Uddevalla kommun
Uddevalla kommun har 56 148 invånare och en median för ekonomisk standard på 312 tkr, 5 procent lägre än riket.
Inkomster i Uddevalla kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Uddevalla kommun | 312 tkr | 355 tkr | 56 148 | 27272521 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Uddevalla kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Uddevalla | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 31,0 % | | 30,3 % | +0,7 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 24,6 % | | 20,5 % | +4,1 |
|---|
| Moderaterna | 17,5 % | | 19,1 % | −1,6 |
|---|
| Kristdemokraterna | 6,5 % | | 5,3 % | +1,2 |
|---|
| Vänsterpartiet | 5,7 % | | 6,7 % | −1,0 |
|---|
| Centerpartiet | 5,1 % | | 6,7 % | −1,6 |
|---|
| Miljöpartiet | 4,0 % | | 5,1 % | −1,1 |
|---|
| Liberalerna | 3,6 % | | 4,6 % | −1,0 |
|---|
| Övriga partier | 2,0 % | | 1,5 % | +0,5 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 84,0 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 2 817 | 5,0 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 3 349 | 5,9 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 3 487 | 6,1 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 3 553 | 6,3 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 2 897 | 5,1 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 3 003 | 5,3 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 3 717 | 6,6 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 3 839 | 6,8 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 3 191 | 5,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 3 270 | 5,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 3 494 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 3 650 | 6,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 3 575 | 6,3 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 3 245 | 5,7 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 2 983 | 5,3 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 2 685 | 4,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 3 982 | 7,0 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 43 224 | 76,2 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 13 521 | 23,8 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| Sverige | 46 716 | 82,3 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 3 719 | 6,6 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 6 310 | 11,1 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| Svenskt | 53 958 | 95,1 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 1 334 | 2,4 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 1 455 | 2,6 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| Ogifta | 29 774 | 52,5 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 18 424 | 32,5 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 6 053 | 10,7 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 2 495 | 4,4 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 5 741 | 21,3 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 6 482 | 24,0 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 1 961 | 7,3 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 11 595 | 43,0 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 1 200 | 4,4 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 28 715 | 50,6 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 8 511 | 15,0 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 17 610 | 31,0 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 909 | 3,4 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| Småhus | 30 452 | 53,7 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 22 829 | 40,2 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 855 | 1,5 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 700 | 1,2 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 909 | 3,4 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Uddevalla | |
|---|
| Hyresrätt | 11 521 | 40,7 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 5 547 | 19,6 % | |
|---|
| Äganderätt | 11 268 | 39,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| –1920 | 2 026 | 11,6 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 891 | 5,1 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 951 | 5,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 1 131 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 2 300 | 13,2 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 2 612 | 15,0 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 2 792 | 16,0 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 1 368 | 7,8 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 723 | 4,1 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 904 | 5,2 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 765 | 4,4 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 183 | 1,0 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 793 | 4,5 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 14 913 | 85,5 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 905 | 5,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 185 | 1,1 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 464 | 2,7 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 971 | 5,6 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 1 | 0,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| Bostad | 17 439 | 38,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 627 | 1,4 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 886 | 2,0 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 369 | 0,8 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 45 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 25 261 | 56,0 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 511 | 1,1 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Uddevalla | | Riket |
|---|
| Landareal | 64 096 | 87,1 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 1 278 | 1,7 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 8 223 | 11,2 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Uddevalla | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 2 972 | 10,5 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 12 824 | 45,2 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 4 706 | 16,6 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 7 298 | 25,7 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 585 | 2,1 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Uddevalla | |
|---|
| Sysselsatta | 24 994 | 81,1 % | |
|---|
| Arbetslösa | 1 594 | 5,2 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 4 226 | 13,7 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Uddevalla | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 312 | 1,1 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 2 332 | 8,4 % | |
|---|
| Energi och miljö | 346 | 1,3 % | |
|---|
| Bygg | 2 598 | 9,4 % | |
|---|
| Handel | 3 531 | 12,8 % | |
|---|
| Transport | 1 180 | 4,3 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 1 091 | 3,9 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 563 | 2,0 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 259 | 0,9 % | |
|---|
| Fastigheter | 435 | 1,6 % | |
|---|
| Företagstjänster | 2 800 | 10,1 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 1 889 | 6,8 % | |
|---|
| Utbildning | 3 072 | 11,1 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 5 986 | 21,6 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 1 043 | 3,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 261 | 0,9 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Uddevalla | |
|---|
| Näringslivet | 17 637 | 63,8 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 10 032 | 36,3 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Uddevalla | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 311,8 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 355,4 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 56 148 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Uddevalla | Riket |
|---|
| Alla | 15 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 20 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 15 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 14 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Uddevalla | Riket |
|---|
| Alla | 5 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 6 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 6 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 6 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 6 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Uddevalla | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 347,8 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 374,9 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 43 277 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Uddevalla | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 260,7 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,2 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 45,1 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 84,8 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,6 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8,6 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 5,3 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,9 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,2 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,6 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,1 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96,0 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,4 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 338,9 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Uddevalla | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 66 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 81 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 33 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 11 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 6 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 27 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 6 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 9 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 3 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 17 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Uddevalla | Riket |
|---|
| Antal | 27 460 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 484 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Uddevalla kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Uddevalla | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,31 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Uddevalla | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,01 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,28 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 78,90 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,38 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Uddevalla | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 87,44 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 7,70 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Uddevalla | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,56 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 31,43 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Uddevalla | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 4,62 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 34 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,60 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Uddevalla | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 220 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 84,19 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 84,10 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 75,62 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Uddevalla | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 11 041 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 178 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 158,2 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 138 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Uddevalla | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 79,90 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 86,84 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 63,40 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Uddevalla kommun
I kommunen finns 23 naturreservat och 3 naturvårdsområden.
- Bassholmen naturreservat, 86 hektar, bildat 1975
Bassholmen ligger i det vackra området Strömmarna och utgör den västligaste delen av Uddevalla kommun. På ön finns stora öppna och betade områden och dalstråk, kantade med lövträd, men det finns även inslag av barrskog. Det finns ett mycket rikt fågelliv i de grunda och näringsrika vattnen som omger reservatet. Många … - Bratteforsån naturreservat, 42 hektar, bildat 2004
Bratteforsån rinner norrut från sjön Stora Hällungen och mynnar i havet i höjd med Ljungskile i Uddevalla kommun. Reservatet omfattar ca 3,5 km av den totalt ca 8 km långa ån med omgiv- ningar. Bratteforsån meandrar genom en välutvecklad och djupt nerskuren ravin. I ravinens slänter växer en artrik lövskog. Närmast ån … - Bredfjället naturreservat, 424 hektar, bildat 1989
Bredfjället utgör en väl avgränsad höjdplatå, som når nästan 200 meter över havet, och som karaktäriseras av skogs- och myrmarker samt ett flertal sjöar. Den centrala delen domineras av granskog som har uppkommit från mitten av 1800-talet efter ett tidigare ljunghedsstadium. Många lämningar i form av torpruiner, … - Bredmossen naturreservat, 190 hektar, bildat 1970
Bredmossen på gränsen mellan Uddevalla och Munkedal är en flikig och mångformig myr som domineras av en stor excentrisk mosse. Det vill säga mossens högsta punkt är förskjuten från mossens centrum till en mer perifer del av mossen. Jämför centrisk som är mitt på. På mossen kan man se stora lösbottenhöljor, några små … - Bäveån nedre naturreservat, 70 hektar, bildat 1987
Bäveån är ett vattendrag med många intressanta miljöer. Landskapet kring delar av dess nedre flöde är skyddade som naturreservat. För stadsbefolkningen i Uddevalla och inte minst för orni- tologiskt intresserade är markerna kring Bäveån ett omtyckt strövmål. Genom att Bohusleden passerar genom området har det … - Ekholmen naturreservat, 1,9 hektar, bildat 1973
Ön Ekholmen ligger väster om Ljungskile, söder om Restenäse ö. Ön består av två högre bergs- partier samt ett mindre på öns nordspets. Vegetationen är sparsam med mycket berg i dagen. Enstaka tallar, enar och lövträd växer på höjderna. På västra sidan växer bl.a. ek, fågelbär och hagtorn. Växter som du kan hitta på … - Emaus naturreservat, 26 hektar, bildat 1967
Naturreservatet Emaus ansluter direkt till Uddevalla södra stadsbebyggelse. Området är avsatt som ett natur- och fritidsreservat. Terrängen består av bergspartier omväxlande med skogspartier, lundar och ängar med ett rikt fågelliv. Emaus hänger samman med det angränsande naturreservatet Korpberget. Här finns botaniska … - Gullmarn naturvårdsområde, 163 km², bildat 1983
- Gullmarsberg naturreservat, 37 hektar, bildat 1976
- Gustavsbergsområdet naturvårdsområde, 277 hektar, bildat 1980
Gustavsbergsområdet ligger vid sydsidan av Byfjorden. Centralt i området finns den välkända badorten Gustafsberg med anor från 1700-talet. Gustafsbergsområdet har stor betydelse för rekreation för tätortsbefolkningen i Uddevalla men har också ett betydande turistiskt intresse. En stor attraktion utgör den välbevarade … - Havstensfjorden naturreservat, 19 km², bildat 2008
Havstensfjorden är en av få stora, relativt orörda grunda vikar, med högproduktiva bottna i den inre skärgården. Den har stor betydelse som lek- och uppväxtområde för fisk och rygg- radslösa djur samt är ett viktigt flytt-, häcknings- och ruggningsområde för fåglar. Det stora sammanhängande marina grundområdet med … - Herrestadsfjället naturreservat, 11 km², bildat 1999
Herrestadsfjället ligger nordväst om Uddevalla stad och är ett stort skogsområde. Området är vä- lbesökt och har stor betydelse för det rörliga friluftslivet. Här finns en del kala berg och fukthedar som minner om den tid när fjället var skoglöst, men för övrigt domineras området av barrskogar. Ingen del av skogen är … - Herrestadsfjället II naturreservat, 372 hektar, bildat 2009
Herrestadsfjället II utgör tillsammans med det gamla naturreservatet Herrestadsfjället ett stort frilufts- och vildmarksområde nära Uddevalla tätort. Den mosaikartade terrängen innebär många typer av miljöer och därmed förutsättningar för ett varierat växt- och djurliv. Området utnyttjas flitigt för friluftsliv året … - Högalidsberget naturreservat, 12 hektar, bildat 2014
Det närliggande landskapet är kuperat med många små och ofta branta berg, och Högalidsberget är ett av de mest iögonenfallande bergen i området Förutom mot nordost har berget mycket branta sidor som reser sig 30-50 meter över omgivande mark. Dessa branter markerar slutet av en dalgång som via ett pärlband av sjöar … - Kalvön naturreservat, 128 hektar, bildat 1968
Kalvön ligger i Kalvöfjorden, mellan Orust och Bokenäset. Med undantag för några fritidshus är ön helt obebyggd. Här möter du en kraftigt kuperad terräng och branta stup. De högsta höjderna är nästan hundra meter över havet. Dal- gångar med lättvandrade stigar gör stora delar av ön enkel att nå. Stränder och … - Korpberget naturreservat, 21 hektar, bildat 1987
Naturreservatet Korpberget ansluter direkt till Uddevalla södra stadsbebyggelse. Korpberget utgör en delvis relativt brant sluttning mot väster ned till Bodeleåns dalgång. Sluttningen är till stor del täckt av en storblockig framträdande talusbildning. Inslaget av lätt- vittrade, alkalina bergarter i berggrunden är … - Korsviken naturreservat, 9,7 hektar, bildat 2019
Nord- och nordvästvända branter, fuktig miljö, närhet till havet och senvuxna lövträd. Det är en samling faktorer som bidrar till en mycket intressant oceanisk lavflora i naturreservatet Korsviken. Genom att försiktigt gynna lövträd kan vi skapa fler värdefulla livsmiljöer i naturreservatet, vilket innebär att det … - Kuröds skalbankar naturreservat, 41 hektar, bildat 1930
Öster om Uddevalla finns stora skalbankar där man funnit skalrester från mer än 100 olika marina ryggradslösa djur. Även skelettdelar av valar, sälar och fiskar har hittats. De enorma skalhögarna bildades för ca 11 000¿10 000 år sedan när området täcktes av havsvatten. Under en period på cirka 1000 år fanns här ett … - Kärlingesund naturreservat, 99 hektar, bildat 1978
Naturreservatet Kärlingesund ligger på Bokenäset sydost om Lysekil i Uddevalla kommun. Området är starkt kuperat med hällmarker som stupar brant i havet och smala raviner och strandängar. Området är ett gammalt kulturlandskap med en mosaik av busk- och trädbevuxna marker och helt öppna områden. Vanliga lövträd i … - Lilla Hasselön naturreservat, 206 hektar, bildat 1973
Den nästan kupolformade ön är belägen i Havstensfjorden intill stora farleden in mot Uddevalla. Dess mäktiga terrängen avtecknar sig karaktäristiskt mot det omgivande vattenområdet. Högsta punkten, 85 meter över havet, är belägen vid öns mitt och härifrån sluttar berget flackt åt väster medan de östra sluttningarna är … - Ramseröd naturreservat, 35 hektar, bildat 1990
- Stora Höghult naturreservat, 42 hektar, bildat 2019
I området finns en anhopning av värdekärnor bestående av fyra nyckelbiotoper, fyra objekt med naturvärden och en våtmark (klass 1, i VMI): 1. Nyckelbiotop barrnaturskog på 7,9 ha 2. Nyckelbiotop bäckmiljö med äldre granskog 3,8 ha 3. Nyckelbiotop äldre barrskog 1,8 ha 4. Nyckelbiotop äldre barrskog 1,1 ha 5. Objekt … - Store mosse naturreservat, 25 hektar, bildat 1973
- Svartedalen naturreservat, 14 hektar, bildat 1969
- Tjöstelsrödsområdet naturvårdsområde, 41 hektar, bildat 1988
- Ture dalar naturreservat, 7,1 hektar, bildat 1991
Ture dalar ligger i utkanten av östra Uddevalla. Hålebäcken, ett mindre biflöde till Bäveån, har här skurit djupt ned i jordlagren och bildat ett ravinsystem som till större delen är skogbeväxt. Jorden är skalblandad och detta har gett upphov till en rik flora. På slänterna växer rikligt med alm, ek, hassel och olvon, …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Uddevalla kommun
Kommunen är indelad i 35 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Uddevalla kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.