Skinnskatteberg kommun
Skinnskatteberg kommun har 4 203 invånare och en median för ekonomisk standard på 289 tkr, 12 procent lägre än riket.
Inkomster i Skinnskatteberg kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Skinnskatteberg kommun | 289 tkr | 337 tkr | 4 203 | 32302315 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Skinnskatteberg kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Skinnskatteberg | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 34,4 % | | 30,3 % | +4,1 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 31,4 % | | 20,5 % | +10,9 |
|---|
| Moderaterna | 11,6 % | | 19,1 % | −7,5 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,3 % | | 5,3 % | ±0,0 |
|---|
| Vänsterpartiet | 5,2 % | | 6,7 % | −1,5 |
|---|
| Liberalerna | 4,2 % | | 4,6 % | −0,4 |
|---|
| Centerpartiet | 4,1 % | | 6,7 % | −2,6 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,8 % | | 5,1 % | −2,3 |
|---|
| Övriga partier | 1,0 % | | 1,5 % | −0,5 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 83,2 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 143 | 3,4 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 194 | 4,6 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 242 | 5,7 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 198 | 4,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 204 | 4,8 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 159 | 3,8 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 210 | 5,0 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 228 | 5,4 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 207 | 4,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 205 | 4,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 275 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 286 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 370 | 8,7 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 283 | 6,7 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 334 | 7,9 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 308 | 7,3 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 384 | 9,1 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 3 277 | 77,4 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 958 | 22,6 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| Sverige | 3 538 | 83,6 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 495 | 11,7 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 201 | 4,7 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| Svenskt | 3 982 | 94,0 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 200 | 4,7 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 52 | 1,2 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| Ogifta | 2 090 | 49,4 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 1 407 | 33,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 467 | 11,0 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 268 | 6,3 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 333 | 15,2 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 622 | 28,4 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 142 | 6,5 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 998 | 45,5 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 93 | 4,2 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 3 212 | 75,9 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 234 | 5,5 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 689 | 16,3 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 99 | 2,3 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| Småhus | 3 313 | 78,2 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 719 | 17,0 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 60 | 1,4 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 40 | 0,9 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 99 | 2,3 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Skinnskatteberg | |
|---|
| Hyresrätt | 742 | 30,3 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 180 | 7,4 % | |
|---|
| Äganderätt | 1 523 | 62,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| –1920 | 505 | 16,3 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 186 | 6,0 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 128 | 4,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 221 | 7,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 367 | 11,9 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 400 | 12,9 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 647 | 20,9 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 221 | 7,1 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 62 | 2,0 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 63 | 2,0 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 16 | 0,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 16 | 0,5 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 262 | 8,5 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 2 823 | 91,2 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 98 | 3,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 20 | 0,6 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 73 | 2,4 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 80 | 2,6 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| Bostad | 3 094 | 34,5 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 56 | 0,6 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 85 | 0,9 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 60 | 0,7 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 79 | 0,9 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 5 487 | 61,2 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 100 | 1,1 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| Landareal | 66 256 | 91,8 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 5 905 | 8,2 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Skinnskatteberg | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 276 | 13,8 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 1 114 | 55,7 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 273 | 13,7 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 297 | 14,9 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 40 | 2,0 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Skinnskatteberg | |
|---|
| Sysselsatta | 1 658 | 77,7 % | |
|---|
| Arbetslösa | 98 | 4,6 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 377 | 17,7 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Skinnskatteberg | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 103 | 5,5 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 507 | 26,9 % | |
|---|
| Energi och miljö | 18 | 1,0 % | |
|---|
| Bygg | 156 | 8,3 % | |
|---|
| Handel | 136 | 7,2 % | |
|---|
| Transport | 103 | 5,5 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 48 | 2,5 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 15 | 0,8 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 5 | 0,3 % | |
|---|
| Fastigheter | 22 | 1,2 % | |
|---|
| Företagstjänster | 107 | 5,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 57 | 3,0 % | |
|---|
| Utbildning | 200 | 10,6 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 321 | 17,0 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 74 | 3,9 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 5 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Skinnskatteberg | |
|---|
| Näringslivet | 1 340 | 71,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 542 | 28,8 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Skinnskatteberg | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 32 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 15 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 289,4 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 337,3 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 4 203 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Skinnskatteberg | Riket |
|---|
| Alla | 16 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 23 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 15 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 15 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 12 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 12 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Skinnskatteberg | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 3 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 3 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Skinnskatteberg | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 15 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 309,9 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 333,8 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 3 432 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Skinnskatteberg | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 198,5 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7,8 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 48,6 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 107,3 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,3 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8,3 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 3,3 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,8 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,3 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,2 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,8 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,1 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 84,2 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,9 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 312,8 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Skinnskatteberg | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 58 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 11 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 80 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 43 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 10 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 11 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 19 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 11 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Skinnskatteberg | Riket |
|---|
| Antal | 2 434 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 575 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Skinnskatteberg kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Skinnskatteberg | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,34 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Skinnskatteberg | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 97,07 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 50,30 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,34 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Skinnskatteberg | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 85,90 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 3,83 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Skinnskatteberg | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 7,97 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 12,37 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Skinnskatteberg | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 5,37 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 37 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2,70 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Skinnskatteberg | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 225 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 89,19 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 80,60 | – | 2025 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 56,52 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Skinnskatteberg | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 10 506 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 895,2 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 188,5 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 649 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Skinnskatteberg | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 53,85 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 91,67 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 38,22 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Skinnskatteberg kommun
I kommunen finns 21 naturreservat och 1 naturvårdsområde.
- Baggå naturreservat, 3,5 hektar, bildat 2017
Reservatet utgörs av en ca 550 m lång sträcka av Hedströmmen, samt den norra delen av bäckravinen. I norr angränsar reservatet mot åkrarna i naturreservatet Klockarbo. Vid områdets nordvästra gräns passerar Ormdalsleden över Hedströmmen. På södra sidan om vattendraget ingår endast en smal kantzon i reservatet som är … - Forsån naturreservat, 130 hektar, bildat 2010
Naturreservatet Forsån i Skinnskattebergs kommun - Grisnäs naturreservat, 52 hektar, bildat 2019
Grisnäs är en välbevarad gårdsmiljö med omgivande skogsmark.Gården har anor i ett gammalt skattehemman noterat på 1600-talet, men bebyggelsen flyttades till sin nuvarande plats på 1800-talet. Endast skogsmarken ingår i det föreslagna reservatet och utgörs av både granskog, tallmyr, hällmarkstallskog, aspskog och … - Hedströmmen naturreservat, 38 hektar, bildat 1995
- Holmen naturreservat, 4,4 hektar, bildat 2022
Reservatet omfattar en 600 meter lång sträcka av vattendraget Hedströmmen bestående av två naturliga forssträckor samt lugnare vatten mellan dessa. Området har en lång och rik kulturhistoria med Karmansbo bruksmiljö som angränsar i norr och hammarområdet vid Holmen i söder. Dammen vid Holmen med tillhörande … - Klockarbo naturreservat, 50 hektar, bildat 1974
- Klockljungsreservaten domänreservat naturreservat, 24 hektar, bildat 1996
- Lappland naturreservat, 968 hektar, bildat 1996
- Långviken naturreservat, 102 hektar, bildat 2022
Långviken innehåller i huvudsak äldre, bitvis naturskogsartad, barrskog med ett stort innehåll av för mångfalden viktiga substrat strukturer och miljöer såsom död ved, flerskiktade skogsbestånd och gamla träd. Området innehåller bland annat värdefulla grandominerade barrblandskogar, tallskogar, sumpskogar och … - Malingsbo-Kloten naturvårdsområde, 84 km², bildat 1981
- Matkullen naturreservat, 20 hektar, bildat 1996
- Ormdalen naturreservat, 35 hektar, bildat 2013
Ormdalen är belägen i Skinnskattebergs kommun. Området har uppmärksammats i länets naturvårdsplan och ingår i ett Riksintresse för naturvård (NRO 19004). Området är granskogsdominerat och kuperat och här ingår ett flertal sumpstråk, bäckar och kärr. I söder finns en relativt orörd dalgång med örtrik granskog av … - Passboberget naturreservat, 131 hektar, bildat 2006
- Råmyran naturreservat, 117 hektar, bildat 2003
- Skommarmossen naturreservat, 138 hektar, bildat 2008
- Stora Flyten naturreservat, 634 hektar, bildat 2008
- Sunnanfors naturreservat, 52 hektar, bildat 1972
- Utterdalen naturreservat, 44 hektar, bildat 2010
- Vargberget naturreservat, 37 hektar, bildat 2013
Vargberget är beläget i den västra delen av Skinnskattebergs kommun, nära gränsen mot Dalarnas län. Barrskog dominerar området och rasbranter och lodytor med hög artdiversitet är vanligt förekommande. I söder finns en grandominerad skog i en dalsänka med sumpstråk och klippväggar.Här finns ganska rikligt med död ved. … - Venabäcken naturreservat, 84 hektar, bildat 2008
- Årsbäcken naturreservat, 24 hektar, bildat 2005
- Örtjärnsskogen naturreservat, 110 hektar, bildat 2017
Reservatet omfattar barrskogsområden i kuperad terräng öster om Örtjärnen och söder om Örtjärnskullen. Friska gran- och barrblandskogar i sluttningsmarker dominerar, men även torrare tallbestånd runt områdets bergshöjder samt fuktig, delvis försumpad granskog i områdets dalsänkor är måttligt utbredda beståndstyper. …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Skinnskatteberg kommun
Kommunen är indelad i 2 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Skinnskatteberg kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.