Salem kommun
Salem kommun har 17 137 invånare och en median för ekonomisk standard på 355 tkr, 8 procent högre än riket.
Inkomster i Salem kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Salem kommun | 355 tkr | 402 tkr | 17 137 | 17252929 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Salem kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Salem | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 27,9 % | | 30,3 % | −2,4 |
|---|
| Moderaterna | 23,8 % | | 19,1 % | +4,7 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 19,6 % | | 20,5 % | −0,9 |
|---|
| Centerpartiet | 6,7 % | | 6,7 % | ±0,0 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,7 % | | 5,3 % | +0,4 |
|---|
| Liberalerna | 5,1 % | | 4,6 % | +0,5 |
|---|
| Miljöpartiet | 5,0 % | | 5,1 % | −0,1 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,8 % | | 6,7 % | −1,9 |
|---|
| Övriga partier | 1,5 % | | 1,5 % | ±0,0 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 85,0 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 960 | 5,5 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 1 193 | 6,9 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 1 307 | 7,5 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 1 322 | 7,6 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 886 | 5,1 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 733 | 4,2 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 1 079 | 6,2 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 1 182 | 6,8 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 1 204 | 6,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 1 102 | 6,3 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 257 | 7,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 185 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 888 | 5,1 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 634 | 3,6 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 578 | 3,3 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 700 | 4,0 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 157 | 6,7 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 11 168 | 64,3 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 6 202 | 35,7 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| Sverige | 13 171 | 75,8 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 780 | 10,2 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 2 422 | 13,9 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| Svenskt | 16 013 | 92,2 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 863 | 5,0 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 496 | 2,9 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| Ogifta | 8 894 | 51,2 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 6 331 | 36,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 511 | 8,7 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 634 | 3,6 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 2 176 | 31,9 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 526 | 22,4 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 641 | 9,4 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 2 040 | 29,9 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 448 | 6,6 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 9 606 | 55,3 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 4 335 | 25,0 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 3 000 | 17,3 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 433 | 2,5 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| Småhus | 11 433 | 65,8 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 5 281 | 30,4 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 96 | 0,6 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 135 | 0,8 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 433 | 2,5 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Salem | |
|---|
| Hyresrätt | 1 665 | 23,5 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 2 278 | 32,2 % | |
|---|
| Äganderätt | 3 141 | 44,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| –1920 | 182 | 4,8 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 138 | 3,6 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 64 | 1,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 76 | 2,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 50 | 1,3 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 716 | 45,1 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 440 | 11,6 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 150 | 3,9 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 257 | 6,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 413 | 10,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 205 | 5,4 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 87 | 2,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 25 | 0,7 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 1 662 | 43,7 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 594 | 15,6 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 139 | 3,7 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 1 200 | 31,6 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 208 | 5,5 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| Bostad | 3 803 | 40,2 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 22 | 0,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 213 | 2,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 29 | 0,3 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 31 | 0,3 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 5 101 | 54,0 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 256 | 2,7 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Salem | | Riket |
|---|
| Landareal | 5 438 | 76,1 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 733 | 10,3 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 976 | 13,7 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Salem | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 789 | 9,0 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 3 382 | 38,6 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 516 | 17,3 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 2 845 | 32,5 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 235 | 2,7 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Salem | |
|---|
| Sysselsatta | 8 074 | 84,3 % | |
|---|
| Arbetslösa | 370 | 3,9 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 134 | 11,8 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Salem | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 11 | 0,1 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 996 | 11,4 % | |
|---|
| Energi och miljö | 76 | 0,9 % | |
|---|
| Bygg | 785 | 9,0 % | |
|---|
| Handel | 1 057 | 12,1 % | |
|---|
| Transport | 354 | 4,1 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 330 | 3,8 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 367 | 4,2 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 243 | 2,8 % | |
|---|
| Fastigheter | 161 | 1,8 % | |
|---|
| Företagstjänster | 1 092 | 12,5 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 478 | 5,5 % | |
|---|
| Utbildning | 1 119 | 12,8 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 245 | 14,3 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 383 | 4,4 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 30 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Salem | |
|---|
| Näringslivet | 6 513 | 74,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 2 200 | 25,2 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Salem | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 354,8 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 401,9 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 17 137 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Salem | Riket |
|---|
| Alla | 8 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 10 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 8 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 8 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 6 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 5 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Salem | Riket |
|---|
| Alla | 7 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 3 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 9 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 9 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 9 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 9 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Salem | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 33 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 404,0 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 437,7 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 12 496 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Salem | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 332,9 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 6,8 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 53,3 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 75,7 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 2,9 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,4 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 6,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,4 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 5,1 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 1,9 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,8 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,7 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 113,8 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,5 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 387,8 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Salem | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 73 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 83 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 27 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 2 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 19 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 33 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 6 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 5 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 17 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Salem | Riket |
|---|
| Antal | 6 595 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 380 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Salem kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Salem | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 3,48 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Salem | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 100 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,75 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 93,80 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,89 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Salem | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 85,81 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,35 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Salem | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,41 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 29,11 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Salem | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 2,42 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 34 | 40 (2025) | 2024 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 0,70 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Salem | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 241 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 86,51 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 76,80 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 74,72 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Salem | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 376 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 204 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 91,75 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 204 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Salem | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 79,55 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 85,12 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 3,24 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Salem kommun
I kommunen finns 3 naturreservat och 1 kulturreservat.
- Bornsjön naturreservat, 46 km², bildat 1995
- Garnudden naturreservat, 84 hektar, bildat 2009
- Korpberget naturreservat, 53 hektar, bildat 1997
- Nedre Söderby kulturreservat, 41 hektar, bildat 2010
Tätortsnära natur-objekt. Det är lätt tillgängligt med buss, cykel, bil och till fots från Rönninge och Salems tätorter. KR i kloss med det stora naturreservatet Bornsjön. Området har stora sociala, estetiska och kulturhistoriska värden. Kulturhistoriskt prioriterade bevarandevärden är många, bland annat välbevarade …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Salem kommun
Kommunen är indelad i 8 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Salem kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.