Gislaved kommun
Gislaved kommun har 28 381 invånare och en median för ekonomisk standard på 305 tkr, 7 procent lägre än riket.
Inkomster i Gislaved kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Gislaved kommun | 305 tkr | 365 tkr | 28 381 | 28292518 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Gislaved kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Gislaved | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 29,0 % | | 30,3 % | −1,3 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 27,6 % | | 20,5 % | +7,1 |
|---|
| Moderaterna | 19,3 % | | 19,1 % | +0,2 |
|---|
| Kristdemokraterna | 7,8 % | | 5,3 % | +2,5 |
|---|
| Centerpartiet | 7,1 % | | 6,7 % | +0,4 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,5 % | | 6,7 % | −3,2 |
|---|
| Liberalerna | 3,0 % | | 4,6 % | −1,6 |
|---|
| Miljöpartiet | 1,8 % | | 5,1 % | −3,3 |
|---|
| Övriga partier | 0,9 % | | 1,5 % | −0,6 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 81,6 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 1 294 | 4,5 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 1 657 | 5,8 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 1 827 | 6,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 1 870 | 6,5 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 1 401 | 4,9 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 1 356 | 4,7 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 1 703 | 5,9 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 1 805 | 6,3 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 1 654 | 5,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 1 678 | 5,9 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 932 | 6,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 2 013 | 7,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 981 | 6,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 640 | 5,7 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 454 | 5,1 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 370 | 4,8 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 2 005 | 7,0 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 18 808 | 65,7 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 9 834 | 34,3 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| Sverige | 21 349 | 74,5 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 3 984 | 13,9 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 3 308 | 11,5 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| Svenskt | 26 213 | 91,5 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 1 493 | 5,2 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 933 | 3,3 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| Ogifta | 14 153 | 49,4 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 10 653 | 37,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 2 442 | 8,5 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 395 | 4,9 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 3 009 | 23,4 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 3 559 | 27,6 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 811 | 6,3 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 4 814 | 37,4 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 677 | 5,3 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 19 007 | 66,4 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 982 | 6,9 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 7 239 | 25,3 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 417 | 1,5 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| Småhus | 20 648 | 72,1 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 6 894 | 24,1 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 444 | 1,6 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 237 | 0,8 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 417 | 1,5 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Gislaved | |
|---|
| Hyresrätt | 4 873 | 35,5 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 1 255 | 9,1 % | |
|---|
| Äganderätt | 7 589 | 55,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 553 | 14,6 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 729 | 6,9 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 702 | 6,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 929 | 8,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 1 019 | 9,6 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 575 | 14,9 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 2 077 | 19,6 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 928 | 8,8 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 266 | 2,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 244 | 2,3 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 169 | 1,6 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 68 | 0,6 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 344 | 3,2 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 9 384 | 88,5 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 340 | 3,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 326 | 3,1 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 110 | 1,0 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 427 | 4,0 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 16 | 0,2 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| Bostad | 10 603 | 32,0 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 779 | 2,4 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 817 | 2,5 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 249 | 0,8 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 54 | 0,2 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 20 413 | 61,7 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 192 | 0,6 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Gislaved | | Riket |
|---|
| Landareal | 114 190 | 93,1 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 8 423 | 6,9 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Gislaved | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 2 401 | 16,6 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 7 629 | 52,8 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 856 | 12,8 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 2 201 | 15,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 370 | 2,6 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Gislaved | |
|---|
| Sysselsatta | 13 059 | 83,4 % | |
|---|
| Arbetslösa | 790 | 5,0 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 823 | 11,6 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Gislaved | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 446 | 3,0 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 5 786 | 39,3 % | |
|---|
| Energi och miljö | 109 | 0,7 % | |
|---|
| Bygg | 761 | 5,2 % | |
|---|
| Handel | 1 614 | 11,0 % | |
|---|
| Transport | 428 | 2,9 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 341 | 2,3 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 105 | 0,7 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 51 | 0,3 % | |
|---|
| Fastigheter | 180 | 1,2 % | |
|---|
| Företagstjänster | 986 | 6,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 483 | 3,3 % | |
|---|
| Utbildning | 1 204 | 8,2 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 825 | 12,4 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 358 | 2,4 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 37 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Gislaved | |
|---|
| Näringslivet | 11 294 | 76,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 3 406 | 23,1 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Gislaved | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 18 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 304,5 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 364,5 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 28 381 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Gislaved | Riket |
|---|
| Alla | 14 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 22 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Gislaved | Riket |
|---|
| Alla | 4 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 6 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 6 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Gislaved | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 351,0 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 363,2 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 21 835 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Gislaved | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 255,3 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,8 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 68,0 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 79,0 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,5 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,8 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,6 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,5 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,2 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 1,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,9 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,7 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,9 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97,5 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,7 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 342,2 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Gislaved | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 67 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 11 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 79 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 33 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 26 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 7 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 10 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 98 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Gislaved | Riket |
|---|
| Antal | 15 044 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 525 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Gislaved kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Gislaved | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,29 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Gislaved | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,34 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,87 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 58,40 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 4,38 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Gislaved | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 85,73 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,93 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Gislaved | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,71 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 27,81 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Gislaved | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 3,87 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 42 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2,10 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Gislaved | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 217 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 77,46 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 82,20 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 57,64 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Gislaved | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 10 063 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 875,3 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 149,4 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 455 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Gislaved | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 85,23 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 91,51 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 55,29 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Gislaved kommun
I kommunen finns 10 naturreservat, 1 naturminne och 1 naturvårdsområde.
- Anderstorps Stormosse naturreservat, 19 km², bildat 2009
- Draven naturreservat, 435 hektar, bildat 1993
- Ettö naturreservat, 28 hektar, bildat 1970
- Fegen naturreservat, 21 km², bildat 1980
- Isaberg naturreservat, 149 hektar, bildat 1968
- Lundåsen 2:1 naturminne, 1,3 hektar, bildat 1971
Lövskogsklädd kulle med blåsippor, nu inom NR - Nennesmo naturreservat, 86 hektar, bildat 2017
Området har en mosaikartad struktur med skog och myrmark. Skogen består till största delen av barrskog på fastmark som omsluts av skogbevuxen myr. En mindre del av området består av öppen våtmark. I skogen finns rikligt med mycket gamla träd, torrträd och vindfällen. Skogens struktur är mycket värdefull för … - Radans naturreservat 15 hektar, bildat 2026
Området består av en del av vattendraget Radan och dess kantzoner samt ett biflöde med källa öster om vattendraget. Kantzonerna består mestadels av lövblandad barrblandskog med hög luftfuktighet som erbjuder livsmiljö för bland annat långfliksmossa, stor revmossa, rostfläck och havstulpanlav. Öring och flodpärlmussla … - Sandseboskogen naturreservat, 112 hektar, bildat 2017
Området är gammal talldominerad skog med inslag av lavmattor på sandig mark. I området finns även två mossar, varav den norra är klassad som klass 1 med mycket högt naturvärde och den västra klass 3 med vissa naturvärden. Det äldsta trädskiktet är cirka 150 år, i mosskanterna och på fastmarksöarna finns enstaka äldre … - Svinhultsåsen naturreservat, 2,0 hektar, bildat 1957
Terrängen i Svinhultsåsen är bitvis mycket brant med lodytor och klipphyllor. Nedanför branten består skogen av gammal granskog med ett stort inslag av vindfällen och hålträd. Här förekommer upp till 40 meter höga granar. I branten är inslaget av björk och rönn påtagligt. Ovanför branten består skogen av yngre … - Villstad kyrkby naturvårdsområde, 124 hektar, bildat 1996
- Värö naturreservat, 5,8 hektar, bildat 1979
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Gislaved kommun
Kommunen är indelad i 19 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Gislaved kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.