Hoppa till innehållet
Svenska Platser

2023C1020 i Malung-Sälen kommun

2023C1020 är ett demografiskt statistikområde (DeSO) i Malung-Sälen kommun. Här bor 1 309 personer. Sidan visar SCB:s statistik för området bredvid kommunen och riket.

Karta över 2023C1020

Det markerade fältet är områdets gräns enligt SCB:s indelning DeSO 2025.

Befolkning

Ålder 2025

ÅlderAntalOmrådetMalung-SälenRiket
0–4 år382,8 %3,8 %4,9 %
5–9 år544,0 %4,7 %5,6 %
10–14 år685,1 %4,8 %5,9 %
15–19 år695,2 %5,3 %6,0 %
20–24 år806,0 %4,6 %5,7 %
25–29 år695,2 %5,0 %5,8 %
30–34 år846,3 %6,2 %7,0 %
35–39 år755,6 %6,1 %7,1 %
40–44 år675,0 %5,5 %6,3 %
45–49 år735,5 %5,5 %6,0 %
50–54 år876,5 %6,6 %6,3 %
55–59 år1168,7 %7,2 %6,3 %
60–64 år977,3 %6,8 %5,9 %
65–69 år896,7 %6,6 %5,2 %
70–74 år785,8 %6,2 %4,8 %
75–79 år886,6 %6,4 %4,7 %
80– år1128,4 %8,6 %6,4 %

Svensk och utländsk bakgrund 2025

Utländsk/svensk bakgrundAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Svensk bakgrund1 19889,7 %84,0 %72,3 %
Utländsk bakgrund13910,4 %16,0 %27,7 %

Födelseregion 2025

FödelseregionAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Sverige1 21290,7 %86,7 %79,2 %
Europa utom Sverige574,3 %7,6 %9,0 %
Övriga världen inkl. uppgift saknas664,9 %5,7 %11,9 %

Medborgarskap 2025

MedborgarskapAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Svenskt1 27295,2 %93,1 %92,2 %
Europeiskt utom svenskt342,5 %4,9 %4,2 %
Övriga världen inkl. statslös och okänt272,0 %2,0 %3,7 %

Civilstånd 2025

CivilståndAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Ogifta79359,4 %57,4 %54,2 %
Gifta36327,2 %27,9 %31,9 %
Skilda1118,3 %9,5 %10,0 %
Änkor/änklingar644,8 %5,2 %3,9 %

Hushållstyper 2025

HushållstypAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Sammanboende med barn10314,9 %16,8 %21,4 %
Sammanboende utan barn21030,3 %26,2 %23,9 %
Ensamstående med barn507,2 %6,3 %7,1 %
Ensamstående utan barn29542,6 %45,7 %42,0 %
Övriga hushåll355,1 %5,0 %5,6 %

Boende och bebyggelse

Boende efter upplåtelseform 2025

UpplåtelseformAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Äganderätt1 04378,1 %73,8 %46,9 %
Hyresrätt23917,9 %16,2 %30,3 %
Uppgift saknas564,2 %6,8 %2,3 %

Boende efter hustyp 2025

HustypAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Småhus1 04978,5 %77,5 %50,9 %
Flerbostadshus21716,2 %11,7 %43,6 %
Övriga hus70,5 %3,1 %1,0 %
Specialbostäder80,6 %0,9 %2,2 %
Uppgift saknas564,2 %6,8 %2,3 %

Lägenheter efter upplåtelseform 2025

UpplåtelseformAntalOmrådetMalung-Sälen
Hyresrätt22731,6 %29,9 %
Bostadsrätt00,0 %21,2 %
Äganderätt49268,4 %48,8 %
Uppgift saknas00,0 %0,0 %

Bostädernas byggår 2025

ByggårAntalOmrådetMalung-SälenRiket
–192013420,3 %8,0 %14,2 %
1921–19308913,5 %3,7 %6,2 %
1931–19407912,0 %3,7 %6,3 %
1941–1950487,3 %2,5 %6,3 %
1951–1960477,1 %5,0 %7,7 %
1961–1970355,3 %9,6 %12,8 %
1971–198011216,9 %16,2 %16,6 %
1981–1990426,4 %11,7 %7,7 %
1991–200071,1 %3,7 %3,8 %
2001–201020,3 %5,5 %4,7 %
Okänt6610,0 %28,6 %8,1 %

Bostadsbyggnader 2025

ByggnadstypAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Småhus friliggande59389,7 %86,9 %81,9 %
Småhus kedjehus162,4 %1,1 %5,3 %
Småhus flera lägenheter91,4 %7,2 %1,4 %
Flerbostadshus324,8 %2,2 %5,6 %
Ospecificerat111,7 %1,8 %0,9 %

Byggnader och markyta 2025

ByggnadstypAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Bostad66135,6 %43,6 %34,0 %
Industri80,4 %0,3 %1,0 %
Samhällsfunktion361,9 %1,6 %1,6 %
Verksamhet40,2 %0,7 %0,8 %
Ekonomibyggnad10,1 %0,0 %0,5 %
Komplementbyggnad1 14361,5 %52,6 %59,7 %
Övrig byggnad60,3 %1,2 %2,5 %

Land- och vattenareal 2026

ArealtypHektarOmrådetMalung-SälenRiket
Landareal1 14193,9 %94,7 %77,0 %
Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna746,1 %5,3 %5,9 %
De fyra stora sjöarna00,0 %0,0 %1,7 %
Havsvatten00,0 %0,0 %15,4 %

Utbildning och arbete

Utbildningsnivå, 25–65 år 2025

UtbildningsnivåAntalOmrådetMalung-SälenRiket
Förgymnasial utbildning7310,8 %11,5 %9,3 %
Gymnasial utbildning39658,7 %56,6 %39,7 %
Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år9514,1 %13,1 %16,3 %
Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer9814,5 %15,1 %31,9 %
Uppgift om utbildningsnivå saknas131,9 %3,7 %2,8 %

Arbetsmarknadsstatus 2024

GruppAntalOmrådetMalung-Sälen
Sysselsatta61585,3 %86,7 %
Arbetslösa131,8 %2,2 %
Personer utanför arbetskraften9413,0 %11,1 %

Avser personer 20–64 år.

Sysselsatta efter näringsgren 2024

Näringsgren SNI 2007AntalOmrådetMalung-Sälen
Jordbruk, skogsbruk och fiske334,6 %4,9 %
Tillverkning och utvinning8211,4 %9,4 %
Energi och miljö233,2 %1,5 %
Bygg11015,3 %13,5 %
Handel8912,3 %11,5 %
Transport192,6 %3,2 %
Hotell och restaurang111,5 %4,8 %
Information och kommunikation00,0 %0,7 %
Finans och försäkring40,6 %0,4 %
Fastigheter101,4 %1,3 %
Företagstjänster486,7 %7,7 %
Offentlig förvaltning och försvar385,3 %3,4 %
Utbildning8812,2 %10,2 %
Vård och omsorg12116,8 %15,9 %
Kultur och personliga tjänster354,9 %9,9 %
Uppgift saknas111,5 %2,1 %

Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.

Sysselsatta efter sektor 2024

Arbetsställets sektortillhörighetAntalOmrådetMalung-Sälen
Näringslivet47265,5 %70,9 %
Offentlig förvaltning (staten, kommun, region)25034,7 %29,0 %

Ekonomi

Ekonomisk standard 2024

MåttOmrådetMalung-SälenRiket
Kvartil 1, andel personer, procent28 %27 %25 %
Kvartil 2, andel personer, procent27 %27 %25 %
Kvartil 3, andel personer, procent24 %26 %25 %
Kvartil 4, andel personer, procent21 %20 %25 %
Medianvärde, tkr307,8 tkr314,3 tkr327,3 tkr
Medelvärde, tkr346,6 tkr358,3 tkr390,4 tkr
Antal personer totalt1 30910 07810 346 694

Låg och hög ekonomisk standard 2024

Låg ekonomisk standard, procent

ÅlderOmrådetMalung-SälenRiket
Alla13 %13 %13 %
0–19 år20 %17 %17 %
20–64 år12 %11 %13 %
20–65 år12 %11 %13 %
65+ år11 %13 %10 %
66+ år11 %13 %10 %

Hög ekonomisk standard, procent

ÅlderOmrådetMalung-SälenRiket
Alla5 %6 %7 %
0–19 år2 %3 %4 %
20–64 år5 %7 %8 %
20–65 år5 %7 %8 %
65+ år5 %4 %8 %
66+ år5 %4 %8 %

Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.

Inkomstklasser 2024

MåttOmrådetMalung-SälenRiket
Kvartil 1, andel personer, procent25 %24 %25 %
Kvartil 2, andel personer, procent30 %31 %25 %
Kvartil 3, andel personer, procent28 %28 %25 %
Kvartil 4, andel personer, procent17 %17 %25 %
Medianvärde, tkr336,3 tkr338,0 tkr359,2 tkr
Medelvärde, tkr361,8 tkr359,5 tkr399,7 tkr
Antal personer totalt1 0708 2068 071 896

Avser sammanräknad förvärvsinkomst.

Nettoinkomst 2024

Medelvärde för samtliga, tkr

InkomstkomponentOmrådetMalung-SälenRiket
Löneinkomst 248,2 tkr243,6 tkr289,5 tkr
Näringsinkomst med mera7,8 tkr7,6 tkr6,5 tkr
Inkomst av kapital37,9 tkr53,5 tkr63,8 tkr
Pensioner85,4 tkr90,1 tkr80,1 tkr
Sjuk- och aktivitetsersättning6,9 tkr5,0 tkr4,6 tkr
Sjukpenning med mera6,1 tkr5,7 tkr5,8 tkr
Föräldrapenning3,1 tkr4,0 tkr5,2 tkr
Arbetsmarknadsstöd2,2 tkr2,0 tkr4,7 tkr
Övriga skattepliktiga transfereringar1,3 tkr1,0 tkr1,3 tkr
Barnbidrag3,0 tkr3,1 tkr4,0 tkr
Studiestöd inkl. studielån2,4 tkr1,7 tkr5,2 tkr
Bostadsbidrag2,5 tkr2,4 tkr3,0 tkr
Ekonomiskt bistånd1,3 tkr0,8 tkr1,3 tkr
Övriga skattefria transfereringar1,8 tkr1,5 tkr1,8 tkr
Skatt och allmänna egenavgifter90,0 tkr90,8 tkr107,6 tkr
Övriga negativa transfereringar2,1 tkr1,8 tkr2,6 tkr
Nettoinkomst317,8 tkr329,5 tkr366,6 tkr

Andel med inkomstslag, procent

InkomstkomponentOmrådetMalung-SälenRiket
Löneinkomst 68 %67 %68 %
Näringsinkomst med mera25 %21 %8 %
Inkomst av kapital86 %86 %82 %
Pensioner38 %39 %31 %
Sjuk- och aktivitetsersättning5 %4 %3 %
Sjukpenning med mera9 %8 %8 %
Föräldrapenning12 %12 %15 %
Arbetsmarknadsstöd4 %3 %5 %
Övriga skattepliktiga transfereringar3 %3 %3 %
Barnbidrag19 %21 %26 %
Studiestöd inkl. studielån3 %3 %6 %
Bostadsbidrag7 %6 %8 %
Ekonomiskt bistånd2 %2 %2 %
Övriga skattefria transfereringar6 %5 %5 %
Skatt och allmänna egenavgifter97 %98 %95 %
Övriga negativa transfereringar11 %11 %18 %
Nettoinkomst100 %99 %98 %

Personbilar 2025

MåttOmrådetMalung-SälenRiket
Antal9046 5454 433 454
Per 1 000 invånare677642418

Avser personbilar i trafik.

Källa: SCB:s Statistikdatabas, 22 tabeller. Antal visas som andelar så att områden av olika storlek kan jämföras. Från 2025 lägger SCB en liten slumpmässig osäkerhet på små tal, så delarna summerar inte alltid exakt till totalen. Ett streck betyder att uppgiften saknas eller är sekretesskyddad.