Tibro kommun
Tibro kommun har 11 208 invånare och en median för ekonomisk standard på 295 tkr, 10 procent lägre än riket.
Inkomster i Tibro kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Tibro kommun | 295 tkr | 328 tkr | 11 208 | 30302316 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Tibro kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Tibro | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 31,7 % | | 30,3 % | +1,4 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 25,6 % | | 20,5 % | +5,1 |
|---|
| Moderaterna | 16,3 % | | 19,1 % | −2,8 |
|---|
| Kristdemokraterna | 8,6 % | | 5,3 % | +3,3 |
|---|
| Centerpartiet | 6,3 % | | 6,7 % | −0,4 |
|---|
| Liberalerna | 4,3 % | | 4,6 % | −0,3 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,7 % | | 6,7 % | −3,0 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,4 % | | 5,1 % | −2,7 |
|---|
| Övriga partier | 1,2 % | | 1,5 % | −0,3 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 84,5 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 548 | 4,8 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 679 | 6,0 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 646 | 5,7 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 655 | 5,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 500 | 4,4 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 547 | 4,8 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 742 | 6,6 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 755 | 6,7 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 642 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 606 | 5,4 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 649 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 795 | 7,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 704 | 6,2 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 653 | 5,8 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 610 | 5,4 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 654 | 5,8 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 944 | 8,3 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 8 999 | 79,5 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 2 328 | 20,6 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| Sverige | 9 510 | 84,0 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 627 | 5,5 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 1 186 | 10,5 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| Svenskt | 10 788 | 95,2 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 261 | 2,3 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 276 | 2,4 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| Ogifta | 5 775 | 51,0 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 3 869 | 34,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 069 | 9,4 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 609 | 5,4 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 123 | 20,7 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 512 | 27,9 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 316 | 5,8 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 2 260 | 41,7 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 206 | 3,8 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 7 395 | 65,3 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 905 | 8,0 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 2 544 | 22,5 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 482 | 4,3 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| Småhus | 7 609 | 67,2 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 2 897 | 25,6 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 218 | 1,9 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 121 | 1,1 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 479 | 4,2 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Tibro | |
|---|
| Hyresrätt | 1 745 | 31,7 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 663 | 12,1 % | |
|---|
| Äganderätt | 3 088 | 56,2 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 1 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| –1920 | 662 | 15,1 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 213 | 4,9 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 296 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 420 | 9,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 337 | 7,7 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 684 | 15,7 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 918 | 21,0 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 319 | 7,3 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 91 | 2,1 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 57 | 1,3 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 81 | 1,9 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 35 | 0,8 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 257 | 5,9 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 3 732 | 85,4 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 270 | 6,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 10 | 0,2 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 152 | 3,5 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 206 | 4,7 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| Bostad | 4 370 | 35,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 215 | 1,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 131 | 1,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 55 | 0,4 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 9 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 6 561 | 53,5 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 925 | 7,5 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Tibro | | Riket |
|---|
| Landareal | 22 079 | 93,4 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 1 548 | 6,6 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Tibro | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 667 | 12,0 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 971 | 53,4 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 772 | 13,9 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 031 | 18,5 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 119 | 2,1 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Tibro | |
|---|
| Sysselsatta | 4 851 | 81,7 % | |
|---|
| Arbetslösa | 283 | 4,8 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 786 | 13,2 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Tibro | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 183 | 3,4 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 047 | 19,4 % | |
|---|
| Energi och miljö | 45 | 0,8 % | |
|---|
| Bygg | 335 | 6,2 % | |
|---|
| Handel | 610 | 11,3 % | |
|---|
| Transport | 298 | 5,5 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 167 | 3,1 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 49 | 0,9 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 37 | 0,7 % | |
|---|
| Fastigheter | 67 | 1,2 % | |
|---|
| Företagstjänster | 426 | 7,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 452 | 8,4 % | |
|---|
| Utbildning | 543 | 10,1 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 923 | 17,1 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 180 | 3,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 37 | 0,7 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Tibro | |
|---|
| Näringslivet | 3 511 | 65,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 884 | 35,0 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Tibro | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 16 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 295,3 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 328,2 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 11 208 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Tibro | Riket |
|---|
| Alla | 15 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 19 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 14 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 14 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 13 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 13 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Tibro | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 4 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 4 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Tibro | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 333,1 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 345,8 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 8 742 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Tibro | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 233,6 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 6,6 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 29,3 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 84,4 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,3 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,1 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,9 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,4 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,0 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,5 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,8 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,1 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 80,9 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,2 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 308,3 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Tibro | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 64 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 82 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 36 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 25 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 10 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 14 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Tibro | Riket |
|---|
| Antal | 6 232 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 550 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Tibro kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Tibro | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,22 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Tibro | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,87 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,44 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 41,10 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 5,16 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Tibro | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 88,18 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,82 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Tibro | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,86 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 33,38 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Tibro | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 3,27 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 40 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2,90 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Tibro | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 214 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 80,34 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 79 | – | 2025 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 62,50 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Tibro | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 566 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 944,2 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 194,1 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 685 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Tibro | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 94,74 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 87,50 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 55 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Tibro kommun
I kommunen finns 3 naturreservat.
- Degermossen och Store mosse naturreservat, 12 km², bildat 2022
Objektet består av två av de största av mossarna i gränstrakterna mellan Töreboda, Skövde och Tibro kommuner. Omgivningarna består huvudsakligen av barrskogsmarker med aktivt skogsbruk. I mossekantskogarna och vid myrholmarna finns här och där stora block. Ett så stort objekt är sällan helt opåverkat och objektet har … - Lerstugesjön naturreservat, 94 hektar, bildat 2022
I naturreservatet Lerstugesjön genomförs hydrologisk restaurering för att långsiktigt skydda och restaurera höga limniska naturvärden nedströms. I Fröstorpabäcken, som ligger nedströms Lerstugesjön, finns ett Natura 2000 område med höga limniska naturvärden. I Fröstorpabäcken pågår reservatsbildning. Skötselplanen för … - Ruderskogen naturreservat, 43 hektar, bildat 2000
Befintligt naturreservat är i sin helhet Natura 2000 område. 9050 - Näringsrik granskog, 9080 - Lövsumpskog* Centralt i området finns ett klibbalkärr som omges av bäckdråg och översilade marker med lövskog och blandsumpskog. Sumpskogen är mycket säregen med kalkkrävande flora mitt i den annars kalkfattiga …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Tibro kommun
Kommunen är indelad i 6 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Tibro kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.