Umeå kommun
Umeå kommun har 131 679 invånare och en median för ekonomisk standard på 322 tkr, 2 procent lägre än riket.
Inkomster i Umeå kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Umeå kommun | 322 tkr | 366 tkr | 131 679 | 24282721 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Umeå kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Umeå | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 39,8 % | | 30,3 % | +9,5 |
|---|
| Moderaterna | 14,9 % | | 19,1 % | −4,2 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 10,8 % | | 20,5 % | −9,7 |
|---|
| Vänsterpartiet | 10,6 % | | 6,7 % | +3,9 |
|---|
| Centerpartiet | 7,9 % | | 6,7 % | +1,2 |
|---|
| Miljöpartiet | 7,6 % | | 5,1 % | +2,5 |
|---|
| Liberalerna | 3,6 % | | 4,6 % | −1,0 |
|---|
| Kristdemokraterna | 3,6 % | | 5,3 % | −1,7 |
|---|
| Övriga partier | 1,1 % | | 1,5 % | −0,4 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 87,5 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 6 305 | 4,7 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 7 395 | 5,5 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 7 523 | 5,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 7 761 | 5,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 12 965 | 9,6 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 10 462 | 7,7 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 10 688 | 7,9 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 9 815 | 7,3 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 8 708 | 6,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 7 912 | 5,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 7 662 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 7 279 | 5,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 6 580 | 4,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 5 971 | 4,4 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 5 579 | 4,1 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 5 653 | 4,2 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 7 024 | 5,2 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 111 966 | 82,8 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 23 310 | 17,2 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| Sverige | 116 445 | 86,1 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 6 720 | 5,0 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 12 111 | 9,0 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| Svenskt | 126 804 | 93,7 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 3 700 | 2,7 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 4 768 | 3,5 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| Ogifta | 83 013 | 61,4 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 37 668 | 27,8 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 10 225 | 7,6 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 4 362 | 3,2 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 13 265 | 19,6 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 16 390 | 24,2 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 3 600 | 5,3 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 31 265 | 46,1 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 3 245 | 4,8 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 58 439 | 43,2 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 26 740 | 19,8 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 49 065 | 36,3 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 030 | 0,8 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| Småhus | 61 707 | 45,6 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 62 218 | 46,0 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 902 | 0,7 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 9 413 | 7,0 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 031 | 0,8 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Umeå | |
|---|
| Hyresrätt | 34 549 | 47,6 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 16 964 | 23,4 % | |
|---|
| Äganderätt | 21 030 | 29,0 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 3 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 375 | 4,3 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 1 623 | 5,1 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 1 465 | 4,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 1 494 | 4,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 3 164 | 10,0 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 4 272 | 13,5 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 6 583 | 20,8 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 2 707 | 8,6 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 1 802 | 5,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 2 645 | 8,4 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 2 033 | 6,4 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 696 | 2,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 1 794 | 5,7 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 22 910 | 72,4 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 2 185 | 6,9 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 81 | 0,3 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 3 172 | 10,0 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 3 305 | 10,4 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| Bostad | 31 653 | 32,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 1 086 | 1,1 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 2 038 | 2,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 787 | 0,8 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 80 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 60 085 | 61,8 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 1 449 | 1,5 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Umeå | | Riket |
|---|
| Landareal | 233 335 | 43,9 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 8 258 | 1,6 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 289 977 | 54,6 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Umeå | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 3 856 | 5,5 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 23 325 | 33,2 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 11 275 | 16,0 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 30 172 | 42,9 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 1 633 | 2,3 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Umeå | |
|---|
| Sysselsatta | 64 534 | 79,5 % | |
|---|
| Arbetslösa | 1 978 | 2,4 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 14 648 | 18,1 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Umeå | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 892 | 1,3 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 5 636 | 8,0 % | |
|---|
| Energi och miljö | 1 218 | 1,7 % | |
|---|
| Bygg | 4 651 | 6,6 % | |
|---|
| Handel | 6 621 | 9,4 % | |
|---|
| Transport | 2 634 | 3,8 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 2 648 | 3,8 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 2 840 | 4,1 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 1 491 | 2,1 % | |
|---|
| Fastigheter | 1 222 | 1,7 % | |
|---|
| Företagstjänster | 7 246 | 10,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 5 106 | 7,3 % | |
|---|
| Utbildning | 10 375 | 14,8 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 14 349 | 20,5 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 3 028 | 4,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 209 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Umeå | |
|---|
| Näringslivet | 41 779 | 59,6 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 28 324 | 40,4 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Umeå | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 322,2 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 365,7 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 131 679 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Umeå | Riket |
|---|
| Alla | 13 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 13 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 14 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 14 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 7 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 7 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Umeå | Riket |
|---|
| Alla | 5 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 8 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 8 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Umeå | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 359,6 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 377,8 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 103 577 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Umeå | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 281,8 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 3,2 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 50,4 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 70,2 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4,6 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,9 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 5,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,6 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,1 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,7 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 12,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,2 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,8 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,5 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 100,7 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 3,0 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 341,7 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Umeå | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 75 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 87 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 26 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 25 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 13 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 6 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 4 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 22 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 98 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Umeå | Riket |
|---|
| Antal | 53 376 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 395 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Umeå kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Umeå | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,20 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Umeå | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,98 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 5,63 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 87,80 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,85 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Umeå | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 88,24 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,15 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Umeå | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 10,46 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 44,80 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Umeå | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 2,72 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 39 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 3,10 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Umeå | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 232 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 88,28 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 85,20 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 79,36 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Umeå | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 210 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 794,0 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 87,56 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 782 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Umeå | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 72,99 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 84,77 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 77,17 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Umeå kommun
I kommunen finns 40 naturreservat och 1 naturvårdsområde.
- Bjännberget naturreservat, 45 hektar, bildat 2016
Bjännbergets naturreservat ligger just sydväst om byn Bjännberg och ca 9 km nordväst om Hörnefors. Området utgörs av ett naturskogsområde med högproduktiva grannaturskogar i bäckraviner samt omväxlande tall- och grandominerade naturskogar på sedimentmarker och morän. I de talldominerade delarna finns spår av brand i … - Bjärntjärnliden naturreservat, 67 hektar, bildat 2016
Bjärntjärnliden ligger ca 10 km västsydväst om Botsmark på gränsen mellan Vindelns och Umeå kommuner. Skogen i området består av hänglavsrika grandominerade barrblandskogar med ett bitvis rikligt inslag av lövträd. Området har höga naturvärden knutna till det naturskogsartade skogstillståndet, med god förekomst av … - Bågakälen naturreservat, 200 hektar, bildat 2016
Bågakälen ligger ca 5 km nordväst om Mickelsträsk och 12 km sydväst om Botsmark i Umeå kommun. Området utgörs av norra delen av berget Bågakälen, östra delen av berget Jämtlandskälen samt ett mellanliggande myrområde kallat Stor-Lappmyran. Området är lättillgängligt via skogsbilvägar. Bågakälen utgörs av stora arealer … - Degerberget naturreservat, 164 hektar, bildat 2024
Degerbergets naturreservat ligger cirka 1,2 mil väster om Umeå centrum, strax norr om byn Degersjö. Naturreservatet utgörs av ett stort sammanhängande naturskogsområde med hällmarkstallskogar och grandominerade barrblandskogar. Det finns också några små myrar. Reservatet hyser flera naturvårdsarter bl.a. violettgrå … - Degersjön naturreservat, 180 hektar, bildat 2007
Degersjöns naturreservat ligger ca 10 km sydost om Umeå och endast 1 km från kusten i Umeå kommun. Reservatet utgörs av ett flackt kustnära område, 10-25 meter över havet. Det är ett bra exempel på ett sent skede av vegetationsutvecklingen hos en landhöjningskust. Naturreservatet karaktäriseras av relativt opåverkade … - Finkarsbäcken naturreservat, 34 hektar, bildat 2016
Finkarsbäcken ligger inne i Tavlefjärden, ca 10 km sydost om Umeå och utgör ett sammanhängande område med lövrika, äldre primära gransuccessioner och landhöjningsskogar på frisk till blöt mark som har mycket höga naturvärden. Naturvärdena är kopplade till bland annat områdets orördhet, naturliga beståndsstruktur, … - Grössjön naturreservat, 237 hektar, bildat 1997
- Holmöarna naturreservat, 242 km², bildat 1980
Holmöarna är en av kustens verkliga pärlor. Typiskt för naturen i Kvarken är strändernas och skogarnas skiftande utseende. Mer än något annat är det landhöjningen som orsakar variationsrikedomen. Efterhand som nytt land höjer sig ur havet blir avsnörda havsvikar till grunda sjöar, som växer igen och blir våtmarker, … - Hålvattsmyrorna naturreservat, 172 hektar, bildat 2006
Förordnande om naturreservat - Hässningberget naturreservat, 94 hektar, bildat 2006
Hässningberget är ett stort berg som ligger mellan byarna Klabböle och Skravelsjö, endast 6 km sydväst om centrala Umeå. Reservatet omfattarden norra delen av berget. Höjdvariationen är stor inom reservatet, altituden klättrar från 40 m ö h i ravinbottnarna upp till 140 m på bergets övre delar. Reservatet rymmer en … - Högkläpparna naturreservat, 38 hektar, bildat 2024
Högkläpparnas naturreservat ligger ca 6 km norr om Bullmark. Naturreservatet utgörs till största del av en skogsmyrmosaik med barrblandskogar och gransumpskogar mellan våtmarksområdena. Reservatet ligger inom Sävaråns avrinningsområde och längst i söder gränsar reservatet mot Pålböleån, ett biflöde till Sävarån. … - Hökälen naturreservat, 52 hektar, bildat 2016
Hökälens naturreservat ligger ca 11 km sydsydväst om Botsmark och ca 220-260 meter över havet. Området utgörs av ett naturskogsområde med högproduktiva, bitvis näringsrika, grannaturskogar och gransumpskogar. I mindre delar finns också barrblandskogar med stort björkinslag och björkrik sekundärskog med inslag av äldre … - Hörnån naturreservat, 361 hektar, bildat 2019
Hörnåns naturreservat är ett trevligt utflyktsmål för den som vill fiska, vandra och uppleva de vildvuxna och gamla skogarna eller de meandrande och forsande vattendragen. Landskapet kan dock vara brant och krävande i partier. Naturreservatet är varierande med grova grannaturskogar, lövträdsrika skogar som övergår i … - Isklinten naturreservat, 233 hektar, bildat 2005
Isklinten naturreservat ligger cirka 7 kilometer väster om Botsmark i Umeå kommun. De centrala delarna intas av en skogshöjd med två markerade berg. Det västra berget heter Isklinten och utgör reservatets högsta punkt med sina 330 meter över havet. Nedanför Isklinten som sluttar brant åt väster ligger … - Krokån naturreservat, 30 hektar, bildat 2015
Området ligger ca 6 km sydost om Botsmark i Umeå kommun. Det utgörs av flacka sandtallskogar och bäckraviner i Sävaråns avrinningsområde, ca 150 m ö h. Området består främst av öppen, gruppställd sandtallskog på cirka 150-200 år med inslag av enstaka ännu äldre tallar, varav flertalet har brandljud. … - Liden naturreservat, 13 hektar, bildat 2025
I Lidens natureservat växer gammal tallskog med visst graninslag och god förekomst av strukturer som gamla träd, stående och liggande död ved samt hänglavar. Mellan höjdryggarna finns några små delvis tallbevuxna fattigkärr. Naturreservatet hyser flera sällsynta och rödlistade arter bl.a. violettgrå tagellav och liten … - Lillgodberget naturreservat, 57 hektar, bildat 2010
Området ligger cirka 15 km sydväst om Umeå stad och 1,7 km söder om Yttersjö. Skogarna i naturreservatet består huvudsakligen av gamla naturskogsartade barrblandskogar och sumpskogar. På Lillgodbergets rundslipade hällmarker växer en cirka 300 årig hällmarkstallskog. Terrängen är nedanför berget övervägande flack med … - Långbergskullarna naturreservat, 401 hektar, bildat 2016
Långbergskullarnas naturreservat ligger 1,5 km sydväst om Hössjö och ca 20 km sydväst om Umeå. Området är ett stort, ombrutet och varierat naturskogsområde som är kuperat med hällmarker på höjderna som bryts av bitvis frodiga svackor och bäckraviner. Det finns gamla tallar och granar, död ved, riklig hänglavsförekomst … - Nedre Sävarån naturreservat, 815 hektar, bildat 2014
Nedre Sävarån ligger 15 km ONO om Umeå centrum i Umeå kommun. Reservatet är beläget i den mycket flacka sänka som sträcker sig från Sävar samhälle ner till havet vid Skeppsvik. Här rinner den oreglerade skogsälven Sävarån fram. Dess fallhöjd inom reservatet är endast en dryg meter och mycket små arealer inom området … - Ostnäs naturreservat, 967 hektar, bildat 1998
Naturreservatet ligger i kustområdet cirka 19 km ost om Umeå. Reservatet består av fastlandsdelarna Hästgataudden, Näsudden, kustområdet upp emot Sörfjärden samt ett par större och några mindre öar. Naturreservatet innehåller en komplett serie av relativt ostörda naturmiljöer vid kusten, från havsvikar, laguner och … - Piparböle naturvårdsområde, 15 hektar, bildat 1978
- Rengårdsberget naturreservat, 88 hektar, bildat 2016
Rengårdsberget ligger ca 10 km norr om Tavelsjö i Umeå kommun och utgörs av hela berget Rengårdsberget samt skogar söder och väster om Rengårdstjärnen. Reservatet består av ett stort sammanhängande område med högklassiga naturskogar med höga naturvärden. Skogen är variationsrik och består av såväl skiktade äldre … - Rismyrbrånet naturreservat, 18 hektar, bildat 1997
Reservatet består huvudsakligen av äldre, produktiv grannaturskog med inslag av gamla tallar och björkar på fuktig mark. Framförallt i östra delen finns naturskogsstrukturer som varierad åldersstruktur samt stående och liggande död ved. Den västra delen är till stor del genomgallrad och mer talldominerad. Reservatet … - Rudtjärnsberget naturreservat, 67 hektar, bildat 2024
Rudtjärnsbergets naturreservat ligger cirka 6 km SV om Hörnefors. Naturreservatet utgör ett litet men representativt utsnitt av Norrlands boreala och brandpräglade naturlandskap. Huvuddelen består av tallskog med enstaka brandspår. Längst i söder växer lövrik granskog. I naturreservatet ingår också trädbevuxna … - Rödstensbacken naturreservat, 76 hektar, bildat 2015
Området ligger cirka 8 km sydost om Botsmark och utgörs av aapamyrkomplex och sandtallskogar på omkring 130-150 m ö h. Området ligger under högsta kustlinjen. I de nordligaste och sydligaste delarna av reservatet finns svallsediment, huvudsakligen sand-grovmo, i dagen. Mellanliggande morän består av små kullar utan … - Sladan naturreservat, 625 hektar, bildat 1984
- Stor-Bränntjärnmyran naturreservat, 293 hektar, bildat 2008
- Stora Orrberget naturreservat, 96 hektar, bildat 2008
Stora Orrberget är ett stort skogsberg med flera toppar varav den högsta når 318 m över havet. Högsta kustlinjen är tydligt markerad i sluttningen. Ber-gets översta delar har ett intakt moränlager och berget är ett typiskt kalott-berg. I bergets sydsluttning växer en gammal, mycket grovstammig granna-turskog med … - Storavan naturreservat, 73 hektar, bildat 2008
- Ström naturreservat, 50 hektar, bildat 2015
Ströms naturreservat ligger en dryg mil söder om Umeå centrum, i ett omväxlande landskap med små jordbruksbyar och mellanliggande skogsområden. Reservatet består av två separata delar på var sida om åkern Sörgärdan. Norrut är det knappt 2 km till Natura 2000-området Umeälvens delta och slätter medan naturreservatet … - Strömbäck-Kont naturreservat, 497 hektar, bildat 1978
Strömbäck-Kont är präglat av landhöjningen och innehåller naturmiljöer som laguner, flador, exponerade skär och skyddade havsvikar. Berggrunden består av urberg som är 1,9 miljarder år gammalt och har omvandlats till gnejs. Terrängen är präglad av inlandsisarnas påverkan med drumliner som löper i isens rörelseriktning … - Stöningsberget naturreservat, 22 hektar, bildat 2016
Stöningsbergets naturreservat består huvudsakligen av äldre, produktiv tall- och barrblandskog med bitvis rikligt med hänglavar. Inom området finns, fram-förallt i norra delen, naturskogsstrukturer som varierad åldersstruktur och äldre brandspår. Tillgången på död ved är måttlig och består främst av nydöda torr-granar … - Södra Degernässlätten - Sundet naturreservat, 168 hektar, bildat 2008
- Tavasten - Skeppsviksskärgården naturreservat, 19 km², bildat 2018
Tavasten - Skeppsviksskärgårdens naturreservat ligger ca 18 km SO om Umeå och ca 13 km söder om Sävar. Området utgörs av ett stort sammanhängande kust- och skärgårdsområde med låg påverkansgrad. Området har mycket höga naturvärden knutna till de skyddade havsvikarna, de orörda havsstrandängarna och de små öarna och … - Tavlefjärden naturreservat, 126 hektar, bildat 2008
- Törelbrännan naturreservat, 46 hektar, bildat 1993
<p>Naturreservatet Törelbrännan ligger fyra kilometer väster om byn Gunnismark i Umeå kommuns norra delar. Marken utgörs till största delen av öppen våtmark med gran- och barrblandskogar. De … - Umeälvens delta naturreservat, 19 km², bildat 2008
- Västermark naturreservat, 304 hektar, bildat 2004
Västermark ligger i norra delen av Umeå kommun, strax intill Sävarån och 3 km nordväst om Botsmark. Området är beläget i en flack sänka, 200 till 250 meter över havet, omgiven av högre terräng. Reservatets karaktär präglas av mosaiken av naturskogsartade barr- och blandskogar och relativt opåverkade myrmarker, genom … - Västernabben naturreservat, 31 hektar, bildat 2008
- Ängsbacka naturreservat, 89 hektar, bildat 2008
Ängsbacka är ett lövskogsdominerat reservat med en areal på ca 89 ha. Om-rådet ligger 5 km söder om Umeå centrum, strax söder om Umeå flygplats och direkt väster om väg E12. Reservatet är beläget mellan Umeälvens delta och det stora slättlandskapet Röbäcksslätten - Degernässlätten. Marken utgörs främst av nedlagd … - Örefjärden-Snöanskärgården naturreservat, 476 km², bildat 1973
Naturreservatet ligger i den södra delen av Västerbottens län inom Umeå och Nordmalings kommuner, ungefär fyra mil söder om Umeå. Havsområdet ligger i södra delen av Norra Kvarken och gränsar till Bottenhavet. Reservatet utgörs av ett mångformigt kust- och skärgårdsområde med en älvmynning och ett föränderligt …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Umeå kommun
Kommunen är indelad i 72 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Umeå kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.