Sölvesborg kommun
Sölvesborg kommun har 17 171 invånare och en median för ekonomisk standard på 311 tkr, 5 procent lägre än riket.
Inkomster i Sölvesborg kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Sölvesborg kommun | 311 tkr | 359 tkr | 17 171 | 27292420 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Sölvesborg kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Sölvesborg | | Riket | Skillnad |
|---|
| Sverigedemokraterna | 35,4 % | | 20,5 % | +14,9 |
|---|
| Socialdemokraterna | 26,7 % | | 30,3 % | −3,6 |
|---|
| Moderaterna | 19,2 % | | 19,1 % | +0,1 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,9 % | | 5,3 % | +0,6 |
|---|
| Centerpartiet | 3,7 % | | 6,7 % | −3,0 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,2 % | | 6,7 % | −3,5 |
|---|
| Liberalerna | 3,0 % | | 4,6 % | −1,6 |
|---|
| Miljöpartiet | 1,8 % | | 5,1 % | −3,3 |
|---|
| Övriga partier | 1,1 % | | 1,5 % | −0,4 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 86,2 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 688 | 4,0 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 802 | 4,6 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 979 | 5,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 974 | 5,6 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 822 | 4,7 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 750 | 4,3 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 1 004 | 5,8 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 986 | 5,7 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 961 | 5,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 964 | 5,5 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 129 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 253 | 7,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 221 | 7,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 136 | 6,5 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 114 | 6,4 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 086 | 6,2 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 538 | 8,8 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 14 839 | 85,3 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 2 565 | 14,7 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| Sverige | 15 318 | 88,0 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 257 | 7,2 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 825 | 4,7 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| Svenskt | 16 692 | 95,9 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 470 | 2,7 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 243 | 1,4 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| Ogifta | 8 688 | 49,9 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 5 840 | 33,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 907 | 11,0 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 971 | 5,6 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 643 | 19,1 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 2 499 | 29,1 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 549 | 6,4 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 3 597 | 41,9 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 298 | 3,5 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 12 220 | 70,2 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 026 | 5,9 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 3 669 | 21,1 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 491 | 2,8 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| Småhus | 13 084 | 75,2 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 3 465 | 19,9 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 217 | 1,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 153 | 0,9 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 486 | 2,8 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Sölvesborg | |
|---|
| Hyresrätt | 2 648 | 30,4 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 770 | 8,8 % | |
|---|
| Äganderätt | 5 296 | 60,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 1 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 435 | 15,7 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 552 | 6,0 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 579 | 6,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 563 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 1 012 | 11,1 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 591 | 17,4 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 262 | 13,8 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 574 | 6,3 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 331 | 3,6 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 414 | 4,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 433 | 4,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 122 | 1,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 256 | 2,8 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 8 333 | 91,3 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 112 | 1,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 117 | 1,3 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 117 | 1,3 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 237 | 2,6 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 208 | 2,3 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| Bostad | 9 124 | 35,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 210 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 198 | 0,8 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 159 | 0,6 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 31 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 15 820 | 61,7 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 117 | 0,5 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| Landareal | 18 595 | 16,7 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 67 | 0,1 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 92 540 | 83,2 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Sölvesborg | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 908 | 10,7 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 4 335 | 51,0 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 298 | 15,3 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 776 | 20,9 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 177 | 2,1 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Sölvesborg | |
|---|
| Sysselsatta | 7 496 | 82,5 % | |
|---|
| Arbetslösa | 443 | 4,9 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 148 | 12,6 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Sölvesborg | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 294 | 3,5 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 537 | 18,5 % | |
|---|
| Energi och miljö | 122 | 1,5 % | |
|---|
| Bygg | 711 | 8,6 % | |
|---|
| Handel | 815 | 9,8 % | |
|---|
| Transport | 287 | 3,5 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 172 | 2,1 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 144 | 1,7 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 83 | 1,0 % | |
|---|
| Fastigheter | 107 | 1,3 % | |
|---|
| Företagstjänster | 680 | 8,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 403 | 4,9 % | |
|---|
| Utbildning | 1 025 | 12,3 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 549 | 18,7 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 340 | 4,1 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 57 | 0,7 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Sölvesborg | |
|---|
| Näringslivet | 5 576 | 67,1 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 2 732 | 32,9 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Sölvesborg | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 310,9 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 358,8 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 17 171 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Sölvesborg | Riket |
|---|
| Alla | 13 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 17 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 11 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 11 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Sölvesborg | Riket |
|---|
| Alla | 5 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 6 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 6 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 5 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Sölvesborg | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 334,8 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 364,2 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 13 798 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Sölvesborg | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 238,5 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 9,4 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 50,2 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 96,8 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,8 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,4 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,7 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,4 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,6 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,7 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,9 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 94,4 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,3 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 331,9 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Sölvesborg | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 62 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 84 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 39 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 13 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 6 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 22 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 9 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 14 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Sölvesborg | Riket |
|---|
| Antal | 9 615 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 552 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Sölvesborg kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Sölvesborg | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,27 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Sölvesborg | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,96 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 1,32 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 71,10 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 4,88 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Sölvesborg | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 87,03 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,04 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Sölvesborg | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,78 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 39,19 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Sölvesborg | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 4,00 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 43 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,10 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Sölvesborg | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 208 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 76,12 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 74 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 70,72 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Sölvesborg | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 11 638 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 901,4 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 310,0 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 911 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Sölvesborg | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 71,11 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 87,50 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 19,03 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Sölvesborg kommun
I kommunen finns 16 naturreservat.
- Björkenabben naturreservat, 143 hektar, bildat 2021
Naturreservatet utgörs av en udde på Listerlandet och angränsande vattenområde i Hanöbukten. Udden har en variationsrik natur med mycket höga naturvärden. Kustbokskog, sumpskog, hassellund, småvatten, öppna och trädbärande hagmarker samt enbuskhed är prioriterade naturmiljöer, däribland naturreservatets samtliga … - Brötalyckornas naturreservat 1,9 hektar, bildat 2007
Naturreservatet Brötalyckorna är ett litet, tätortsnära bok- och ekskogsområde, som innehåller många skyddsvärda arter knutna till grova ädellövträd, Här kan exempelvis skalbaggarna bokblombock och prydnadsbock påträffas, liksom lavarna skärelav och stiftklotterlav samt svamparna solkremla, igelkottsröksvamp och … - Hanö naturreservat, 377 hektar, bildat 2017
Hanö är en ö i Hanöbukten, strax öster om Listerlandet, med variationsrik natur, höga geologiska värden och en rik kulturhistoria. Ön tillhör Listerlandets restbergs- och kritslättslandskap och är ett av områdets större restberg. Hanös marker är i huvudsak torra och kraftigt stenbundna. Längs öns sluttningar finns … - Hjalmar Sterns park naturreservat, 4,0 hektar, bildat 2023
Ett litet ädellövområde med stora natur- och friluftsvärden. Området inehåller ädellövskog som varit orörd mycket länge, och som hyser ett stort antal rödlistade arter av svampar, lavar och insekter. Området har ett tätortsnära läge, och är ett uppskattat strövområde för närboende. Området skänktes 1925 till dåvarande … - Hjärthalla naturreservat, 91 hektar, bildat 2007
Naturreservatet Hjärthalla är 91 hektar stort, ett naturskönt och strövvänligt område på ett av Listerlandets restberg. Bokskog växer i sluttningarna och vid bergets fot finns artrika naturbetesmarker. Den varierade naturen ger en hög biologisk mångfald i området. Där finns det skyddsvärda arter av bland annat svampar … - Listershuvud naturreservat, 617 hektar, bildat 1993
Listershuvud tillhör Listerlandets restbergs- och kritslättslandskap och är ett av områdets större restberg. Urberget överlagras i lägre liggande delar av kritberggrund och kalkrik jordmån. Här finns ett karstlandskap med doliner och grottan Hallahåle, Blekinges enda kalkstensgrotta. Hallahåle är inte öppen för … - Näsnabbarna naturreservat, 186 hektar, bildat 2017
Näsnabbarna har en lång historik som betesmark och har därför mycket höga naturvärden med en artrik flora. Det marina området innehåller utbredda, täta och högvuxna ålgräsängar med höga naturvärden. Naturreservatet Näsnabbarna utgörs av de två uddar som är belägna längs i sydväst på Listerlandet i västra Blekinge, … - Ryssberget naturreservat, 127 hektar, bildat 2004
Naturreservatet ligger på Ryssbergets sydostsluttning och ingår i ett av Sveriges största sammanhängande bokskogsområden. Inom naturreservatet finns ett flertal postglaciala strandbildningar, bland annat i form av klapperstensfält, som visar på olika Östersjönstrandlinjer efter den senaste istiden. Naturreservatet … - Siesjö östra naturreservat, 65 hektar, bildat 2015
Ett område som omfattar östra halvan av Siesjö med markerna öster och söder om sjön. I lägre partier överlagras urberget av kritberggrund. Den dominerande kalkrika grunden ger goda förutsättningar för en artrik flora och fauna. Topografin varierar från låglänta skogbevuxna sankmarker intill sjön, via såväl fuktiga som … - Sillnäs naturreservat, 117 hektar, bildat 2015
Naturreservatet Sillnäs är ett 117 ha stort land- och vattenområde på södra delen av Listerlandet i västra Blekinges kustbygd. På Sillnäs finns mycket höga naturvärden knutna till såväl bokdominerade ädellövskogar och alsumpskogar som till beteshävdade marker med lång hävdkontinuitet. Skogsområdet är artrikt och hyser … - Skinsagylet naturreservat, 77 hektar, bildat 2001
Naturreservatet Skinsagylet ligger i en brant sprickdal på den norra delen av Ryssberget. Reservatet har stora höjdskillnader och en mycket brant sluttning. Högsta punkten är 125 meter över havet medan sjön Skinsagylet på dalgångens botten ligger 50 meter över havet. Sjön är 2 hektar stor och en av Ryssbergets få … - Spraglehall naturreservat, 12 hektar, bildat 1971
Naturreservatet Spraglehall är beläget på ett restberg intill Pukaviksbukten. Det utgörs av 11,4 ha med naturbetesmark (silikatgräsmark, hällmark), havsstrandäng och ädellövskog (ung ek-avenbok). Markhistoriskt är det utmark använd som betesmark och till fiske. Här finns hävdgynnade vegetationstyper med en flora som … - Stiby backe naturreservat, 131 hektar, bildat 1971
Stiby backe är ett 131,5 hektar stort naturreservat som ligger strax norr om samhället Hällevik. Området är geologiskt intressant. Stiby backe är ett av Listerlandets restberg från kritatiden, för 100 miljoner år sedan. Bergets topp ligger 70 meter över havet. Landskapet fick sin nuvarande form under den senaste … - Sölvesborgsviken naturreservat, 167 hektar, bildat 1939
Det ombildade naturreservatet Sölvesborgsviken består till största delen av vatten med angränsande stränder. Den inre delen av viken är grund och har vidsträckta vassområden. Innanför vassbältet finns betade strandängar, torrängar och skogsdungar. Även några mindre öar ingår i området. Reservatet ligger i omedelbar … - Valje naturreservat, 275 hektar, bildat 1991
Naturreservatet Valje ligger strax väster om Sölvesborg och är på totalt 275,5 hektar, varav 61,5 hektar är land och 214 hektar vatten. Reservaten omfattar landskapet kring Valje herrgård och större delen av den Blekingska delen av havsviken Valjeviken inklusive öarna Vållholmen och Prästholmen samt ett stort antal … - Västra Torsö naturreservat, 59 hektar, bildat 2019
Västra Torsö är ett 59 hektar stort naturreservat på södra delen av Listerlandet i västra Blekinges kustbygd. Reservatet karaktäriseras av talldominerade skyddsskogar på fossila flygsanddyner, Torsö flygsandfält, som i slutet av 1800-talet trädplanterades för att stoppa de stora sandflyktsproblem som fanns i området. …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Sölvesborg kommun
Kommunen är indelad i 9 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Sölvesborg kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.