Säffle kommun
Säffle kommun har 14 585 invånare och en median för ekonomisk standard på 286 tkr, 13 procent lägre än riket.
Inkomster i Säffle kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Säffle kommun | 286 tkr | 324 tkr | 14 585 | 34282116 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Säffle kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Säffle | | Riket | Skillnad |
|---|
| Sverigedemokraterna | 29,3 % | | 20,5 % | +8,8 |
|---|
| Socialdemokraterna | 28,0 % | | 30,3 % | −2,3 |
|---|
| Moderaterna | 16,7 % | | 19,1 % | −2,4 |
|---|
| Centerpartiet | 9,1 % | | 6,7 % | +2,4 |
|---|
| Kristdemokraterna | 7,5 % | | 5,3 % | +2,2 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,6 % | | 6,7 % | −3,1 |
|---|
| Liberalerna | 2,7 % | | 4,6 % | −1,9 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,1 % | | 5,1 % | −3,0 |
|---|
| Övriga partier | 1,0 % | | 1,5 % | −0,5 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 84,8 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 605 | 4,1 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 767 | 5,2 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 743 | 5,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 842 | 5,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 636 | 4,3 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 641 | 4,3 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 823 | 5,6 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 826 | 5,6 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 774 | 5,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 698 | 4,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 918 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 060 | 7,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 078 | 7,3 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 015 | 6,9 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 929 | 6,3 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 924 | 6,3 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 467 | 9,9 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 12 180 | 82,5 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 2 577 | 17,5 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| Sverige | 12 630 | 85,6 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 070 | 7,3 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 1 054 | 7,1 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| Svenskt | 13 698 | 92,8 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 770 | 5,2 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 286 | 1,9 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| Ogifta | 7 464 | 50,6 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 4 840 | 32,8 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 550 | 10,5 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 900 | 6,1 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 273 | 17,1 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 2 121 | 28,5 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 485 | 6,5 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 3 312 | 44,5 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 261 | 3,5 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 10 405 | 70,5 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 766 | 5,2 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 3 188 | 21,6 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 397 | 2,7 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| Småhus | 10 759 | 72,9 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 3 221 | 21,8 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 190 | 1,3 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 191 | 1,3 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 394 | 2,7 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Säffle | |
|---|
| Hyresrätt | 2 622 | 32,1 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 813 | 10,0 % | |
|---|
| Äganderätt | 4 718 | 57,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 3 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 854 | 23,0 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 694 | 8,6 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 721 | 8,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 551 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 749 | 9,3 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 915 | 11,4 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 148 | 14,2 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 334 | 4,1 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 210 | 2,6 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 152 | 1,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 80 | 1,0 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 56 | 0,7 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 593 | 7,4 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 7 324 | 90,9 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 182 | 2,3 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 52 | 0,6 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 174 | 2,2 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 218 | 2,7 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 107 | 1,3 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| Bostad | 8 057 | 35,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 259 | 1,1 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 256 | 1,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 117 | 0,5 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 25 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 13 846 | 61,2 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 67 | 0,3 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Säffle | | Riket |
|---|
| Landareal | 122 855 | 48,9 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 9 835 | 3,9 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 118 295 | 47,1 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Säffle | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 741 | 10,6 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 3 955 | 56,4 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 909 | 13,0 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 194 | 17,0 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 210 | 3,0 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Säffle | |
|---|
| Sysselsatta | 5 915 | 78,7 % | |
|---|
| Arbetslösa | 361 | 4,8 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 232 | 16,4 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Säffle | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 479 | 7,1 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 178 | 17,4 % | |
|---|
| Energi och miljö | 72 | 1,1 % | |
|---|
| Bygg | 580 | 8,6 % | |
|---|
| Handel | 665 | 9,8 % | |
|---|
| Transport | 275 | 4,1 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 161 | 2,4 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 98 | 1,4 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 15 | 0,2 % | |
|---|
| Fastigheter | 93 | 1,4 % | |
|---|
| Företagstjänster | 560 | 8,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 393 | 5,8 % | |
|---|
| Utbildning | 655 | 9,7 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 102 | 16,3 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 278 | 4,1 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 180 | 2,7 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Säffle | |
|---|
| Näringslivet | 4 816 | 71,1 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 955 | 28,9 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Säffle | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 34 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 16 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 285,9 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 323,6 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 14 585 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Säffle | Riket |
|---|
| Alla | 18 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 28 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 18 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 18 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 12 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 12 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Säffle | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 4 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 4 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Säffle | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 15 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 310,1 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 337,1 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 11 701 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Säffle | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 204,5 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 8,6 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 32,2 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 100,6 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,5 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7,0 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 3,7 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,6 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,3 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,5 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,5 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,8 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,8 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,0 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 78,9 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,9 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 300,7 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Säffle | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 58 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 15 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 80 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 41 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 12 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 21 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 10 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 3 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 95 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 12 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 98 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Säffle | Riket |
|---|
| Antal | 8 468 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 574 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Säffle kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Säffle | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,80 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Säffle | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 98,29 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 1,49 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 51,60 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,51 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Säffle | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 89,36 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,74 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Säffle | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,80 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 24,08 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Säffle | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 6,30 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 26 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2,60 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Säffle | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 195 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 66,47 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 83 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 68,42 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Säffle | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 8 889 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 025 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 209,1 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 848 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Säffle | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 85 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 84,15 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 57,17 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Säffle kommun
I kommunen finns 22 naturreservat och 4 naturminnen.
- Bjursjöhöjden naturreservat, 153 hektar, bildat 2004
- Brurmossen naturreservat, 322 hektar, bildat 2005
De aktuella områdena, som är belägna i en stort, mångformigt och relativt orört myrkomplex i direkt anslutning till Brurmossen naturreservat, hyser i väster störst naturvärden kopplade till en äldre relativt opåverkad barrblandskog, odikad trädbeklädd mosse och i öster en delvis hänglavsrik hälltall- och granskog. Där … - Ek naturminne, 0,0 hektar, bildat 1936
- Ek naturminne, 0,0 hektar, bildat 1958
- Ekar naturminne, 0,0 hektar, bildat 1963
- Gillbergasjön naturreservat, 239 hektar, bildat 1986
- Gillbergaskogen naturreservat, 27 hektar, bildat 2014
- Gillertjärn naturreservat, 38 hektar, bildat 1982
De tre östliga skiftena är till större delaräldre narturskogsartad granskog med förekomst av idegran. Bevarandet av områdets idegranbestånd är det huvudsakliga syftet med naturreservatet Gillertjärn. - Glaskogen naturreservat, 289 km², bildat 1970
- Gårdsviksfjället naturreservat, 158 hektar, bildat 2012
- Hösås naturreservat, 1,7 hektar, bildat 1968
- Kackerudsmossen naturreservat, 90 hektar, bildat 2014
Kackerudsmossen är en medelstor koncentrisk mosse med ovanligt tydliga strängstrukturer. Mossens höljor domineras av mjukmattor med bland annat dystarr, kallgräs, flytvitmossa och rufsvitmossa (Fransson 1972). Där finns även sju gölar, varav några har kärrväxter i form av flaskstarr och näckros. Mossesträngarna … - Kanan naturreservat, 14 hektar, bildat 2012
- Kilafjället naturreservat, 159 hektar, bildat 2011
- Lilla Örtjärnskogen naturreservat, 30 hektar, bildat 2005
- Lurö skärgård naturreservat, 154 km², bildat 1967
- Millesviks skärgård naturreservat, 86 km², bildat 1980
- Olsmossen naturreservat, 201 hektar, bildat 2009
- Sandåns lövskog naturreservat, 22 hektar, bildat 2013
Byälvens dalgång, mellan Glafsfjorden i norr och Säfffle i söder, hyser en av länets lövrikaste landskapsavsnitt. De båda stora gårdarna Björnö och Skäggebol karaktäriseras av åkerholmar som domineras av asp- och björk samt lövrika strandskogar längs sjöar och vattendrag. Under flertalet år har Björnö och Skäggebol … - Segolstorpshöjden naturreservat, 141 hektar, bildat 2006
- Svarttjärnshöjden naturreservat, 7,7 hektar, bildat 2013
Svarttjärnshöjden är en markerad höjd med inslag av grönsten. På toppen står en gles restskog och på sluttningarna runtom en högvuxen granskog som fläckvis är av örttyp. Den kuperade terrängen ger en varierad skog alltifrån fuktiga och mörka svackor med hög luftfuktighet till öppna och varma gläntor mot söder. … - Tall naturminne, 0,0 hektar, bildat 1934
- Torps bergbrant naturreservat, 20 hektar, bildat 2013
Värdefull bergbrant som är ett gammalt Domänreservat och som beskrivits i den gamla naturskogsinventeringen från slutet på 70-talet. Nedanför branten (västlig taiga) växer en växtlig och grovgranskog med inslag v hassel och andra lövträd (örtrik granskog). I nordöstra delen har en liten andel lövrikt hygge tagits med … - Ulvfjället naturreservat, 59 hektar, bildat 2006
- Värmlandsskärgården naturreservat, 150 km², bildat 1980
Skogen på det berörda skiftet är av typisk Vänerkaraktär. Talldominerat på hällmarkerna närmast sjön med inslag av klibbal. Längre in barrblandskog på frisk mark och grandominerat med en del löv (björk, asp och klibbal) i fuktigare sänkor. Skogen ger ett mycket naturligt intryck, flerskiktad och variationsrik. Det är … - Yttre Hedane naturreservat, 25 hektar, bildat 1979
Det befintliga reservatet ligger i den sydligaste delen av västra Värmland, nära gränsen till Dalsland och är en rest av ett ålderdomligt odlingslandskap. Det utgörs av en sydsluttning med något i det närmaste unikt för Värmlands län, nämligen en löväng karakteriserad av slåtter och hamlade träd. Inslaget av ädla …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Säffle kommun
Kommunen är indelad i 10 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Säffle kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.