Upplands Väsby kommun
Upplands Väsby kommun har 48 637 invånare och en median för ekonomisk standard på 331 tkr, 1 procent högre än riket.
Inkomster i Upplands Väsby kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Upplands Väsby kommun | 331 tkr | 376 tkr | 48 637 | 23262724 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Upplands Väsby kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Upplands Väsby | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 30,1 % | | 30,3 % | −0,2 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 20,9 % | | 20,5 % | +0,4 |
|---|
| Moderaterna | 20,5 % | | 19,1 % | +1,4 |
|---|
| Vänsterpartiet | 7,6 % | | 6,7 % | +0,9 |
|---|
| Centerpartiet | 5,9 % | | 6,7 % | −0,8 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,0 % | | 5,3 % | −0,3 |
|---|
| Liberalerna | 4,3 % | | 4,6 % | −0,3 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,6 % | | 5,1 % | −1,5 |
|---|
| Övriga partier | 1,9 % | | 1,5 % | +0,4 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 79,5 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 2 768 | 5,5 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 3 311 | 6,6 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 3 312 | 6,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 3 125 | 6,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 2 594 | 5,1 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 2 769 | 5,5 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 3 517 | 7,0 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 4 091 | 8,1 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 3 877 | 7,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 3 453 | 6,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 3 437 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 3 111 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 2 766 | 5,5 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 976 | 3,9 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 831 | 3,6 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 883 | 3,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 2 678 | 5,3 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 25 718 | 50,9 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 24 775 | 49,1 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| Sverige | 32 311 | 64,0 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 6 619 | 13,1 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 11 567 | 22,9 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| Svenskt | 43 588 | 86,3 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 3 205 | 6,3 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 3 701 | 7,3 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| Ogifta | 26 572 | 52,6 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 16 784 | 33,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 5 527 | 10,9 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 614 | 3,2 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 5 574 | 26,0 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 4 230 | 19,7 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 1 906 | 8,9 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 7 895 | 36,8 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 1 872 | 8,7 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 17 154 | 34,0 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 16 131 | 31,9 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 16 021 | 31,7 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 189 | 2,4 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| Småhus | 20 579 | 40,8 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 28 218 | 55,9 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 96 | 0,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 410 | 0,8 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 189 | 2,4 % | | 2,3 % |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| –1920 | 271 | 3,6 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 100 | 1,3 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 102 | 1,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 184 | 2,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 346 | 4,6 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 285 | 17,1 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 2 559 | 34,1 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 745 | 9,9 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 360 | 4,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 624 | 8,3 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 705 | 9,4 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 157 | 2,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 68 | 0,9 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 3 265 | 43,5 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 1 920 | 25,6 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 155 | 2,1 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 1 372 | 18,3 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 794 | 10,6 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| Bostad | 7 506 | 31,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 171 | 0,7 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 413 | 1,7 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 168 | 0,7 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 37 | 0,2 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 11 815 | 49,7 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 3 665 | 15,4 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| Landareal | 7 538 | 89,5 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 490 | 5,8 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 399 | 4,7 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Upplands Väsby | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 2 900 | 10,6 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 11 057 | 40,3 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 4 674 | 17,0 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 7 815 | 28,5 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 987 | 3,6 % | | 2,8 % |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Upplands Väsby | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 331,0 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 375,5 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 48 637 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Upplands Väsby | Riket |
|---|
| Alla | 12 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 15 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 8 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 8 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Upplands Väsby | Riket |
|---|
| Alla | 6 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 3 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 7 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 7 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 7 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 7 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Upplands Väsby | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 369,9 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 402,2 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 37 110 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Upplands Väsby | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 305,0 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 6,7 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 44,6 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 64,3 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4,0 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,6 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 5,9 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5,7 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,5 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4,4 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,7 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,8 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,8 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 100,0 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,5 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 356,0 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Upplands Väsby | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 71 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 76 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 25 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 17 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 6 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 30 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 6 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 7 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 94 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 16 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 98 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Upplands Väsby | Riket |
|---|
| Antal | 17 847 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 353 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Upplands Väsby kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Upplands Väsby | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 5,30 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Upplands Väsby | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 100 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 1,41 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 96,90 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,84 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Upplands Väsby | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 85,09 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 6,17 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Upplands Väsby | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,11 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 29,01 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Upplands Väsby | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 1,52 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 37 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2,80 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Upplands Väsby | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 233 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 80,42 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 83,60 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 69,19 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Upplands Väsby | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 11 331 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 904,6 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 172,6 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 811 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Upplands Väsby | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 83,01 | 79,84 | 2026 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 76,23 | 86,77 | 2026 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 53,41 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Upplands Väsby kommun
I kommunen finns 3 naturreservat och 1 naturminne.
- Norra Törnskogen naturreservat, 104 hektar, bildat 2016
Norra Törnskogens naturreservat utgör, tillsammans med Södra Törnskogens naturreservat i Sollentuna kommun, ett större sammanhängande grönområde som karaktäriseras av hällmarkstallskog med vildmarkskaraktär. Området utgör också en värdekärna i Rösjökilen, en av Stockholms-regionens gröna kilar. Norra Törnskogen … - Sättra gård naturreservat, 213 hektar, bildat 1970
- Torsåkers egendom naturminne, 3,1 hektar, bildat 1957
Objektstyp: lindallé; Anm: NM omfattar "träden i en allé" - Vallensjö naturreservat, 16 hektar, bildat 2006
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Upplands Väsby kommun
Kommunen är indelad i 26 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Upplands Väsby kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.