Säter kommun
Säter kommun har 11 090 invånare och en median för ekonomisk standard på 308 tkr, 6 procent lägre än riket.
Inkomster i Säter kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Säter kommun | 308 tkr | 347 tkr | 11 090 | 25312519 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Säter kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Säter | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 30,9 % | | 30,3 % | +0,6 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 26,7 % | | 20,5 % | +6,2 |
|---|
| Moderaterna | 16,6 % | | 19,1 % | −2,5 |
|---|
| Centerpartiet | 7,9 % | | 6,7 % | +1,2 |
|---|
| Kristdemokraterna | 6,5 % | | 5,3 % | +1,2 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,5 % | | 6,7 % | −2,2 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,0 % | | 5,1 % | −2,1 |
|---|
| Liberalerna | 2,6 % | | 4,6 % | −2,0 |
|---|
| Övriga partier | 1,3 % | | 1,5 % | −0,2 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 87,3 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 542 | 4,8 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 672 | 6,0 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 669 | 6,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 603 | 5,4 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 392 | 3,5 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 398 | 3,5 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 672 | 6,0 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 799 | 7,1 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 626 | 5,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 622 | 5,5 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 675 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 696 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 717 | 6,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 742 | 6,6 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 732 | 6,5 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 732 | 6,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 923 | 8,2 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 10 018 | 89,3 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 1 206 | 10,7 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| Sverige | 10 265 | 91,5 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 448 | 4,0 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 509 | 4,5 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| Svenskt | 10 828 | 96,5 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 199 | 1,8 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 194 | 1,7 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| Ogifta | 5 877 | 52,4 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 3 681 | 32,8 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 151 | 10,3 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 512 | 4,6 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 109 | 20,7 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 517 | 28,3 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 343 | 6,4 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 2 182 | 40,7 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 212 | 4,0 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 8 188 | 73,0 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 418 | 3,7 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 2 394 | 21,3 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 223 | 2,0 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| Småhus | 8 434 | 75,2 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 2 378 | 21,2 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 87 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 107 | 1,0 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 223 | 2,0 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Säter | |
|---|
| Hyresrätt | 1 805 | 32,3 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 304 | 5,4 % | |
|---|
| Äganderätt | 3 487 | 62,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 256 | 19,3 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 351 | 5,4 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 371 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 291 | 4,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 541 | 8,3 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 671 | 10,3 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 833 | 12,8 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 512 | 7,9 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 145 | 2,2 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 139 | 2,1 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 112 | 1,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 73 | 1,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 1 222 | 18,8 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 5 707 | 87,6 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 79 | 1,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 15 | 0,2 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 33 | 0,5 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 194 | 3,0 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 489 | 7,5 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| Bostad | 6 517 | 33,1 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 155 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 421 | 2,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 73 | 0,4 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 13 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 12 466 | 63,4 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 17 | 0,1 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Säter | | Riket |
|---|
| Landareal | 57 309 | 91,3 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 5 448 | 8,7 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Säter | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 521 | 9,7 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 806 | 52,4 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 776 | 14,5 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 174 | 21,9 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 73 | 1,4 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Säter | |
|---|
| Sysselsatta | 4 870 | 86,9 % | |
|---|
| Arbetslösa | 130 | 2,3 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 614 | 11,0 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Säter | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 279 | 5,0 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 664 | 12,0 % | |
|---|
| Energi och miljö | 78 | 1,4 % | |
|---|
| Bygg | 587 | 10,6 % | |
|---|
| Handel | 572 | 10,3 % | |
|---|
| Transport | 217 | 3,9 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 108 | 1,9 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 88 | 1,6 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 28 | 0,5 % | |
|---|
| Fastigheter | 87 | 1,6 % | |
|---|
| Företagstjänster | 472 | 8,5 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 400 | 7,2 % | |
|---|
| Utbildning | 557 | 10,0 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 160 | 20,9 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 213 | 3,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 33 | 0,6 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Säter | |
|---|
| Näringslivet | 3 600 | 64,8 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 947 | 35,1 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Säter | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 19 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 308,3 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 346,9 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 11 090 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Säter | Riket |
|---|
| Alla | 11 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 14 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 10 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Säter | Riket |
|---|
| Alla | 4 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 5 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Säter | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 32 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 19 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 342,2 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 367,6 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 8 681 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Säter | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 244,0 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7,0 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 37,1 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 98,0 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,2 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,6 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 5,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,1 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,0 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,4 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,8 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,8 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,8 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 89,6 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,3 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 326,5 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Säter | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 64 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 13 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 86 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 40 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 26 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 98 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 15 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Säter | Riket |
|---|
| Antal | 6 857 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 611 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Säter kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Säter | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,09 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Säter | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,50 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 1,60 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 57,40 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,35 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Säter | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 85,71 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,88 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Säter | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 7,62 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 28,66 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Säter | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 5,07 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 39 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2,10 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Säter | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 198 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 86,51 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 86,10 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 80,83 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Säter | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 6 621 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 730,7 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 249,5 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 568 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Säter | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 80 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 94,79 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 125 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Säter kommun
I kommunen finns 6 naturreservat.
- Bispbergs klack naturreservat, 54 hektar, bildat 1994
Som en jätte reser sig berget över det omgivande slättlandskapet. Bergsmassivet består av tre höjder: Jätteklacken, Bispbergs klack och Griggers klack. Högst av de tre är Bispbergs klack, hela 315 meter över havet. Härifrån kan man vid klart väder se ända till hoppbackarna i Falun, till Kupolen i Borlänge och … - Flygsandfältet vid Dammsjön naturreservat, 91 hektar, bildat 1980
- Holmsjöarna naturreservat, 277 hektar, bildat 1983
Vid Torsång gör Dalälven en 90-graderssväng och fortsätter söderut. Här flyter älven lugnt mellan älvvallar, så kallade levéer. Dessa har bildats då jord och sand avlagrats och blivit högre och högre efter varje vårflod. Innanför levéerna finns sanka områden med flera sjöar. Den delvis grävda kanalen Fåran binder … - Nerigården naturreservat, 28 hektar, bildat 2017
Gammal betesskog som vuxit igen med gran men med mycket stor andel lövträd. Området är i sin merpart ogallrat. Aspar och björkar är i vissa partier grova och med bohål. Ett parti består av klibbalkärr med grova träd. Hela området är påverkat av översilning i ovanligt hög grad. Markfloran är rik med bland annat vårärt … - Risshytte hage naturreservat, 1,9 hektar, bildat 1985
I kärret påträffas den ståtliga orkidén guckusko, som liksom alla övriga orkidéarter är fridlyst. Men i området finns mer än den pråliga guckuskon. Här växer till exempel den vackra ormbunken kambräken, vars blad är vintergröna. Det betyder att den alltså inte fäller bladen på vintern, utan de finns kvar fortfarande … - Säterdalen naturreservat, 534 hektar, bildat 2001
Betraktad från ovan framträder vegetationen i Säterdalens ravinsystem som ett slingrande grönt stråk mot det omgivande slättlandskapet. Att det är så frodigt nere i ravinen beror på en kombination av gynnsamt klimat, näringsrik lövskogsförna och finkorninga jordar. Så stora och sammanhängande lövskogar är ovanligt i …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Säter kommun
Kommunen är indelad i 8 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Säter kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.