Hoppa till innehållet
Svenska Platser

2023C1030 i Malungs nordöstra tätort, Malung-Sälen kommun

2023C1030 är ett demografiskt statistikområde (DeSO) i Malung-Sälen kommun, en del av Malungs nordöstra tätort. Här bor 1 972 personer. Sidan visar SCB:s statistik för området bredvid kommunen och riket.

Karta över 2023C1030

Det markerade fältet är områdets gräns enligt SCB:s indelning DeSO 2025.

Gator i området

Gator vars mittpunkt ligger i området. Listan fylls på allt eftersom gatornas läge hämtas.

Befolkning

Ålder 2025

ÅlderAntalOmrådetMalung-SälenRiket
0–4 år884,4 %3,8 %4,9 %
5–9 år1286,3 %4,7 %5,6 %
10–14 år1005,0 %4,8 %5,9 %
15–19 år1316,5 %5,3 %6,0 %
20–24 år974,8 %4,6 %5,7 %
25–29 år1175,8 %5,0 %5,8 %
30–34 år1015,0 %6,2 %7,0 %
35–39 år1065,3 %6,1 %7,1 %
40–44 år1125,6 %5,5 %6,3 %
45–49 år964,8 %5,5 %6,0 %
50–54 år1216,0 %6,6 %6,3 %
55–59 år1356,7 %7,2 %6,3 %
60–64 år1376,8 %6,8 %5,9 %
65–69 år1115,5 %6,6 %5,2 %
70–74 år1165,8 %6,2 %4,8 %
75–79 år1336,6 %6,4 %4,7 %
80– år1839,1 %8,6 %6,4 %

Svensk och utländsk bakgrund 2025

Utländsk/svensk bakgrundAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Svensk bakgrund1 40869,8 %84,0 %72,3 %
Utländsk bakgrund61030,3 %16,0 %27,7 %

Födelseregion 2025

FödelseregionAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Sverige1 55176,9 %86,7 %79,2 %
Europa utom Sverige1356,7 %7,6 %9,0 %
Övriga världen inkl. uppgift saknas32916,3 %5,7 %11,9 %

Medborgarskap 2025

MedborgarskapAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Svenskt1 82390,4 %93,1 %92,2 %
Europeiskt utom svenskt703,5 %4,9 %4,2 %
Övriga världen inkl. statslös och okänt1206,0 %2,0 %3,7 %

Civilstånd 2025

CivilståndAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Ogifta1 16757,9 %57,4 %54,2 %
Gifta49524,6 %27,9 %31,9 %
Skilda23311,6 %9,5 %10,0 %
Änkor/änklingar1185,9 %5,2 %3,9 %

Hushållstyper 2025

HushållstypAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Sammanboende med barn15715,2 %16,8 %21,4 %
Sammanboende utan barn22221,6 %26,2 %23,9 %
Ensamstående med barn858,3 %6,3 %7,1 %
Ensamstående utan barn51750,2 %45,7 %42,0 %
Övriga hushåll545,2 %5,0 %5,6 %

Boende och bebyggelse

Boende efter upplåtelseform 2025

UpplåtelseformAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Äganderätt99149,2 %73,8 %46,9 %
Bostadsrätt1819,0 %3,2 %20,5 %
Hyresrätt80339,8 %16,2 %30,3 %
Uppgift saknas391,9 %6,8 %2,3 %

Boende efter hustyp 2025

HustypAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Småhus1 12455,8 %77,5 %50,9 %
Flerbostadshus57228,4 %11,7 %43,6 %
Övriga hus24912,4 %3,1 %1,0 %
Specialbostäder331,6 %0,9 %2,2 %
Uppgift saknas391,9 %6,8 %2,3 %

Lägenheter efter upplåtelseform 2025

UpplåtelseformAntalOmrådetMalung-Sälen
Hyresrätt58949,3 %29,9 %
Bostadsrätt13211,1 %21,2 %
Äganderätt47339,6 %48,8 %
Uppgift saknas00,0 %0,0 %

Bostädernas byggår 2025

ByggårAntalOmrådetMalung-SälenRiket
–19207411,7 %8,0 %14,2 %
1921–1930579,0 %3,7 %6,2 %
1931–19407712,2 %3,7 %6,3 %
1941–1950426,6 %2,5 %6,3 %
1951–19608613,6 %5,0 %7,7 %
1961–197010716,9 %9,6 %12,8 %
1971–19809414,9 %16,2 %16,6 %
1981–1990436,8 %11,7 %7,7 %
1991–2000274,3 %3,7 %3,8 %
2001–201020,3 %5,5 %4,7 %
2011–202020,3 %1,6 %3,8 %
Okänt213,3 %28,6 %8,1 %

Bostadsbyggnader 2025

ByggnadstypAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Småhus friliggande54986,9 %86,9 %81,9 %
Småhus flera lägenheter193,0 %7,2 %1,4 %
Småhus radhus172,7 %0,8 %5,0 %
Flerbostadshus477,4 %2,2 %5,6 %

Byggnader och markyta 2025

ByggnadstypAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Bostad63233,7 %43,6 %34,0 %
Industri392,1 %0,3 %1,0 %
Samhällsfunktion482,6 %1,6 %1,6 %
Verksamhet452,4 %0,7 %0,8 %
Ekonomibyggnad00,0 %0,0 %0,5 %
Komplementbyggnad1 10258,8 %52,6 %59,7 %
Övrig byggnad80,4 %1,2 %2,5 %

Land- och vattenareal 2026

ArealtypHektarOmrådetMalung-SälenRiket
Landareal76893,5 %94,7 %77,0 %
Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna546,5 %5,3 %5,9 %
De fyra stora sjöarna00,0 %0,0 %1,7 %
Havsvatten00,0 %0,0 %15,4 %

Utbildning och arbete

Utbildningsnivå, 25–65 år 2025

UtbildningsnivåAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Förgymnasial utbildning16617,4 %11,5 %9,3 %
Gymnasial utbildning51754,2 %56,6 %39,7 %
Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år10611,1 %13,1 %16,3 %
Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer13414,0 %15,1 %31,9 %
Uppgift om utbildningsnivå saknas313,2 %3,7 %2,8 %

Arbetsmarknadsstatus 2024

GruppAntalOmrådetMalung-Sälen
Sysselsatta83882,1 %86,7 %
Arbetslösa515,0 %2,2 %
Personer utanför arbetskraften13713,4 %11,1 %

Avser personer 20–64 år.

Sysselsatta efter näringsgren 2024

Näringsgren SNI 2007AntalOmrådetMalung-Sälen
Jordbruk, skogsbruk och fiske293,0 %4,9 %
Tillverkning och utvinning10811,3 %9,4 %
Energi och miljö171,8 %1,5 %
Bygg858,9 %13,5 %
Handel10811,3 %11,5 %
Transport282,9 %3,2 %
Hotell och restaurang394,1 %4,8 %
Information och kommunikation70,7 %0,7 %
Finans och försäkring30,3 %0,4 %
Fastigheter111,2 %1,3 %
Företagstjänster656,8 %7,7 %
Offentlig förvaltning och försvar485,0 %3,4 %
Utbildning12713,3 %10,2 %
Vård och omsorg23424,5 %15,9 %
Kultur och personliga tjänster444,6 %9,9 %
Uppgift saknas151,6 %2,1 %

Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.

Sysselsatta efter sektor 2024

Arbetsställets sektortillhörighetAntalOmrådetMalung-Sälen
Näringslivet55157,8 %70,9 %
Offentlig förvaltning (staten, kommun, region)40442,3 %29,0 %

Ekonomi

Ekonomisk standard 2024

MåttOmrådetMalung-SälenRiket
Kvartil 1, andel personer, procent39 %27 %25 %
Kvartil 2, andel personer, procent26 %27 %25 %
Kvartil 3, andel personer, procent21 %26 %25 %
Kvartil 4, andel personer, procent14 %20 %25 %
Medianvärde, tkr273,8 tkr314,3 tkr327,3 tkr
Medelvärde, tkr314,5 tkr358,3 tkr390,4 tkr
Antal personer totalt1 97210 07810 346 694

Låg och hög ekonomisk standard 2024

Låg ekonomisk standard, procent

ÅlderOmrådetMalung-SälenRiket
Alla21 %13 %13 %
0–19 år33 %17 %17 %
20–64 år20 %11 %13 %
20–65 år19 %11 %13 %
65+ år13 %13 %10 %
66+ år13 %13 %10 %

Hög ekonomisk standard, procent

ÅlderOmrådetMalung-SälenRiket
Alla3 %6 %7 %
0–19 år1 %3 %4 %
20–64 år4 %7 %8 %
20–65 år4 %7 %8 %
65+ år4 %4 %8 %
66+ år4 %4 %8 %

Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.

Inkomstklasser 2024

MåttOmrådetMalung-SälenRiket
Kvartil 1, andel personer, procent28 %24 %25 %
Kvartil 2, andel personer, procent34 %31 %25 %
Kvartil 3, andel personer, procent24 %28 %25 %
Kvartil 4, andel personer, procent14 %17 %25 %
Medianvärde, tkr311,0 tkr338,0 tkr359,2 tkr
Medelvärde, tkr332,7 tkr359,5 tkr399,7 tkr
Antal personer totalt1 5478 2068 071 896

Avser sammanräknad förvärvsinkomst.

Nettoinkomst 2024

Medelvärde för samtliga, tkr

InkomstkomponentOmrådetMalung-SälenRiket
Löneinkomst 219,3 tkr243,6 tkr289,5 tkr
Näringsinkomst med mera2,7 tkr7,6 tkr6,5 tkr
Inkomst av kapital35,2 tkr53,5 tkr63,8 tkr
Pensioner90,4 tkr90,1 tkr80,1 tkr
Sjuk- och aktivitetsersättning7,7 tkr5,0 tkr4,6 tkr
Sjukpenning med mera5,4 tkr5,7 tkr5,8 tkr
Föräldrapenning3,9 tkr4,0 tkr5,2 tkr
Arbetsmarknadsstöd2,2 tkr2,0 tkr4,7 tkr
Övriga skattepliktiga transfereringar1,4 tkr1,0 tkr1,3 tkr
Barnbidrag3,9 tkr3,1 tkr4,0 tkr
Studiestöd inkl. studielån1,0 tkr1,7 tkr5,2 tkr
Bostadsbidrag5,4 tkr2,4 tkr3,0 tkr
Ekonomiskt bistånd2,3 tkr0,8 tkr1,3 tkr
Övriga skattefria transfereringar2,6 tkr1,5 tkr1,8 tkr
Skatt och allmänna egenavgifter80,5 tkr90,8 tkr107,6 tkr
Övriga negativa transfereringar1,5 tkr1,8 tkr2,6 tkr
Nettoinkomst301,4 tkr329,5 tkr366,6 tkr

Andel med inkomstslag, procent

InkomstkomponentOmrådetMalung-SälenRiket
Löneinkomst 64 %67 %68 %
Näringsinkomst med mera15 %21 %8 %
Inkomst av kapital81 %86 %82 %
Pensioner38 %39 %31 %
Sjuk- och aktivitetsersättning5 %4 %3 %
Sjukpenning med mera8 %8 %8 %
Föräldrapenning13 %12 %15 %
Arbetsmarknadsstöd4 %3 %5 %
Övriga skattepliktiga transfereringar3 %3 %3 %
Barnbidrag22 %21 %26 %
Studiestöd inkl. studielån2 %3 %6 %
Bostadsbidrag14 %6 %8 %
Ekonomiskt bistånd4 %2 %2 %
Övriga skattefria transfereringar7 %5 %5 %
Skatt och allmänna egenavgifter97 %98 %95 %
Övriga negativa transfereringar10 %11 %18 %
Nettoinkomst99 %99 %98 %

Personbilar 2025

MåttOmrådetMalung-SälenRiket
Antal1 1066 5454 433 454
Per 1 000 invånare549642418

Avser personbilar i trafik.

Källa: SCB:s Statistikdatabas, 22 tabeller. Antal visas som andelar så att områden av olika storlek kan jämföras. Från 2025 lägger SCB en liten slumpmässig osäkerhet på små tal, så delarna summerar inte alltid exakt till totalen. Ett streck betyder att uppgiften saknas eller är sekretesskyddad.