Vimmerby kommun
Vimmerby kommun har 15 163 invånare och en median för ekonomisk standard på 299 tkr, 9 procent lägre än riket.
Inkomster i Vimmerby kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Vimmerby kommun | 299 tkr | 340 tkr | 15 163 | 28312417 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Vimmerby kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Vimmerby | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 30,4 % | | 30,3 % | +0,1 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 24,9 % | | 20,5 % | +4,4 |
|---|
| Moderaterna | 17,8 % | | 19,1 % | −1,3 |
|---|
| Centerpartiet | 8,1 % | | 6,7 % | +1,4 |
|---|
| Kristdemokraterna | 7,8 % | | 5,3 % | +2,5 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,6 % | | 6,7 % | −2,1 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,0 % | | 5,1 % | −2,1 |
|---|
| Liberalerna | 1,8 % | | 4,6 % | −2,8 |
|---|
| Övriga partier | 1,7 % | | 1,5 % | +0,2 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 85,5 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 702 | 4,6 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 848 | 5,5 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 890 | 5,8 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 831 | 5,4 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 687 | 4,5 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 720 | 4,7 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 967 | 6,3 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 958 | 6,3 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 852 | 5,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 791 | 5,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 915 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 037 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 027 | 6,7 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 991 | 6,5 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 879 | 5,7 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 943 | 6,2 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 294 | 8,4 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 12 795 | 83,5 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 2 529 | 16,5 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| Sverige | 13 319 | 86,9 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 855 | 5,6 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 1 153 | 7,5 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| Svenskt | 14 569 | 95,1 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 413 | 2,7 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 347 | 2,3 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| Ogifta | 8 003 | 52,2 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 5 199 | 33,9 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 297 | 8,5 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 828 | 5,4 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 540 | 20,8 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 2 182 | 29,4 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 415 | 5,6 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 3 043 | 41,0 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 244 | 3,3 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 10 087 | 65,8 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 537 | 3,5 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 3 941 | 25,7 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 761 | 5,0 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| Småhus | 10 707 | 69,9 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 3 466 | 22,6 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 175 | 1,1 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 218 | 1,4 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 761 | 5,0 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Vimmerby | |
|---|
| Hyresrätt | 3 007 | 39,2 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 357 | 4,7 % | |
|---|
| Äganderätt | 4 311 | 56,2 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 385 | 18,6 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 601 | 8,1 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 567 | 7,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 576 | 7,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 625 | 8,4 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 749 | 10,1 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 994 | 13,4 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 394 | 5,3 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 198 | 2,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 147 | 2,0 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 75 | 1,0 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 23 | 0,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 1 099 | 14,8 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 6 290 | 84,6 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 276 | 3,7 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 69 | 0,9 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 34 | 0,5 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 258 | 3,5 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 506 | 6,8 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| Bostad | 7 433 | 29,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 404 | 1,6 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 333 | 1,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 217 | 0,9 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 25 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 16 304 | 65,0 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 382 | 1,5 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Vimmerby | | Riket |
|---|
| Landareal | 114 495 | 93,5 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 8 021 | 6,5 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Vimmerby | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 909 | 12,2 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 4 119 | 55,3 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 019 | 13,7 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 275 | 17,1 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 131 | 1,8 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Vimmerby | |
|---|
| Sysselsatta | 6 799 | 85,1 % | |
|---|
| Arbetslösa | 298 | 3,7 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 899 | 11,3 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Vimmerby | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 417 | 5,4 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 870 | 24,4 % | |
|---|
| Energi och miljö | 89 | 1,2 % | |
|---|
| Bygg | 418 | 5,5 % | |
|---|
| Handel | 756 | 9,9 % | |
|---|
| Transport | 294 | 3,8 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 197 | 2,6 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 65 | 0,8 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 39 | 0,5 % | |
|---|
| Fastigheter | 115 | 1,5 % | |
|---|
| Företagstjänster | 519 | 6,8 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 446 | 5,8 % | |
|---|
| Utbildning | 777 | 10,1 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 152 | 15,0 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 459 | 6,0 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 45 | 0,6 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Vimmerby | |
|---|
| Näringslivet | 5 454 | 71,1 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 2 208 | 28,8 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Vimmerby | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 299,3 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 339,6 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 15 163 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Vimmerby | Riket |
|---|
| Alla | 13 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 18 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 12 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 13 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Vimmerby | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 5 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Vimmerby | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 16 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 339,5 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 352,9 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 11 989 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Vimmerby | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 234,6 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 10,0 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 44,8 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 88,4 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,8 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,1 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,5 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,1 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,3 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,7 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,4 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,1 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,6 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 90,0 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,0 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 317,0 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Vimmerby | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 64 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 13 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 79 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 38 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 24 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 13 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Vimmerby | Riket |
|---|
| Antal | 8 609 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 562 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Vimmerby kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Vimmerby | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 3,08 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Vimmerby | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 92,31 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,65 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 55 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,20 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Vimmerby | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 85,48 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,93 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Vimmerby | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,25 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 31,77 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Vimmerby | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 6,38 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 42 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 4,40 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Vimmerby | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 219 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 86,06 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 73,10 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 73,25 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Vimmerby | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 10 524 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 794,5 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 110,7 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 830 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Vimmerby | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 73,81 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 88,39 | 84,95 | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Vimmerby kommun
I kommunen finns 1 nationalpark och 1 naturreservat.
- Norra Kvill nationalpark, 110 hektar, bildat 1927
- Kvill naturreservat, 29 hektar, bildat 2007
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Vimmerby kommun
Kommunen är indelad i 10 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Vimmerby kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.