Nordanstig kommun
Nordanstig kommun har 9 175 invånare och en median för ekonomisk standard på 280 tkr, 15 procent lägre än riket.
Inkomster i Nordanstig kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Nordanstig kommun | 280 tkr | 311 tkr | 9 175 | 34302213 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Nordanstig kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Nordanstig | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 31,6 % | | 30,3 % | +1,3 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 29,0 % | | 20,5 % | +8,5 |
|---|
| Moderaterna | 13,1 % | | 19,1 % | −6,0 |
|---|
| Centerpartiet | 7,1 % | | 6,7 % | +0,4 |
|---|
| Kristdemokraterna | 6,5 % | | 5,3 % | +1,2 |
|---|
| Vänsterpartiet | 6,2 % | | 6,7 % | −0,5 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,9 % | | 5,1 % | −2,2 |
|---|
| Liberalerna | 2,2 % | | 4,6 % | −2,4 |
|---|
| Övriga partier | 1,4 % | | 1,5 % | −0,1 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 82,5 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 415 | 4,5 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 502 | 5,4 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 551 | 5,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 551 | 5,9 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 351 | 3,8 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 347 | 3,7 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 560 | 6,0 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 553 | 6,0 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 475 | 5,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 481 | 5,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 552 | 5,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 627 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 718 | 7,7 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 612 | 6,6 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 605 | 6,5 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 645 | 6,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 732 | 7,9 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 8 275 | 89,1 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 1 009 | 10,9 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| Sverige | 8 448 | 91,0 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 443 | 4,8 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 395 | 4,3 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| Svenskt | 8 906 | 95,9 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 242 | 2,6 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 138 | 1,5 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| Ogifta | 5 163 | 55,6 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 2 624 | 28,3 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 044 | 11,2 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 455 | 4,9 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 832 | 18,3 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 241 | 27,4 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 343 | 7,6 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 919 | 42,3 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 205 | 4,5 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 7 459 | 80,3 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 0 | 0,0 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 1 593 | 17,2 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 235 | 2,5 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| Småhus | 7 557 | 81,4 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 1 302 | 14,0 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 87 | 0,9 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 111 | 1,2 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 229 | 2,5 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Nordanstig | |
|---|
| Hyresrätt | 1 525 | 31,2 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 5 | 0,1 % | |
|---|
| Äganderätt | 3 354 | 68,6 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 4 | 0,1 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 929 | 25,7 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 394 | 5,2 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 462 | 6,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 353 | 4,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 519 | 6,9 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 646 | 8,6 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 871 | 11,6 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 469 | 6,2 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 178 | 2,4 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 127 | 1,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 101 | 1,3 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 55 | 0,7 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 1 413 | 18,8 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 6 646 | 88,4 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 53 | 0,7 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 3 | 0,0 % | | 1,4 % |
|---|
| Flerbostadshus | 185 | 2,5 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 630 | 8,4 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| Bostad | 7 517 | 35,2 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 165 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 228 | 1,1 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 74 | 0,3 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 23 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 13 143 | 61,5 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 222 | 1,0 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Nordanstig | | Riket |
|---|
| Landareal | 137 760 | 54,2 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 8 515 | 3,4 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 107 791 | 42,4 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Nordanstig | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 545 | 12,3 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 447 | 55,1 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 622 | 14,0 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 771 | 17,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 57 | 1,3 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Nordanstig | |
|---|
| Sysselsatta | 3 799 | 81,9 % | |
|---|
| Arbetslösa | 179 | 3,9 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 659 | 14,2 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Nordanstig | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 249 | 5,8 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 636 | 14,8 % | |
|---|
| Energi och miljö | 69 | 1,6 % | |
|---|
| Bygg | 489 | 11,4 % | |
|---|
| Handel | 416 | 9,7 % | |
|---|
| Transport | 179 | 4,2 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 85 | 2,0 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 76 | 1,8 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 26 | 0,6 % | |
|---|
| Fastigheter | 63 | 1,5 % | |
|---|
| Företagstjänster | 254 | 5,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 239 | 5,6 % | |
|---|
| Utbildning | 425 | 9,9 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 946 | 22,0 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 129 | 3,0 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 25 | 0,6 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Nordanstig | |
|---|
| Näringslivet | 2 919 | 67,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 378 | 32,1 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Nordanstig | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 34 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 13 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 279,6 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 310,8 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 9 175 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Nordanstig | Riket |
|---|
| Alla | 17 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 23 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 14 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 13 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Nordanstig | Riket |
|---|
| Alla | 2 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 0 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 4 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 4 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Nordanstig | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 33 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 14 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 309,0 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 332,4 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 7 210 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Nordanstig | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 206,9 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 6,0 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 26,6 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 96,8 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,9 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8,0 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,9 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,9 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,6 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,6 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,7 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,3 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 76,9 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,3 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 294,5 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Nordanstig | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 61 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 18 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 81 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 41 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 10 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 14 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 24 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 9 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 14 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Nordanstig | Riket |
|---|
| Antal | 5 627 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 606 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Nordanstig kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Nordanstig | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 3,81 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Nordanstig | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 98,76 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,32 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 60,90 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 1,21 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Nordanstig | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 85,37 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,33 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Nordanstig | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 6,09 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 11,52 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Nordanstig | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 6,78 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 46 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 3,50 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Nordanstig | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 212 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 86,72 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 61,20 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 74,42 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Nordanstig | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 8 271 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 841,2 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 237,2 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 423 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Nordanstig | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 70,83 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 74,55 | 84,95 | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Nordanstig kommun
I kommunen finns 28 naturreservat och 1 naturvårdsområde.
- Basttjärnsrönningen naturreservat, 178 hektar, bildat 2015
Basttjärnsrönningens mycket höga naturvärden är i huvudsak knutna till den naturskogsartade granskogen och det stora inslaget av asp, sälg och björk, samt de stora volymerna död ved i olika nedbrytningsstadier av dessa trädslag. Skogen är olikåldrig, med mest ungefär 100-120 år gamla träd, men har inslag av ännu äldre … - Björnåsen naturreservat, 54 hektar, bildat 2017
Björnåsen är ett berg med en ur naturvårdssynpunkt mycket fin miljö i de högst belägna delarna. Orördheten är i dessa delar påtaglig. Detta mycket beroende på den svåra terrängen som gjort området svåråtkomligt. Området är rikt på naturvårdselement såsom gamla plattkroniga tallar, talltorrakor, gamla avverkningsrester … - Bodmyran naturreservat, 112 hektar, bildat 2010
Bodmyran är en av landets nordligaste koncentriska mossar. Det är en kupolformad mosse med en tydlig central höjdpunkt. Norr och öster om mossen finns en serie kraftigt sluttande kärr. I området finns inga stigar så här får du ströva fritt. Växterna och fåglarna bjuder på fina naturupplevelser. I mossen växer … - Bodsjöån naturreservat, 112 hektar, bildat 2010
Bodsjöån som rinner genom naturreservatet är en mellanstor skogså som omges av gammal orörd skog. I området finns inga stigar så här får du ströva fritt i skogen men du kan vandra på skogsbilvägen som går längs med gränsen av naturreservatet. Åarna och djuren i Bodsjöån bjuder på fina naturupplevelser. Lövbården som … - Bodåsen naturreservat, 58 hektar, bildat 2003
Bodåsens naturreservat ligger i en sluttning strax öster och söder om sjön Lomman. På våren möter du mattor av blommande blåsippor och skogsviol. Inom naturreservatet är många och stora träd nedfallna. Stigen i området är inte i dagsläget användbar. Detta är ett botaniskt mycket rikt skogsområde. Tankarna kan lätt gå … - Dammtjärn naturreservat, 129 hektar, bildat 2021
Dammtjärn är ett skog-myrmosaiklandskap som en gång i tiden troligtvis dikats ut och används till myrslåtter och under flottningsepoken. Nu håller naturen åter på att överföra detta område till blötare marker och detta genom bäverns försorg. Flera olika mindre vattendrag och bäckar med Gåsån och Billingsbäcken som dom … - Gnarpskaten naturreservat, 150 hektar, bildat 1975
På en udde vid den norra, karga Hälsingekusten ligger Gnarpskatens naturreservat. Här kan du promenera på kustleden och blicka ut över havet. Eller ta en paus vid sandstranden vid Tosskärssand och grilla. Naturreservatet ligger vid kusten i Nordanstigs kommun, 2 km sydost om Sörfjärden och omfattar 150 ha. Här har … - Gran naturreservat, 474 hektar, bildat 1988
Gran är Hälsingekustens mest isolerade ö och naturen här präglas av det utsatta läget i havet och av landhöjningen. Stormar under senare år fällde många träd på ön. Det kan därför vara svårt och farligt att ta sig fram genom delar av reservatet. Ön har stor betydelse för rastande flyttfåglar och här finns också en av … - Gulliksberget naturreservat, 38 hektar, bildat 2006
Gulliksbergets naturreservat är ett av länets bästa exempel på brandpräglad tallnaturskog. Här kan du föreställa sig hur en skog kan ha sett ut i mitten på 1800-talet då de flesta skogar var urskogar. Mäktiga tallar finns att skåda, den grövsta tallen mäter mer än 75 cm i diameter. Här finns inga stigar så här kan du … - Gulåsen naturreservat, 34 hektar, bildat 2009
Gulåsen är ett fint utflyktsmål för naturintresserade som tycker om att vistas i gammal skog med tjocka mossmattor och lavar hängande från trädgrenarna. Reservatet består av ett mindre berg och utgör en av de sista resterna gammal skog i området. I Gulåsen kan du vandra fritt i skogen för här finns inga stigar i … - Hagmyran naturreservat, 42 hektar, bildat 2016
Hagmyrans naturreservat finns det med gott om gran i alla åldrar, gamla grova aspar och mycket död ved. Många arter som inte längre är vanliga i den brukade skogen trivs i den här miljön. Här kan du hitta ullticka, lunglav, skrovellav, doftskin och granticka. Området ligger 12 km nordost om Hassela och omfattar 42 ha. … - Hagåsen naturreservat, 267 hektar, bildat 1992
Hagåsen är ett av de naturskogsområden i länet som är mest opåverkat av människan. Reservatet ligger längs den 525 meter höga Hagåsens sydsluttning. Naturen är varierande men domineras av blockiga moränsluttningar med tallskog. Här finns inga leder så här kan du ströva fritt och uppleva den fina urskogen. Hagåsens … - Hästmyrberget naturreservat, 162 hektar, bildat 1999
Längs Hästmyrberget finns två naturreservat på varsin sida om länsgränsen. Hästmyrbergets naturreservat i Gävleborg breder ut sig på bergets syd- och ostsluttningar. Reservatet har blivit hårt drabbat av stormfällningar. Tänk på att det kan vara svårt och farligt att röra sig i området. Skogen på Hästmyrberget är … - Klackudden naturreservat, 107 hektar, bildat 2007
Klackudden är ett vildmarksartat och lättillgängligt naturområde vid kusten. Här kan du uppleva vackra naturskogsartade skogar, klapperstensfält med fina strandvallar och gigantiska flyttblock. Du kan också titta på intressanta kultur- och fornlämningar. Eller ta ett dopp vid badstranden Dyråstrand. Vandringsleden … - Klovbacken naturreservat, 12 hektar, bildat 2016
Inom reservatet växer en ovanlig skogstyp som nästan inte finns kvar i naturskogstillstånd. Det är en högproduktiv skog där träden får bli gamla och dö av ålder. Här finns mycket gran, men också lövträd som björk och asp. I Klovbacken kan du ströva fritt i skogen, det finns inga stigar i området. Naturreservatet … - Klövberget naturreservat, 45 hektar, bildat 1992
Granskogen i Klövbergets naturreservat liknar en urskog med främst gran. När flera stormar drog förbi fälldes många träd och i stort sätt alla inom den del av naturreservatet som ligger i Västernorrlands län. Tänk på att det kan vara farligt att röra sig bland stormfällda träd. Klövbergets naturreservat ligger 13 km … - Kransarna naturreservat, 76 hektar, bildat 2017
Området som ligger på berget Kransarna och är bestående av värdefull naturskog, främst tall. Större delen av tallarna är mellan 100 och 150 år, men det finns bitvis inslag av 200¿300-åriga tallar och cirka 200-åriga granar. Det finns inga stigar i området så här kan du ströva fritt i skogen. Kransarna omfattar ett ca … - Kvarnmyrorna naturreservat, 215 hektar, bildat 2018
Reservatet består av det långsträckta, myrkomplexet Kvarnmyrorna samt skog söder och norr om detta. Rakt igenom området rinner Kölån, som är klassat som nationellt särskilt värdefullt vatten. Det finns inte några stigar eller leder som passerar området och en stor del av området består av blöt myrmark. Kvarnmyrorna … - Lockjärv naturreservat, 128 hektar, bildat 2018
Lockjärv är ett naturskogsområde intill sjön med samma namn. I området finns inget iordningställt för det rörliga friluftslivet, men området kan nås via passerande skogsbilväg. Lockjärv naturreservat ligger cirka 20 km nordväst om Hassela och omfattar ca 130 ha stort naturskogsområde intill sjön med samma namn. … - Lönnåsen naturreservat, 115 hektar, bildat 2024
Lönnåsens naturvärden är främst knutna till den äldre grandominerade blandskogen där inslaget av lövträd, främst björk och asp, är stort. I de delar som har högst naturvärde är inslaget av gamla grova lövträd mycket stort. Skogen har en beståndsålder på drygt 120 år och är ofta flerskiktad med minst tre … - Notholmen naturreservat, 44 hektar, bildat 1978
Notholmen är som namnet antyder en ö, inklämd i viken precis utanför Mellanfjärdens fiskeläge. Det är en vacker ö med flera för Hälsingekusten typiska naturtyper och arter, liksom några ovanligare arter. Du behöver båt för att ta dig dit. Området ligger 6 km sydost om Jättendal och omfattar 45 ha. Notholmens skogsmark … - Rosslavallen naturreservat, 7,3 hektar, bildat 1999
Rosslavallen är gammeltallarnas plats. Här finns 200 till 300 år gamla bjässar. De grodde alltså på 1700- och 1800-talet. Så här nära kusten är det ovanligt med gamla orörda skogar, eftersom efterfrågan på virke har varit stor från industrin och från folk i bygden. Området ligger 6 km söder om Harmånger och omfattar 9 … - Storön naturreservat, 50 hektar, bildat 2006
Storöns naturreservat omfattar större delen av ön Storön i Storsjön, sydost om Bergsjö. Området bjuder på många olika av naturtyper. Alltifrån hävdade slåtterängar och betespräglade skogar med rik flora, till mörka grannaturskogar med urskogskänsla. Historiens vingslag visar sig i ett flertal fornlämningar från … - Svarvtjärnsbergen naturreservat, 35 hektar, bildat 2017
Området som ligger vid sjön Stor-Svarven och sträcker sig över Svarvtjärnsbergens toppar. Det är en hänglavsrik typisk naturskog med många döda liggande träd. I de blockiga delarna växer tall, medan granskog trivs i svackorna. En vältrampad stig löper längs delar av Stor-Svarven. På några ställen finns bänkar där du … - Svedjebodvallen naturreservat, 22 hektar, bildat 2007
Svedjebodvallens naturreservat utgörs till största delen av en äldre grovvuxen granskog. På sina håll finns ett stort inslag av lövträd, främst asp. Här lever ett flertal arter som annars är ovanliga i dagens skogslandskap. Området ligger 5 km norr om Hassela och omfattar 22 ha. I sluttningen i områdets västra del är … - Vattingsmalarna naturreservat, 226 hektar, bildat 1975
Norr om Sörfjärden vid norra Hälsingekusten ligger Vattingsmalarnas naturreservat. Naturen är karg och exponerad del av kusten som är typisk för södra Norrland. I området finns intressanta kultur- och fornlämningar. På grund av många vindfällen kan stigar i reservatet vara oframkomliga. Tänk på att det kan vara … - Vitörarna naturreservat, 181 hektar, bildat 1978
Vitörarna utgörs av två större öar och några mindre skär. Här kan man se stora klapperstensfält med väl utvecklade strandvallar som formats av havets krafter genom tiden. Här finns också små strandängar med arter som slåtterblomma och kärleksört. Den norra ön, Norrskär, är bevuxen med blåbärsgranskog såväl som med … - Ånäset naturvårdsområde, 43 hektar, bildat 1983
Ånäset är en skogklädd talldominerad ca 1,3 km lång rullstensås, som bildar en mycket naturskön udde i Hasselasjöns nordvästra del. Här kan du promenera på stigen längs med vattnet. Området ligger 2 km väster om Hassela och omfattar 43 ha. Ungefär mitt i området finns ett öppet gräsbevuxet område. Bland örter kan … - Älvåsen naturreservat, 439 hektar, bildat 2003
Tre och en halv mil innanför Hälsingekusten reser sig Älvåsens massiv, ett par tusen hektar stort, mäktigt, med branta sluttningar och toppar över 400 m. Älvåsen är en utsatt plats då den är så hög, så det ligger många omkullfallna träd längs stigen ut mot vindskyddet. Tänk på att det kan vara farligt att röra sig …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Nordanstig kommun
Kommunen är indelad i 7 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Nordanstig kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.