Nykvarn kommun
Nykvarn kommun har 12 074 invånare och en median för ekonomisk standard på 379 tkr, 16 procent högre än riket.
Inkomster i Nykvarn kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Nykvarn kommun | 379 tkr | 417 tkr | 12 074 | 13223233 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Nykvarn kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Nykvarn | | Riket | Skillnad |
|---|
| Sverigedemokraterna | 28,7 % | | 20,5 % | +8,2 |
|---|
| Moderaterna | 25,6 % | | 19,1 % | +6,5 |
|---|
| Socialdemokraterna | 24,9 % | | 30,3 % | −5,4 |
|---|
| Centerpartiet | 5,3 % | | 6,7 % | −1,4 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,3 % | | 5,3 % | ±0,0 |
|---|
| Liberalerna | 4,4 % | | 4,6 % | −0,2 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,6 % | | 5,1 % | −2,5 |
|---|
| Vänsterpartiet | 2,5 % | | 6,7 % | −4,2 |
|---|
| Övriga partier | 0,7 % | | 1,5 % | −0,8 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 88,9 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 708 | 5,7 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 849 | 6,9 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 867 | 7,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 892 | 7,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 570 | 4,6 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 497 | 4,0 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 822 | 6,6 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 948 | 7,7 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 843 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 828 | 6,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 906 | 7,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 826 | 6,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 736 | 5,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 520 | 4,2 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 437 | 3,5 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 474 | 3,8 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 660 | 5,3 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 9 629 | 77,8 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 2 752 | 22,2 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| Sverige | 10 460 | 84,5 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 090 | 8,8 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 834 | 6,7 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| Svenskt | 11 586 | 93,6 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 524 | 4,2 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 270 | 2,2 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| Ogifta | 6 758 | 54,6 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 4 251 | 34,3 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 002 | 8,1 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 375 | 3,0 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 568 | 30,3 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 307 | 25,2 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 441 | 8,5 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 653 | 31,9 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 214 | 4,1 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 7 794 | 62,9 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 387 | 11,2 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 2 166 | 17,5 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 037 | 8,4 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| Småhus | 8 381 | 67,7 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 2 836 | 22,9 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 104 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 28 | 0,2 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 037 | 8,4 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Nykvarn | |
|---|
| Hyresrätt | 1 489 | 29,2 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 768 | 15,1 % | |
|---|
| Äganderätt | 2 843 | 55,7 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| –1920 | 269 | 6,9 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 95 | 2,4 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 100 | 2,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 75 | 1,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 212 | 5,4 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 678 | 17,3 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 662 | 16,9 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 256 | 6,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 350 | 8,9 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 428 | 10,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 278 | 7,1 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 163 | 4,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 349 | 8,9 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 3 217 | 82,2 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 393 | 10,0 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 24 | 0,6 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 126 | 3,2 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 155 | 4,0 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| Bostad | 3 915 | 36,7 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 85 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 138 | 1,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 72 | 0,7 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 9 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 5 782 | 54,2 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 658 | 6,2 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Nykvarn | | Riket |
|---|
| Landareal | 15 338 | 86,2 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 1 647 | 9,3 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 803 | 4,5 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Nykvarn | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 666 | 10,2 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 952 | 45,4 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 015 | 15,6 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 720 | 26,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 152 | 2,3 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Nykvarn | |
|---|
| Sysselsatta | 6 040 | 87,3 % | |
|---|
| Arbetslösa | 226 | 3,3 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 660 | 9,5 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Nykvarn | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 38 | 0,6 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 458 | 22,2 % | |
|---|
| Energi och miljö | 92 | 1,4 % | |
|---|
| Bygg | 730 | 11,1 % | |
|---|
| Handel | 674 | 10,3 % | |
|---|
| Transport | 214 | 3,3 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 199 | 3,0 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 177 | 2,7 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 157 | 2,4 % | |
|---|
| Fastigheter | 119 | 1,8 % | |
|---|
| Företagstjänster | 743 | 11,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 383 | 5,8 % | |
|---|
| Utbildning | 664 | 10,1 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 690 | 10,5 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 203 | 3,1 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 9 | 0,1 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Nykvarn | |
|---|
| Näringslivet | 5 112 | 78,0 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 458 | 22,2 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Nykvarn | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 13 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 32 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 33 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 378,7 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 416,6 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 12 074 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Nykvarn | Riket |
|---|
| Alla | 6 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 7 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 6 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 6 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 5 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Nykvarn | Riket |
|---|
| Alla | 7 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 3 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 9 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 9 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 9 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Nykvarn | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 36 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 431,9 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 459,7 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 8 892 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Nykvarn | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 358,1 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 4,4 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 52,2 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 75,8 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3,0 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,2 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 6,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,1 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,9 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 1,7 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,3 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,8 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 119,9 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,4 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 401,1 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Nykvarn | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 75 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 6 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 86 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 28 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 2 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 19 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 33 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 4 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 16 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Nykvarn | Riket |
|---|
| Antal | 5 873 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 474 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Nykvarn kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Nykvarn | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,69 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Nykvarn | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,94 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 4,76 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 70,40 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,56 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Nykvarn | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 87,62 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,61 | 5,09 (2025) | 2024 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Nykvarn | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 2,92 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 27,06 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Nykvarn | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 3,69 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 41 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,90 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Nykvarn | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 243 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 90,45 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 84,50 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 76,06 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Nykvarn | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 8 113 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 865,5 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 161,8 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 666 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Nykvarn | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 66,67 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 86 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 46,75 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Nykvarn kommun
I kommunen finns 4 naturreservat.
- Björkviksmossens domänreservat naturreservat, 15 hektar, bildat 1996
- Bårsjön naturreservat, 73 hektar, bildat 2004
- Jägarskogen naturreservat, 96 hektar, bildat 2009
Kommunfullmäktiges i Nykvarns kommun beslut att inrätta Jägarskogens naturreservat, samt fastställande av skötselplan. - Vackstaskogen naturreservat, 28 hektar, bildat 2011
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Nykvarn kommun
Kommunen är indelad i 7 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.