Töreboda kommun
Töreboda kommun har 8 899 invånare och en median för ekonomisk standard på 280 tkr, 14 procent lägre än riket.
Inkomster i Töreboda kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Töreboda kommun | 280 tkr | 334 tkr | 8 899 | 35292115 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Töreboda kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Töreboda | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 29,9 % | | 30,3 % | −0,4 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 29,9 % | | 20,5 % | +9,4 |
|---|
| Moderaterna | 17,3 % | | 19,1 % | −1,8 |
|---|
| Centerpartiet | 6,5 % | | 6,7 % | −0,2 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,7 % | | 5,3 % | +0,4 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,9 % | | 6,7 % | −2,8 |
|---|
| Liberalerna | 2,4 % | | 4,6 % | −2,2 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,2 % | | 5,1 % | −2,9 |
|---|
| Övriga partier | 2,2 % | | 1,5 % | +0,7 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 84,7 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 397 | 4,4 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 466 | 5,1 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 509 | 5,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 507 | 5,6 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 417 | 4,6 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 420 | 4,6 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 515 | 5,7 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 565 | 6,2 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 458 | 5,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 470 | 5,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 545 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 624 | 6,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 674 | 7,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 645 | 7,1 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 589 | 6,5 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 592 | 6,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 694 | 7,6 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 7 481 | 82,3 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 1 615 | 17,8 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| Sverige | 7 789 | 85,7 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 628 | 6,9 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 678 | 7,5 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| Svenskt | 8 512 | 93,6 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 369 | 4,1 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 212 | 2,3 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| Ogifta | 4 626 | 50,9 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 3 141 | 34,5 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 873 | 9,6 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 454 | 5,0 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 809 | 18,1 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 342 | 30,1 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 254 | 5,7 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 888 | 42,3 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 168 | 3,8 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 6 376 | 70,1 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 600 | 6,6 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 1 940 | 21,3 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 175 | 1,9 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| Småhus | 6 772 | 74,5 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 1 926 | 21,2 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 89 | 1,0 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 128 | 1,4 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 175 | 1,9 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Töreboda | |
|---|
| Hyresrätt | 1 572 | 32,5 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 463 | 9,6 % | |
|---|
| Äganderätt | 2 809 | 58,0 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 426 | 32,6 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 390 | 8,9 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 232 | 5,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 327 | 7,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 240 | 5,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 346 | 7,9 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 587 | 13,4 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 271 | 6,2 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 65 | 1,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 30 | 0,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 37 | 0,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 19 | 0,4 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 398 | 9,1 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 4 037 | 92,4 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 67 | 1,5 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 60 | 1,4 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 43 | 1,0 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 161 | 3,7 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| Bostad | 4 368 | 29,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 125 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 167 | 1,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 61 | 0,4 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 22 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 9 955 | 67,5 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 53 | 0,4 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Töreboda | | Riket |
|---|
| Landareal | 54 318 | 91,5 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 5 067 | 8,5 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Töreboda | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 566 | 12,9 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 389 | 54,3 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 621 | 14,1 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 728 | 16,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 92 | 2,1 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Töreboda | |
|---|
| Sysselsatta | 3 683 | 78,9 % | |
|---|
| Arbetslösa | 224 | 4,8 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 755 | 16,2 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Töreboda | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 294 | 7,1 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 884 | 21,3 % | |
|---|
| Energi och miljö | 37 | 0,9 % | |
|---|
| Bygg | 378 | 9,1 % | |
|---|
| Handel | 336 | 8,1 % | |
|---|
| Transport | 136 | 3,3 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 134 | 3,2 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 58 | 1,4 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 17 | 0,4 % | |
|---|
| Fastigheter | 32 | 0,8 % | |
|---|
| Företagstjänster | 270 | 6,5 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 266 | 6,4 % | |
|---|
| Utbildning | 375 | 9,0 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 759 | 18,3 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 130 | 3,1 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 30 | 0,7 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Töreboda | |
|---|
| Näringslivet | 2 827 | 68,1 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 325 | 31,9 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Töreboda | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 35 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 15 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 279,9 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 333,7 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 8 899 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Töreboda | Riket |
|---|
| Alla | 18 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 26 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 17 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 17 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 14 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 14 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Töreboda | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 4 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 4 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Töreboda | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 14 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 304,4 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 330,5 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 7 093 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Töreboda | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 208,6 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 10,2 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 50,1 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 88,0 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 7,6 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,8 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,2 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,6 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,5 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 4,2 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,2 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,1 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 82,1 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,9 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 309,6 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Töreboda | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 59 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 13 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 80 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 39 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 13 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 22 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 10 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 13 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 98 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Töreboda | Riket |
|---|
| Antal | 5 030 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 553 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Töreboda kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Töreboda | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,07 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Töreboda | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 97,82 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,11 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 47,40 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 5,52 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Töreboda | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 82,58 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,61 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Töreboda | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,83 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 27,09 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Töreboda | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 7,39 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 40 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 4,30 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Töreboda | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 201 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 69,07 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 88,40 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 63,16 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Töreboda | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 10 112 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 882,2 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 143,4 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 073 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Töreboda | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 80,65 | 79,84 | 2026 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 91,86 | 86,77 | 2026 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 43,08 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Töreboda kommun
I kommunen finns 4 naturreservat och 1 naturvårdsområde.
- Degermossen och Store mosse naturreservat, 12 km², bildat 2022
Objektet består av två av de största av mossarna i gränstrakterna mellan Töreboda, Skövde och Tibro kommuner. Omgivningarna består huvudsakligen av barrskogsmarker med aktivt skogsbruk. I mossekantskogarna och vid myrholmarna finns här och där stora block. Ett så stort objekt är sällan helt opåverkat och objektet har … - Myrhulta mosse naturreservat, 12 km², bildat 2006
- Näsaviken naturreservat, 6,6 hektar, bildat 2014
Området består av en relativt skonsamt brukad kalkbarrskog med tall och gran på mullrik brunjord (ej podsolerad). I markskiktet finns en kalkgynnad flora med bl.a. blåsippa, trolldruva, underviol och vårärt m.m. Bergarten utgörs av den basiska och mycket sällsynta bergarten olivinhornbländit. Området utgörs till … - Uggleberget naturreservat, 14 hektar, bildat 1992
- Östen naturvårdsområde, 14 km², bildat 1994
Vid Logårdens utökning upphävs de överlappade områdena.
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Töreboda kommun
Kommunen är indelad i 6 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Töreboda kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.