Ronneby kommun
Ronneby kommun har 28 291 invånare och en median för ekonomisk standard på 287 tkr, 12 procent lägre än riket.
Inkomster i Ronneby kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Ronneby kommun | 287 tkr | 320 tkr | 28 291 | 34282216 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Ronneby kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Ronneby | | Riket | Skillnad |
|---|
| Sverigedemokraterna | 31,1 % | | 20,5 % | +10,6 |
|---|
| Socialdemokraterna | 30,7 % | | 30,3 % | +0,4 |
|---|
| Moderaterna | 16,3 % | | 19,1 % | −2,8 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,4 % | | 5,3 % | +0,1 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,7 % | | 6,7 % | −2,0 |
|---|
| Centerpartiet | 4,6 % | | 6,7 % | −2,1 |
|---|
| Liberalerna | 3,3 % | | 4,6 % | −1,3 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,5 % | | 5,1 % | −2,6 |
|---|
| Övriga partier | 1,6 % | | 1,5 % | +0,1 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 85,4 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 1 307 | 4,6 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 1 662 | 5,8 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 1 735 | 6,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 1 865 | 6,5 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 1 384 | 4,8 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 1 221 | 4,3 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 1 609 | 5,6 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 1 726 | 6,0 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 1 576 | 5,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 1 747 | 6,1 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 789 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 856 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 860 | 6,5 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 624 | 5,7 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 637 | 5,7 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 646 | 5,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 2 459 | 8,6 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 22 369 | 77,9 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 6 341 | 22,1 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| Sverige | 23 766 | 82,8 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 845 | 6,4 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 3 097 | 10,8 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| Svenskt | 27 297 | 95,1 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 724 | 2,5 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 689 | 2,4 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| Ogifta | 14 547 | 50,7 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 9 841 | 34,3 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 2 823 | 9,8 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 498 | 5,2 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 2 795 | 20,3 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 3 760 | 27,4 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 908 | 6,6 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 5 791 | 42,1 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 493 | 3,6 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 19 876 | 69,2 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 021 | 3,6 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 7 206 | 25,1 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 610 | 2,1 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| Småhus | 20 174 | 70,3 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 7 229 | 25,2 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 286 | 1,0 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 422 | 1,5 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 603 | 2,1 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Ronneby | |
|---|
| Hyresrätt | 5 384 | 36,0 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 848 | 5,7 % | |
|---|
| Äganderätt | 8 702 | 58,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 2 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| –1920 | 2 661 | 20,5 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 1 067 | 8,2 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 1 006 | 7,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 1 053 | 8,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 974 | 7,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 679 | 13,0 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 982 | 15,3 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 853 | 6,6 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 321 | 2,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 429 | 3,3 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 139 | 1,1 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 132 | 1,0 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 659 | 5,1 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 11 712 | 90,4 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 530 | 4,1 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 54 | 0,4 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 227 | 1,8 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 430 | 3,3 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 2 | 0,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| Bostad | 12 955 | 30,1 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 261 | 0,6 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 592 | 1,4 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 270 | 0,6 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 72 | 0,2 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 28 430 | 66,0 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 483 | 1,1 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Ronneby | | Riket |
|---|
| Landareal | 82 841 | 66,4 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 3 621 | 2,9 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 38 242 | 30,7 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Ronneby | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 1 548 | 11,3 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 6 836 | 49,9 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 2 135 | 15,6 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 2 940 | 21,5 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 232 | 1,7 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Ronneby | |
|---|
| Sysselsatta | 11 476 | 78,0 % | |
|---|
| Arbetslösa | 1 147 | 7,8 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 2 089 | 14,2 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Ronneby | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 376 | 3,0 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 2 204 | 17,3 % | |
|---|
| Energi och miljö | 172 | 1,4 % | |
|---|
| Bygg | 864 | 6,8 % | |
|---|
| Handel | 1 038 | 8,2 % | |
|---|
| Transport | 398 | 3,1 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 360 | 2,8 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 291 | 2,3 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 84 | 0,7 % | |
|---|
| Fastigheter | 189 | 1,5 % | |
|---|
| Företagstjänster | 1 042 | 8,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 1 201 | 9,5 % | |
|---|
| Utbildning | 1 648 | 13,0 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 2 340 | 18,4 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 415 | 3,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 60 | 0,5 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Ronneby | |
|---|
| Näringslivet | 7 915 | 62,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 4 786 | 37,7 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Ronneby | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 34 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 16 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 286,6 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 320,2 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 28 291 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Ronneby | Riket |
|---|
| Alla | 18 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 28 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 17 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 17 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 11 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 11 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Ronneby | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 4 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 4 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Ronneby | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 318,2 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 344,3 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 21 851 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Ronneby | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 224,8 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,5 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 31,1 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 91,5 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,9 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 4,2 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,4 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 6,5 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,3 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,2 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3,4 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 4,2 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,7 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,2 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 83,9 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,1 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 304,8 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Ronneby | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 60 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 80 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 37 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 15 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 7 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 25 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 11 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 3 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 95 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 14 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Ronneby | Riket |
|---|
| Antal | 15 886 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 553 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Ronneby kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Ronneby | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 7,20 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Ronneby | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 98,61 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,52 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 59,30 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 4,10 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Ronneby | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 88,40 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,94 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Ronneby | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,03 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 23,16 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Ronneby | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 3,76 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 41 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,10 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Ronneby | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 200 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 76,86 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 78,80 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 66,83 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Ronneby | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 11 732 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 170 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 372,5 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 3 300 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Ronneby | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 78,85 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 89,23 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 43,72 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Ronneby kommun
I kommunen finns 40 naturreservat, 5 naturminnen och 1 kulturreservat.
- Almö naturreservat, 888 hektar, bildat 1987
Det 889 hektar stora naturreservatet utgörs av huvudön Almö med tillhörande holmar och skär samt omgivande hav, belägen i innerskärgården norr om Listerby skärgård i mellersta Blekinge. Kustlandskapet har tydliga spår av inlandsisens verkningar med varierad topografi och bland annat en rullstensås som sträcker sig … - Arvidstorp naturreservat, 1,8 hektar, bildat 1982
Det lilla reservatet på 1,8 hektar utgörs av en rullstensås, en långsträckt ryggformad ås som är en isälvsavlagring. Moränmaterialet i form av sand, grus och sten har lämnats av inlandsisens smältvatten. Längs åsen växer blandskog. När inlandsisen börjat smälta var Baltiska issjöns högsta kustlinje 65 meter över … - Bergsformationen Skaftaskärv naturminne, 0,8 hektar, bildat 1939
- Bergspartiet Borgamostad naturminne, 2,4 hektar, bildat 1939
- Biskopsmåla naturreservat, 230 hektar, bildat 2016
Ett område med i huvudsak ädellövskog, kustnära olikåldriga skogar som består av ek, bok och avenbok. I den västra delen finns en nyckelbiotop på nära 14 ha, med ädellövnaturskog som domineras av bok och även har gott om ek. Skogen innehåller spärrgreniga grova träd, senvuxna ekar, högstubbar och lågor. Dessutom finns … - Björkeryd naturreservat, 14 hektar, bildat 1979
Det 14 hektar stora reservatet utgörs av en del av Bräkneåns dalgång med östsluttning mot ån. Den norra delen består av en ås som på vissa ställen sluttar brant ner mot ån. Ån flyter stilla fram längs reservatets östra del och kantas av strandängar och madängar som regelbundet översvämmas. Högre upp i reservatet finns … - Bråtabron naturreservat, 38 hektar, bildat 2014
Det avgränade området består av ädellövskog med ek och bok som dominerande trädslag.I norra delen finns en bäckdal med äldre gran och många granlågor med brandticka. Merparten av det södra delområdet är nyckelbiotop (12,9 ha), som klassats som ädellövnaturskog och lövängsrest. Sammanlagt 18 signalarter har noterats, … - Garnanäs naturreservat, 22 hektar, bildat 2014
Ett område på en udde med betade skogar med i huvudsak ädellövskog som domineras av bok med en del ek och inslag av andra lövträd samt tall. Några gamla grova tidigare hamlade skogslindar växer i äldre hagmarksområden. Det finns hällmarksskog och sumpskog med al, varav en del med grova socklar. Det förekommer … - Gise Höna naturreservat, 1,5 hektar, bildat 1961
Det område som kom att bli naturreservatet Johannishus bokskogsreservat (numera Gise Höna) har av Johannishus Godsförvaltning undantagits från skogsbruk sedan 1922. Bokskogsreservatet fridlystes som naturminne 1961 och bestod då av 4 hektar. Inom kärnområdet, som täcker 1,5 hektar, fanns då så gott som ingen gran. … - Grindstugan naturreservat, 22 hektar, bildat 1981
Naturreservatet Grindstugan är beläget direkt sydöst om Johannishus samhälle. Naturreservatet är på 22 hektar med ekhagar som har brukats av människan under lång tid. Där växer ett stort antal grova ekar med vida kronor i ett lätt kuperat och mosaikartade landskap. De höga naturvärdena är i första hand knutna till de … - Gummagölsmåla naturreservat, 34 hektar, bildat 2000
Naturreservatet Gummagölsmåla är beläget på en drygt 1 kilometer lång sträcka längs Bräkneåns västra sida i norra delen av Ronneby kommun. Bräkneån rinner här fram i en omkring 40 meter djup sprickdal i ett platålandskap. Reservatet som är 34 hektar stort omfattar delar av ån, den branta skogbeklädda sluttningen med … - Gö naturreservat, 19 km², bildat 2008
Naturreservatet Gö utgör Blekinges största sammanhängande ekskogsområde med förekomst av ett betydande antal rödlistade arter, främst vedinsekter. Merparten av skogarna utgörs av ekdominerad ädellövskog. Förutom ek finns i rikare skogar också ett varierande inslag av andra ädellövarter, främst ask, lind, lönn, bok, … - Göljahult naturreservat, 1,5 hektar, bildat 1959
I Göljahult mellan Eringsboda och Backaryd, finns ett bestånd ormgranar. På ormgranen sitter barren direkt på grenarna, som saknar småkvistar. Grenarna får ett slingrande ormlikt utseende. Orsaken är ärftliga variationer. Området drabbades hårt av stormen Gudrun i januari 2005. Göljahult är ett av Blekinges äldsta … - Hultalycke naturreservat, 93 hektar, bildat 2016
Det gamla naturreservatet på totalt 81 hektar omfattar knappt tre kilometer av Bräkneån och en och en halv kilometer av bäcken norr om Hålabäck samt angränsande marker till vattendragen. Stora delar av de blockiga sluttningarna utgörs av skogar med naturskogskvaliteter. Norr om Hålabäck finns spännande bäckraviner. … - Hålabäcksmaderna naturreservat, 61 hektar, bildat 2016
Hålabäcksmaderna är belägna i Bräkneåns dalgång i mellersta Blekinges skogsbygd. Bräkneåns dalgång, vilken karaktäriseras av en mycket markerad topografi, löper norr om Hålabäck i en nästan obruten djup sprickdal. I skärningar med andra sprickdalar vidgar sej dalgången och mest utpräglad är vidgningen i Hålabäck, där … - Idegranar på Saltärna naturminne, 0,4 hektar, bildat 1937
- Idegranar på Saltärna naturminne, 1,5 hektar, bildat 1937
- Idegranar på Saltärna naturminne, 0,6 hektar, bildat 1937
- Johannishus åsar naturreservat, 38 hektar, bildat 1982
Naturreservatet är 40 hektar stort och utgörs av ett 20-tal delområden. Johannishusåsarna bildades när den senaste inlandsisen smälte undan för omkring 14 500 år sedan. Den långsträckta ryggformade rullstensåsen är en isälvsavlagring av stort geologiskt intresse. Landskapetsutformning med hagmarker är ett resultat av … - Jordö naturreservat, 22 hektar, bildat 2011
Naturreservatet Jordö är 22 hektar stort. Naturreservatet utgör en mosaik av gammal ekdominerad ädellövskog och hällmarksimpediment. I anslutning till hällmarkerna finns gamla och mycket grova enar. Närheten till havet, vindskyddande skog och hällmarker med höga enbuskar gör att mikroklimatet är gynnsamt för insekter … - Järnavik naturreservat, 148 hektar, bildat 1971
Järnavik är ett mycket varierat område med höga naturvärden och rika kulturhistoriska värden. Naturvärdena utgörs av en mosaik av ädellövskog, hällmark, betesmark, ängsmark, åkermark, kärr och strandängar i en kuperad terräng med markerade höjdryggar och vackra berghällar som stupar brant ner i viken. I delar av … - Kvalmsö naturreservat, 174 hektar, bildat 1986
Kvalmsö är en skärgårdsö med ett välbevarat äldre kulturlandskap i väster och täta skogar i öster. Det 180 hektar stora naturreservatet utgörs av huvudön Kvalmsö och holmen Dannemark med omgivande hav, belägna i innerskärgården norr om Jordö/Almö och Listerby skärgård i mellersta Blekinge. Ute i havet gränsar Kvalmsö … - Lillagärde naturreservat, 14 hektar, bildat 1987
Kvalitetsförbättring - beslutshandlingar och skötselplan - Lindö udde naturreservat, 69 hektar, bildat 1990
Lindö udde Ligger på en utskjutande halvö och är till stor del omgiven av öppet hav. Av reservatets 75 hektar är 21 hektar land och 54 hektar vatten. Större delen av havsmiljöerna är grundare än fem meter och som djupast är det sju meter. Bottenmiljöerna utgörs främst av hårdbottnar med block och stenar men det finns … - Listerby skärgård naturreservat, 10 km², bildat 1981
Det 1004 hektar stora naturreservatet utgörs av de tre större öarna Arpö, Vagnö och Slädö samt ett flertal holmar och skär med omgivande hav. 242 hektar är land och 762 hektar är vatten. Berggrunden är genombruten av flera mindre sprickdalar. Kustlandskapet har tydliga spår av inlandsisens verkningar med varierad … - Moabacken naturreservat, 89 hektar, bildat 2012
Naturreservatet Moabacken, som är 90 ha stort, ligger under högsta kustlinjen på mellan 20 och 55 meters höjd över Östersjön. Det ligger i ett sprickdalskandskap med skogsklädda höjder och dalsänkor med åkermark. Ungefär 70 % av reservatet består av ädellövskog med främst gammal bok och ek. Tillgången på död ved är … - Mölleryd naturreservat, 22 hektar, bildat 1982
Kvalitetsförbättring - inläggning av beslut och skötselplan - Pagelsborg naturreservat, 1,5 hektar, bildat 1987
Kvalitetsförbättring - inläggning av beslut och skötselplan - Ronneby blåmusselbankar naturreservat, 142 km², bildat 2020
Den marina miljön söder om Ronneby uppvisar höga marina naturvärden med bestånd av blåmusslor och artrik rödalgsförekomst med dominans av kräkel (gaffeltång), fjäderslick och rödblad. Blåmusselreven fungerar som viktiga värdekärnor för biodiversitet, eftersom de erbjuder såväl substrat som skydd och födosöksområde för … - Ronneby Brunnspark kulturreservat, 102 hektar, bildat 2003
Kurparksmiljö från 1800-talets andra hälft och utmark-inägostrukturen i Brunnsskogen samt det omgivande odlingslandskapets ålderdomliga struktur. - Skarup naturreservat, 12 hektar, bildat 2018
Skarup utgörs av en betad skog på en höjdsträckning söder om Skarups by i mellersta Blekinges mellanbygd. Större delen av området är sannolikt ett genuint utmarksbete. Gran och tall dominerar vid sidan av många andra träd- och buskarter. I västra kanten finns det grova vidkroniga ekar med täta grupper av hassel. Ett … - Skuremåla naturreservat, 33 hektar, bildat 1982
- Sonekulla naturreservat, 63 hektar, bildat 1973
Sonekulla är beläget på Biskopsmålahalvöns nordöstra del, vid Bräkneåns utlopp i västra kanten av Väbyfjorden. Reservatet som är 63 hektar stort omfattar en del av Bräkneåns mynningsområde med deltabildning, vassar och strandängar, en del av havsviken med Kalvön, samt två skilda delar av fastlandet. Det är ett kuperat … - Storemosse naturreservat, 172 hektar, bildat 1981
Naturreservatet består av ett 172 ha stort land- och vattenområde norr om Kallinge i mellersta Blekinges mellanbygd. Det omfattar större delen av Storemosse, ett av Blekinges största myrområden, med angränsande del av den näringsfattiga Listersjön samt en mindre areal fastmark. Myren omfattar både skogbevuxna och … - Sänneshult naturreservat, 149 hektar, bildat 1981
Sänneshult är beläget i norra Ronneby kommuns skogsbygd, mellan Möljeryd och Tving. Skogen utgörs till stor del av, med naturhänsyn, brukade, flerskiktade bokskogar av hedtyp, men även mindre områden med ekskog, barrskog och fina små sumpskogar. Området är relativt rikt på svamp och flera fynd av naturvärdsintressanta … - Södra Brunnsskogen naturreservat, 154 hektar, bildat 2010
Södra Brunnsskogen ligger söder om Ronneby tätort och är ett större samman hängande skogsområde. Skogen ligger nära kusten och området har ett förhållandevis milt klimat. I norr gränsar naturreservatet till kulturreservatet Ronneby brunnspark. I öster ingår golfbanan inom reservatets gränser och här förekommer flera … - Tallet naturreservat, 17 hektar, bildat 1961
Naturreservatet Tallet består av barrnaturskog med gammal tall och gran. Större delen av Tallet har varit frivilligt fredat av markägaren sedan 1884. Det första formella skyddet för en del av området genomfördes 1961. Naturreservatet har utökats i två omgångar, 2004 och 2016. Tallet är ett fint exempel på en sedan … - Tolseboda naturreservat, 14 hektar, bildat 2004
Kärnan i reservatet består av en bäckdal med gammal bokskog där det under de senaste 50 åren vandrat in en stor andel gran. Några granar är gamla och det finns också grova granlågor (liggande gran) i olika nedbrytningsstadier vilket visar att det under längre tid funnits en mindre andel gran i reservatet. Dessbättre … - Treklasen naturreservat, 4,8 hektar, bildat 1961
Inläggning av beslut och skötselplan - Trofta naturreservat, 43 hektar, bildat 2013
Merparten av naturreservatet utgörs av ädellövskog på grund och bergig mark. Dominerande trädslag är avenbok och ek, som delvis växer som krattskog. Området berörs av två nyckelbiotoper som främst innehåller hedädellövskog, men även ädellövnaturskog och bergbrant. Den södra nyckelbiotopen sträcker sig in på … - Tromtö naturreservat, 13 km², bildat 1982
- Vambåsa hagmarker naturreservat, 91 hektar, bildat 1982
Vambåsa hagmarker är 91 hektar stort, varav cirka 80 hektar är land och 11 hektar är vatten. Naturreservatet består av två delområden. Det ena ligger mellan väg E22 och Stora Vambåsa gård. Det andra området ligger längre söderut vid havskusten och gränsande mot vägen över till Almö. En del av den grunda havsviken … - Vantakalleberget naturreservat, 71 hektar, bildat 1980
Inläggning av beslutsdokument och skötselplan - Värmansnäs naturreservat, 2,9 hektar, bildat 1961
Beslut om ändring av naturreservatet Värmansnäs. inmätta gränser, uppdatering av beslut och skötselplan för att bevara de befintliga naturvärdena. - Wallanders Åbacka naturreservat, 29 hektar, bildat 1999
Naturreservatets kärna utgörs av bokdominerad skog med gott om ihåliga och gamla träd. I bokskogen och i sluttningarna västerut är fältskiktet av lundkaraktär med arter som lundslok, myskmadra, tandrot och rikligt med blåsippa. Förutom bok finns också betydande inslag av ek, avenbok, och i vissa delar gran, tall och … - Yttre Stekön naturreservat, 20 hektar, bildat 1964
Naturreservatet Yttre Stekön karakteriseras av öppna berghällar med en och idegran men innehåller också partier med tätare skog. Idegransbeståndet på ön förklarades redan 1915, i länets äldsta förordnande, som fridlyst naturminnesmärke. Förordnandet gällde till en början en mindre del av ön. Ön har, trots …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Ronneby kommun
Kommunen är indelad i 18 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Ronneby kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.