Partille kommun
Partille kommun har 40 304 invånare och en median för ekonomisk standard på 374 tkr, 14 procent högre än riket.
Inkomster i Partille kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Partille kommun | 374 tkr | 426 tkr | 40 304 | 16222834 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Partille kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Partille | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 28,6 % | | 30,3 % | −1,7 |
|---|
| Moderaterna | 21,7 % | | 19,1 % | +2,6 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 17,8 % | | 20,5 % | −2,7 |
|---|
| Centerpartiet | 6,8 % | | 6,7 % | +0,1 |
|---|
| Vänsterpartiet | 6,5 % | | 6,7 % | −0,2 |
|---|
| Miljöpartiet | 6,2 % | | 5,1 % | +1,1 |
|---|
| Liberalerna | 5,9 % | | 4,6 % | +1,3 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,4 % | | 5,3 % | +0,1 |
|---|
| Övriga partier | 1,2 % | | 1,5 % | −0,3 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 85,1 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 2 476 | 6,0 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 2 840 | 6,9 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 2 817 | 6,8 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 2 763 | 6,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 1 953 | 4,7 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 1 735 | 4,2 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 2 574 | 6,3 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 3 305 | 8,0 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 3 107 | 7,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 2 918 | 7,1 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 2 647 | 6,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 2 482 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 2 282 | 5,5 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 932 | 4,7 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 609 | 3,9 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 543 | 3,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 2 176 | 5,3 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 28 953 | 70,3 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 12 208 | 29,7 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| Sverige | 32 190 | 78,2 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 4 028 | 9,8 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 4 944 | 12,0 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| Svenskt | 38 140 | 92,7 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 1 625 | 3,9 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 1 398 | 3,4 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| Ogifta | 21 312 | 51,8 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 14 787 | 35,9 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 3 689 | 9,0 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 376 | 3,3 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 5 330 | 30,9 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 3 798 | 22,0 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 1 389 | 8,1 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 5 745 | 33,4 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 967 | 5,6 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 20 283 | 49,3 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 8 257 | 20,1 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 11 623 | 28,2 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 003 | 2,4 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| Småhus | 21 636 | 52,6 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 17 825 | 43,3 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 502 | 1,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 204 | 0,5 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 003 | 2,4 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Partille | |
|---|
| Hyresrätt | 6 430 | 36,7 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 4 296 | 24,5 % | |
|---|
| Äganderätt | 6 796 | 38,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| –1920 | 242 | 3,0 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 347 | 4,3 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 727 | 9,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 694 | 8,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 703 | 8,8 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 239 | 15,5 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 245 | 15,6 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 975 | 12,2 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 572 | 7,2 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 481 | 6,0 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 303 | 3,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 216 | 2,7 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 240 | 3,0 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 5 096 | 63,8 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 758 | 9,5 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 82 | 1,0 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 1 476 | 18,5 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 571 | 7,2 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 1 | 0,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| Bostad | 7 984 | 47,7 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 196 | 1,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 261 | 1,6 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 128 | 0,8 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 125 | 0,7 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 7 839 | 46,8 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 217 | 1,3 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Partille | | Riket |
|---|
| Landareal | 5 711 | 96,3 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 217 | 3,7 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Partille | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 1 464 | 6,8 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 7 123 | 33,2 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 3 793 | 17,7 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 8 567 | 40,0 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 495 | 2,3 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Partille | |
|---|
| Sysselsatta | 19 404 | 84,0 % | |
|---|
| Arbetslösa | 864 | 3,7 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 2 822 | 12,2 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Partille | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 28 | 0,1 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 2 161 | 10,3 % | |
|---|
| Energi och miljö | 256 | 1,2 % | |
|---|
| Bygg | 1 310 | 6,2 % | |
|---|
| Handel | 2 744 | 13,0 % | |
|---|
| Transport | 1 065 | 5,1 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 745 | 3,5 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 1 195 | 5,7 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 320 | 1,5 % | |
|---|
| Fastigheter | 373 | 1,8 % | |
|---|
| Företagstjänster | 3 240 | 15,4 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 1 385 | 6,6 % | |
|---|
| Utbildning | 2 229 | 10,6 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 3 109 | 14,8 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 856 | 4,1 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 78 | 0,4 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Partille | |
|---|
| Näringslivet | 15 158 | 71,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 5 909 | 28,0 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Partille | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 16 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 34 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 373,6 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 425,8 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 40 304 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Partille | Riket |
|---|
| Alla | 8 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 9 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 7 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 7 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 7 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 7 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Partille | Riket |
|---|
| Alla | 9 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 6 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 10 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 10 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 11 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 11 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Partille | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 34 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 412,8 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 454,0 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 29 878 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Partille | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 349,6 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,4 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 64,3 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 74,3 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4,3 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,1 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 7,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,0 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,9 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4,0 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,2 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,0 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,5 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 121,5 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,9 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 405,7 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Partille | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 73 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 85 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 27 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 20 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 34 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 5 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 5 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 21 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Partille | Riket |
|---|
| Antal | 15 444 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 375 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Partille kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Partille | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 3,15 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Partille | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 100 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 1,87 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 95,70 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,15 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Partille | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 87,61 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,21 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Partille | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,96 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 45,51 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Partille | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 1,29 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 30 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,90 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Partille | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 243 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 87,87 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 85,70 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 75,64 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Partille | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 8 810 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 734,6 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 233,5 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 880 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Partille | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 71,60 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 80,41 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 143,8 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Partille kommun
I kommunen finns 4 naturreservat.
- Björnareåsen naturreservat, 45 hektar, bildat 2001
Annorlunda geologi ger rik flora. Björnareåsen utgörs av så kallad grönstensberggrund vilket påverkar floran i området. Detta tillsammans med den äldre grova tallskogen, bäckravinen med fuktiga omgivningar, lövskog, branter och en stor mängd död ved har givit upphov till ett biologiskt ovanligt rikt område för dessa … - Bokedalen naturreservat, 274 hektar, bildat 1998
Bokedalen ligger strax norr om Jonsereds samhälle. Reservatet består av flera delområden av mycket olikartad karaktär. Området är starkt kuperat. De södra delarna ligger i Säveåns dalgång och de övre norra utgörs av en urbergsplatå på mellan 90-130 meters höjd över havet. I Bokedalen finns en mycket variationsrik … - Jonsereds strömmar naturreservat, 16 hektar, bildat 2007
Lax och strömstare, kungsfiskare och forsärla. Alla är de självklara invånare i Jonsereds strömmar. Välkommen till ett av flera reservat i Säveåns dalgång! Men reservatet bebos av fler än laxen, exempelvis strömstaren. Denna trevliga och tämligen orädda fågel kastar sig ständigt ner i strömmande och forsande vatten på … - Knipeflågsbergen naturreservat, 405 hektar, bildat 1989
Knipeflågsbergen ligger i västra Partille. Det är en vidsträckt urbergsplatå, som gränsar till Delsjöområdet i Göteborgs kommun. De inre delarna når en höjd på 100-140 meter över havet. Flera framträdande nord-sydliga bergsryggar dominerar landskapet. Ett system med sprickdalar finns också i området. Jord- täcket är …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Partille kommun
Kommunen är indelad i 20 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Partille kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.