Nora kommun
Nora kommun har 10 530 invånare och en median för ekonomisk standard på 295 tkr, 10 procent lägre än riket.
Inkomster i Nora kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Nora kommun | 295 tkr | 335 tkr | 10 530 | 30292318 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Nora kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Nora | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 32,9 % | | 30,3 % | +2,6 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 25,8 % | | 20,5 % | +5,3 |
|---|
| Moderaterna | 15,0 % | | 19,1 % | −4,1 |
|---|
| Centerpartiet | 6,0 % | | 6,7 % | −0,7 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,6 % | | 5,3 % | +0,3 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,7 % | | 6,7 % | −2,0 |
|---|
| Miljöpartiet | 4,4 % | | 5,1 % | −0,7 |
|---|
| Liberalerna | 3,7 % | | 4,6 % | −0,9 |
|---|
| Övriga partier | 1,8 % | | 1,5 % | +0,3 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 86,1 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 479 | 4,5 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 594 | 5,6 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 609 | 5,7 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 628 | 5,9 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 377 | 3,6 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 386 | 3,6 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 535 | 5,0 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 708 | 6,7 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 569 | 5,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 567 | 5,3 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 654 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 701 | 6,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 707 | 6,7 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 656 | 6,2 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 677 | 6,4 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 758 | 7,1 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 997 | 9,4 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 8 845 | 83,4 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 1 759 | 16,6 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| Sverige | 9 246 | 87,2 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 642 | 6,1 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 716 | 6,8 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| Svenskt | 10 165 | 95,9 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 284 | 2,7 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 156 | 1,5 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| Ogifta | 5 260 | 49,6 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 3 671 | 34,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 124 | 10,6 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 550 | 5,2 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 988 | 19,1 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 470 | 28,5 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 369 | 7,1 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 2 171 | 42,1 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 165 | 3,2 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 6 746 | 63,6 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 632 | 6,0 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 2 795 | 26,4 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 431 | 4,1 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| Småhus | 7 602 | 71,7 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 2 278 | 21,5 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 233 | 2,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 61 | 0,6 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 431 | 4,1 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Nora | |
|---|
| Hyresrätt | 2 052 | 38,7 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 373 | 7,0 % | |
|---|
| Äganderätt | 2 880 | 54,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 109 | 22,9 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 328 | 6,8 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 285 | 5,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 276 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 449 | 9,3 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 485 | 10,0 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 884 | 18,2 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 300 | 6,2 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 135 | 2,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 81 | 1,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 67 | 1,4 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 20 | 0,4 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 429 | 8,8 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 4 380 | 90,3 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 117 | 2,4 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 74 | 1,5 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 56 | 1,2 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 221 | 4,6 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| Bostad | 4 848 | 32,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 189 | 1,3 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 267 | 1,8 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 82 | 0,6 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 37 | 0,2 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 9 322 | 62,6 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 135 | 0,9 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Nora | | Riket |
|---|
| Landareal | 62 148 | 89,5 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 7 258 | 10,5 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Nora | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 469 | 9,5 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 496 | 50,5 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 700 | 14,2 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 188 | 24,0 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 91 | 1,8 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Nora | |
|---|
| Sysselsatta | 4 323 | 82,6 % | |
|---|
| Arbetslösa | 205 | 3,9 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 711 | 13,6 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Nora | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 117 | 2,4 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 707 | 14,6 % | |
|---|
| Energi och miljö | 27 | 0,6 % | |
|---|
| Bygg | 484 | 10,0 % | |
|---|
| Handel | 431 | 8,9 % | |
|---|
| Transport | 159 | 3,3 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 119 | 2,5 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 90 | 1,9 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 26 | 0,5 % | |
|---|
| Fastigheter | 71 | 1,5 % | |
|---|
| Företagstjänster | 381 | 7,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 282 | 5,8 % | |
|---|
| Utbildning | 581 | 12,0 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 132 | 23,3 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 195 | 4,0 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 30 | 0,6 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Nora | |
|---|
| Näringslivet | 3 080 | 63,5 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 783 | 36,8 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Nora | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 18 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 295,1 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 335,4 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 10 530 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Nora | Riket |
|---|
| Alla | 15 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 22 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 14 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 14 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Nora | Riket |
|---|
| Alla | 4 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 4 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Nora | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 19 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 334,9 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 365,7 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 8 220 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Nora | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 236,7 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 6,1 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 32,9 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 103,8 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,4 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,4 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,5 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,5 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,2 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,9 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,5 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,6 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,1 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,9 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 92,5 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,3 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 318,6 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Nora | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 61 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 10 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 83 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 41 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 15 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 24 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 9 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 15 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Nora | Riket |
|---|
| Antal | 5 715 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 539 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Nora kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Nora | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 3,33 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Nora | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 98,71 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | -0,19 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 72,80 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,35 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Nora | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 84,01 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,24 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Nora | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 7,02 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 19,84 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Nora | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 2,87 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 42 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,10 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Nora | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 221 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 81,06 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 64,80 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 62,81 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Nora | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 7 316 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 838,0 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 113,0 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 243 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Nora | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 67,57 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 95,45 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 31,24 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Nora kommun
I kommunen finns 34 naturreservat och 3 kulturreservat.
- Alntorps Storskog naturreservat, 45 hektar, bildat 2016
Naturvärdena är knutna till naturskogsartad barrskog med inslag av högresta granar och tallar, enstaka asp och inslag av barrsumpskog. Hällmarkspartier med äldre tallskog finns spridda. Åldern är ca 150-180 år. inslag av enstaka äldre tallar finns, samt några bestånd med skog i 100 års åldern och yngre. I … - Amboberget naturreservat, 65 hektar, bildat 2009
Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m. - Björkbergsbacken naturreservat, 14 hektar, bildat 2017
Häckningsområde för tretåig hackspett. - Bondabrobäcken naturreservat, 123 hektar, bildat 2017
Det avgränsade området omfattar hela Bondabrobäcken och Fagerbobäcken, tills de båda vattendragen rinner ihop och övergår i Mogruvälven. Vattendragen är relativt naturliga och ingen betydande uträtning eller rensning har förekommit. Bondabrobäcken och Fagerbobäcken är båda klassade som nationellt värdefulla fiske- och … - Bromängen naturreservat, 19 hektar, bildat 2006
- Dalbotorpsravinerna naturreservat, bildat 2014
Ravinlandskap med barrnaturskog. - Dalbotorpsravinerna naturreservat, 93 hektar, bildat 2025
Naturvärden Dalbotorpravinerna har höga naturvärden kopplat till naturskogsartad barrblandskog. Objektet är varierat med avseende på terrängformer och naturtyper och hyser skyddsvärda arter till kontiuietet av träd och död ved mm. I utvidgningsdelen finns bl.a. ryl (EN), rikligt av knärot (VU), rotfingersvamp (VU), … - Dammsjöhöjden naturreservat, 214 hektar, bildat 2009
Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m. - Erikaberget naturreservat, 73 hektar, bildat 2000
- Fibbetorpsskogen naturreservat, 42 hektar, bildat 1994
Fibbetorpsskogen ligger vackert belägen i sluttningen ned mot Åsbosjöns östra strand ca 2 km väster om Nora centrum. Vegetationen domineras av 100-150-årig frisk blåbärsgranskog och hällmarkstallskog. Dessutom finns inslag av gammal ängsmark och igenväxande åkertegar. I anslutning till de mer näringsrika hävdade … - Gamla Pershyttans bergsmansby kulturreservat, 127 hektar, bildat 2004
Gamla Pershyttan är en välbevarad bergsmansby som präglats av gruvdrift och järnframställning från 1300-talet till modern tid. Här kan man se och förstå sambandet mellan naturtillgångar - malm, skog, rinnande vatten - och framställning av järn. - Hyttebacken kulturreservat, 5,9 hektar, bildat 2024
- Hyttebacken kulturreservat, 2,6 hektar, bildat 2025
- Håkansbodaberget naturreservat, 41 hektar, bildat 2000
- Järlehytteskog naturreservat, 8,6 hektar, bildat 2018
Lillsjöbäcken-Järlhyttebäcken är belägen i östra delen av Nora kommun. Den avvattnar Storsjön och den mindre Lillsjön. Tillrinningen sker även från fem mindre tjärnar i området och avrinningsområdet omfattar 10,5 km2. Bäcken är till stor del omgiven av naturskog med inslag av ask. Dess genomsnittliga bredd är 1,5¿2 … - Järleån naturreservat, 108 hektar, bildat 1976
- Knapptorp naturreservat, 19 hektar, bildat 2020
Kalkbarrskog på urbergskalk i lång västsluttning som på sina ställen också är källpåverkad och influeras av rörligt markvatten. Skogen är på de allra flesta håll äldre och domineras av gran som på sina ställen uppvisar imponerande grovlek och trädlängder. Där finns också inslag av äldre spärrgrenig (ibland rejält … - Kvarnbäcken-Lerkesån naturreservat, 70 hektar, bildat 2005
- Lillsjöbäcken naturreservat, 19 hektar, bildat 2005
- Limberget naturreservat, 44 hektar, bildat 1996
- Lobråten naturreservat, 24 hektar, bildat 2024
Naturvärde Naturvärdet är kopplad till gammal skog i kuperad terräng. Högre partier domineras av mycket gammal tallskog med arter som t.ex. tjäder, tallticka (NT) och motaggsvamp (NT). Branterna är variationsrika med en hög andel lövträd. Aspgelélav (VU), stiftgelélav (NT) och vit vedfingersvamp (NT) är funna i dessa … - Meshattbäcken naturreservat, 79 hektar, bildat 2016
Meshattbäcken är en del av Vasslabäckens vattensystem vilket är klassat som nationellt särskilt värdefullt naturvatten bland annat på grund av en rik förekomst av flodpärlmussla. Omgivningarna runt bäcken har också höga naturvärden och består av blandskog med hög andel triviallöv. Exempel på skyddsvärda arter som … - Näsmarkerna naturreservat, 52 hektar, bildat 1982
- Röbergshagemossen naturreservat, 67 hektar, bildat 2014
Området är omgivet av branta berg och ligger i det barrskogsdominerade Kilsbergen. De centrala partierna av myren täcks av en excentriskt formad mosse. Strängarna är tydligast i mitten för att försvagas och övergå till tuvor längre ut mot kanterna. I en diagonal linje över myren flyter Skymhyttebäcken och öppna och … - Siksandshöjden naturreservat, 166 hektar, bildat 2017
Siksandshöjden utgörs av ett småkuperat myr-skogsområde där en långsmal sjö, Hälltjärnen, utgör ett stort och markant inslag i området. Området har vildmarksprägel och omges av en myr, Lomtjärnsmossen, ett par tjärnar och Hälltjärnen. Området var ännu under 50-talet helt väglöst. Endast hästkörvägar samt en stig … - Skärjenöarna naturreservat, 69 hektar, bildat 2021
Naturvärden Naturskogsartat barrskogsområde i skärgårdslandskap i och kring sjön Skärjens stränder med artrik kryptogamflora och fågelliv. Delar av skogen i den västra delen är kalkpåverkad och har artrik svampflora. Bland arterna märks norsk näverlav (VU), tallticka (NT) gul taggsvamp (NT) och lärkfalk. … - Skärmarbodabergen naturreservat, 224 hektar, bildat 2009
Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m. - Stadsskogen naturreservat, 64 hektar, bildat 2005
Kommunfullmäktiges beslut om bildande av naturreservatet Stadsskogen. - Stensjön naturreservat, 155 hektar, bildat 2005
Beslut om utvidgning av naturreservatet Stensjön, Nora kn - Storön naturreservat, 27 hektar, bildat 2009
Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m. - Södra Fingerboda naturreservat, 56 hektar, bildat 2024
Naturvärden Området består i huvudsak av den prioriterade skogstypen sandbarrskog. I ravinen finns höga naturvärden bl.a. kopplade till gammal skog, död ved och stabilt mikroklimat. Här finns bl.a. de rödlistade arterna vedsäckmossa (VU), vedtrappmossa (NT), skogstrappmossa (NT), fläckporing (VU) och ullticka (NT). … - Tallskaten naturreservat, 24 hektar, bildat 1999
- Tjuråsen naturreservat, 457 hektar, bildat 2007
Beslut om bildande av naturreservatet Tjuråsen. - Utterbäcken naturreservat, 39 hektar, bildat 2016
Områdets naturvärden betingas av ett sammansatt ekosystem med naturskogsartad lövskog, ravinbildningar med rörligt markvatten och en bäckmiljö som bara i begränsad skala påverkats av uträtning och rensning. Bland känsliga och krävande arter i bäckmiljön kan särskilt nämnas flodpärlmussla (Margaritifera margaritifera) … - Vena hage naturreservat, 15 hektar, bildat 2017
Naturvärden Ålderdomligt odlingslandskap på kalkgrund med artrik hävdgynnad flora och funga. Vena hage är sedan länge känt för sina rika svampflora, enligt Artportalen finns totalt 144 arter rapporterade. Av dessa är 14 rödlistade arter varav nio NT och fem VU. Av dessa ingår blåröding (VU) samt praktvaxskivling (NT) … - Venakärret naturreservat, 67 hektar, bildat 2016
Venakärret, som kantar ömse sidor av Venaån, är ett av Svealands största rikkärr. I berggrunden finns företrädesvis urkalksten och glimmerskiffer. Både skogsmark och jordbruksmark omger det förr slåtterhävdade kärret. Ån är i de centrala delarna mycket bred. Vattenståndet regleras via en damm uppströms. Kärret är i … - Älvhytteängen naturreservat, 9,1 hektar, bildat 1980
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Nora kommun
Kommunen är indelad i 7 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Nora kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.