Vännäs kommun
Vännäs kommun har 9 025 invånare och en median för ekonomisk standard på 302 tkr, 8 procent lägre än riket.
Inkomster i Vännäs kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Vännäs kommun | 302 tkr | 365 tkr | 9 025 | 26332417 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Vännäs kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Vännäs | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 36,6 % | | 30,3 % | +6,3 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 18,4 % | | 20,5 % | −2,1 |
|---|
| Moderaterna | 15,0 % | | 19,1 % | −4,1 |
|---|
| Centerpartiet | 9,1 % | | 6,7 % | +2,4 |
|---|
| Vänsterpartiet | 8,0 % | | 6,7 % | +1,3 |
|---|
| Kristdemokraterna | 4,9 % | | 5,3 % | −0,4 |
|---|
| Miljöpartiet | 4,5 % | | 5,1 % | −0,6 |
|---|
| Liberalerna | 2,2 % | | 4,6 % | −2,4 |
|---|
| Övriga partier | 1,4 % | | 1,5 % | −0,1 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 84,3 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 495 | 5,4 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 644 | 7,0 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 626 | 6,8 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 594 | 6,4 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 434 | 4,7 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 409 | 4,4 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 617 | 6,7 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 737 | 8,0 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 557 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 505 | 5,5 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 537 | 5,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 546 | 5,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 515 | 5,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 505 | 5,5 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 436 | 4,7 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 450 | 4,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 620 | 6,7 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 8 250 | 89,4 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 977 | 10,6 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| Sverige | 8 403 | 91,1 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 302 | 3,3 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 520 | 5,6 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| Svenskt | 8 886 | 96,3 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 142 | 1,5 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 201 | 2,2 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| Ogifta | 5 147 | 55,8 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 2 987 | 32,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 702 | 7,6 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 395 | 4,3 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 078 | 26,1 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 122 | 27,2 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 237 | 5,7 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 538 | 37,3 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 152 | 3,7 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 6 601 | 71,6 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 598 | 6,5 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 1 846 | 20,0 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 184 | 2,0 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| Småhus | 6 738 | 73,0 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 2 063 | 22,4 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 145 | 1,6 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 97 | 1,1 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 184 | 2,0 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Vännäs | |
|---|
| Hyresrätt | 1 541 | 34,6 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 410 | 9,2 % | |
|---|
| Äganderätt | 2 504 | 56,2 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| –1920 | 325 | 9,5 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 301 | 8,8 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 273 | 8,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 284 | 8,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 438 | 12,8 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 311 | 9,1 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 583 | 17,0 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 375 | 10,9 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 128 | 3,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 92 | 2,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 95 | 2,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 37 | 1,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 183 | 5,3 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 3 188 | 93,1 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 10 | 0,3 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 21 | 0,6 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 30 | 0,9 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 174 | 5,1 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 2 | 0,1 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| Bostad | 3 425 | 27,2 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 84 | 0,7 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 150 | 1,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 52 | 0,4 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 39 | 0,3 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 8 352 | 66,3 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 494 | 3,9 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Vännäs | | Riket |
|---|
| Landareal | 53 317 | 95,6 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 2 436 | 4,4 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Vännäs | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 351 | 7,7 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 260 | 49,8 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 655 | 14,4 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 212 | 26,7 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 64 | 1,4 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Vännäs | |
|---|
| Sysselsatta | 4 220 | 86,9 % | |
|---|
| Arbetslösa | 121 | 2,5 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 514 | 10,6 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Vännäs | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 157 | 3,4 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 451 | 9,6 % | |
|---|
| Energi och miljö | 63 | 1,3 % | |
|---|
| Bygg | 531 | 11,3 % | |
|---|
| Handel | 408 | 8,7 % | |
|---|
| Transport | 306 | 6,5 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 71 | 1,5 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 72 | 1,5 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 34 | 0,7 % | |
|---|
| Fastigheter | 117 | 2,5 % | |
|---|
| Företagstjänster | 384 | 8,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 288 | 6,1 % | |
|---|
| Utbildning | 625 | 13,3 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 986 | 21,1 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 176 | 3,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 19 | 0,4 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Vännäs | |
|---|
| Näringslivet | 2 825 | 60,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 857 | 39,6 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Vännäs | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 33 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 302,3 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 365,0 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 9 025 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Vännäs | Riket |
|---|
| Alla | 11 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 13 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 10 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 11 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 12 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Vännäs | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 4 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 4 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Vännäs | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 19 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 354,2 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 370,3 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 6 779 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Vännäs | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 264,6 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 4,6 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 67,8 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 78,8 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,7 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7,5 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 6,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,4 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,9 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3,3 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,6 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,6 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 100,5 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,6 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 348,8 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Vännäs | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 70 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 15 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 87 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 33 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 11 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 20 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 30 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 5 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 7 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 98 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 19 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Vännäs | Riket |
|---|
| Antal | 4 979 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 540 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Vännäs kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Vännäs | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 1,91 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Vännäs | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,42 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 2,82 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 67,80 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,59 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Vännäs | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 86,75 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,64 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Vännäs | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 12,22 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 29,48 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Vännäs | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 3,43 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 46 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,70 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Vännäs | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 212 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 83,47 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 72,70 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 64,71 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Vännäs | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 8 149 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 697,3 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 119,8 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 168 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Vännäs | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 77,78 | 79,84 | 2026 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 89,74 | 86,77 | 2026 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 97,14 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Vännäs kommun
I kommunen finns 12 naturreservat och 1 naturminne.
- Brånsjön naturreservat, 319 hektar, bildat 1970
Beslut om utökning, ändrat syfte/föreskrifter och skötselplan - Kroksberget naturminne, 0,2 hektar, bildat 1972
Utsiktspunkt - Kronberget naturreservat, 10 hektar, bildat 2014
Området ligger precis norr om Vännäs tätort på Kronbergets östra sluttning och består huvudsakligen av grandominerad barrblandskog med ett allmänt inslag av björk. I områdets centrala delar förekommer bitvis allmänt-rikligt med död ved av framförallt gran. Dessa delar karaktäriseras av naturskogsstrukturer som … - Kvillträsket naturreservat, 271 hektar, bildat 2016
Kvillträskets naturreservat ligger ca 13 km östnordöst om Bjurholm, på ömse sidor om Kvillträsket. Merparten av områdets skogar består av äldre grandominerade barrblandskogar av medelgod till hög bonitet. Områdets naturvärden är framför allt knutna till den höga boniteten och det stora lövinslaget. Skogen hyser en hög … - Långberget naturreservat, 38 hektar, bildat 2016
Reservatet ligger ca 10 km nordnordväst om Vännäs och utgörs av hällmarks- och stavatallskogar på Långberget samt granskog på finsediment i ett ravinsystem ner mot Åkerbäcken. I området finns rikligt med naturskogsstrukturer i form av bland annat lövträd och död ved, särskilt i ravinområdet. Större delen av området är … - Långsjöberget naturreservat, 42 hektar, bildat 2013
Området ligger ca 8 km V om Vännäs och utgörs av Långsjöbergets norra del, från Långsjön i väster, upp på hällmarkstopparna och ner i lägre liggande partier i norr och öster. Skogen är mestadels grandominerad med stort inslag av äldre tall och löv. På hällmarkerna dominerar tallen. Vissa partier är blockrika med gott … - Orrböle naturreservat, 60 hektar, bildat 2016
Orrböle ligger ca 10 km norr om Vännäs och utgörs främst av näringsrika barrskogar på Bräntbergets och Orrbergets sluttningar. Stora delar av området utgörs av värdekärnor med mycket artrik kärlväxtflora. I området finns även ett rikkärr samt mycket lövrika ungskogar som på sikt har potential att utveckla höga … - Rävahidalen naturreservat, 18 hektar, bildat 2008
- Starrberget naturreservat, 157 hektar, bildat 2011
Beslut om naturreservat och fastställelse av skötselplan. - Surmyrberget naturreservat, 65 hektar, bildat 2023
Surmyrbergets naturreservat ligger cirka 7 kilometer nordväst om Vännäs tätort. Naturreservatet utgörs av ett större naturskogsområde. Skogarna är huvudsakligen grandominerade med ökat tallinslag mot Surmyrbergets topp. Granskogarna på Surmyrbergets blockrika sluttningar är hänglavsrika med inslag av upp emot 200 … - Trinnan naturreservat, 29 hektar, bildat 2013
Området ligger ca 2 km SO om Vännäs, och består av den flacka sluttningen NO om Fågelmyrberget samt Trinnåns ravinbranter. Skogen i området är högproduktiv och består av både granskog, tallskog och en del yngre lövsuccessioner. Södra delen av området består av äldre, till viss del skiktad grandominerad barrblandskog … - Vinbäck naturreservat, 89 hektar, bildat 2013
Vinbäck är en tätortsnära barrnaturskog cirka 2 km söder om Vännäs samhälle. Skogen består till övervägande del av gransumpskog i öster och i väster av hällmarkstallskog och lövrik granskog. I naturreservatet ingår Grytbergets två toppar och nord- och östvända sluttningar samt Lillmyrbergets sydsluttning. Mellan de … - Vännforsen naturreservat, 36 hektar, bildat 1978
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Vännäs kommun
Kommunen är indelad i 5 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Vännäs kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.