Hoppa till innehållet
Svenska Platser

1430A0020 i Munkedal kommun

1430A0020 är ett demografiskt statistikområde (DeSO) i Munkedal kommun. Här bor 1 361 personer. Sidan visar SCB:s statistik för området bredvid kommunen och riket.

Karta över 1430A0020

Det markerade fältet är områdets gräns enligt SCB:s indelning DeSO 2025.

Gator i området

Gator vars mittpunkt ligger i området. Listan fylls på allt eftersom gatornas läge hämtas.

Befolkning

Ålder 2025

ÅlderAntalOmrådetMunkedalRiket
0–4 år543,9 %4,3 %4,9 %
5–9 år684,9 %5,6 %5,6 %
10–14 år705,1 %6,1 %5,9 %
15–19 år725,2 %5,7 %6,0 %
20–24 år564,1 %4,3 %5,7 %
25–29 år614,4 %4,4 %5,8 %
30–34 år735,3 %6,0 %7,0 %
35–39 år916,6 %6,7 %7,1 %
40–44 år916,6 %6,1 %6,3 %
45–49 år775,6 %5,3 %6,0 %
50–54 år715,2 %5,8 %6,3 %
55–59 år896,5 %6,6 %6,3 %
60–64 år1158,4 %6,7 %5,9 %
65–69 år1017,3 %6,1 %5,2 %
70–74 år936,8 %6,0 %4,8 %
75–79 år715,2 %5,8 %4,7 %
80– år1128,1 %8,5 %6,4 %

Svensk och utländsk bakgrund 2025

Utländsk/svensk bakgrundAntalOmrådetMunkedalRiket
Svensk bakgrund1 18486,0 %85,6 %72,3 %
Utländsk bakgrund18713,6 %14,4 %27,7 %

Födelseregion 2025

FödelseregionAntalOmrådetMunkedalRiket
Sverige1 21788,4 %88,4 %79,2 %
Europa utom Sverige795,7 %6,6 %9,0 %
Övriga världen inkl. uppgift saknas775,6 %5,0 %11,9 %

Medborgarskap 2025

MedborgarskapAntalOmrådetMunkedalRiket
Svenskt1 31195,2 %94,9 %92,2 %
Europeiskt utom svenskt423,1 %3,6 %4,2 %
Övriga världen inkl. statslös och okänt231,7 %1,5 %3,7 %

Civilstånd 2025

CivilståndAntalOmrådetMunkedalRiket
Ogifta67749,2 %52,1 %54,2 %
Gifta44032,0 %32,6 %31,9 %
Skilda18013,1 %10,2 %10,0 %
Änkor/änklingar765,5 %5,1 %3,9 %

Hushållstyper 2025

HushållstypAntalOmrådetMunkedalRiket
Sammanboende med barn11716,5 %20,3 %21,4 %
Sammanboende utan barn20629,0 %28,6 %23,9 %
Ensamstående med barn466,5 %6,6 %7,1 %
Ensamstående utan barn31644,5 %40,5 %42,0 %
Övriga hushåll283,9 %3,9 %5,6 %

Boende och bebyggelse

Boende efter upplåtelseform 2025

UpplåtelseformAntalOmrådetMunkedalRiket
Äganderätt1 00372,8 %74,2 %46,9 %
Bostadsrätt554,0 %3,8 %20,5 %
Hyresrätt28220,5 %18,1 %30,3 %
Uppgift saknas302,2 %3,9 %2,3 %

Boende efter hustyp 2025

HustypAntalOmrådetMunkedalRiket
Småhus1 02174,1 %79,3 %50,9 %
Flerbostadshus28520,7 %15,3 %43,6 %
Övriga hus161,2 %0,7 %1,0 %
Specialbostäder181,3 %0,9 %2,2 %
Uppgift saknas302,2 %3,9 %2,3 %

Lägenheter efter upplåtelseform 2025

UpplåtelseformAntalOmrådetMunkedal
Hyresrätt26434,3 %29,6 %
Bostadsrätt476,1 %5,1 %
Äganderätt45859,6 %65,3 %
Uppgift saknas00,0 %0,0 %

Bostädernas byggår 2025

ByggårAntalOmrådetMunkedalRiket
–19208513,4 %17,4 %14,2 %
1921–19308613,6 %8,8 %6,2 %
1931–1940579,0 %10,5 %6,3 %
1941–1950325,1 %5,4 %6,3 %
1951–1960467,3 %7,1 %7,7 %
1961–19708513,4 %10,0 %12,8 %
1971–198014723,3 %16,5 %16,6 %
1981–1990355,5 %8,9 %7,7 %
1991–2000132,1 %3,5 %3,8 %
2001–201081,3 %2,4 %4,7 %
2011–202060,9 %1,4 %3,8 %
Okänt325,1 %7,4 %8,1 %

Bostadsbyggnader 2025

ByggnadstypAntalOmrådetMunkedalRiket
Småhus friliggande59494,0 %94,8 %81,9 %
Småhus kedjehus20,3 %0,9 %5,3 %
Småhus flera lägenheter50,8 %1,3 %1,4 %
Flerbostadshus314,9 %2,3 %5,6 %

Byggnader och markyta 2025

ByggnadstypAntalOmrådetMunkedalRiket
Bostad63235,4 %35,9 %34,0 %
Industri392,2 %1,2 %1,0 %
Samhällsfunktion432,4 %1,3 %1,6 %
Verksamhet140,8 %0,8 %0,8 %
Ekonomibyggnad70,4 %0,4 %0,5 %
Komplementbyggnad92251,7 %53,0 %59,7 %
Övrig byggnad1287,2 %7,3 %2,5 %

Land- och vattenareal 2026

ArealtypHektarOmrådetMunkedalRiket
Landareal5 11799,3 %93,9 %77,0 %
Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna340,7 %5,0 %5,9 %
De fyra stora sjöarna00,0 %0,0 %1,7 %
Havsvatten00,0 %1,1 %15,4 %

Utbildning och arbete

Utbildningsnivå, 25–65 år 2025

UtbildningsnivåAntalOmrådetMunkedalRiket
Förgymnasial utbildning8312,0 %10,4 %9,3 %
Gymnasial utbildning41059,3 %58,0 %39,7 %
Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år8912,9 %13,2 %16,3 %
Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer9113,2 %16,4 %31,9 %
Uppgift om utbildningsnivå saknas182,6 %2,0 %2,8 %

Arbetsmarknadsstatus 2024

GruppAntalOmrådetMunkedal
Sysselsatta61483,3 %83,6 %
Arbetslösa243,3 %3,1 %
Personer utanför arbetskraften9512,9 %13,0 %

Avser personer 20–64 år.

Sysselsatta efter näringsgren 2024

Näringsgren SNI 2007AntalOmrådetMunkedal
Jordbruk, skogsbruk och fiske304,3 %4,1 %
Tillverkning och utvinning9914,1 %13,4 %
Energi och miljö101,4 %1,3 %
Bygg8712,4 %13,0 %
Handel8612,3 %12,5 %
Transport334,7 %4,9 %
Hotell och restaurang223,1 %3,5 %
Information och kommunikation101,4 %1,0 %
Finans och försäkring00,0 %0,4 %
Fastigheter121,7 %1,4 %
Företagstjänster608,6 %7,8 %
Offentlig förvaltning och försvar415,8 %5,6 %
Utbildning649,1 %9,8 %
Vård och omsorg10615,1 %16,3 %
Kultur och personliga tjänster284,0 %2,8 %
Uppgift saknas81,1 %2,3 %

Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.

Sysselsatta efter sektor 2024

Arbetsställets sektortillhörighetAntalOmrådetMunkedal
Näringslivet50371,8 %70,3 %
Offentlig förvaltning (staten, kommun, region)19928,4 %29,7 %

Ekonomi

Ekonomisk standard 2024

MåttOmrådetMunkedalRiket
Kvartil 1, andel personer, procent30 %29 %25 %
Kvartil 2, andel personer, procent30 %30 %25 %
Kvartil 3, andel personer, procent25 %25 %25 %
Kvartil 4, andel personer, procent15 %16 %25 %
Medianvärde, tkr296,1 tkr300,1 tkr327,3 tkr
Medelvärde, tkr322,2 tkr329,7 tkr390,4 tkr
Antal personer totalt1 36110 23410 346 694

Låg och hög ekonomisk standard 2024

Låg ekonomisk standard, procent

ÅlderOmrådetMunkedalRiket
Alla14 %13 %13 %
0–19 år14 %16 %17 %
20–64 år15 %13 %13 %
20–65 år15 %13 %13 %
65+ år11 %12 %10 %
66+ år11 %12 %10 %

Hög ekonomisk standard, procent

ÅlderOmrådetMunkedalRiket
Alla3 %3 %7 %
0–19 år2 %1 %4 %
20–64 år3 %3 %8 %
20–65 år3 %3 %8 %
65+ år2 %3 %8 %
66+ år2 %3 %8 %

Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.

Inkomstklasser 2024

MåttOmrådetMunkedalRiket
Kvartil 1, andel personer, procent27 %26 %25 %
Kvartil 2, andel personer, procent32 %30 %25 %
Kvartil 3, andel personer, procent25 %27 %25 %
Kvartil 4, andel personer, procent16 %17 %25 %
Medianvärde, tkr321,4 tkr333,2 tkr359,2 tkr
Medelvärde, tkr342,9 tkr352,6 tkr399,7 tkr
Antal personer totalt1 0998 0128 071 896

Avser sammanräknad förvärvsinkomst.

Nettoinkomst 2024

Medelvärde för samtliga, tkr

InkomstkomponentOmrådetMunkedalRiket
Löneinkomst 219,7 tkr236,4 tkr289,5 tkr
Näringsinkomst med mera7,8 tkr6,4 tkr6,5 tkr
Inkomst av kapital25,3 tkr30,2 tkr63,8 tkr
Pensioner90,3 tkr88,2 tkr80,1 tkr
Sjuk- och aktivitetsersättning7,3 tkr6,5 tkr4,6 tkr
Sjukpenning med mera9,5 tkr8,1 tkr5,8 tkr
Föräldrapenning5,1 tkr4,4 tkr5,2 tkr
Arbetsmarknadsstöd3,2 tkr3,2 tkr4,7 tkr
Övriga skattepliktiga transfereringar1,6 tkr1,6 tkr1,3 tkr
Barnbidrag3,3 tkr3,9 tkr4,0 tkr
Studiestöd inkl. studielån2,4 tkr2,6 tkr5,2 tkr
Bostadsbidrag4,5 tkr3,6 tkr3,0 tkr
Ekonomiskt bistånd2,1 tkr1,7 tkr1,3 tkr
Övriga skattefria transfereringar1,6 tkr1,7 tkr1,8 tkr
Skatt och allmänna egenavgifter83,4 tkr86,9 tkr107,6 tkr
Övriga negativa transfereringar2,8 tkr2,2 tkr2,6 tkr
Nettoinkomst297,5 tkr309,4 tkr366,6 tkr

Andel med inkomstslag, procent

InkomstkomponentOmrådetMunkedalRiket
Löneinkomst 62 %63 %68 %
Näringsinkomst med mera14 %13 %8 %
Inkomst av kapital81 %82 %82 %
Pensioner39 %38 %31 %
Sjuk- och aktivitetsersättning5 %5 %3 %
Sjukpenning med mera13 %11 %8 %
Föräldrapenning13 %16 %15 %
Arbetsmarknadsstöd5 %4 %5 %
Övriga skattepliktiga transfereringar4 %4 %3 %
Barnbidrag21 %25 %26 %
Studiestöd inkl. studielån3 %4 %6 %
Bostadsbidrag11 %9 %8 %
Ekonomiskt bistånd3 %3 %2 %
Övriga skattefria transfereringar5 %5 %5 %
Skatt och allmänna egenavgifter97 %97 %95 %
Övriga negativa transfereringar15 %14 %18 %
Nettoinkomst99 %99 %98 %

Personbilar 2025

MåttOmrådetMunkedalRiket
Antal8446 1774 433 454
Per 1 000 invånare613601418

Avser personbilar i trafik.

Källa: SCB:s Statistikdatabas, 22 tabeller. Antal visas som andelar så att områden av olika storlek kan jämföras. Från 2025 lägger SCB en liten slumpmässig osäkerhet på små tal, så delarna summerar inte alltid exakt till totalen. Ett streck betyder att uppgiften saknas eller är sekretesskyddad.