Tomelilla kommun
Tomelilla kommun har 13 428 invånare och en median för ekonomisk standard på 295 tkr, 10 procent lägre än riket.
Inkomster i Tomelilla kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Tomelilla kommun | 295 tkr | 365 tkr | 13 428 | 30292218 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Tomelilla kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Tomelilla | | Riket | Skillnad |
|---|
| Sverigedemokraterna | 37,2 % | | 20,5 % | +16,7 |
|---|
| Socialdemokraterna | 23,3 % | | 30,3 % | −7,0 |
|---|
| Moderaterna | 17,0 % | | 19,1 % | −2,1 |
|---|
| Centerpartiet | 5,8 % | | 6,7 % | −0,9 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,5 % | | 5,3 % | +0,2 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,0 % | | 6,7 % | −2,7 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,5 % | | 5,1 % | −1,6 |
|---|
| Liberalerna | 2,6 % | | 4,6 % | −2,0 |
|---|
| Övriga partier | 1,2 % | | 1,5 % | −0,3 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 85,4 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 599 | 4,4 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 745 | 5,5 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 762 | 5,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 795 | 5,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 607 | 4,4 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 614 | 4,5 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 772 | 5,6 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 855 | 6,3 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 781 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 812 | 5,9 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 784 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 874 | 6,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 903 | 6,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 942 | 6,9 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 905 | 6,6 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 804 | 5,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 114 | 8,1 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 11 272 | 82,5 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 2 399 | 17,6 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| Sverige | 11 774 | 86,1 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 085 | 7,9 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 812 | 5,9 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| Svenskt | 12 853 | 94,0 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 594 | 4,3 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 224 | 1,6 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| Ogifta | 7 097 | 51,9 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 4 442 | 32,5 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 438 | 10,5 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 691 | 5,1 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 311 | 20,1 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 785 | 27,3 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 467 | 7,1 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 2 694 | 41,2 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 281 | 4,3 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 9 525 | 69,7 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 876 | 6,4 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 2 922 | 21,4 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 347 | 2,5 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| Småhus | 10 586 | 77,4 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 2 425 | 17,7 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 173 | 1,3 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 136 | 1,0 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 347 | 2,5 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Tomelilla | |
|---|
| Hyresrätt | 1 968 | 29,6 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 563 | 8,5 % | |
|---|
| Äganderätt | 4 123 | 62,0 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| –1920 | 2 167 | 35,0 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 610 | 9,9 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 415 | 6,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 334 | 5,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 279 | 4,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 596 | 9,6 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 837 | 13,5 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 255 | 4,1 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 156 | 2,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 160 | 2,6 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 175 | 2,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 97 | 1,6 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 106 | 1,7 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 5 506 | 89,0 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 207 | 3,3 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 169 | 2,7 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 119 | 1,9 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 186 | 3,0 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| Bostad | 6 187 | 28,4 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 181 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 437 | 2,0 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 157 | 0,7 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 617 | 2,8 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 14 139 | 64,9 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 69 | 0,3 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Tomelilla | | Riket |
|---|
| Landareal | 39 749 | 99,6 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 152 | 0,4 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Tomelilla | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 862 | 13,1 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 3 508 | 53,3 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 876 | 13,3 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 134 | 17,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 207 | 3,1 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Tomelilla | |
|---|
| Sysselsatta | 5 655 | 80,7 % | |
|---|
| Arbetslösa | 310 | 4,4 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 034 | 14,8 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Tomelilla | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 462 | 7,2 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 712 | 11,0 % | |
|---|
| Energi och miljö | 60 | 0,9 % | |
|---|
| Bygg | 692 | 10,7 % | |
|---|
| Handel | 782 | 12,1 % | |
|---|
| Transport | 304 | 4,7 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 291 | 4,5 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 118 | 1,8 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 31 | 0,5 % | |
|---|
| Fastigheter | 86 | 1,3 % | |
|---|
| Företagstjänster | 553 | 8,6 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 274 | 4,2 % | |
|---|
| Utbildning | 572 | 8,9 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 179 | 18,3 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 264 | 4,1 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 56 | 0,9 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Tomelilla | |
|---|
| Näringslivet | 4 979 | 77,1 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 475 | 22,9 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Tomelilla | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 18 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 294,9 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 365,1 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 13 428 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Tomelilla | Riket |
|---|
| Alla | 15 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 21 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 15 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 15 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 11 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 11 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Tomelilla | Riket |
|---|
| Alla | 4 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 6 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 6 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Tomelilla | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 15 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 311,2 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 337,1 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 10 608 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Tomelilla | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 209,7 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 15,4 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 70,9 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 91,3 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 7,0 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,0 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,0 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,3 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,2 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,7 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,5 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 4,3 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,8 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,0 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 85,9 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,2 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 334,9 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Tomelilla | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 60 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 14 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 80 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 39 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 14 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 24 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 10 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 14 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Tomelilla | Riket |
|---|
| Antal | 7 809 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 571 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Tomelilla kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Tomelilla | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,46 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Tomelilla | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,66 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 6,44 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 54 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,78 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Tomelilla | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 89,51 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,31 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Tomelilla | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,87 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 21,03 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Tomelilla | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 9,10 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 44 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,10 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Tomelilla | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 220 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 80,98 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 64,70 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 63,51 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Tomelilla | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 12 765 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 871,5 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 366,2 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 3 303 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Tomelilla | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 88,46 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 84,44 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 54 | – | 2024 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Tomelilla kommun
I kommunen finns 24 naturreservat.
- Benestads backar naturreservat, 9,5 hektar, bildat 1961
Benestads backar hyser mycket höga biologiska värden både vad gäller naturtyper och arter. Här finns rikkärr, kalktuffkällor, betesmarker och ädellövskog. Här finns ÅGP-arter som stor ögontröst och sandödla och är otroligt artrikt och hyser minst 100 rödlistade arter. Rikkärren är unika i sin artrikedom och är liksom … - Björshus naturreservat, 16 hektar, bildat 2013
- Djurrödsbäckens dalgång naturreservat, 121 hektar, bildat 2013
Djurrödsbäckens dalgång hyser höga natur- och kulturhistoriska värden och är ett värdefullt område för friluftslivet. Det är utpekat som ett Natura 2000 objekt. Området är varierat och hyser en mosaik av naturbetesmarker, madmarker, gran- och alsumpskogar, myrmark med både rik- och fattigkärr, ädellövskog och … - Drakamöllan naturreservat, 162 hektar, bildat 2006
- Högaborg naturreservat, 17 hektar, bildat 2001
- Hörröds- och Södra Lökaröds utmark naturreservat, 137 hektar, bildat 2024
Naturreservatet Hörröds- och Södra Lökaröds utmark i Kristianstads och Tomelilla kommun utgör ett landskapsmässigt mycket viktigt område att restaurera till den utmark som den var för cirka 100 år sedan med alla de hotade arter som här kan återfå sin livsmiljö. - Kronoskogen naturreservat, 62 hektar, bildat 2015
Västra spetsen av Bysåsabacken (del av Ramsåsa 13:7) har förmodligen bland de högsta biologiska värdena inom Kronoskogen med bland annat ovanliga lavar och mossor. Norra delen är mestadels aldominerat på delvis fuktig mark i anslutning till Trydeån. Mittersta delen domineras av avenbok och här finns en viss skoglig … - Kronovalls Store vång naturreservat, 50 hektar, bildat 2010
- Kumlan naturreservat, 34 hektar, bildat 1971
- Lillehem naturreservat, 76 hektar, bildat 2015
- Listarumsåsens naturreservat 59 hektar, bildat 1976
- Ljungavången naturreservat, 14 hektar, bildat 2006
- Maglehems Ora naturreservat, 14 hektar, bildat 2015
Spridningskorridor 50-70 meter bred för hotade arter som förekommer på Natura 2000 områdena Drakamöllan och Verkeån. - Naturreservatet Fyledalen 946 hektar, bildat 2015
- Onslunda sten naturreservat, 116 hektar, bildat 2015
- Rölabackarna naturreservat, 28 hektar, bildat 2020
- Skogsbacken med Väladalen naturreservat, 26 hektar, bildat 2023
Syftet med naturreservatet Skogsbacken med Väladalen är att bevara och utveckla det tätortsnära natur- och friluftsområdet. Den biologiska mångfalden skall gynnas och utvecklas. Området skall utvecklas och förbli ett tillgängligt och attraktivt friluftsområde. Besökarna skall informeras om områdets karaktär. Dessa … - Södra Lökaröd naturreservat, 5,5 hektar, bildat 2017
Lökaröd 8:1 Sandmarksfält med massförekomst av tjärblomster, även väddklint, gulmåra, hedblomster, monke etc. Betet upphört. Bredbrämad bastardsvärmare (NT), mindre bastardsvärmare (NT), silversmygare (NT). Fler fjärilsarter bör finnas, då en, enligt Ulf Gärdenfors, bästa fjärilslokaler finns i närheten. I … - Toarpskärret naturreservat, 11 hektar, bildat 2023
Ullstorpskärren utgörs av två små rikkärr i Örupsåns dalgång, vilken till stora delar är ett betat kulturlandskap. De två rikkärren är extremrikkärr, relativt välhävdade och ligger i ett område med kalkfuktängar, mindre högörtängar, ängsmarker och kultiverade fodermarker. Ovanligare kärlväxter som noterats i dessa … - Tryde naturreservat, 18 hektar, bildat 2002
Beslut om upphävande av del av naturreservatet Tryde i Tomelilla kommun - Verkeån, del II:2 Blästorp naturreservat, 15 hektar, bildat 1989
- Verkeån, delområde 1 naturreservat, 14 km², bildat 1975
- Verkeåns naturreservat, Agusa-Hallamölla 11 km², bildat 2009
Beslut om bildande av Verkeåns naturreservat, Agusa - Hallamölla, Tomelilla kommun, Skåne län. - Örups almskog, kärr och ängar naturreservat, 24 hektar, bildat 2005
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Tomelilla kommun
Kommunen är indelad i 7 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Tomelilla kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.