Sollefteå kommun
Sollefteå kommun har 18 086 invånare och en median för ekonomisk standard på 284 tkr, 13 procent lägre än riket.
Inkomster i Sollefteå kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Sollefteå kommun | 284 tkr | 319 tkr | 18 086 | 34302214 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Sollefteå kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Sollefteå | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 39,1 % | | 30,3 % | +8,8 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 25,1 % | | 20,5 % | +4,6 |
|---|
| Centerpartiet | 8,8 % | | 6,7 % | +2,1 |
|---|
| Vänsterpartiet | 8,3 % | | 6,7 % | +1,6 |
|---|
| Moderaterna | 7,4 % | | 19,1 % | −11,7 |
|---|
| Kristdemokraterna | 6,0 % | | 5,3 % | +0,7 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,3 % | | 5,1 % | −2,8 |
|---|
| Liberalerna | 1,5 % | | 4,6 % | −3,1 |
|---|
| Övriga partier | 1,5 % | | 1,5 % | ±0,0 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 84,1 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 718 | 4,0 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 951 | 5,2 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 1 010 | 5,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 967 | 5,3 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 755 | 4,2 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 753 | 4,2 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 959 | 5,3 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 1 076 | 5,9 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 958 | 5,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 950 | 5,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 048 | 5,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 181 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 278 | 7,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 348 | 7,4 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 337 | 7,4 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 176 | 6,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 675 | 9,2 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 15 413 | 85,0 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 2 725 | 15,0 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| Sverige | 15 871 | 87,5 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 090 | 6,0 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 1 182 | 6,5 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| Svenskt | 17 074 | 94,1 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 693 | 3,8 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 370 | 2,0 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| Ogifta | 9 896 | 54,6 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 5 304 | 29,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 861 | 10,3 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 079 | 5,9 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 529 | 16,2 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 2 465 | 26,1 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 607 | 6,4 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 4 498 | 47,7 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 333 | 3,5 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 13 110 | 72,3 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 171 | 6,5 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 3 523 | 19,4 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 337 | 1,9 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| Småhus | 13 239 | 73,0 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 4 080 | 22,5 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 252 | 1,4 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 233 | 1,3 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 337 | 1,9 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Sollefteå | |
|---|
| Hyresrätt | 3 532 | 32,9 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 1 058 | 9,8 % | |
|---|
| Äganderätt | 6 153 | 57,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 1 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| –1920 | 2 230 | 15,7 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 930 | 6,5 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 1 069 | 7,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 973 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 1 111 | 7,8 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 733 | 5,2 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 360 | 9,6 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 768 | 5,4 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 136 | 1,0 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 84 | 0,6 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 45 | 0,3 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 19 | 0,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 4 771 | 33,5 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 13 401 | 94,2 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 207 | 1,5 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 12 | 0,1 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 158 | 1,1 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 445 | 3,1 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 6 | 0,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| Bostad | 14 229 | 35,8 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 355 | 0,9 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 437 | 1,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 291 | 0,7 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 46 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 24 188 | 60,8 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 233 | 0,6 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Sollefteå | | Riket |
|---|
| Landareal | 542 744 | 93,7 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 36 624 | 6,3 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Sollefteå | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 939 | 11,1 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 4 513 | 53,3 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 279 | 15,1 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 493 | 17,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 241 | 2,8 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Sollefteå | |
|---|
| Sysselsatta | 7 468 | 82,1 % | |
|---|
| Arbetslösa | 320 | 3,5 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 305 | 14,4 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Sollefteå | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 587 | 6,9 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 507 | 5,9 % | |
|---|
| Energi och miljö | 331 | 3,9 % | |
|---|
| Bygg | 790 | 9,3 % | |
|---|
| Handel | 671 | 7,9 % | |
|---|
| Transport | 437 | 5,1 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 241 | 2,8 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 76 | 0,9 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 80 | 0,9 % | |
|---|
| Fastigheter | 163 | 1,9 % | |
|---|
| Företagstjänster | 655 | 7,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 581 | 6,8 % | |
|---|
| Utbildning | 949 | 11,1 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 2 068 | 24,2 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 404 | 4,7 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 27 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Sollefteå | |
|---|
| Näringslivet | 4 973 | 58,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 3 544 | 41,5 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Sollefteå | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 34 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 14 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 283,9 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 318,8 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 18 086 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Sollefteå | Riket |
|---|
| Alla | 17 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 24 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 14 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 14 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Sollefteå | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 3 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 3 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Sollefteå | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 34 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 14 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 309,0 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 334,7 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 14 507 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Sollefteå | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 206,3 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,7 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 37,3 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 100,1 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,6 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,0 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 3,6 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,4 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,2 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,5 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,6 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,3 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,0 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 82,0 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,0 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 298,6 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Sollefteå | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 59 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 14 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 82 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 42 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 12 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 22 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 10 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 13 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Sollefteå | Riket |
|---|
| Antal | 10 628 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 586 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Sollefteå kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Sollefteå | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,10 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Sollefteå | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 98,86 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,22 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 55,40 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 1,60 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Sollefteå | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 85,79 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,99 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Sollefteå | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 2,68 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 26,59 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Sollefteå | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 4,37 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 40 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 3 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Sollefteå | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 204 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 78,16 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 70,20 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 64,32 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Sollefteå | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 887 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 270 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 120,4 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 785 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Sollefteå | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 80,60 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 82,78 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 40,43 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Sollefteå kommun
I kommunen finns 62 naturreservat.
- Avradslandet naturreservat, 50 hektar, bildat 2009
Bildande av naturreservatet Avradslandet. - Bastusjöklippen naturreservat, 51 hektar, bildat 2019
Bastusjöklippen är ett sydvänt berg där toppen ligger på 380 meter över havet. Högsta kustlinjen (HK) går igenom området, nedanför bergets sydbrant. Nedan HK finns inslag av sedimentjordar. Ovan HK dominerar frisk moränmark och kalt berg. Berggrunden består av gabbro och metagråvacka. De bergbundna delarna är bevuxna … - Bjursjöberget-Hålldammberget naturreservat, 87 hektar, bildat 2014
Skogen i området består av brandpåverkad barrskog med inslag av löv (borrad tall visade att senaste brand var vid förra sekelskiftet). I vissa områden förekommer rikligt med brandskadade gammeltallar och torrakor. Det är dock tydligt att det är länge sen branden påverkade trädskiktet då gammeltallar ofta står ett … - Björnbergskogen naturreservat, 68 hektar, bildat 2016
Området utgörs av en flack höjd belägen på 120 till 175 möh, det vill säga under Högsta kustlinjen (HK), och domineras av morän. Berggrunden utgörs av granit. Naturskogen utgörs av skiktad granskog på i huvudsak frisk mark. Beståndsåldrarna anges till ungefär 110-170 år. Det finns ett påtagligt inslag av äldre tall i … - Brandbärssvedjan naturreservat, 55 hektar, bildat 2007
- Bågtjärnskogen naturreservat, 43 hektar, bildat 2016
Ett småkuperat mosaikartat område på bitvis blockrik mark med brandpräglad tallskog på kullarna och myr- och surdråg emellan. Flera av tallarna har platta kronor och många träd bedöms vara ca 250 år, skogen är dock skiktad med yngre tallar. Förekomsten av gamla grova lågor av tall i olika nedbrytningsstadier är … - Böxlörvmyrskogen naturreservat, 57 hektar, bildat 2019
Området utgörs av en hänglavsrik, granskogsdominerad skogsmyrmosaik med bitvis rena sumpskogspartier. Delar av skogen är mycket rik på död ved, ett viktigt substrat för många vedlevande arter som exempelvis de påträffade arterna gräddticka, ulltickeporing, grantickeporing, rynkskinn, rosenticka, gränsticka och … - Djupdalen naturreservat, 514 hektar, bildat 2017
Djupdalenområdet består av ett relativt stort (430 hektar) skogs-myr-ravinområde. Området är beläget på 300-410 meters höjd över havet i en nordostsluttning söder om Faxälven i ett område med kalkrik morän som transporterades från den jämtländska kambrosiluren i samband med inlandsisens avsmältning Centralt i området … - Gideåbergsmyrarna naturreservat, 138 hektar, bildat 1968
- Granvågsniporna naturreservat, 31 hektar, bildat 1975
- Hjältaberget naturreservat, 50 hektar, bildat 2020
Reservatsförslaget är beläget knappt tre kilometer öster om Långsele uppe på Hjältaberget. Det utgörs av kuperad moränmark med inslag av lavklädda hällar. Berggrunden består av metagråvacka. Skogen domineras av urskogsartad barrblandskog med tall i de högre torrare partierna och frisk bitvis fuktig blåbärstyp i övriga … - Horntjärnberget naturreservat, 30 hektar, bildat 2014
Objektet omfattar Horntjärnberget med sluttningen ned mot Horntjärnen. Skogen är en fullskiktad granskog med ett rikligt inslag av gamla granar och god tillgång av död ved, stående och liggande i olika nedbrytningsstadier. Uppe på toppen finns ett antal gammeltallar i 400 årsåldern och rikligt med torrakor. Skogen är … - Högberget naturreservat, 222 hektar, bildat 2007
Det befintliga reservatet omger Högberget och sträcker sig från Backsjöns sydostspets i sydväst till skogsbilvägen söder om Lill-Fängsjön i nordost. Höjdpartierna hyser äldre tallskog med varierande underväxt av gran medan svackorna domineras av granskog med visst inslag av björk, asp och sälg. I reservatets norra del … - Jättjärn naturreservat, 52 hektar, bildat 2006
- Klippens NR (utvidgning) naturreservat, 32 hektar, bildat 2004
Grandominerad äldre barrskog av blåbärstyp längs bäck. Fläckvis fuktig mark med vitmossor, björnmossa och kammossa. Ligger dikt an mot Klippens naturreservat i norr. I södra kanten en del toppbrott sedan vintern 2020-2021. I övrigt finns några äldre granlågor, varav en eller ett par med rosenticka. Kring bäcken före … - Klocksklipparna naturreservat, 104 hektar, bildat 2022
Området består av består av en grandominerad, flerskiktad hänglavsrik barrskog belägen i kuperad terräng upp mot Vignäsberget med sluttningar och stråk med rörligt markvatten och surdråg, samt angränsande till myrmark vilket bidrar till en hög och jämn luftfuktighet i området. Marken utgörs av mestadels frisk … - Kälberget naturreservat, 179 hektar, bildat 2017
Läge och landskap Kälberget är beläget ca 30 km sydsydost om Dorotea på gränsen till Västernorrlands och Jämtlands län. Området omfattar Kälbergets två toppar och deras ostsluttningar. Terrängen är kuperad och längst i öster är sluttningen riktigt brant med inslag av lodytor. I norr dominerar den stora öppna myren … - Kälberget naturreservat, 20 hektar, bildat 2017
Svag värdekärna med ett relativt glest bestånd av gran med inslag av björk och sälg. Sälgarna är påtagligt lavrika med lunglav, skrovellav och bårdlav. Trots äldre huggningsingrepp kvarstår naturskogsstrukturen i beståndet. Lågor och torrträd förekommer allmänt till sparsamt. Centralt på toppen av kullen finns ett … - Kärmsjöbäcken naturreservat, 300 hektar, bildat 2014
Utökning av befintligt NR planeras. Området lutar mot ån och är blött med många surdrag. En avverkning skulle riskera att försämra vattenkvaliten i ån. Delar av utökningen är att betrakta som skoglig värdekärna. Samma skäl och föreskrifter som NR. Enbart tilläggsbeslut - Lill-Brännkullen naturreservat, 24 hektar, bildat 2017
Området är kuperat och beläget på 320 till 350 möh, det vill säga ovan Högsta kustlinjen (HK), och domineras av morän. Berggrunden utgörs av metagråvacka. Genom området rinner ett par bäckar, och i söder finns en del myrmark. Området utgörs av barrblandskog av frisk till blöt ristyp, med talldominans på höjderna … - Lill-Mårdsjön naturreservat, 150 hektar, bildat 2009
Bildande av Lill-Mårdsjöns naturreservat - Loktjärn-Holmsmyran naturreservat, 43 hektar, bildat 2007
- Långbroberget naturreservat, 26 hektar, bildat 1980
- Långmon naturreservat, 47 hektar, bildat 2012
- Långsjöberget naturreservat, 81 hektar, bildat 2006
- Långvattnet naturreservat, 10 km², bildat 1974
- Lövlund naturreservat, 33 hektar, bildat 2003
- Meåforsen naturreservat, 151 hektar, bildat 1991
- Midskogen naturreservat, 125 hektar, bildat 2014
Midskogens naturreservat är 125 hektar stort och utgörs av ett område mellan Stockråberget och Midskogsberget. Området är mycket kuperat och består av en barrskogsmosaik med äldre granskog i svackorna och äldre tallskog på höjderna. De centrala och västra delarna domineras av cirka 120 årig granskog på frisk mark av … - Mo-Långsjön naturreservat, 114 hektar, bildat 2007
- Mångmanskogens naturreservat naturreservat, 101 hektar, bildat 2017
Norra halvan av objektet utgörs av en flack sydvästsluttning, 160-200 meter över havet, med inslag av några mindre höjder. Södra halvan omger Mångmanån de sista två kilometrarna innan den mynnar i Ångermanälven. Ån rinner delvis i brantare terräng och faller nära 100 höjdmeter innan den når älven. Väster om ån höjer … - Nils-Gagnetberget naturreservat, 35 hektar, bildat 2007
- Nipsippan i Krången naturreservat, 3,9 hektar, bildat 2007
- Nipsippan i Nässjö by naturreservat, 1,8 hektar, bildat 1998
Beslutsstatus sätts på detta ärende då gränsen tycks vara den mest korrekta av de som finns i VicNatur (i enligthet med diskussioner med Metria GIS-support mars 2010). Lagrummet är inte det korrekta, Miljöblaken hade inte trätt i kraft ännu 1998, utan detta beslut är fattat enligt naturvårdslagen men det finns ej som … - Nävernäsan naturreservat, 117 hektar, bildat 2016
Området är kuperat och beläget på 365 till 505 möh, det vill säga ovan Högsta kustlinjen (HK), och domineras av morän och hällmark. Berggrunden utgörs av granit. Nävernäsan är en barrblandnaturskog i en sydbrant och på toppen av berget Nävernäsan. Området i sluttningen präglas av gammal granskog med påtagligt inslag … - Nördhöjden naturreservat, 53 hektar, bildat 2016
Området utgörs av en nordsluttning på 365 till 475 möh, det vill säga ovan Högsta kustlinjen (HK). Området utgörs av skogsmark. Berggrunden utgörs huvudsakligen av granit. I norr och öster grandominerad naturskog. I sydost en del tallöverståndare i övre delen av den branta sluttningen. I sydväst mycket yngre lövträd, … - Oringsjö naturreservat, 129 hektar, bildat 1985
Nytt beslut för Oringsjö NR, nu inkluderande fäbodvallen Mobodarna som ska skötas genom återupptagen hävd; skogsbetet samt slåtter. - Prästflon naturreservat, 70 hektar, bildat 1986
- Rankarberget naturreservat, 55 hektar, bildat 2013
Flerskiktad produktiv granskog, hög bonitet. Riklig förekomst av grova granar med en diameter större än 60 cm (en gran mättes diametern 70 cm). I området finns gott om stubbar från tidigare avverkning, troligtvis har området gallrats. De granar som sparades vid gallringen har fått en mycket god tillväxt och utgör idag … - Rudtjärnberget naturreservat, 149 hektar, bildat 2024
Rudtjärnsberget ligger cirka 14 km nordväst om Bollstabruk. Skogen inom området består av lövrik grannaturskog samt hällmarkstallskog. I delar av området finns rikligt med död ved, i huvudsak från gran och lövträd. I hällsmarkstallskogen finns en hel del äldre granar men sparsamt med död ved. Centralt i området går en … - Ruskhöjden naturreservat, 26 hektar, bildat 1983
- Rågsvedjeberget naturreservat, 179 hektar, bildat 1998
Västra delen av Rågsvedjeberget (utökningen) kantas i söder av en bård av cirka hundraårig grovvuxen välskiktad granskog med inslag av grov björk. Ju längre upp i branten man kommer desto större är inslaget av tallöverståndare på minst 200 år. Det finns även inslag av asp i branten. Skogen är välskiktad och ger ett … - Rörmyranskogens naturreservat naturreservat, 142 hektar, bildat 2024
Rörmyranskogen ligger en knapp mil öster om Junsele. Naturreservatet är 143 hektar stort och består av en mosaik av skogar, trädbevuxna myrar och öppna våtmarker. I reservatets norra del rinner vattendraget Sågån/ Kläppsjöbäcken. Skogen i reservatet består till största del av brandpräglad barrnaturskog. Här är det … - Röåforsarnas naturreservat naturreservat, 31 hektar, bildat 2020
Röån är det största vattendraget inom länet med ett helt oreglerat avrinningsområde. Länets näst största sjö, Betarsjön, belägen inom avrinningsområdet, har således aldrig varit reglerad. Detta förhållande är mycket ovanligt för en sjö i södra Norrland där nästan samtliga vatten av någon betydelse reglerades under … - Skogar kring Nyflon naturreservat, 501 hektar, bildat 2024
Objektet utgörs av en relativt stor skogsmyrmosaik i väglöst land på ömse sidor länsgränsen som genomskärs av Lövåsån och andra tillrinnande vattendrag till Halån som meandrar vackert genom myrmosaiken. Skogarna utgörs av i huvudsak grandominerade barrskogar men det finns talldominans på torrare backar på ffa … - Slammerstaden naturreservat, 51 hektar, bildat 2011
- Slättbränna-Stormyran naturreservat, 759 hektar, bildat 2022
Stormyran vid Åkerbränna är ett stort och mångformigt myrkomplex som utgörs av flera olika myrtyper. Det som ger området dess speciella karaktär är de stora strängade, intermediära kärren. Strängarna utgörs av väl avsatta fastmattesträngar och flarkarna är lösbottenflarkar eller flarkgölar. Andra vanliga myrtyper är … - Snobergskogen naturreservat, 33 hektar, bildat 2017
Området är kuperat och beläget på 290 till 370 möh, det vill säga ovan Högsta kustlinjen (HK), och domineras av morän och isälvssediment. Berggrunden utgörs av granit. Älggårdshöjden utgörs av en brant västsluttning med gamla tallar och ett delområde med mycket asp. Nedanför berget rinner en bäck som omges av … - Stensjöflon naturreservat, 842 hektar, bildat 1998
- Stockberget naturreservat, 90 hektar, bildat 2016
Området ligger knappt 20 kilometer nordväst om Ramsele. Reservatsförslaget omfattar det 400 meter höga Stockberget och Stockbergstjärnen med omgivande våtmarker, som ligger nedanför bergets branta sydsluttning. Berggrunden består av granit som uppe på berget är täkt av morän. I sydbranten ligger berget i dagen. Skogen … - Storkälen naturreservat, 93 hektar, bildat 1998
- Stormyranskogen naturreservat, 18 hektar, bildat 2012
(PeBa LaBe 080723): Området utgörs av ett par moränkullar 250-290 möh, omedelbart ovan Högsta kustlinjen. Berggrunden utgörs av granodiorit till granit. Området utgörs av myr samt äldre barrblandskog. Gran utgör dominerande trädslag, men inslaget av tall är stort. Lövträd förekommer, främst asp och björk, fåtaligt … - Sör-Skirsjöberget naturreservat, 71 hektar, bildat 1998
- Tjålmsjöån naturreservat, 100 hektar, bildat 2019
Ett naturligt vattendrag innehållandes reproduserande bestånd av flodpärlmussla. I angränsande naturreservat finns bestånd av Pytho kolwensis, tanken är att strandmiljöerna och skyddszonen ska få utvecklas mot att bli lämpliga miljöer för arten. - Trefaldighetsdalen naturreservat, 1,9 hektar, bildat 1927
- Tvärmyran naturreservat, 25 hektar, bildat 2015
Tvärmyran är en smal och långsträckt myr som faller ut i Stor-Finnsjön. Objektet består huvudsakligen av ängskärrartade sluttande rikkärr men innefattar även översilade soligena kärr och sumpskogar. Myrens vegetation varierar från intermediär till extremrik. Denna variation bidrar till myrens artrikedom och gör den … - Tängstaskogens naturreservat naturreservat, 87 hektar, bildat 2024
Området är beläget 85-155 meter övet havet och utgörs av grandominerad naturskog på lera-silt-mark. I den högstammig granskogen finns ett begränsat inslag av björk, asp och tall. Granarna är huvudsakligen i åldern 110-130 år gamla, men det finns även träd som är närmare 200 år. Skogen genomkorsas av bäckdråg och på … - Utsiktsnipan naturreservat, 2,1 hektar, bildat 1971
- Vignässkogen naturreservat, 68 hektar, bildat 2006
Vignässkogens naturreservat ligger cirka 300 meter över havet och består av både naturskogsartad flerskiktad granskog, brandpräglad tallskog och barrblandskog med inslag av grova aspar. Marken består av morän, delvis storblockig. I sydost dominerar brandpräglad gammal tallskog, bitvis på hällmark med rikligt inslag av … - Vällingsjö urskog naturreservat, 285 hektar, bildat 1993
Beskrivningen nedan gäller utökningen söderut, Mellanbergsmyrarna: Objektet ligger i kuperad terräng med huvudsakligen frisk till fuktig moränmark. Flerskiktad granskog 110-130 år med påtagligt inslag av överståndar tallar men även ett visst lövinslag. Tillgången på död ved är medelgod, i östra delen rikligare med … - Västeråsskogen naturreservat, 25 hektar, bildat 2004
- Österåsen-skogen naturreservat, 4,5 hektar, bildat 2025
<p>Reservatet är beläget ungefär 179-195 meter över havet, vilket är under högsta kustlinjen. Området utgörs av skogsmark på morän. Berggrunden består av metagråvacka.</p><p></p><p>Skogen domineras av …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Sollefteå kommun
Kommunen är indelad i 15 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Sollefteå kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.