anokangas är en stor sedimentslätt intill Parkajoki, ca 4 km söder om Kitkiöjärvi i norradelen av Pajala kommun. Karakteristiskt för området är torra till skarpa hedar med i stort sett trädslagsrena, glesa tallskogar. Anokangas är ett mycket naturskönt och lättvandrat naturreservat. Den typ av skog som finns här, … - Haaravaara naturreservat, 340 hektar, bildat 2009
- Harsu naturreservat, 622 hektar, bildat 2014
Harsu ligger 11 km norr om Pajala. I den västra delen av området finns två berg, Käryvaara och Harsu som sträcker sig drygt 260 meter över havet. I de centrala delarna flackar området ut och övergår österut gradvis i en skogs- och myrmosaik genomkorsad av två bäckdråg. En mindre del av objektets totala mängd våtmarker … - Iskusvaara naturreservat, 215 hektar, bildat 2010
- Jalomaa naturreservat, 17 km², bildat 2021
Jalomaa ligger 20 km sydost om centrala Pajala eller 8 km väst om Kardis, i ett utpräglat bergkullsslättlandskap inom Pajala kommun. Reservatet sträcker sig ca 10 km i nordsydlig riktning och är beläget på en höjd av ca 130 m till 180 m över havet, och utgörs av en skogs- och myrmosaik samt större fastmarksområden. På … - Jupukka naturreservat, 83 hektar, bildat 1977
- Jylkkyvaara naturreservat, 19 km², bildat 1997
Beslut om utvidgning av Jylkyvaara. Utvidgningen består av ett "SNUS-område", kurkkionvuoma, som även ingår i myrskyddsplanen. - Kiimavaara naturreservat, 10 km², bildat 2025
Natursköna Kiimavaara ligger omkring 14 km sydost om byn Lainio. Området består dels av det tallskogsbeklädda berget Kiimavaara, ca 300 m ö h, dels av en myllrande mosaik av åsryggar, flackare skogsland, myrmarker, sjöar och tjärnar norr och söder om berget. Hela området karaktäriseras av natur- och urskogsartad … - Kiuhtisvaara naturreservat, 338 hektar, bildat 2009
- Kolkonlaki naturreservat, 99 hektar, bildat 2013
Kolkonlaki är belägen ca 2,5mil nordväst om byn Kaunisvaara i Pajala kommun och endast några hundra meter väster om det blivande naturreservatet Kolkonliikas tallskogar. Området utgörs av berget Kolkonlakis blockrika syd- sydvästsluttning ner mot den smala sjön Vassikajärvet som mynnar ut i Kolkonjoki. I västra smala … - Kolkonliika naturreservat, 413 hektar, bildat 2013
Kolkonliika är beläget ca 13 km nordost om Kangos och strax norr om det stora myrkomplexet Tervavuoma i Pajala kommun. Området omfattar 413 ha varav ca hälften av arealen utgörs av våtmarker i form av topogena kärr, strängflarkkärr och strängblandmyrar. Skogarna skiftar från rena tallskogar i västra delen till … - Kurkkiorova naturreservat, 445 hektar, bildat 2009
- Kursujärvi naturreservat, 333 hektar, bildat 2013
Kursujärvi är beläget 6 km nord nordost om by Käymäjärvi i Pajala kommun. Området är långsmalt och domineras av den kursudal som skär genom norra delen av området i tydlig väst-östlig riktning. I kursudalen rinner en jokk vilken mynnar ut i Kursujärvi, i områdets östra del. Söder om kursudalen dominerar barrskogar och … - Kursuniskanmaa naturreservat, 417 hektar, bildat 2007
- Kursunkangas naturreservat, 71 hektar, bildat 1997
Revidering av reservatsbeslut. Gränsen har justerats till Lantmäteriets inmätta gräns, syftet har förtydligats och reservatsföreskrifterna har moderniserats. Ingen direkt skärpning av reservatsföreskrifterna har införts. - Kuusilaenpalo naturreservat, 227 hektar, bildat 2011
- Kuusivaara naturreservat, 22 km², bildat 1997
- Lehtiroa naturreservat, 337 hektar, bildat 2024
Lehtiroa ligger ca 12 km nordost om Ullatti. Reservatet består i huvudsak av det brant uppstickande granitberget Lehtiroa (ca 437 meter över havet) och dess sluttningar. I norr ingår våtmarksområdet Kaljunjänkkä, sumpskogar och en lövbränna. I nordväst rinner ett mindre vattendrag som är ett biflöde till Pierujoki. … - Lompolonperänvaara naturreservat, 63 hektar, bildat 2009
- Marjamaa naturreservat, 12 km², bildat 2009
- Masugnsbyn naturreservat, 57 hektar, bildat 1980
Revidering av reservatsbeslut. Gränsen är justerad mot Lantmäteriets inmätta gräns. - Mukkaharjut naturreservat, 558 hektar, bildat 2025
Mukkaharjut ligger långt upp i nordöstra länsdelen, ungefär mitt emellan Muodoslompolo och Kitkiöjärvi, strax öster om väg 99. I reservatet kan man upptäcka mycket strövvänliga och natursköna skogar, som ligger i ett landskap med intressant geomorfologi. Mukkaharjut betyder krokåsarna på meänkieli. Som namnet antyder … - Naakakero naturreservat, 346 hektar, bildat 1998
- Naakaoja naturreservat, 209 hektar, bildat 2009
- Nenävuoma naturreservat, 26 km², bildat 2012
Naturreservatet Nenävuoma är en myr-skogmosaik belägen i det flacka, myrrika landskapet mellan Tärendö och Pajala. Reservatet utgör en mindre del av det stora våtmarkskomplexet Ahvenvuoma. Berggrunden i området består av sura till intermediära intrusivbergarter samt basiska vulkaniska bergarter. Myrarna är i skiftande … - Nivalehto naturreservat, 64 hektar, bildat 2013
Området utgörs av gammal urskogsartad och lövrik granskog. En stor del är frodig sumpskog med inslag av rena kärr. Skogen är i vissa delar högproduktiv med arter som strutbräken och röd trolldruva. Det finns även inslag av mager gransumpskog. Trots att det är så blött är hela området kraftigt brandpräglat. Vi har inte … - Norppujoki naturreservat, 974 hektar, bildat 2010
- Norra Jukkasvaara naturreservat, 136 hektar, bildat 2020
Norra Jukkasvaara ligger 11 km nordväst om Tärendö i Pajala kommun och utgörs av berget Jukkasvaaras norra och östra sluttningar. I områdets norra del ingår en mindre del av våtmarken Kielisenvuoma som har mycket höga naturvärden. Skogen i reservatet är generellt lövrikt med gamla björkar, aspar och sälgar. Den rika … - Norra Vaijavuoma naturreservat, 118 hektar, bildat 2009
- Paljaslaki naturreservat, 138 hektar, bildat 2005
- Palolaki rengärde naturreservat, 175 hektar, bildat 2021
Palolaki rengärde ligger ca 9 kilometer väster om Tärendö i Pajala kommun. Området ligger nedan gränsen för fjällnära skog och inom norra Norrlands och Finlands barrskogsområden och bergkullslätter. Skogen är talldominerad och av naturskogs- eller urskogsartad karaktär. Hela området är starkt präglat av brand. … - Pessinki fjällurskog naturreservat, 972 km², bildat 2000
- Puolamarova naturreservat, bildat 2011
- Puolamarova naturreservat, 272 hektar, bildat 2025
Puolamarova är ett stort, fristående skogsberg 12 km söder om Narken i sydvästra delen av Pajala kommun. Berget (370 m ö.h.) har tillsammans med andra toppar i regionen stuckit upp ovanför högsta kustlinjen och de har bildat en skärgård under förra istiden. Större delen av berget i reservatet består av rösberg, det … - Päävaara naturreservat, 443 hektar, bildat 2020
Päävaara är beläget 10 km sydost om Sattajärvi i Pajala kommun. I väster utgörs reservatet av bergen Päävaara och Kiojulehtolaki och i öster av svagt sluttande skogsmark med insprängda våtmarker. I den norra delen av det planerade reservatet finns en mindre gransumpskog som i dagsläget är skyddad som … - Rissavaara naturreservat, 13 km², bildat 2009
Naturreservatet Rissavaara ligger i västra kanten av Pajala kommun, ca 25 km väster om Tärendö. Mitt i reservatet reser sig de två bergstopparna Rissavaara och Rissahuornanen. Berget Rissavaara är Pajala kommuns näst högsta berg, 526 m ö h, och erbjuder en milsvid utsikt. Berggrunden i reservatet är näringsfattig och … - Rumpunen domänreservat naturreservat, 217 hektar, bildat 1997
- Ruohojoki naturreservat, 36 hektar, bildat 1997
Revidering av reservatsbeslut. Gränsen har justerats till Lantmäteriets inmätta gräns, syftet har förtydligats och reservatsföreskrifterna har moderniserats. Ingen direkt skärpning av reservatsföreskrifterna har införts. - Sammakkovaara naturreservat, 146 hektar, bildat 2013
Sammakkovaara är ett berg som ligger ca 20 km NV om Pajala. Området inventerades först under SNUS-inventeringen (2004) och kompletterade fältbesök har sedan gjorts i området under 2007. Skogarna på berget domineras av en produktiv barrblandskog med stort inslag av löv, främst vårtbjörk men även grov asp och sälg. … - Suorsapakka domänreservat naturreservat, 360 hektar, bildat 1997
- Särkirova naturreservat, 288 hektar, bildat 2005
- Särkitievat naturreservat, 33 km², bildat 2021
Reservatet ligger i norra spetsen av Pajala kommun, cirka 11 kilometer nordväst om Muodoslompolo. Det inbegriper de flacka bergen Muosselkä, cirka 395 meter över havet, och Vittaselkä, 398 meter över havet, samt ås- och hedlandskapet Särkitievat. Det nordliga läget sätter en stark prägel på skogarna i Särkitievat. … - Södra Jukkasvaara naturreservat, 282 hektar, bildat 2009
- Tervajoki naturreservat, 762 hektar, bildat 1997
Naturreservatet Tervajoki ligger ungefär 18 kilometer nordväst om Pajala och består av skogarna runt bäcken Tervajoki samt delar av det jättelika våtmarkskomplexet Vännijänkä, som är ett av landets största områden med järnockra och rikkärr. Våtmarkerna har bedömts hålla högsta naturvärde i Länsstyrelsens … - Tervavuoma naturreservat, 58 km², bildat 2003
Registrerat syfte, miljömål mm, lagakraft, kopplat dokument - Tunturit naturreservat, 123 km², bildat 2008
Tunturits naturreservat är ett stort och starkt kuperat, väglöst vildmarksområde i ett ovanligt östligt läge. Större delen av reservatet ligger ovanför gränsen för fjällnära skog och från de många bergstopparna i reservatet har man en milsvid utsikt över reservatets vackra, vidsträckta myrmarker, fjällhedar och … - Tuohilehot naturreservat, 101 hektar, bildat 2009
- Tuomikursun naturreservat, 357 hektar, bildat 2011
Tuomikursun ligger 19 kilometer öster om Tärendö i Pajala kommun. Området är flackt och består av en mosaik av skog och myr i öster samt den flacka nedre sluttningen av berget Löytypalo i väster. Palo betyder bränna på Meänkieli och löyty är mycket möjligt en omskrivning av ordet lehti som betyder löv. Nära … - Täljstensskogen naturreservat, 22 hektar, bildat 2018
Täljstensskogen ligger vid Tärendöälven, knappt en mil sydväst om Junosuando i Pajala kommun. Naturreservatet ligger på ömse sidor om älven och marken sluttar ofta brant ner mot vattnet. Täljstensskogen är en botaniskt väldigt intressant lokal och utgörs till största del av strandnära kalkbarrskog, vilket är en … - Valkeajärvi naturreservat, 637 hektar, bildat 2023
Naturreservatet Valkeajärvi ligger i ett flackt till småkuperat landskap ca 3 km nordost om byn Merasjärvi. Här finns gott om sjöar, vattendrag och våtmarker. Lavrika tallskogar dominerar skogsmarkerna. Reservatet ligger i ett stort område med isälvssediment och sand utgör de vanligaste jordlagren. I de nordöstra … - Vasikkavuoma naturreservat, 200 hektar, bildat 1999
- Vinsanlehto naturreservat, 88 hektar, bildat 1997
- Vännijänkkä naturreservat, 948 hektar, bildat 2003
Registrerat syfte, miljömål mm, lagakraft, kopplat beslut/skötselplan
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Pajala kommun
Kommunen är indelad i 5 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Pajala kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.