Markaryd kommun
Markaryd kommun har 9 746 invånare och en median för ekonomisk standard på 285 tkr, 13 procent lägre än riket.
Inkomster i Markaryd kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Markaryd kommun | 285 tkr | 345 tkr | 9 746 | 34292215 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Markaryd kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Markaryd | | Riket | Skillnad |
|---|
| Sverigedemokraterna | 35,8 % | | 20,5 % | +15,3 |
|---|
| Socialdemokraterna | 27,1 % | | 30,3 % | −3,2 |
|---|
| Moderaterna | 15,5 % | | 19,1 % | −3,6 |
|---|
| Kristdemokraterna | 9,6 % | | 5,3 % | +4,3 |
|---|
| Centerpartiet | 4,0 % | | 6,7 % | −2,7 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,2 % | | 6,7 % | −3,5 |
|---|
| Liberalerna | 1,8 % | | 4,6 % | −2,8 |
|---|
| Övriga partier | 1,6 % | | 1,5 % | +0,1 |
|---|
| Miljöpartiet | 1,5 % | | 5,1 % | −3,6 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 82,0 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 455 | 4,6 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 554 | 5,6 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 553 | 5,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 593 | 6,0 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 442 | 4,5 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 478 | 4,8 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 575 | 5,8 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 625 | 6,3 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 560 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 560 | 5,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 581 | 5,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 701 | 7,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 648 | 6,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 540 | 5,5 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 604 | 6,1 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 563 | 5,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 835 | 8,5 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 6 870 | 69,7 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 2 994 | 30,4 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| Sverige | 7 492 | 76,0 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 377 | 14,0 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 998 | 10,1 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| Svenskt | 8 869 | 89,9 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 697 | 7,1 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 297 | 3,0 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| Ogifta | 4 896 | 49,6 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 3 494 | 35,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 965 | 9,8 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 505 | 5,1 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 957 | 20,2 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 309 | 27,7 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 288 | 6,1 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 976 | 41,8 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 197 | 4,2 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 6 984 | 70,8 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 305 | 3,1 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 2 462 | 25,0 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 111 | 1,1 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| Småhus | 7 485 | 75,9 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 2 012 | 20,4 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 141 | 1,4 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 110 | 1,1 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 111 | 1,1 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Markaryd | |
|---|
| Hyresrätt | 1 882 | 36,7 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 195 | 3,8 % | |
|---|
| Äganderätt | 3 049 | 59,5 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 1 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 056 | 22,7 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 327 | 7,0 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 294 | 6,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 434 | 9,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 308 | 6,6 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 662 | 14,2 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 889 | 19,1 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 217 | 4,7 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 95 | 2,0 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 97 | 2,1 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 87 | 1,9 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 34 | 0,7 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 158 | 3,4 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 4 376 | 93,9 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 50 | 1,1 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 52 | 1,1 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 23 | 0,5 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 157 | 3,4 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| Bostad | 4 658 | 32,9 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 234 | 1,7 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 260 | 1,8 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 116 | 0,8 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 32 | 0,2 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 8 760 | 61,9 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 82 | 0,6 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Markaryd | | Riket |
|---|
| Landareal | 51 925 | 97,0 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 1 585 | 3,0 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Markaryd | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 685 | 14,2 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 636 | 54,5 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 591 | 12,2 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 725 | 15,0 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 197 | 4,1 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Markaryd | |
|---|
| Sysselsatta | 4 227 | 81,0 % | |
|---|
| Arbetslösa | 243 | 4,7 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 746 | 14,3 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Markaryd | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 149 | 3,2 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 465 | 31,1 % | |
|---|
| Energi och miljö | 28 | 0,6 % | |
|---|
| Bygg | 383 | 8,1 % | |
|---|
| Handel | 493 | 10,5 % | |
|---|
| Transport | 232 | 4,9 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 125 | 2,7 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 32 | 0,7 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 17 | 0,4 % | |
|---|
| Fastigheter | 42 | 0,9 % | |
|---|
| Företagstjänster | 278 | 5,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 127 | 2,7 % | |
|---|
| Utbildning | 463 | 9,8 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 706 | 15,0 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 146 | 3,1 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 26 | 0,6 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Markaryd | |
|---|
| Näringslivet | 3 493 | 74,1 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 222 | 25,9 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Markaryd | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 34 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 15 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 284,9 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 345,0 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 9 746 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Markaryd | Riket |
|---|
| Alla | 18 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 29 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 13 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 13 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Markaryd | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 5 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Markaryd | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 14 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 322,8 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 338,9 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 7 656 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Markaryd | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 224,3 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,7 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 69,6 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 84,5 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,6 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,4 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,3 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,0 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,0 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,7 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,3 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,9 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 91,6 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,8 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 324,7 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Markaryd | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 62 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 12 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 77 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 36 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 15 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 24 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 9 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 11 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 98 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Markaryd | Riket |
|---|
| Antal | 5 326 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 540 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Markaryd kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Markaryd | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,69 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Markaryd | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,43 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,41 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 57 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 4,57 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Markaryd | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 76,92 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,88 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Markaryd | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,45 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 23,78 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Markaryd | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 6,80 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 38 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 3,80 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Markaryd | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 190 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 63,48 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 82,80 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 63,06 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Markaryd | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 11 323 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 646,5 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 252,5 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 646 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Markaryd | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 85,71 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 89,11 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 63,10 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Markaryd kommun
I kommunen finns 4 naturreservat och 1 naturminne.
- Ekön Domänreservat naturreservat, 2,2 hektar, bildat 1996
Ekön domänreservat ligger omgivet av barrskog ungefär mitt emellan byarna Torpa och Hinneryd i norra Markaryds kommun. Området är relativt litet, men har många gamla bokar med ett stort antal ovanliga och rödlistade lavar och mossor växandes på sig. På stammar av bok finns bland annat bokvårtlav, bokkantlav, lunglav, … - En löväng, Sånna 1:4 och 1:31 naturminne, 0,8 hektar, bildat 1957
- Hannabadsåsen naturreservat, 19 hektar, bildat 1959
- Lineberg Domänreservat naturreservat, 46 hektar, bildat 1996
- Rönnö naturreservat, 442 hektar, bildat 2003
Bildande av naturreservatet Rönnö i Ljungby och Markaryds kommuner
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Markaryd kommun
Kommunen är indelad i 6 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Markaryd kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.