Nyköping kommun
Nyköping kommun har 57 527 invånare och en median för ekonomisk standard på 313 tkr, 4 procent lägre än riket.
Inkomster i Nyköping kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Nyköping kommun | 313 tkr | 353 tkr | 57 527 | 27272521 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Nyköping kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Nyköping | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 34,1 % | | 30,3 % | +3,8 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 20,2 % | | 20,5 % | −0,3 |
|---|
| Moderaterna | 19,3 % | | 19,1 % | +0,2 |
|---|
| Centerpartiet | 6,8 % | | 6,7 % | +0,1 |
|---|
| Vänsterpartiet | 5,0 % | | 6,7 % | −1,7 |
|---|
| Kristdemokraterna | 4,8 % | | 5,3 % | −0,5 |
|---|
| Miljöpartiet | 4,7 % | | 5,1 % | −0,4 |
|---|
| Liberalerna | 3,8 % | | 4,6 % | −0,8 |
|---|
| Övriga partier | 1,3 % | | 1,5 % | −0,2 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 85,8 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 2 788 | 4,8 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 3 431 | 5,9 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 3 586 | 6,1 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 3 645 | 6,3 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 2 791 | 4,8 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 2 734 | 4,7 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 3 594 | 6,2 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 3 812 | 6,5 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 3 511 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 3 345 | 5,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 3 529 | 6,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 3 512 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 3 569 | 6,1 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 3 282 | 5,6 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 3 153 | 5,4 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 3 301 | 5,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 4 730 | 8,1 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 45 053 | 77,3 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 13 259 | 22,7 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| Sverige | 48 520 | 83,2 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 3 783 | 6,5 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 6 008 | 10,3 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| Svenskt | 55 267 | 94,8 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 1 494 | 2,6 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 1 548 | 2,7 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| Ogifta | 29 972 | 51,4 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 19 024 | 32,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 6 463 | 11,1 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 2 853 | 4,9 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 5 464 | 19,5 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 7 167 | 25,6 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 2 089 | 7,5 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 12 128 | 43,3 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 1 176 | 4,2 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 25 813 | 44,3 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 12 334 | 21,2 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 18 023 | 30,9 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 2 142 | 3,7 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| Småhus | 28 602 | 49,1 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 25 826 | 44,3 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 1 145 | 2,0 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 607 | 1,0 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 2 132 | 3,7 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Nyköping | |
|---|
| Hyresrätt | 11 879 | 39,4 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 8 066 | 26,7 % | |
|---|
| Äganderätt | 10 207 | 33,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 31 | 0,1 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| –1920 | 3 360 | 19,1 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 1 227 | 7,0 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 691 | 3,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 994 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 1 174 | 6,7 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 2 379 | 13,5 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 2 789 | 15,9 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 1 004 | 5,7 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 700 | 4,0 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 1 029 | 5,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 592 | 3,4 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 362 | 2,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 1 287 | 7,3 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 14 376 | 81,7 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 1 131 | 6,4 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 284 | 1,6 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 778 | 4,4 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 1 017 | 5,8 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 2 | 0,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| Bostad | 17 588 | 32,5 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 402 | 0,7 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 986 | 1,8 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 441 | 0,8 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 80 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 30 765 | 56,8 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 3 895 | 7,2 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Nyköping | | Riket |
|---|
| Landareal | 142 438 | 68,6 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 13 644 | 6,6 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 51 574 | 24,8 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Nyköping | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 2 979 | 10,5 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 13 237 | 46,8 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 4 676 | 16,5 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 6 888 | 24,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 496 | 1,8 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Nyköping | |
|---|
| Sysselsatta | 24 747 | 81,0 % | |
|---|
| Arbetslösa | 1 622 | 5,3 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 4 209 | 13,8 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Nyköping | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 461 | 1,7 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 2 987 | 10,9 % | |
|---|
| Energi och miljö | 425 | 1,6 % | |
|---|
| Bygg | 2 230 | 8,1 % | |
|---|
| Handel | 2 933 | 10,7 % | |
|---|
| Transport | 1 087 | 4,0 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 1 011 | 3,7 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 611 | 2,2 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 390 | 1,4 % | |
|---|
| Fastigheter | 510 | 1,9 % | |
|---|
| Företagstjänster | 2 550 | 9,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 2 071 | 7,6 % | |
|---|
| Utbildning | 3 031 | 11,1 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 5 645 | 20,6 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 1 317 | 4,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 90 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Nyköping | |
|---|
| Näringslivet | 18 485 | 67,5 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 8 901 | 32,5 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Nyköping | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 312,8 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 353,1 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 57 527 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Nyköping | Riket |
|---|
| Alla | 14 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 21 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 14 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 14 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 9 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 9 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Nyköping | Riket |
|---|
| Alla | 5 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 7 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 7 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Nyköping | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 345,4 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 373,9 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 44 429 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Nyköping | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 253,5 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 4,4 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 42,1 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 93,8 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,2 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,4 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,9 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,4 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,2 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3,7 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,5 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,9 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,2 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 91,6 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,5 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 337,6 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Nyköping | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 65 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 6 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 82 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 36 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 15 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 26 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 5 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 9 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 3 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 17 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Nyköping | Riket |
|---|
| Antal | 27 543 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 472 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Nyköping kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Nyköping | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,90 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Nyköping | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,72 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 1,22 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 82,40 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,04 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Nyköping | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 88,49 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,81 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Nyköping | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,52 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 25,56 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Nyköping | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 5,32 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 48 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,30 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Nyköping | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 216 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 78,30 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 80,50 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 71,87 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Nyköping | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 13 635 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 171 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 248,6 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 990 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Nyköping | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 78,14 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 83,17 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 48 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Nyköping kommun
I kommunen finns 57 naturreservat.
- Berga kulle naturreservat, 32 hektar, bildat 2003
- Bråviken naturreservat, 92 km², bildat 1968
Beslut om utvidgning, nytt syfte och föreskrifter samt skötselplan. Detta mot bakgrund av att skötselplan saknats och att skogsvärdet lösts in i hela naturreservatet, detta avslutades under 2010. - Båvenöarna naturreservat, 415 hektar, bildat 1989
- Bärsta naturreservat, 5,9 hektar, bildat 1966
- Dagnäsön naturreservat, 123 hektar, bildat 1993
- Fjällmossen naturreservat, 516 hektar, bildat 1999
- Fjällmossen naturreservat, 304 hektar, bildat 1999
- Fräkenkärret naturreservat, 141 hektar, bildat 1998
- Fyrbergets naturreservat 26 hektar, bildat 2015
Ett mindre barrskogsområde längs Bråvikenkusten, Östersjön. Området utgörs i huvudsak av två berg, Parkberget och Fyrberget som är belägna strax öster om Nävekvarns samhälle. På båda bergen finns den för Bråviken typiska äldre tallskogen på branta sydsluttningar mot Östersjön. På nord, öst och sydsidan av Parkberget … - Hartsö naturreservat, 55 km², bildat 1981
På huvudön Hartsö finns ett levande skärgårdsjordbruk med höga natur- och kulturvärden. Här kan du uppleva miljöer som under hundratals år formats av betesdjurens mular. Det finns betade strandängar, trädklädda betesmarker, blommande blomsterängar och träd som hamlas enligt gammal tradition. Största delen av … - Hornafjärden naturreservat, 255 hektar, bildat 2014
7 öar i Båven samt del av Majholmen där markåtkomsten är klar. Hånö är i privat ägo. Alla andra öar ägs av naturvårdsfonden. Värdefulla löv- och barrskogar samt mycket höga värden för friluftslivet. - Horsvik naturreservat, 87 hektar, bildat 2020
- Hållet-Marieberg-Stenbro naturreservat, 65 hektar, bildat 2006
Bildande av naturreservatet Hållet-Marieberg-Stenbro i Nyköpings kommun - Janstorpsskogen naturreservat, 103 hektar, bildat 2010
Kommunalt beslut, kommunal förvaltning. Kommunen har inte framfört några önskemål om bidrag från staten för inskränkningarna i markanvändningen. - Koholmen naturreservat, 133 hektar, bildat 2003
- Labro ängar naturreservat, 153 hektar, bildat 2003
- Lacka naturreservat, 48 km², bildat 1978
- Linudden naturreservat, 11 hektar, bildat 1947
Revidering av beslut, dvs. tillägg av en föreskrift samt tillägg till skötselplanen. - Ljuvalund naturreservat, 35 hektar, bildat 2007
Beslut om Ljuvalunds naturreservat - Långmossen naturreservat, 23 hektar, bildat 1997
- Långö naturreservat, 27 km², bildat 1980
- Masugnsskogen naturreservat, 18 hektar, bildat 2002
- Nynäs naturreservat, 38 km², bildat 1971
Se förslag till beslut bifogat som kopplad fil. - Nävekvarns klint naturreservat, 232 hektar, bildat 2009
- Nävsjöns Domänreservat naturreservat, 5,0 hektar, bildat 1997
- Pilthyttedammens Domänreservat naturreservat, 95 hektar, bildat 1997
- Ramunds bäck naturreservat, 7,9 hektar, bildat 1991
Beslut om justering av gränsen med stöd av 26 § Förvaltningslagen. Gränsen är nu inmätt av lantmäteriet och har status slutligt inmätt. - Ringsö naturreservat, 20 km², bildat 1980
- Ryssbergen naturreservat, 273 hektar, bildat 2015
- Rågö naturreservat, 16 km², bildat 1978
- Sanda holme naturreservat, 106 hektar, bildat 1987
- Segelstamosse naturreservat, 45 hektar, bildat 2009
- Sigils bänkar naturreservat, 96 hektar, bildat 2017
Ett stort barrskogsområde med riklig och intressant svampflora. I de centrala delarna finns rikligt med död ved, mycket av den härstammar från stormen Gudrun 2005. Morän täcker större delen av området och i svackorna finns fuktiga miljöer som gynnar uppkomsten av många vedsvampars fruktkroppar. Lövträd finns bara i … - Simonberget naturreservat, 42 hektar, bildat 2005
Bildande av Simonbergets naturreservat i Nyköpings kommun - Sjösakärren naturreservat, 43 hektar, bildat 1985
- Sjöskogen naturreservat, 123 hektar, bildat 2009
- Skogsbyås naturreservat, 61 hektar, bildat 2022
Området följer sträckningen av Skogsbyåsen. Berget sträcker sig i NV-SO riktning med en markant, bitvis brant, förkastning som löper parallellt med områdets gräns åt syd och sydväst. Karaktäristiskt är även de mindre förkastningarna som delar berget på tvären. Skogen domineras av en sammanhängande tallskog på … - Skåraviken naturreservat, 126 hektar, bildat 2024
Avtalsområdet Helgesta utgör den sydvästra delen av Lidaviken med tillhörande strandängar och öppet vatten. Lidaviken är en nästan avsnörd del av Hallbosjön. Sjön är grund, med ett medeldjup på 1m, och mycket näringsrik, den är känd som en av Södermanlands främsta fågelsjöar. Under 1860-talet sänktes Hallbosjön 1,5 … - Stendörren naturreservat, 902 hektar, bildat 1972
- Stora Bergö naturreservat, 117 hektar, bildat 2010
- Stora Bötets Domänreservat naturreservat, 323 hektar, bildat 1997
- Storhultet naturreservat, 28 hektar, bildat 2000
- Strandstuviken naturreservat, 990 hektar, bildat 1989
- Svalstaskogen naturreservat, 42 hektar, bildat 2016
Området uppvisar en stor variation i biotoper med barrnaturskog, hällmarkskog och sumpskog. Den rika förekomsten av signalarter, rödlistade arter och strukturer visar på områdets höga naturvärden och stora betydelse för den biologiska mångfalden. I området finns tre nyckelbiotoper och ett objekt med naturvärden … - Svanviken naturreservat, 129 hektar, bildat 1981
Beslut om utökning av Svanvikens naturreservat - Sävö naturreservat, 303 hektar, bildat 1987
- Timmermon naturreservat, 38 hektar, bildat 2004
- Tore grav naturreservat, 10 hektar, bildat 1997
- Trollskogen naturreservat, 37 hektar, bildat 2020
- Tyvudden naturreservat, 503 hektar, bildat 2015
Tyvudden är ett värdefullt skärgårdsområde som omfattar fastland, öar och hav. Skogen har en stor lövrikedom, gamla ädellövträd, rik flora och barrskog med naturskogskaraktär. Området är med sin belägenhet nära Källvik i Sörmlands skärgård mycket attraktivt för det rörliga friluftslivet, främst för vandring och … - Utnorskogen naturreservat, 21 hektar, bildat 2007
Beslut om bildande av Utnorsskogens naturreservat - Uttervik naturreservat, 66 hektar, bildat 2018
Skogsmarken i områdets centrala delar har utvecklat höga biologiska värden. Dessa uppmärksammades i samband med Skogsstyrelsens inventeringar på 1990- och 00-talet då tre nyckelbiotoper och tre områden med naturvärden registrerades helt eller delvis inom reservatets gränser. De utpekade värdena finns inom … - Vretaån naturreservat, 36 hektar, bildat 2001
Beslut om utökning av Vretaåns naturreservat i Nyköpings kommun - Vurstusbacken naturreservat, 11 hektar, bildat 2007
Beslut om Vurstusbackens naturreservat - Åboravinen naturreservat, 74 hektar, bildat 2022
- Älgesta naturreservat, 80 hektar, bildat 2007
Beslut om bildande av Älgesta naturreservat - Ängbacken naturreservat, 3,9 hektar, bildat 1956
Beslut om reviderad skötselplan
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Nyköping kommun
Kommunen är indelad i 33 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Nyköping kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.