Trosa kommun
Trosa kommun har 14 746 invånare och en median för ekonomisk standard på 355 tkr, 9 procent högre än riket.
Inkomster i Trosa kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Trosa kommun | 355 tkr | 428 tkr | 14 746 | 17252830 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Trosa kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Trosa | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 27,3 % | | 30,3 % | −3,0 |
|---|
| Moderaterna | 24,5 % | | 19,1 % | +5,4 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 23,3 % | | 20,5 % | +2,8 |
|---|
| Centerpartiet | 6,5 % | | 6,7 % | −0,2 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,0 % | | 5,3 % | −0,3 |
|---|
| Miljöpartiet | 4,7 % | | 5,1 % | −0,4 |
|---|
| Liberalerna | 4,1 % | | 4,6 % | −0,5 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,4 % | | 6,7 % | −3,3 |
|---|
| Övriga partier | 1,1 % | | 1,5 % | −0,4 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 88,5 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 662 | 4,4 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 951 | 6,4 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 960 | 6,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 870 | 5,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 568 | 3,8 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 478 | 3,2 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 850 | 5,7 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 901 | 6,0 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 893 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 879 | 5,9 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 973 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 050 | 7,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 960 | 6,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 907 | 6,1 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 906 | 6,1 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 966 | 6,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 123 | 7,5 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 12 024 | 80,7 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 2 878 | 19,3 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| Sverige | 12 764 | 85,7 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 392 | 9,3 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 745 | 5,0 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| Svenskt | 14 074 | 94,5 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 635 | 4,3 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 188 | 1,3 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| Ogifta | 7 092 | 47,6 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 5 554 | 37,3 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 561 | 10,5 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 692 | 4,6 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 567 | 23,2 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 2 030 | 30,1 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 473 | 7,0 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 2 421 | 35,9 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 262 | 3,9 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 8 210 | 55,1 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 597 | 10,7 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 2 821 | 18,9 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 2 274 | 15,3 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| Småhus | 8 850 | 59,4 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 3 643 | 24,4 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 47 | 0,3 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 87 | 0,6 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 2 274 | 15,3 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Trosa | |
|---|
| Hyresrätt | 1 901 | 30,3 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 1 071 | 17,1 % | |
|---|
| Äganderätt | 3 300 | 52,6 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| –1920 | 592 | 8,7 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 153 | 2,3 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 273 | 4,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 203 | 3,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 393 | 5,8 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 810 | 11,9 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 533 | 22,6 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 423 | 6,2 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 374 | 5,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 483 | 7,1 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 263 | 3,9 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 104 | 1,5 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 1 182 | 17,4 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 5 737 | 84,5 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 276 | 4,1 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 63 | 0,9 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 403 | 5,9 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 307 | 4,5 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| Bostad | 6 786 | 36,8 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 92 | 0,5 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 305 | 1,7 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 102 | 0,6 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 86 | 0,5 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 10 897 | 59,2 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 153 | 0,8 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Trosa | | Riket |
|---|
| Landareal | 21 003 | 31,4 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 799 | 1,2 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 45 014 | 67,4 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Trosa | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 754 | 10,5 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 3 264 | 45,6 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 147 | 16,0 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 811 | 25,3 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 187 | 2,6 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Trosa | |
|---|
| Sysselsatta | 6 472 | 85,1 % | |
|---|
| Arbetslösa | 194 | 2,6 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 924 | 12,2 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Trosa | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 73 | 1,0 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 209 | 16,7 % | |
|---|
| Energi och miljö | 78 | 1,1 % | |
|---|
| Bygg | 734 | 10,1 % | |
|---|
| Handel | 933 | 12,9 % | |
|---|
| Transport | 255 | 3,5 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 261 | 3,6 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 202 | 2,8 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 135 | 1,9 % | |
|---|
| Fastigheter | 141 | 1,9 % | |
|---|
| Företagstjänster | 710 | 9,8 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 445 | 6,1 % | |
|---|
| Utbildning | 692 | 9,5 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 115 | 15,4 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 267 | 3,7 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 18 | 0,2 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Trosa | |
|---|
| Näringslivet | 5 468 | 75,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 786 | 24,6 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Trosa | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 355,2 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 427,9 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 14 746 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Trosa | Riket |
|---|
| Alla | 8 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 11 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 8 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 8 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 5 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Trosa | Riket |
|---|
| Alla | 9 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 3 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 11 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 11 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 11 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 11 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Trosa | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 383,1 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 424,7 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 11 354 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Trosa | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 292,1 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 6,5 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 84,9 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 109,9 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3,8 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,7 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,9 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,6 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,2 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,0 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,5 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 115,8 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,1 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 405,2 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Trosa | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 67 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 86 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 38 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 27 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 5 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 14 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Trosa | Riket |
|---|
| Antal | 7 312 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 491 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Trosa kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Trosa | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 1,88 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Trosa | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,98 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 5,30 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 63,90 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,70 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Trosa | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 90,16 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,88 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Trosa | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 3,96 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 28,39 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Trosa | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 3,55 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 29 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Trosa | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 229 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 90,86 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 72,60 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 75,78 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Trosa | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 7 959 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 637,0 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 214,6 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 515 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Trosa | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 80,49 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 91,80 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 80,25 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Trosa kommun
I kommunen finns 18 naturreservat och 1 naturvårdsområde.
- Askö naturreservat, 58 km², bildat 2001
Beslut om ändring av föreskrifter och syfte för marina naturvärden i Askö naturreservat - Bokö-Askö naturreservat, 270 hektar, bildat 1975
- Bokö-Oxnö naturreservat, 327 hektar, bildat 1985
- Furholmen naturreservat, 23 hektar, bildat 1984
- Hartsö naturreservat, 55 km², bildat 1981
På huvudön Hartsö finns ett levande skärgårdsjordbruk med höga natur- och kulturvärden. Här kan du uppleva miljöer som under hundratals år formats av betesdjurens mular. Det finns betade strandängar, trädklädda betesmarker, blommande blomsterängar och träd som hamlas enligt gammal tradition. Största delen av … - Kråmö naturreservat, 247 hektar, bildat 2018
Kråmö är en skärgårdsfastighet bestående av ett tiotal öar och skär belägen ca 7 km sydost om Trosa. Den skyddade arealen utgörs av ca 36 ha land, resterande delar är vatten. Småöarna är kraftigt kuperade och består liksom stora delar av huvudöns stränder av naket, slipat urberg. Norra sidan av huvudön består dock … - Lacka naturreservat, 48 km², bildat 1978
- Lotsängsbacken naturreservat, 19 hektar, bildat 1962
- Luckebol naturreservat, 31 hektar, bildat 2025
Luckebols naturreservat är beläget i kuperad terräng nära kusten, söder om Tofsö och strax öster om Nynäs naturreservat. Reservatet omfattar ca 31 ha, främst skogsmark. Skogen varier från mager hällmarkstallskog, med senvuxna gammeltallar på höjderna, till bördigare grandominerad barrblandskog, med inslag av lövträd, … - Lånestaheden naturreservat, 30 hektar, bildat 2015
Se kopplade dokument. Förslag till beslut och skötselpaln. - Noret naturreservat, 28 hektar, bildat 2004
- Nynäs naturreservat, 38 km², bildat 1971
Se förslag till beslut bifogat som kopplad fil. - Persö naturreservat, 42 km², bildat 1981
- Stensund naturreservat, 26 hektar, bildat 2018
Områdets höga naturvärden är främst knutna till de gynnsamma markförhållandena som råder genom inslaget av kalk i marken. Förhållandena avspeglar sig i hela det tänkta reservatet genom en värdefull och artrik flora av främst växter och svampar. Området uppvisar en blandning av flera olika naturtyper, där det på … - Sävö naturreservat, 303 hektar, bildat 1987
- Södra Lämund naturreservat, 23 hektar, bildat 2008
Beslut Södra Lämund - Tomtaklintskogen naturreservat, 54 hektar, bildat 2009
- Tullgarn naturvårdsområde, 20 km², bildat 1984
- Tyvudden naturreservat, 503 hektar, bildat 2015
Tyvudden är ett värdefullt skärgårdsområde som omfattar fastland, öar och hav. Skogen har en stor lövrikedom, gamla ädellövträd, rik flora och barrskog med naturskogskaraktär. Området är med sin belägenhet nära Källvik i Sörmlands skärgård mycket attraktivt för det rörliga friluftslivet, främst för vandring och …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Trosa kommun
Kommunen är indelad i 9 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Trosa kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.