Vallentuna kommun
Vallentuna kommun har 34 431 invånare och en median för ekonomisk standard på 387 tkr, 18 procent högre än riket.
Inkomster i Vallentuna kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Vallentuna kommun | 387 tkr | 440 tkr | 34 431 | 13213036 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Vallentuna kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Vallentuna | | Riket | Skillnad |
|---|
| Moderaterna | 26,0 % | | 19,1 % | +6,9 |
|---|
| Socialdemokraterna | 24,1 % | | 30,3 % | −6,2 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 20,7 % | | 20,5 % | +0,2 |
|---|
| Centerpartiet | 7,9 % | | 6,7 % | +1,2 |
|---|
| Liberalerna | 6,0 % | | 4,6 % | +1,4 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,2 % | | 5,3 % | −0,1 |
|---|
| Miljöpartiet | 5,2 % | | 5,1 % | +0,1 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,7 % | | 6,7 % | −3,0 |
|---|
| Övriga partier | 1,2 % | | 1,5 % | −0,3 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 87,4 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 1 803 | 5,1 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 2 199 | 6,2 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 2 630 | 7,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 2 548 | 7,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 1 811 | 5,1 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 1 407 | 4,0 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 2 076 | 5,9 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 2 566 | 7,3 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 2 410 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 2 599 | 7,3 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 2 776 | 7,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 2 408 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 2 115 | 6,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 524 | 4,3 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 282 | 3,6 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 222 | 3,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 992 | 5,6 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 27 711 | 78,4 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 7 649 | 21,6 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| Sverige | 29 473 | 83,3 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 3 204 | 9,1 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 2 685 | 7,6 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| Svenskt | 32 870 | 93,0 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 1 761 | 5,0 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 724 | 2,0 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| Ogifta | 18 745 | 53,0 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 12 123 | 34,3 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 3 401 | 9,6 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 098 | 3,1 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 4 539 | 31,1 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 3 201 | 21,9 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 1 197 | 8,2 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 4 766 | 32,7 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 882 | 6,0 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 23 713 | 67,1 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 8 866 | 25,1 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 2 271 | 6,4 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 512 | 1,4 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| Småhus | 26 042 | 73,6 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 8 475 | 24,0 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 67 | 0,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 269 | 0,8 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 512 | 1,4 % | | 2,3 % |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| –1920 | 894 | 8,7 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 242 | 2,4 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 193 | 1,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 218 | 2,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 561 | 5,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 593 | 15,5 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 893 | 18,4 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 1 145 | 11,2 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 721 | 7,0 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 1 287 | 12,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 971 | 9,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 346 | 3,4 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 205 | 2,0 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 7 516 | 73,2 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 1 283 | 12,5 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 120 | 1,2 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 958 | 9,3 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 392 | 3,8 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| Bostad | 10 269 | 31,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 254 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 397 | 1,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 83 | 0,3 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 142 | 0,4 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 19 771 | 60,9 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 1 546 | 4,8 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Vallentuna | | Riket |
|---|
| Landareal | 35 963 | 97,1 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 1 087 | 2,9 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Vallentuna | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 1 267 | 6,8 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 7 271 | 38,9 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 3 274 | 17,5 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 6 299 | 33,7 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 579 | 3,1 % | | 2,8 % |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Vallentuna | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 13 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 36 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 387,2 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 439,7 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 34 431 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Vallentuna | Riket |
|---|
| Alla | 6 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 6 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 6 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 6 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 7 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 7 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Vallentuna | Riket |
|---|
| Alla | 10 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 6 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 12 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 12 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Vallentuna | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 19 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 36 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 420,7 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 465,0 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 25 517 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Vallentuna | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 362,9 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7,2 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 68,5 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 71,9 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3,6 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,7 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 6,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,1 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,8 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3,7 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 1,6 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,4 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 123,8 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,5 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 417,5 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Vallentuna | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 74 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 86 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 27 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 18 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 33 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 5 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 4 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 18 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Vallentuna | Riket |
|---|
| Antal | 15 559 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 440 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Vallentuna kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Vallentuna | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,42 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Vallentuna | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 98,05 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 7,75 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 80,90 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,22 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Vallentuna | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 87,21 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,72 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Vallentuna | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,18 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 31,77 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Vallentuna | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 2,47 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 39 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,50 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Vallentuna | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 250 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 89,56 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 80,10 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 81,33 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Vallentuna | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 10 993 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 686,7 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 73,78 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 564 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Vallentuna | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 76,47 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 88,04 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 39,96 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Vallentuna kommun
I kommunen finns 7 naturreservat.
- Angarnssjöängen naturreservat, 565 hektar, bildat 1982
- Björkby-Kyrkviken naturreservat, 100 hektar, bildat 1990
Beslut om upphävande av cirka 0,3 hektar, för att ge plats åt en detaljplanelagd trafikplats. - Bromseby naturreservat, 18 hektar, bildat 1946
- Exerman-Hersby naturreservat, 68 hektar, bildat 2003
- Mörtsjöskogen naturreservat, 38 hektar, bildat 2004
- Trehörningsskogen naturreservat, 180 hektar, bildat 2000
- Åttesta naturreservat, 47 hektar, bildat 2012
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Vallentuna kommun
Kommunen är indelad i 19 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Vallentuna kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.