Västerås kommun
Västerås kommun har 157 272 invånare och en median för ekonomisk standard på 326 tkr, lika med riket.
Inkomster i Västerås kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Västerås kommun | 326 tkr | 378 tkr | 157 272 | 26252525 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Västerås kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Västerås | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 31,0 % | | 30,3 % | +0,7 |
|---|
| Moderaterna | 22,1 % | | 19,1 % | +3,0 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 19,9 % | | 20,5 % | −0,6 |
|---|
| Vänsterpartiet | 6,4 % | | 6,7 % | −0,3 |
|---|
| Centerpartiet | 5,8 % | | 6,7 % | −0,9 |
|---|
| Liberalerna | 5,1 % | | 4,6 % | +0,5 |
|---|
| Kristdemokraterna | 4,7 % | | 5,3 % | −0,6 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,6 % | | 5,1 % | −1,5 |
|---|
| Övriga partier | 1,3 % | | 1,5 % | −0,2 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 82,5 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 8 328 | 5,2 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 9 594 | 6,0 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 9 665 | 6,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 9 744 | 6,0 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 8 887 | 5,5 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 9 818 | 6,1 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 11 945 | 7,4 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 11 814 | 7,3 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 10 163 | 6,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 9 558 | 5,9 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 10 030 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 10 198 | 6,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 9 501 | 5,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 7 702 | 4,8 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 6 833 | 4,2 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 7 081 | 4,4 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 10 382 | 6,4 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 105 279 | 65,3 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 55 964 | 34,7 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| Sverige | 120 580 | 74,8 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 12 316 | 7,6 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 28 342 | 17,6 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| Svenskt | 148 672 | 92,2 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 4 530 | 2,8 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 8 041 | 5,0 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| Ogifta | 86 120 | 53,4 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 51 654 | 32,0 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 17 304 | 10,7 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 6 167 | 3,8 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 16 521 | 21,8 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 17 652 | 23,3 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 5 952 | 7,8 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 32 057 | 42,2 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 3 730 | 4,9 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 65 886 | 40,9 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 40 585 | 25,2 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 53 039 | 32,9 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 734 | 1,1 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| Småhus | 69 737 | 43,3 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 83 975 | 52,1 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 2 222 | 1,4 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 3 572 | 2,2 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 734 | 1,1 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Västerås | |
|---|
| Hyresrätt | 32 543 | 39,8 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 24 860 | 30,4 % | |
|---|
| Äganderätt | 24 400 | 29,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| –1920 | 2 384 | 7,8 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 1 146 | 3,8 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 1 681 | 5,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 1 401 | 4,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 2 657 | 8,7 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 6 070 | 19,9 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 5 724 | 18,8 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 3 313 | 10,9 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 1 530 | 5,0 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 1 486 | 4,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 1 740 | 5,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 819 | 2,7 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 490 | 1,6 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 20 379 | 66,9 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 2 996 | 9,8 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 243 | 0,8 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 4 400 | 14,5 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 2 423 | 8,0 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| Bostad | 30 441 | 39,0 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 724 | 0,9 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 1 275 | 1,6 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 815 | 1,0 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 76 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 43 583 | 55,8 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 1 170 | 1,5 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Västerås | | Riket |
|---|
| Landareal | 96 242 | 84,2 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 482 | 0,4 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 17 617 | 15,4 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Västerås | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 8 822 | 10,4 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 32 576 | 38,5 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 14 139 | 16,7 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 27 411 | 32,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 1 697 | 2,0 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Västerås | |
|---|
| Sysselsatta | 73 652 | 80,4 % | |
|---|
| Arbetslösa | 5 580 | 6,1 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 12 377 | 13,5 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Västerås | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 601 | 0,8 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 10 561 | 13,3 % | |
|---|
| Energi och miljö | 1 203 | 1,5 % | |
|---|
| Bygg | 4 669 | 5,9 % | |
|---|
| Handel | 9 768 | 12,3 % | |
|---|
| Transport | 3 296 | 4,2 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 3 129 | 3,9 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 2 334 | 2,9 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 1 031 | 1,3 % | |
|---|
| Fastigheter | 1 490 | 1,9 % | |
|---|
| Företagstjänster | 11 510 | 14,5 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 5 006 | 6,3 % | |
|---|
| Utbildning | 8 211 | 10,4 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 13 419 | 16,9 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 2 795 | 3,5 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 220 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Västerås | |
|---|
| Näringslivet | 57 694 | 72,8 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 21 575 | 27,2 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Västerås | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 326,4 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 377,6 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 157 272 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Västerås | Riket |
|---|
| Alla | 14 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 19 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 13 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 13 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 9 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 9 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Västerås | Riket |
|---|
| Alla | 7 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 3 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 7 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 8 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 9 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 8 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Västerås | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 360,6 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 395,2 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 121 662 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Västerås | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 288,9 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 3,7 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 50,5 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 77,5 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4,9 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,1 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 5,4 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5,9 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,1 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4,9 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,3 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,8 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,0 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 99,4 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,7 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 358,3 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Västerås | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 69 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 4 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 80 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 29 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 7 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 27 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 6 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 95 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 19 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 98 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Västerås | Riket |
|---|
| Antal | 67 068 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 416 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Västerås kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Västerås | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 5,62 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Västerås | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,90 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 3,03 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 83,60 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,91 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Västerås | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 83,73 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,19 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Västerås | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,40 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 33,68 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Västerås | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 3,22 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 37 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 3,10 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Västerås | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 227 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 81,49 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 77,20 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 71,97 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Västerås | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 14 153 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 030 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 402,6 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 3 939 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Västerås | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 80,95 | 79,84 | 2026 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 84,13 | 86,77 | 2026 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 71,33 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Västerås kommun
I kommunen finns 21 naturreservat, 1 naturminne och 1 kulturreservat.
- Amundsgrund naturreservat, 0,9 hektar, bildat 1959
- Asköviken-Tidö naturreservat, 896 hektar, bildat 2003
Beslut om att förbud mot skogsbruk ska omfatta nytt delområde inom befintligt reservat. - Badelunda naturreservat, 38 hektar, bildat 1974
- Bispebo naturreservat, 59 hektar, bildat 2003
- Björnön naturreservat, 278 hektar, bildat 1959
- Frösåker naturreservat, 508 hektar, bildat 1983
- Fullerö naturreservat, 120 hektar, bildat 1993
- Fyrtio ekar naturminne, 0,0 hektar, bildat 1915
- Hemfallet naturreservat, 11 hektar, bildat 2018
Trots reservatets begränsade storlek rymmer det en mängd olika typer av naturmiljöer. Den stora variationen beror i första hand på den växlande topografin och de varierade markförhållandena men även skogsskötselhistoriken har haft en avgörande betydelse för naturen och naturvärdenas utveckling. Området präglas av den … - Hästholmarna naturreservat, 43 hektar, bildat 1959
- Johannisberg naturreservat, 21 hektar, bildat 1959
- Kalvholmen naturreservat, 38 hektar, bildat 1981
- Kattskär naturreservat, 3,1 hektar, bildat 1959
- Kulturreservatet Gäddeholms herrgård 396 hektar, bildat 2008
Bildande av kulturreservatet Gäddeholms herrgård i Irsta sn, Västerås kommun, Västmanlands län. - Ridö-Sundbyholmsarkipelagen naturreservat, 56 km², bildat 1984
- Rövallsmossen och Stingsmossen naturreservat, 537 hektar, bildat 1997
- Skutteröarkipelagen naturreservat, 242 hektar, bildat 2010
- Solviksskogen naturreservat, 28 hektar, bildat 2003
- Strömsholm naturreservat, 24 km², bildat 1979
- Sundängen naturreservat, 215 hektar, bildat 1959
- Tååsen naturreservat, 39 hektar, bildat 2009
Bildande av naturreservatet Tååsen, Västerås kommun - Vinnsjömossen naturreservat, 82 hektar, bildat 2013
Områdets naturvärden är mycket höga, såväl kopplat till de två mossarna, framförallt den öppna Vinnsjömossen i norr, anslutande myrmark och omgivande naturskogar rika på löv. Skogarna är strövvänliga, mossen relativt lättillgänglig och upplevelsevärdet stort. Det i kombination med läget gör området attraktivt även för … - Ängsö naturreservat, 72 km², bildat 1960
Ängsö naturreservat är Västmanlands läns största naturreservat och omfattar hela Ängsö socken med huvudön Ängsön, samt ett antal andra öar holmar och skär. Området utgörs av ett varierat och småbrutet sprickdalslandskap med ett stort inslag av glest bevuxna hällmarker och lerslätter mellan hällmarkerna. Området …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Västerås kommun
Kommunen är indelad i 87 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Västerås kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.