Sundbyberg kommun
Sundbyberg kommun har 54 230 invånare och en median för ekonomisk standard på 365 tkr, 12 procent högre än riket.
Inkomster i Sundbyberg kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Sundbyberg kommun | 365 tkr | 409 tkr | 54 230 | 20212633 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Sundbyberg kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Sundbyberg | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 31,3 % | | 30,3 % | +1,0 |
|---|
| Moderaterna | 20,0 % | | 19,1 % | +0,9 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 12,7 % | | 20,5 % | −7,8 |
|---|
| Vänsterpartiet | 10,9 % | | 6,7 % | +4,2 |
|---|
| Centerpartiet | 7,5 % | | 6,7 % | +0,8 |
|---|
| Miljöpartiet | 6,3 % | | 5,1 % | +1,2 |
|---|
| Liberalerna | 5,9 % | | 4,6 % | +1,3 |
|---|
| Kristdemokraterna | 3,5 % | | 5,3 % | −1,8 |
|---|
| Övriga partier | 1,7 % | | 1,5 % | +0,2 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 81,2 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 3 423 | 6,0 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 2 936 | 5,2 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 2 933 | 5,1 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 2 642 | 4,6 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 2 586 | 4,5 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 5 086 | 8,9 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 6 884 | 12,1 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 5 840 | 10,2 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 4 379 | 7,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 3 608 | 6,3 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 3 291 | 5,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 2 909 | 5,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 2 706 | 4,7 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 2 421 | 4,2 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 804 | 3,2 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 623 | 2,8 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 921 | 3,4 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 30 066 | 52,7 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 26 936 | 47,3 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| Sverige | 37 652 | 66,1 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 6 706 | 11,8 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 12 645 | 22,2 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| Svenskt | 49 348 | 86,6 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 3 739 | 6,6 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 3 911 | 6,9 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| Ogifta | 34 151 | 59,9 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 15 266 | 26,8 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 6 401 | 11,2 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 184 | 2,1 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 5 279 | 19,1 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 5 294 | 19,1 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 2 233 | 8,1 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 12 411 | 44,8 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 2 498 | 9,0 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 4 434 | 7,8 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 26 157 | 45,9 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 24 996 | 43,9 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 418 | 2,5 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| Småhus | 4 615 | 8,1 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 48 393 | 84,9 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 2 087 | 3,7 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 488 | 0,9 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 418 | 2,5 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Sundbyberg | |
|---|
| Hyresrätt | 13 871 | 48,0 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 13 622 | 47,2 % | |
|---|
| Äganderätt | 1 381 | 4,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| –1920 | 233 | 9,8 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 195 | 8,2 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 195 | 8,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 304 | 12,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 90 | 3,8 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 102 | 4,3 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 87 | 3,6 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 108 | 4,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 73 | 3,1 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 389 | 16,3 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 334 | 14,0 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 28 | 1,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 247 | 10,4 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 1 038 | 43,5 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 141 | 5,9 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 10 | 0,4 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 337 | 14,1 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 784 | 32,9 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 75 | 3,1 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| Bostad | 2 385 | 49,9 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 21 | 0,4 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 119 | 2,5 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 144 | 3,0 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 1 | 0,0 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 1 973 | 41,3 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 135 | 2,8 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| Landareal | 873 | 98,8 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 8 | 0,9 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 3 | 0,3 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Sundbyberg | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 2 804 | 8,0 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 10 206 | 29,0 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 6 209 | 17,6 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 14 774 | 42,0 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 1 215 | 3,5 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Sundbyberg | |
|---|
| Sysselsatta | 30 517 | 82,8 % | |
|---|
| Arbetslösa | 1 716 | 4,7 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 4 590 | 12,5 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Sundbyberg | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 25 | 0,1 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 355 | 4,2 % | |
|---|
| Energi och miljö | 353 | 1,1 % | |
|---|
| Bygg | 1 695 | 5,2 % | |
|---|
| Handel | 3 949 | 12,2 % | |
|---|
| Transport | 1 464 | 4,5 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 1 480 | 4,6 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 3 441 | 10,6 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 1 801 | 5,6 % | |
|---|
| Fastigheter | 471 | 1,5 % | |
|---|
| Företagstjänster | 5 439 | 16,8 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 2 406 | 7,4 % | |
|---|
| Utbildning | 2 823 | 8,7 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 3 924 | 12,1 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 1 582 | 4,9 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 88 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Sundbyberg | |
|---|
| Näringslivet | 25 775 | 79,8 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 6 537 | 20,2 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Sundbyberg | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 33 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 365,3 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 409,4 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 54 230 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Sundbyberg | Riket |
|---|
| Alla | 10 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 14 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 9 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 10 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 8 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 8 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Sundbyberg | Riket |
|---|
| Alla | 9 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 5 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 10 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 10 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Sundbyberg | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 19 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 35 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 420,4 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 451,0 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 43 451 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Sundbyberg | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 364,9 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,9 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 44,3 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 52,6 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 2,7 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,0 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 6,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5,9 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,0 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,6 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 5,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,3 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,8 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,7 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 116,0 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 3,7 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 383,9 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Sundbyberg | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 77 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 80 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 20 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 2 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 6 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 2 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 26 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 7 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 5 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 94 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 26 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 97 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Sundbyberg | Riket |
|---|
| Antal | 13 032 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 229 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Sundbyberg kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Sundbyberg | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,40 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Sundbyberg | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 100 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 3,58 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 99,70 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 0,69 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Sundbyberg | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 84,23 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,46 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Sundbyberg | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 3,72 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 33,10 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Sundbyberg | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 0,43 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 38 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 0,80 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Sundbyberg | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 256 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 91,84 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 79,20 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 71,19 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Sundbyberg | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 14 369 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 955,2 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 284,3 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 295 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Sundbyberg | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 70 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 81,65 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 40 | – | 2024 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Sundbyberg kommun
I kommunen finns 4 naturreservat.
- Igelbäcken i Solna naturreservat, 167 hektar, bildat 2004
- Igelbäcken i Sundbyberg naturreservat, 127 hektar, bildat 2004
- Lötsjön-Golfängarna naturreservat, 28 hektar, bildat 2017
Lötsjön-Golfängarnas naturreservat omfattar ca 26,5 ha och utgörs av ett viktigt tätortsnära natur- och friluftslivsområde. Området är av parkkaraktär med skogsbackar runtom, centralt beläget i en dalgång mellan två höjdryggar; Tulemarken-Storskogen i söder och Hallonbergen-Ör i norr. Området är mycket välbesökt och … - Rissne ängars naturreservat 21 hektar, bildat 2025
Området utgörs av ett centralt beläget tätortsnära natur- och friluftsområde i en växande stad. En del av området har parkkaraktär, andra delar utgörs av mindre partier av äldre tallskog, hällmarkstallskog, blandskog, barrblandskog, ädellövskog och triviallövskog. Områdets egenskaper, befintliga och potentiella värden …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Sundbyberg kommun
Kommunen är indelad i 30 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Sundbyberg kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.