Staffanstorp kommun
Staffanstorp kommun har 26 798 invånare och en median för ekonomisk standard på 369 tkr, 13 procent högre än riket.
Inkomster i Staffanstorp kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Staffanstorp kommun | 369 tkr | 416 tkr | 26 798 | 14243131 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Staffanstorp kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Staffanstorp | | Riket | Skillnad |
|---|
| Moderaterna | 26,9 % | | 19,1 % | +7,8 |
|---|
| Socialdemokraterna | 26,2 % | | 30,3 % | −4,1 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 23,2 % | | 20,5 % | +2,7 |
|---|
| Centerpartiet | 6,2 % | | 6,7 % | −0,5 |
|---|
| Liberalerna | 5,4 % | | 4,6 % | +0,8 |
|---|
| Kristdemokraterna | 4,5 % | | 5,3 % | −0,8 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,5 % | | 5,1 % | −1,6 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,2 % | | 6,7 % | −3,5 |
|---|
| Övriga partier | 0,9 % | | 1,5 % | −0,6 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 88,6 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 1 590 | 5,8 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 2 105 | 7,7 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 2 146 | 7,8 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 1 983 | 7,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 1 120 | 4,1 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 955 | 3,5 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 1 488 | 5,4 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 2 050 | 7,5 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 2 110 | 7,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 2 055 | 7,5 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 846 | 6,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 684 | 6,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 468 | 5,3 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 034 | 3,8 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 901 | 3,3 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 079 | 3,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 863 | 6,8 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 21 075 | 76,7 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 6 407 | 23,3 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| Sverige | 22 959 | 83,5 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 2 545 | 9,3 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 1 980 | 7,2 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| Svenskt | 26 076 | 94,9 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 949 | 3,5 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 458 | 1,7 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| Ogifta | 13 838 | 50,4 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 10 313 | 37,5 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 2 283 | 8,3 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 046 | 3,8 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 3 712 | 34,2 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 2 637 | 24,3 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 809 | 7,4 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 3 181 | 29,3 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 535 | 4,9 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 18 953 | 69,0 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 4 311 | 15,7 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 4 015 | 14,6 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 199 | 0,7 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| Småhus | 20 935 | 76,2 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 5 897 | 21,5 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 215 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 233 | 0,8 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 199 | 0,7 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Staffanstorp | |
|---|
| Hyresrätt | 2 532 | 22,6 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 2 237 | 20,0 % | |
|---|
| Äganderätt | 6 431 | 57,4 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| –1920 | 776 | 10,5 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 111 | 1,5 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 111 | 1,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 86 | 1,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 248 | 3,3 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 547 | 20,9 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 678 | 22,6 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 706 | 9,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 581 | 7,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 476 | 6,4 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 850 | 11,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 212 | 2,9 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 33 | 0,4 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 4 903 | 66,1 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 1 135 | 15,3 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 96 | 1,3 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 954 | 12,9 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 327 | 4,4 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| Bostad | 7 415 | 39,0 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 157 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 230 | 1,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 114 | 0,6 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 41 | 0,2 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 10 757 | 56,5 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 322 | 1,7 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| Landareal | 10 719 | 99,5 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 57 | 0,5 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Staffanstorp | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 868 | 6,2 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 5 036 | 36,3 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 2 406 | 17,3 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 5 308 | 38,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 274 | 2,0 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Staffanstorp | |
|---|
| Sysselsatta | 12 724 | 86,7 % | |
|---|
| Arbetslösa | 546 | 3,7 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 408 | 9,6 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Staffanstorp | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 126 | 0,9 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 045 | 7,6 % | |
|---|
| Energi och miljö | 158 | 1,2 % | |
|---|
| Bygg | 997 | 7,3 % | |
|---|
| Handel | 2 052 | 15,0 % | |
|---|
| Transport | 549 | 4,0 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 360 | 2,6 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 788 | 5,8 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 231 | 1,7 % | |
|---|
| Fastigheter | 249 | 1,8 % | |
|---|
| Företagstjänster | 1 743 | 12,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 937 | 6,9 % | |
|---|
| Utbildning | 1 683 | 12,3 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 928 | 14,1 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 537 | 3,9 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 246 | 1,8 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Staffanstorp | |
|---|
| Näringslivet | 9 911 | 72,5 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 3 761 | 27,5 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Staffanstorp | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 14 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 368,8 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 415,7 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 26 798 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Staffanstorp | Riket |
|---|
| Alla | 6 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 6 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 6 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 6 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 6 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 6 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Staffanstorp | Riket |
|---|
| Alla | 8 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 4 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 9 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 10 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 9 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 9 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Staffanstorp | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 19 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 32 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 405,9 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 450,2 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 19 297 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Staffanstorp | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 347,3 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,6 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 57,8 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 73,9 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3,4 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,4 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 7,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,4 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 5,4 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,0 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,4 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 113,2 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,9 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 402,9 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Staffanstorp | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 73 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 86 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 29 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 2 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 22 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 36 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 5 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 19 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Staffanstorp | Riket |
|---|
| Antal | 12 663 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 461 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Staffanstorp kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Staffanstorp | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 3,22 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Staffanstorp | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 100 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 2,11 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 79,70 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 4,77 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Staffanstorp | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 90,93 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,45 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Staffanstorp | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,57 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 35,57 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Staffanstorp | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 2,94 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 41 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 3,90 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Staffanstorp | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 241 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 92,13 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 86,90 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 81,10 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Staffanstorp | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 7 863 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 569,5 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 175,2 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 095 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Staffanstorp | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 86,08 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 77,50 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 31,27 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Staffanstorp kommun
I kommunen finns 2 naturreservat.
- Höjeådalen naturreservat, 68 hektar, bildat 2021
- Vallby mosse naturreservat, 5,8 hektar, bildat 1983
I sydvästra Skånes intensivt odlade jordbrukslandskap utgör våtmarker en bristvara. Vallby mosse utgör ett värdefullt inslag i åkerlandskapet. Här fanns ursprungligen en dödisgrop som med tiden växte igen med torv. Efter att torven brutits började gropen att vattenfyllas. Idag hyser mossens vatten- och strandområden …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Staffanstorp kommun
Kommunen är indelad i 14 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Staffanstorp kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.