Surahammar kommun
Surahammar kommun har 9 733 invånare och en median för ekonomisk standard på 298 tkr, 9 procent lägre än riket.
Inkomster i Surahammar kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Surahammar kommun | 298 tkr | 327 tkr | 9 733 | 27332515 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Surahammar kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Surahammar | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 34,7 % | | 30,3 % | +4,4 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 33,7 % | | 20,5 % | +13,2 |
|---|
| Moderaterna | 13,9 % | | 19,1 % | −5,2 |
|---|
| Vänsterpartiet | 5,0 % | | 6,7 % | −1,7 |
|---|
| Kristdemokraterna | 4,4 % | | 5,3 % | −0,9 |
|---|
| Centerpartiet | 2,7 % | | 6,7 % | −4,0 |
|---|
| Liberalerna | 2,5 % | | 4,6 % | −2,1 |
|---|
| Miljöpartiet | 1,9 % | | 5,1 % | −3,2 |
|---|
| Övriga partier | 1,0 % | | 1,5 % | −0,5 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 83,7 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 426 | 4,4 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 602 | 6,2 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 624 | 6,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 566 | 5,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 355 | 3,6 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 356 | 3,7 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 655 | 6,7 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 694 | 7,1 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 499 | 5,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 568 | 5,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 588 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 648 | 6,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 634 | 6,5 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 579 | 5,9 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 554 | 5,7 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 585 | 6,0 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 790 | 8,1 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 7 084 | 72,8 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 2 644 | 27,2 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| Sverige | 7 893 | 81,1 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 208 | 12,4 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 626 | 6,4 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| Svenskt | 9 171 | 94,2 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 389 | 4,0 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 168 | 1,7 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| Ogifta | 4 906 | 50,4 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 3 318 | 34,1 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 964 | 9,9 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 544 | 5,6 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 991 | 21,5 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 298 | 28,2 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 320 | 6,9 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 853 | 40,2 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 151 | 3,3 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 6 779 | 69,6 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 162 | 11,9 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 1 575 | 16,2 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 210 | 2,2 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| Småhus | 7 012 | 72,0 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 2 283 | 23,5 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 70 | 0,7 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 152 | 1,6 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 210 | 2,2 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Surahammar | |
|---|
| Hyresrätt | 1 268 | 25,7 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 879 | 17,8 % | |
|---|
| Äganderätt | 2 786 | 56,5 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| –1920 | 311 | 8,7 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 180 | 5,0 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 313 | 8,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 308 | 8,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 374 | 10,4 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 395 | 11,0 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 895 | 25,0 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 411 | 11,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 83 | 2,3 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 61 | 1,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 15 | 0,4 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 2 | 0,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 236 | 6,6 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 3 104 | 86,6 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 222 | 6,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 2 | 0,1 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 99 | 2,8 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 157 | 4,4 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| Bostad | 3 584 | 33,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 153 | 1,4 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 151 | 1,4 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 46 | 0,4 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 52 | 0,5 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 6 369 | 59,8 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 297 | 2,8 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Surahammar | | Riket |
|---|
| Landareal | 34 560 | 93,2 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 2 517 | 6,8 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Surahammar | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 578 | 12,2 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 693 | 56,8 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 597 | 12,6 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 795 | 16,8 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 80 | 1,7 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Surahammar | |
|---|
| Sysselsatta | 4 208 | 83,5 % | |
|---|
| Arbetslösa | 216 | 4,3 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 616 | 12,2 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Surahammar | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 62 | 1,4 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 956 | 20,8 % | |
|---|
| Energi och miljö | 65 | 1,4 % | |
|---|
| Bygg | 465 | 10,1 % | |
|---|
| Handel | 483 | 10,5 % | |
|---|
| Transport | 183 | 4,0 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 121 | 2,6 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 58 | 1,3 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 15 | 0,3 % | |
|---|
| Fastigheter | 81 | 1,8 % | |
|---|
| Företagstjänster | 480 | 10,5 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 209 | 4,6 % | |
|---|
| Utbildning | 462 | 10,1 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 820 | 17,9 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 124 | 2,7 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 15 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Surahammar | |
|---|
| Näringslivet | 3 270 | 71,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 317 | 28,7 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Surahammar | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 33 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 15 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 298,4 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 327,0 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 9 733 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Surahammar | Riket |
|---|
| Alla | 13 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 16 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Surahammar | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 3 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 3 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Surahammar | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 341,3 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 356,7 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 7 534 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Surahammar | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 240,8 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 3,1 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 24,0 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 93,8 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4,9 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7,0 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,6 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,1 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,2 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,3 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,2 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,0 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,0 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 82,7 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,1 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 310,9 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Surahammar | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 64 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 4 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 81 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 38 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 10 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 26 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 6 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 13 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Surahammar | Riket |
|---|
| Antal | 5 390 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 554 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Surahammar kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Surahammar | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 3,84 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Surahammar | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,45 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 1,13 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 38,70 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,53 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Surahammar | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 88,26 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,21 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Surahammar | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,03 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 31,58 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Surahammar | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 3,42 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 37 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,50 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Surahammar | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 222 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 90,48 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 70,30 | – | 2024 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 71,68 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Surahammar | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 8 969 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 022 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 224,7 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 359 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Surahammar | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 72,73 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 90,59 | 84,95 | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Surahammar kommun
I kommunen finns 15 naturreservat.
- Acktjärnsåsarna naturreservat, 469 hektar, bildat 2025
Naturreservatet Acktjärnsåsarna är ett större skogsmyrkomplex beläget nordväst om Ramnäs tätort. Området växlar mellan magra tallskogar, trädklädda och öppna våtmarker i ett relativt flackt landskapsavsnitt. Skogsmiljöerna utgörs huvudsakligen av gammal lågproduktiv hällmarkstallskog med en hedartad vegetation av … - Djupebo naturreservat, 45 hektar, bildat 1994
- Djupmossen naturreservat, 74 hektar, bildat 2004
- Fermansbo urskog naturreservat, 383 hektar, bildat 1984
Reservatsområdet har en för trakten typiskt omväxlande topografi där myrmarker av varierande storlek återfinns i lågt liggande partier och svackor och där barrskogar breder ut sig på de högre belägna torrare markerna. Generellt återfinns torra magra tallskogar på hällmarker och partier med tunt jordtäcke medan … - Gnien naturreservat, 237 hektar, bildat 1985
- Hälleskogsbrännan naturreservat, 64 km², bildat 2015
- Jan-Olsskogen naturreservat, 180 hektar, bildat 2002
- Kohagen naturreservat, 37 hektar, bildat 1994
- Naddennäset naturreservat, 122 hektar, bildat 2016
Naddennäset är en udde omgiven av sjöarna Stora och Lilla Nadden samt Kolbäcksån/Strömsholms kanal. Det svagt kuperade Näset utgörs av ett par nord-sydorienterade moränhöjder, Hillersberget och de låglänta markerna däremellan. På Näsets yttre delar och kring Hillersberget är skogen gammal och förhållandevis orörd. De … - Ramnässkogen naturreservat, 266 hektar, bildat 2018
I området har, framför allt under de senaste fem åren, ett mycket stort antal förekomster av ovanliga och rödlistade arter påträffats. Det gäller främst svampar, varav t.ex. gropticka, vågticka, brandticka, laxticka och spadskinn hittats på flera platser, liksom många signalarter bland marktaggsvamparna. Detta är … - Rövallsmossen och Stingsmossen naturreservat, 537 hektar, bildat 1997
- Stora Flyten naturreservat, 634 hektar, bildat 2008
- Ulvsbomuren naturreservat, 436 hektar, bildat 2017
Området är en kombination av asprika skogar i sent successionsstadium, sumpskogar, barrnaturskogar, öppna myrar och sjöar. De högsta naturvärdena är knutna till de asprika skogarna och dess rikedom av arter. Ett flertal av aspskogarnas arter gynnas av grova äldre träd, hög luftfuktighet och luckig miljö. Ett rikt … - Virsbo-Näs naturreservat, 12 hektar, bildat 2019
Gammal grandominerad barrblandskog som fått stå orörd under åtminstone ett par decennier. Trädskiktet har sedan länge uppnått mogen ålder och är varierat med flera olika trädslag. Gran dominerar men även tall, björk och klibbal förekommer rikligt i delar av området. Markvegetationen domineras av bärris och lågörter, … - Virsboåsen naturreservat, 56 hektar, bildat 2020
Området utgörs av en till största delen barrskogsklädd åsrygg mellan Åmänningen och Flomossen/Orrmossen. Skogen på och i anslutning till åsen är variationsrik med äldre tall- gran- och blandbarrskog där enstaka bestånd är lövrika. Markvegetationen är varierad och här förekommer alltifrån fattiga torra lavmattor till …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Surahammar kommun
Kommunen är indelad i 7 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Surahammar kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.