Åtvidaberg kommun
Åtvidaberg kommun har 11 336 invånare och en median för ekonomisk standard på 303 tkr, 7 procent lägre än riket.
Inkomster i Åtvidaberg kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Åtvidaberg kommun | 303 tkr | 348 tkr | 11 336 | 27312517 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Åtvidaberg kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Åtvidaberg | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 34,8 % | | 30,3 % | +4,5 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 25,8 % | | 20,5 % | +5,3 |
|---|
| Moderaterna | 16,2 % | | 19,1 % | −2,9 |
|---|
| Kristdemokraterna | 6,3 % | | 5,3 % | +1,0 |
|---|
| Centerpartiet | 6,2 % | | 6,7 % | −0,5 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,7 % | | 6,7 % | −3,0 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,1 % | | 5,1 % | −2,0 |
|---|
| Liberalerna | 3,0 % | | 4,6 % | −1,6 |
|---|
| Övriga partier | 0,9 % | | 1,5 % | −0,6 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 87,7 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 573 | 5,0 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 636 | 5,5 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 668 | 5,8 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 621 | 5,4 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 457 | 4,0 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 450 | 3,9 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 690 | 6,0 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 730 | 6,4 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 607 | 5,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 642 | 5,6 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 744 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 764 | 6,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 779 | 6,8 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 710 | 6,2 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 695 | 6,0 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 705 | 6,1 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 010 | 8,8 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 10 319 | 89,8 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 1 174 | 10,2 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| Sverige | 10 540 | 91,7 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 461 | 4,0 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 493 | 4,3 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| Svenskt | 11 130 | 96,9 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 231 | 2,0 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 132 | 1,1 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| Ogifta | 5 673 | 49,4 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 4 157 | 36,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 025 | 8,9 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 638 | 5,6 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 169 | 21,3 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 661 | 30,2 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 313 | 5,7 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 2 167 | 39,5 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 173 | 3,1 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 8 236 | 71,7 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 650 | 5,7 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 2 478 | 21,6 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 125 | 1,1 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| Småhus | 8 500 | 74,0 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 2 569 | 22,4 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 139 | 1,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 155 | 1,3 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 125 | 1,1 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Åtvidaberg | |
|---|
| Hyresrätt | 2 035 | 34,2 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 470 | 7,9 % | |
|---|
| Äganderätt | 3 449 | 57,9 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 454 | 28,0 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 245 | 4,7 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 336 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 398 | 7,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 368 | 7,1 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 618 | 11,9 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 813 | 15,6 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 306 | 5,9 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 152 | 2,9 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 134 | 2,6 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 91 | 1,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 39 | 0,8 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 245 | 4,7 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 4 544 | 87,4 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 345 | 6,6 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 13 | 0,3 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 55 | 1,1 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 231 | 4,4 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 11 | 0,2 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| Bostad | 5 199 | 34,2 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 110 | 0,7 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 147 | 1,0 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 80 | 0,5 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 27 | 0,2 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 8 623 | 56,7 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 1 030 | 6,8 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| Landareal | 68 943 | 88,0 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 9 424 | 12,0 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Åtvidaberg | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 568 | 10,2 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 3 016 | 54,2 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 783 | 14,1 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 112 | 20,0 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 82 | 1,5 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Åtvidaberg | |
|---|
| Sysselsatta | 4 997 | 85,1 % | |
|---|
| Arbetslösa | 199 | 3,4 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 674 | 11,5 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Åtvidaberg | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 240 | 4,4 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 927 | 16,9 % | |
|---|
| Energi och miljö | 58 | 1,1 % | |
|---|
| Bygg | 577 | 10,5 % | |
|---|
| Handel | 545 | 9,9 % | |
|---|
| Transport | 178 | 3,2 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 120 | 2,2 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 118 | 2,2 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 55 | 1,0 % | |
|---|
| Fastigheter | 87 | 1,6 % | |
|---|
| Företagstjänster | 540 | 9,8 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 273 | 5,0 % | |
|---|
| Utbildning | 592 | 10,8 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 921 | 16,8 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 195 | 3,6 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 33 | 0,6 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Åtvidaberg | |
|---|
| Näringslivet | 3 747 | 68,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 737 | 31,7 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Åtvidaberg | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 303,2 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 348,2 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 11 336 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Åtvidaberg | Riket |
|---|
| Alla | 12 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 16 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Åtvidaberg | Riket |
|---|
| Alla | 4 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 4 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 4 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Åtvidaberg | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 32 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 18 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 332,5 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 355,7 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 8 912 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Åtvidaberg | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 235,2 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7,7 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 47,1 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 94,1 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,3 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,6 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 5,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,2 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,8 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 1,9 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,1 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,1 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,6 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 89,2 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,2 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 324,9 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Åtvidaberg | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 62 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 86 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 39 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 25 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 15 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Åtvidaberg | Riket |
|---|
| Antal | 6 083 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 529 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Åtvidaberg kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Åtvidaberg | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 3,20 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Åtvidaberg | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 98,12 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,52 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 48,30 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,14 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Åtvidaberg | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 89,92 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,95 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Åtvidaberg | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,00 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 25,27 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Åtvidaberg | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 4,05 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 38 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,60 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Åtvidaberg | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 216 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 79,78 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 83,60 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 67,14 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Åtvidaberg | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 217 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 906,0 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 243,9 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 516 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Åtvidaberg | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 82,46 | 79,84 | 2026 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 95,80 | 86,77 | 2026 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 41 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Åtvidaberg kommun
I kommunen finns 26 naturreservat.
- Ekhammarviken naturreservat, 30 hektar, bildat 2021
Barrskog täcker större delen av naturreservatet. Ofta förekommer både tall och gran i blandade bestånd. De gamla tallarna är generellt något äldre än granen men enstaka gran uppnår en liknande ålder. Bitvis finns ett stort inslag av död granved, både stående och liggande träd, så kallade lågor. Död tallved förekommer … - Ekhultebergen naturreservat, 176 hektar, bildat 2001
- Fröjerum naturreservat, 83 hektar, bildat 2001
Beslut om precisering av gränser samt justeringar i fastställd skötselplan - Gorgberget naturreservat, 39 hektar, bildat 2011
Rumma 2:3, I mitten av beståndet har plockhuggning skett men uppåt 130-åriga tallar finns utställda i de mer produktiva svackorna. Hällmarker är mer orörda men tallen är klenare och till skillnad mot grannfastigheten saknas senvuxen gran. Det har säkert en brukningshistorisk förklaring, granen har hållits undan. Med … - Grävsätter naturreservat, 16 hektar, bildat 2009
- Herrsätter naturreservat, 86 hektar, bildat 2019
Området ligger ca 4 km sydost om Värna kyrka i Åtvidabergs kommun och utgörs av en mosaikartad ekmiljö med alltifrån slutna lundmiljöer, till halvöppna och öppna ekhagar omgärdat av åkrar i ett småbrutet odlingslandskap. Moränkullar, stundom rikt småblockiga, är främst bevuxna med ek samt ett inslag av asp och på … - Hägerstad slotts ekhage naturreservat, 6,2 hektar, bildat 2002
- Härvelsbo naturreservat, 20 hektar, bildat 2018
En asprik barrnaturskog som består av värdekärna 11,9 ha, utvecklingsmark 2,6 ha och arronderingsmark 4,8 ha. I den östra-nordöstra långsträckta nyckelbiotopen (som löper från Gullringsvattnet mot sydost) påträffas signalarter som långfliksmossa, gammelgranslav (rikligt), vedtrappmossa, missne, grön sköldmossa, … - Hästenäs kyrkskog naturreservat, 697 hektar, bildat 2005
Hästenäs kyrkskog ligger vid sjön Yxningen i Åtvidabergs kommun. Det är ett för Götaland stort barrskogsdominerat gammelskogsområde med cirka 439 hektar skog. Området har stort lövinslag och mycket hög andel nyckelbiotoper och naturvärdesobjekt. Förutom storleken är området speciellt genom att nyckelbiotoperna håller … - Högboda naturreservat, 74 hektar, bildat 2009
- Kojmon naturreservat, 21 hektar, bildat 2007
- Kulla ängar naturreservat, 21 hektar, bildat 2003
Beslut om precisering av gränser samt justeringar i fastställd skötselplan - Långdalsgölen naturreservat, 56 hektar, bildat 2021
- Långserum naturreservat, 47 hektar, bildat 2003
Reservatet består av en brant sluttning ner mot sjön Yxningen med delvis urskogsartad naturskog samt ett ovanför liggande större talldominerat barrskogsområde på ca 150 år. Tall dominerar större delen av området även i branten men på lite bördigare mark längre ned i sluttningen dominerar gran. I branterna finns även … - Mörkedal naturreservat, 71 hektar, bildat 2018
Väster och söder om den igenvuxna fd sjön Ämtgölen ligger detta spännande barrskogsområde. Skogen är överlag i 120-årsåldern med ett äldre bestånd på drygt 150 år på en höjd i söder. Centralt ligger en bördig och fuktig sänka bevuxen med grov granskog. Mot norr övergår sänkan i en nordvänd sluttning och här finns … - Mörkviksbergen naturreservat, 5,6 hektar, bildat 2025
Området består av en bergbrant och kraftig ost/nordostsluttning. Genom området, på längden, löper skogsväg. Skogen består av en blandskog dominerad av gran mellan 80 och 120 år med stort inslag av asp i samma ålder. I de högre delarna finns också tall och längst i norr finns också ett litet parti på en udde som … - Odensgöl naturreservat, 38 hektar, bildat 2007
- Ristskeda naturreservat, 32 hektar, bildat 2008
Beslut om bildande av Ristskeda naturreservat - Stockmossen naturreservat, 130 hektar, bildat 2008
- Storskogen naturreservat, 130 hektar, bildat 2006
- Svalberget naturreservat, 20 hektar, bildat 2018
Svalberget är ett mosaikartat område med flera bergklackar och branta sluttingar, kjusor och små fuktstråk. Här växer en gammal hällmarkstallskog med stort inslag av mycket gamla träd. I sluttningarna mot norr finns mycket gammal granskog. - Tarant naturreservat, 20 hektar, bildat 2025
Området består i huvudsak av grandominerad kontinuitetsskog med stor olikåldrighet i bestånden. Marken är stenbunden till blockig och det finns inslag av grönsten i berggrund och block så delar av granbiotoperna är örtrika och den rika jordmånen ger också ett större inslag av asp och enstaka ekar och lindar på friska … - Vegalla naturreservat, 288 hektar, bildat 2003
Vegalla naturreservat omfattar cirka 285 hektar av barrskog med inslag av lövskog. I reservatet finns även flera sjöar och mindre vattenförekomster. - Ytterby naturreservat, 13 hektar, bildat 2009
- Åsen naturreservat, 60 hektar, bildat 2007
Naturreservatet ligger i den östra delen av Östergötlands södra skogsbygd. Trakten präglas av en sprickdalsterräng med tallskog uppepå höjderna och lövrika granskogar i de ofta bördiga sänkorna. I de lite större sänkorna finns ofta odlingsmarker och sjöar. Själva reservatet domineras av ädellövrik lövskog belägen på … - Åtvidsnäs naturreservat, 85 hektar, bildat 2017
Åtvidsnäs naturreservat ligger i nära anslutning till tätorten Åtvidaberg. Närområdet erbjuder ett innehållsrikt landskap med ädellövmiljöer och betade hagmarker förekommer i stor utsträckning. Området har brukats under lång tid och är idag varierat med både öppna och mer slutna, trädbevuxna, delar. Naturreservatet …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Åtvidaberg kommun
Kommunen är indelad i 9 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Åtvidaberg kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.