Nybro kommun
Nybro kommun har 19 572 invånare och en median för ekonomisk standard på 278 tkr, 15 procent lägre än riket.
Inkomster i Nybro kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Nybro kommun | 278 tkr | 312 tkr | 19 572 | 35302213 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Nybro kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Nybro | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 32,7 % | | 30,3 % | +2,4 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 27,2 % | | 20,5 % | +6,7 |
|---|
| Moderaterna | 15,7 % | | 19,1 % | −3,4 |
|---|
| Kristdemokraterna | 6,9 % | | 5,3 % | +1,6 |
|---|
| Centerpartiet | 6,3 % | | 6,7 % | −0,4 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,7 % | | 6,7 % | −2,0 |
|---|
| Liberalerna | 2,8 % | | 4,6 % | −1,8 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,2 % | | 5,1 % | −2,9 |
|---|
| Övriga partier | 1,5 % | | 1,5 % | ±0,0 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 84,8 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 946 | 4,8 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 1 166 | 5,9 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 1 114 | 5,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 1 164 | 5,9 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 804 | 4,1 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 884 | 4,5 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 1 208 | 6,1 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 1 331 | 6,7 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 1 159 | 5,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 994 | 5,0 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 194 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 303 | 6,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 404 | 7,1 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 186 | 6,0 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 117 | 5,6 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 101 | 5,6 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 723 | 8,7 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 15 041 | 76,0 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 4 758 | 24,0 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| Sverige | 15 988 | 80,7 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 825 | 9,2 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 1 990 | 10,0 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| Svenskt | 18 465 | 93,2 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 840 | 4,2 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 495 | 2,5 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| Ogifta | 10 125 | 51,1 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 6 542 | 33,0 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 2 015 | 10,2 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 126 | 5,7 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 881 | 19,3 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 2 552 | 26,2 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 587 | 6,0 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 4 350 | 44,7 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 367 | 3,8 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 12 873 | 65,0 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 214 | 6,1 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 5 202 | 26,3 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 515 | 2,6 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| Småhus | 13 408 | 67,7 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 5 494 | 27,7 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 169 | 0,9 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 214 | 1,1 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 515 | 2,6 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Nybro | |
|---|
| Hyresrätt | 3 854 | 37,7 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 888 | 8,7 % | |
|---|
| Äganderätt | 5 480 | 53,6 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 548 | 19,6 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 739 | 9,3 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 769 | 9,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 622 | 7,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 608 | 7,7 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 983 | 12,4 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 289 | 16,3 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 418 | 5,3 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 125 | 1,6 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 104 | 1,3 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 60 | 0,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 44 | 0,6 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 606 | 7,7 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 6 794 | 85,8 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 527 | 6,7 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 89 | 1,1 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 181 | 2,3 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 324 | 4,1 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| Bostad | 7 915 | 32,8 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 455 | 1,9 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 356 | 1,5 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 155 | 0,6 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 223 | 0,9 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 14 766 | 61,2 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 249 | 1,0 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Nybro | | Riket |
|---|
| Landareal | 117 657 | 97,5 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 3 017 | 2,5 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Nybro | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 1 293 | 13,3 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 4 952 | 50,9 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 419 | 14,6 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 1 792 | 18,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 267 | 2,7 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Nybro | |
|---|
| Sysselsatta | 8 238 | 79,5 % | |
|---|
| Arbetslösa | 540 | 5,2 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 562 | 15,1 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Nybro | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 380 | 4,2 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 826 | 20,0 % | |
|---|
| Energi och miljö | 113 | 1,2 % | |
|---|
| Bygg | 544 | 6,0 % | |
|---|
| Handel | 969 | 10,6 % | |
|---|
| Transport | 512 | 5,6 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 203 | 2,2 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 125 | 1,4 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 46 | 0,5 % | |
|---|
| Fastigheter | 141 | 1,5 % | |
|---|
| Företagstjänster | 662 | 7,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 548 | 6,0 % | |
|---|
| Utbildning | 854 | 9,4 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 853 | 20,3 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 322 | 3,5 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 48 | 0,5 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Nybro | |
|---|
| Näringslivet | 6 090 | 66,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 3 036 | 33,2 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Nybro | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 35 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 13 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 278,2 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 312,1 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 19 572 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Nybro | Riket |
|---|
| Alla | 19 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 27 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 18 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 18 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 14 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 14 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Nybro | Riket |
|---|
| Alla | 2 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 3 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 3 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Nybro | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 32 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 13 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 314,1 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 328,9 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 15 267 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Nybro | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 211,8 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7,2 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 35,5 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 84,7 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 7,4 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,2 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,7 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,8 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,0 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,7 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 4,1 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,1 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,9 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 80,0 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,1 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 295,2 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Nybro | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 61 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 11 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 80 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 36 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 10 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 25 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 11 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 95 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 14 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 98 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Nybro | Riket |
|---|
| Antal | 10 808 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 546 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Nybro kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Nybro | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 5,27 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Nybro | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 98,53 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,25 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 44,30 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 4,41 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Nybro | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 85,02 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,40 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Nybro | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 8,05 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 30,75 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Nybro | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 5,31 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 43 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,80 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Nybro | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 209 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 82,92 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 71,90 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 66,33 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Nybro | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 11 928 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 046 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 387,4 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 324 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Nybro | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 83,87 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 93,63 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 40,71 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Nybro kommun
I kommunen finns 10 naturreservat och 2 naturminnen.
- Allgunnen naturreservat, 23 km², bildat 2003
Allgunnen är ett av Kalmar läns största naturreservat. Sjön, som givit reservatet dess namn, ingår till sina största delar i reservatet tillsammans med de många minder och större öarna. Allgunnens goda vattenkvalitet gör att många fiskarter trivs här. Det fiskrika vattnet bidrar till att såväl fiskgjuse som storlom … - Bjällingsmåla naturreservat, 70 hektar, bildat 2005
- Fjelebo naturreservat, 1,7 hektar, bildat 1957
- Grytsjön naturreservat, 141 hektar, bildat 1995
- Ormgranbestånd naturminne, 0,8 hektar, bildat 1948
- Rismåla naturreservat, 115 hektar, bildat 2005
- Smedjevik naturreservat, 487 hektar, bildat 2006
- Svartbäcksmåla naturreservat, 347 hektar, bildat 2003
- Toresbo naturreservat, 3,1 hektar, bildat 1964
- Vackerslät naturreservat, 68 hektar, bildat 1998
Vackerslät är beläget omedelbart söder om Allgunnenområdet och har i sin karak¬tär mycket gemensamt med naturen inom detta område. Reservatsområdet består av granskog, tallskog, blandskog med asp och gran samt av våtmarker i form av skogsbevuxna kärr, tallmossar samt sumpskogar. Kärnområdet domineras av en heterogen, … - Vikroken naturreservat, 64 hektar, bildat 2003
- Ås med ekar naturminne, 0,3 hektar, bildat 1937
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Nybro kommun
Kommunen är indelad i 13 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Nybro kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.