Storuman kommun
Storuman kommun har 5 476 invånare och en median för ekonomisk standard på 297 tkr, 9 procent lägre än riket.
Inkomster i Storuman kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Storuman kommun | 297 tkr | 330 tkr | 5 476 | 30302416 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Storuman kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Storuman | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 34,4 % | | 30,3 % | +4,1 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 23,1 % | | 20,5 % | +2,6 |
|---|
| Moderaterna | 13,1 % | | 19,1 % | −6,0 |
|---|
| Kristdemokraterna | 7,9 % | | 5,3 % | +2,6 |
|---|
| Vänsterpartiet | 7,1 % | | 6,7 % | +0,4 |
|---|
| Centerpartiet | 6,4 % | | 6,7 % | −0,3 |
|---|
| Liberalerna | 3,9 % | | 4,6 % | −0,7 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,2 % | | 5,1 % | −1,9 |
|---|
| Övriga partier | 0,8 % | | 1,5 % | −0,7 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 81,6 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 203 | 3,7 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 262 | 4,7 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 285 | 5,1 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 322 | 5,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 192 | 3,5 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 256 | 4,6 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 281 | 5,1 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 270 | 4,9 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 328 | 5,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 288 | 5,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 311 | 5,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 408 | 7,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 412 | 7,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 431 | 7,8 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 406 | 7,3 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 376 | 6,8 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 512 | 9,2 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 4 901 | 88,4 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 641 | 11,6 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| Sverige | 4 970 | 89,7 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 302 | 5,4 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 274 | 4,9 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| Svenskt | 5 211 | 94,0 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 216 | 3,9 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 118 | 2,1 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| Ogifta | 2 866 | 51,7 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 1 888 | 34,1 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 470 | 8,5 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 320 | 5,8 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 492 | 17,3 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 777 | 27,2 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 141 | 4,9 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 334 | 46,8 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 105 | 3,7 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 4 253 | 76,7 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 397 | 7,2 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 740 | 13,4 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 156 | 2,8 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| Småhus | 4 336 | 78,2 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 824 | 14,9 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 128 | 2,3 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 103 | 1,9 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 156 | 2,8 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Storuman | |
|---|
| Hyresrätt | 923 | 27,0 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 402 | 11,8 % | |
|---|
| Äganderätt | 2 090 | 61,1 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 4 | 0,1 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| –1920 | 189 | 2,3 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 212 | 2,6 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 386 | 4,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 368 | 4,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 854 | 10,6 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 824 | 10,2 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 462 | 18,1 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 666 | 8,2 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 262 | 3,2 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 376 | 4,6 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 705 | 8,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 111 | 1,4 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 1 673 | 20,7 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 7 504 | 92,8 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 137 | 1,7 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 88 | 1,1 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 190 | 2,3 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 103 | 1,3 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 66 | 0,8 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| Bostad | 8 088 | 34,2 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 176 | 0,7 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 183 | 0,8 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 208 | 0,9 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 82 | 0,3 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 13 642 | 57,7 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 1 247 | 5,3 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Storuman | | Riket |
|---|
| Landareal | 734 178 | 88,6 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 94 153 | 11,4 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Storuman | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 247 | 9,4 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 1 461 | 55,5 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 372 | 14,1 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 495 | 18,8 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 58 | 2,2 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Storuman | |
|---|
| Sysselsatta | 2 368 | 85,6 % | |
|---|
| Arbetslösa | 59 | 2,1 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 338 | 12,2 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Storuman | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 194 | 7,0 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 218 | 7,8 % | |
|---|
| Energi och miljö | 89 | 3,2 % | |
|---|
| Bygg | 332 | 11,9 % | |
|---|
| Handel | 264 | 9,5 % | |
|---|
| Transport | 154 | 5,5 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 82 | 2,9 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 32 | 1,1 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 6 | 0,2 % | |
|---|
| Fastigheter | 44 | 1,6 % | |
|---|
| Företagstjänster | 222 | 8,0 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 178 | 6,4 % | |
|---|
| Utbildning | 314 | 11,3 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 507 | 18,2 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 94 | 3,4 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 60 | 2,1 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Storuman | |
|---|
| Näringslivet | 1 780 | 63,8 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 011 | 36,2 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Storuman | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 16 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 297,1 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 330,0 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 5 476 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Storuman | Riket |
|---|
| Alla | 13 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 15 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 15 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 16 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Storuman | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 3 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 3 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Storuman | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 33 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 16 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 320,2 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 347,6 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 4 431 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Storuman | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 222,7 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,3 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 30,4 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 100,8 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,7 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,3 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 3,3 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,3 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,2 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,3 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,8 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,6 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 83,1 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,7 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 302,4 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Storuman | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 63 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 23 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 86 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 43 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 12 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 21 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 7 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 98 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 12 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Storuman | Riket |
|---|
| Antal | 3 341 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 603 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Storuman kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Storuman | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 1,98 | 4,28 (2025) | 2024 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Storuman | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 97,32 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 3,43 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 49,90 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,42 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Storuman | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 92,82 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 3,88 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Storuman | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 6,13 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 22,43 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Storuman | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 6,71 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 23 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2,80 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Storuman | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 224 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 85,71 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 81 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 72 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Storuman | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 10 270 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 845,3 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 107,9 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 349 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Storuman | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 64 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 92,73 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 164,4 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Storuman kommun
I kommunen finns 1 kulturreservat och 35 naturreservat.
- Atoklimpen (Aatoklimpoe) kulturreservat, 945 hektar, bildat 2005
- Blaiken naturreservat, bildat 2018
Naturreservatet Blaikens centrala delar ligger ca 30 km sydväst om Sorsele och 25 km norr om Storuman inom Sorsele och Storumans kommuner. Blaiken är ett storslaget vildmarksområde i form av ett långsträckt förfjällsmassiv med fjällhedar, i hög grad opåverkade myrar, sjöar och vattendrag och stora arealer urskogsartad … - Brattiken naturreservat, 36 km², bildat 1999
Områdesbeskrivning Brattiken ligger på södra sidan av Umeälvens dalgång ca 5 km sydväst om Umnäs. Området består av lågfjället Brattiken och dess skogsklädda sluttningar samt Gardfjällets nordostvända skogsklädda sluttningar. I reservatet ingår även Fjällmyran, ett stort myrkomplex norr om Gardfjället. Gardfjällets … - Buberget naturreservat, 23 km², bildat 1997
- Bumyrhobben naturreservat, 150 hektar, bildat 2016
Bumyrhobben ligger i Storumans kommun, ca 4,5 km norr om Gunnarn och ca 25 km öster om Storumans samhälle. Området består aväldre tallskogar och talldominerade barrblandskogar. Mindre delar med gransumpskog och lövrik barrsumpskog förekommer också. Området har präglats av brand, den senaste för ca 120-150 år sedan. … - Båthusnäset naturreservat, 251 hektar, bildat 2025
Båthusnäsets naturreservat ligger ca 8 km SO om Tärnaby vid sjön Luvlie Geavhta västra strand, och är synligt från väg E12 på andra sidan sjön. Reservatet omfattar två friliggande delområden som separeras av ca 1 km samfälld husbehovsskog. Områdesnamnet kommer från det utmärkande Båthusnäset i det södra delområdet. … - Daikanberget naturreservat, 783 hektar, bildat 2023
Daikanberget ligger i Storumans kommun drygt 5 km sydsydväst om byn Grannäs. Området består av Daikanbergets topparti och dess sluttningar i alla väderstreck. Daikanberget består av ett stort, grandominerat naturskogsområde med höga naturvärden knutna till gammal och i hög grad orörd granskog med en allmän förekomst … - Ekorrhimmeln naturreservat, 199 hektar, bildat 2024
Ekorrhimmelns naturreservat ligger cirka 4 km norr om Strömsund i Storuman kommun. Naturreservatet utgörs av ett stort sammanhängande naturskogsområde med grandominerade skogar. Reservatet har höga naturvärden knutna till det naturskogsartade skogstillståndet, med god förekomst av gamla träd och fläckvis allmänt med … - Gråtanliden naturreservat, 69 hektar, bildat 2025
Gråtanliden är ett barrskogsbeklätt berg som ligger precis på kommungränsen mellan Storuman och Vilhelmina kommuner, på vattendelaren mellan de stora sjöarna Vojmsjön och Storuman. Bergets topp som ligger 708 meter och har ganska branta sluttningar i alla väderstreck. Naturreservatet ligger på bergets nordöstra … - Hemberget naturreservat, 907 hektar, bildat 2016
Hembergets naturreservat ligger ca 3,5 mil sydost om Storuman i kommunens sydostligaste del. Området är ett stort sammanhängande naturlandskap med gamla granurskogar, grannaturskogar och urskogsartade talldominerade skogar. Området har mycket höga naturvärden knutna till det urskogsartade skogstillståndet, med … - Holmträskberget naturreservat, 6,6 hektar, bildat 1997
- Jeppmakullarna naturreservat, 144 hektar, bildat 2025
Jeppmakullarnas naturreservat består till största delen av gamla granskogar på frisk blåbärsmark med ett allmänt inslag av lövträd. Granar äldre än 200 år finns spritt i hela reservatet och på många ställen är det gott om död ved i olika nedbrytninsstadier. I sydöstra delen finns ett större mycket lövrikt område. Där … - Kaskeluoktliden naturreservat, 15 km², bildat 2024
Kaskeluoktliden naturreservat är ett större sammanhängande urskogsartat och lövrikt granskogsområde som ligger ca 1,5 mil väster om Storuman. Reservatet har mycket höga naturvärden knutna till det naturskogsartade skogstillståndet, med allmän förekomst av strukturer som grova flerhundraåriga granar och grov stående- … - Kohobben naturreservat, 215 hektar, bildat 2025
Kohobbens naturreservat ligger cirka 14 km öster om Storuman, strax nordväst om byn Barsele. Naturreservatet utgörs av ett stort sammanhängande naturskogsområde med både lövrika barrblandskogar och talldominerade sluttningar. Reservatet har höga naturvärden knutna till det naturskogsartade skogstillståndet, med god … - Kovallbergets domänreservat naturreservat, 14 hektar, bildat 2008
Beslut enligt Naturvårdslagen - Kyrkberget naturreservat, 528 hektar, bildat 2014
Kyrkberget ligger 2,5 mil nordväst om Storuman mellan väg E12 och sjön Storuman. Det är ett stort bergsmassiv med toppen i norra delen med höga stup och rasbranter med stora block både i nordost och i sydväst. Däremellan ligger en kuperad platå med sumpdråg och myrar av olika storlek insprängda. Området gränsar till … - Luleluoktberget naturreservat, 401 hektar, bildat 2024
Luleluoktbergets naturreservat utgörs av ett stort sammanhängande naturskogsartat barrskogsområde som ligger ca 15 km NV om Storuman med en höjd över havet på 360-570 m.ö.h. Reservatet har mycket höga naturvärden knutna till det naturskogsartade skogstillståndet, med god förekomst av strukturer som gamla träd på … - Luspberget naturreservat, 456 hektar, bildat 2009
- Luspen naturreservat, 24 hektar, bildat 1960
- Lycksamyran naturreservat, 53 km², bildat 2009
- Långselberget naturreservat, 165 hektar, bildat 2024
Långselberget är ett relativt stort och kuperat område, 10 km ostsydost om Storuman och just norr om väg E12. Intrycket domineras av Långselbergets topp på 476 möh och bergets mäktiga och mycket branta sydsluttningar. Bergsbranten består till stor del av stupande lodytor. De nedre delarna täcks av anhopningar av … - Mattasjön naturreservat, 373 hektar, bildat 2024
Mattasjöns naturreservat (Mártanjávrrie) ligger ca 38 km nordväst om Storuman. Naturreservatet utgörs av ett stort sammanhängande urskogsområde med lövbrännor och lövrika granskogar. Reservatet har höga naturvärden knutna till det naturskogsartade skogstillståndet, med god förekomst av strukturer som gamla lövträd och … - Njåemeleåjvie naturreservat, 118 hektar, bildat 2024
Njåemeleåjvie naturreservat ligger ca 1,4 mil nordväst om Storuman. Naturreservatet utgörs av ett mindre berg med grannaturskog, strax öster om det väldiga naturskogsområdet Kaskeluoktliden (Gaskeloektentjuvvelge). Reservatet har mycket höga naturvärden knutna till det genuina urskogsartade skogstillståndet. Den … - Paubäcken naturreservat, 431 hektar, bildat 2019
Paubäcken, som sträcker sig drygt 30 km mellan Pauträsket och Umeälven, är ett vattendrag med mycket höga naturvärden. Paubäcken, som till sin storlek mer påminner om en å, är ett fritt strömmande vattendrag med en hög grad av naturlighet och variationsrikedom, som tyd-ligt skiftar i karaktär från dess källa till … - Ryfjället naturreservat, 80 km², bildat 2024
Ryfjällets naturreservat ligger 70 km nordväst om Storuman i Storumans kommun. Det är ett mycket stort område på Ryfjällets (Ryvjeje) sydostliga utlöpare, mellan Umeälvens dalgång och Boksjödalen. Det är ett omväxlande landskap där flera skogsberg och deras sluttningar dominerar terrängen. Mellan bergen … - Rönnberget naturreservat, 10 km², bildat 1999
Rönnberget ligger ca 25 km västnordväst om Storuman, ca 5 km norr om sjön Långvattnet. Området innefattar Rönnbergets övre flacka delar, dess sydost- och sydvästsluttningar samt det flacka myrrika landskapet i söder. Den största myren, Långhalsen, ligger centralt i områdets södra del och i sydväst ligger den relativt … - Skalmodal naturreservat, 313 hektar, bildat 1988
- Skarvsjömyrarna naturreservat, 62 km², bildat 2019
Skarvsjömyrarna är ett av länets absolut värdefullaste myrområden. Reservatet är ett mycket stort och mångformigt vildmarksområde med i det närmaste opåverkade myrar, stora arealer med naturskogar samt opåverkade vattendrag och sjöar. Området har ett mycket rikt fågelliv med goda förekomster av i stort sett samtliga … - Skikki naturreservat, 611 hektar, bildat 1998
Naturreservatet Skikki ligger 2,4 mil västsydväst om Storuman, i Storuman och Vilhelmina kommuner. Området omges av ett kuperat förfjällslandskap och består av två granurskogsklädda höjdryggar, åtskilda av en nord-sydligt orienterad sänka, Storvallmyren. Höjderna utgörs av Kalvberget i väster och den första stigningen … - Stor-Fetögat naturreservat, 221 hektar, bildat 2025
Stor-Fetögats naturreservat ligger ca 25 km nordväst om Storuman (Lusspie). Naturreservatet utgörs av ett sammanhängande naturskogsområde med lövbrännor och naturskogsartad barrblandskog. Reservatet har höga naturvärden knutna till det naturskogsartade skogstillståndet, med god förekomst av strukturer som gamla löv- … - Stora Villoträsk naturreservat, bildat 1997
- Södra Gardfjället naturreservat, 390 km², bildat 2022
Södra Gardjällets naturreservat ligger strax norr om Kittelfjäll och består av ett större sammanhängande fjällområde. Reservatets morfologi är starkt präglad av skollstrukturen och glacial erosion. Reservatet har flera ståtliga dalar bl.a. Grantonsskalet och dalgången mellan Gransjön och Kanan. Nedre delen av den 2,5 … - Ullisjaure naturreservat, 853 hektar, bildat 1999
- Vindelfjällen naturreservat, 5 649 km², bildat 1974
Vindelfjällens naturreservat är över 560 000 hektar och ett av Europas största skyddade områden. Reservatet beslutades 1974 och utökades 1988, 1993 samt 2017. Utökningen 1988 innebar att de mycket omfattande fjällnära barrskogarna Kirjesålandet, Matsorliden och Giertsbäcksdalen kompletterade fjällreservatet. … - Vivattnet naturreservat, 0,6 hektar, bildat 2018
Vivattnet ligger norr om Skikkisjön några kilometer öster om Daikanvik i gränsområdet mellan Vilhelmina och Storumans kommuner. Området utgörs av ett stort myrmosaikområde som domineras av myrar med åtskilliga tjärnar och blöta gölområden samt en mängd små skogsklädda holmar. Terrängen är genomgående mycket flack med … - Vivattnet naturreservat, 19 km², bildat 2025
Vivattnets naturreservat ligger norr och öster om Skikkisjön, några kilometer öster om Daikanvik, i gränsområdet mellan Vilhelmina och Storumans kommuner. Naturreservatet utgörs i norr av ett stort myrmosaikområde och i söder av ett sammanhängande område med grandominerad naturskog. Myrmosaiken i norra delen av …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Storuman kommun
Kommunen är indelad i 4 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Storuman kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.