Mark kommun
Mark kommun har 34 804 invånare och en median för ekonomisk standard på 312 tkr, 5 procent lägre än riket.
Inkomster i Mark kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Mark kommun | 312 tkr | 352 tkr | 34 804 | 26292619 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Mark kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Mark | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 30,5 % | | 30,3 % | +0,2 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 24,9 % | | 20,5 % | +4,4 |
|---|
| Moderaterna | 16,5 % | | 19,1 % | −2,6 |
|---|
| Centerpartiet | 7,6 % | | 6,7 % | +0,9 |
|---|
| Kristdemokraterna | 6,9 % | | 5,3 % | +1,6 |
|---|
| Vänsterpartiet | 5,4 % | | 6,7 % | −1,3 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,4 % | | 5,1 % | −1,7 |
|---|
| Liberalerna | 3,2 % | | 4,6 % | −1,4 |
|---|
| Övriga partier | 1,7 % | | 1,5 % | +0,2 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 85,9 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 1 777 | 5,1 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 1 994 | 5,7 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 2 095 | 6,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 2 293 | 6,5 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 1 589 | 4,5 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 1 476 | 4,2 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 2 166 | 6,2 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 2 291 | 6,5 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 2 145 | 6,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 1 994 | 5,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 2 254 | 6,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 2 349 | 6,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 2 239 | 6,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 2 084 | 5,9 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 964 | 5,6 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 902 | 5,4 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 2 528 | 7,2 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 28 815 | 82,0 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 6 316 | 18,0 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| Sverige | 30 345 | 86,4 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 2 829 | 8,1 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 1 957 | 5,6 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| Svenskt | 33 477 | 95,3 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 1 103 | 3,1 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 552 | 1,6 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| Ogifta | 17 957 | 51,1 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 12 167 | 34,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 3 384 | 9,6 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 625 | 4,6 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 3 796 | 23,7 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 4 429 | 27,7 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 1 077 | 6,7 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 6 029 | 37,7 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 670 | 4,2 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 25 105 | 71,5 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 537 | 4,4 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 7 498 | 21,3 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 990 | 2,8 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| Småhus | 26 637 | 75,8 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 6 811 | 19,4 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 366 | 1,0 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 333 | 0,9 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 989 | 2,8 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Mark | |
|---|
| Hyresrätt | 5 109 | 31,4 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 1 076 | 6,6 % | |
|---|
| Äganderätt | 10 091 | 62,0 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 2 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| –1920 | 2 206 | 16,9 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 1 036 | 7,9 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 1 211 | 9,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 895 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 1 013 | 7,7 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 767 | 13,5 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 2 258 | 17,3 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 901 | 6,9 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 396 | 3,0 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 423 | 3,2 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 365 | 2,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 315 | 2,4 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 299 | 2,3 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 11 917 | 91,1 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 195 | 1,5 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 216 | 1,7 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 270 | 2,1 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 486 | 3,7 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 1 | 0,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| Bostad | 13 085 | 36,0 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 449 | 1,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 963 | 2,6 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 224 | 0,6 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 73 | 0,2 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 21 196 | 58,3 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 351 | 1,0 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Mark | | Riket |
|---|
| Landareal | 93 365 | 91,7 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 8 440 | 8,3 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Mark | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 2 103 | 12,2 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 8 634 | 49,9 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 2 539 | 14,7 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 3 705 | 21,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 327 | 1,9 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Mark | |
|---|
| Sysselsatta | 15 595 | 84,2 % | |
|---|
| Arbetslösa | 624 | 3,4 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 2 297 | 12,4 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Mark | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 479 | 2,7 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 2 097 | 12,0 % | |
|---|
| Energi och miljö | 194 | 1,1 % | |
|---|
| Bygg | 2 179 | 12,5 % | |
|---|
| Handel | 2 298 | 13,1 % | |
|---|
| Transport | 796 | 4,5 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 355 | 2,0 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 364 | 2,1 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 106 | 0,6 % | |
|---|
| Fastigheter | 228 | 1,3 % | |
|---|
| Företagstjänster | 1 670 | 9,5 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 909 | 5,2 % | |
|---|
| Utbildning | 2 044 | 11,7 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 3 032 | 17,3 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 643 | 3,7 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 105 | 0,6 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Mark | |
|---|
| Näringslivet | 12 083 | 69,0 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 5 428 | 31,0 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Mark | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 19 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 311,6 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 351,6 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 34 804 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Mark | Riket |
|---|
| Alla | 12 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 16 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 9 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 9 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Mark | Riket |
|---|
| Alla | 4 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 5 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Mark | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 19 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 343,1 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 364,4 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 26 783 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Mark | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 251,0 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7,1 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 43,5 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 84,7 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,2 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7,8 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 5,3 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,4 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,7 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,2 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3,1 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,1 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,9 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,0 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 89,6 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,4 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 331,9 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Mark | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 66 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 12 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 84 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 35 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 10 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 17 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 27 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 15 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Mark | Riket |
|---|
| Antal | 19 048 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 542 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Mark kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Mark | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,92 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Mark | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,24 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 1,59 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 56,90 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,20 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Mark | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 85,58 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,77 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Mark | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,45 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 30,35 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Mark | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 3,37 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 35 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Mark | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 215 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 77,75 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 80,90 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 71,62 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Mark | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 7 688 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 688,6 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 113,8 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 591 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Mark | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 76,92 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 88,56 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 78,59 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Mark kommun
I kommunen finns 14 naturreservat, 5 naturminnen och 1 kulturreservat.
- Assbergs raviner naturreservat, 86 hektar, bildat 1994
Naturreservatet utgörs av ravinlandskapet utmed Viskan söder om Skene tätort, från bron över Viskan vid Källdalen till kraftverket vid Kungsfors I områdets nordöstra del dominerar hävdade naturbetesmarker i ravinarmarna. Landskapet är mjukt böljande och öppet med spridda buskar och träddungar. Vegetationen består av … - Björkesbacka naturreservat, 55 hektar, bildat 1996
Gården Björkesbacka ligger på en moränhöjd intill ett bergsparti i de höglänta och kuperade skogs- bygderna i Örby socken i östra delen av Marks kommun. Gården, de kringliggande våtmarkerna och skogspartierna kännetecknas av en väl bevarad småskalighet och småbrutenhet. Björkesbacka är ett mycket gott exempel på ett … - Björnås 1:4 (Björnåsalmen) naturminne, 0,1 hektar, bildat 2025
Björnåsalmen är 436 cm i omkrets, det vill säga en diameter på ungefär 139 cm. Det innebär att det är ett särskilt skyddsvärt träd och den grövsta levande almen i kommunen. - Gode mosse naturreservat, 50 hektar, bildat 2014
Området kring Gode Mosse är ett sprickdalslandskap av mosaikkaraktär. Det finns öppen mosse, hällmark med tall och surdråg med inväxande gran. Skogen i området är drygt hundra år och saknar tydliga tecken på mänsklig påverkan. Området är olikåldrigt och det finns mycket högstubbar och lågor. På hällmarken finns en hel … - Gäddevik naturreservat, 22 hektar, bildat 2010
Gäddevik ligger vackert vid Östra Öresjöns västra strand. Området är omväxlande med lövskog, gamla grova lövträd, bergssluttningar, öppna marker och underbar sjöutsikt. Området är ett trevligt utflyktsmål. Här finns goda möjligheter till bad från sandstrand eller släta stenhällar. Vid sjön finns några grillplatser och … - Hyltenäs kulle naturreservat, 59 hektar, bildat 1974
På en udde mellan Östra och Västra Öresjön höjer sig den mytomspunna Hyltenäs kulle över om- givningen. Kullen är ett omtyckt och lättillgängligt utflyktsmål. Från kullens topp har man vidsträckt utsikt över det omgivande landskapet. Det som gjort området särskilt känt är det märkliga jaktslott som köpmannen George … - Lekvad naturreservat, 10 hektar, bildat 2002
Viskans dalgång nedströms Kinna kännetecknas av åns meandrande lopp genom jordbruksbygd I lersedimenten har raviner bildats vilka används som betesmark eller är bevuxna med lövskog. Det aktuella området vid Lekvad utgörs främst av en strömmande del av Viskan och ädellövsko- gen på angränsande brinkar. Här låg ett … - Letebo naturreservat, 30 hektar, bildat 2013
I den natursköna ädellövskogen utanför Horred kan du njuta av högväxta ekar, dramatiska bergbranter och en spännande flora. Letebo naturreservat består av en gammal ädellövskog som klättrar längs sluttningarna på Stora Hornsjöns norra sida. Det är ekarna som dominerar i området men man hittar också andra ädellöv- träd … - Liagärde naturreservat, 14 hektar, bildat 2003
Liagärde ligger alldeles intill Stora Hålsjön, öster om Hyssna. Odlingsmarkerna i områdets västra del sluttar mjukt ned mot sjön medan terrängen vid själva Liagärdesberget är dramatisk med branta stup och grovblockiga rasmarker. Utsiktsplatsen och området runt berget tar emot många besökare årligen. Tack vare den, ur … - Ramhultafallet naturreservat, 26 hektar, bildat 1997
- Ramsholmens odlingslandskap kulturreservat, 74 hektar, bildat 2005
- Risö naturreservat, 0,7 hektar, bildat 1979
Ön Risö ligger i Frisjön, Tyviksviken i Marks kommun. Naturminnet benämns och hanteras som naturreservat med hänvisning till övergångsbestämmelserna i naturvårdslagen och med stöd av miljöbalken 7 kap 10 § . Första beslutet togs1963. Beträdnadsförbudets tid har utökats i samband beslut 1979 då fågellivet på fler öar i … - Rydal 1:4 (Rydalslönnen) naturminne, 0,0 hektar, bildat 2025
Vid Rydals herrgård växer en grov lönn, tillsammans med två andra lönnar. Trädet är ca 120 år och mäter idag 370 cm i omkrets på smalaste stället under brösthöjd, det vill säga en diameter på ungefär 1,18 m. Det placerar den som ett av de fem grövsta kända lönnarna i kommunen. Runt trädet är en yta på cirka 325 kvm … - Smälteryd naturreservat, 22 hektar, bildat 2014
Området ligger vid Storåns mynning vid Lygnern i Smälteryd. Det är en brantmiljö i norr med ädellöv samt en fin ekhage vid Lygnerns nordvästra strand. Delar av ekhagen ligger inom Sveaskogs fastighet. Trädskiktet i ekhagen domineras av glest stående grovgreniga ekar. I ekhagen är grynig lundlav funnen. Det är en … - Stampatorgs ljunghed naturreservat, 4,4 hektar, bildat 2019
Stora delar av västra Mark var i slutet av 1800-talet mer eller mindre öppen betesmark. Ljunghedarna bredde ut sig över området, vilket man tydligt kan se på häradskartan från 1870-talet. Vissa områden fortsatte dock att betas och området vid Mjösjön är ett sådant exempel. Betet har numera upphört och enebuskarna står … - Stoms ås naturreservat, 36 hektar, bildat 2012
- Uddared 1:10 (Uddaredsboken) naturminne, 0,1 hektar, bildat 2024
Uddaredsboken mäter 382 cm i omkrets i brösthöjd, det vill säga en diameter på ungefär 121 cm. Det innebär att den är en av kommunens tio grövsta bokar samt att det är ett särskilt skyddsvärt träd. Det finns belägg för att boken är över 200 år gammal. Naturminnet inkluderar en yta runt trädet på cirka 900 kvm. - Årenäs-Tostekulla lövskogar naturreservat, 52 hektar, bildat 2001
- Äskekärr 1:2 (ask) naturminne, 0,0 hektar, bildat 2026
Asken växer väster om vägen som leder ner mot sjön från Säteriet (huvudbyggnaden). Den mäter idag 465 cm i omkrets på smalaste stället under brösthöjd, det vill säga en diameter på ungefär 1,48 m. Det rangordnar den som den sjätte grövsta kända asken i kommunen. Naturminnesområdet är cirka 260 kvm - Äskekärr 1:2 (ek) naturminne, 0,1 hektar, bildat 2026
Eken växer i en sluttning mot en bäck som har sitt utlopp i sjön Lygnern ca 150 meter nordnordväst från Säteriet (huvudbyggnaden). Den mäter idag 620 centimeter i omkrets på smalaste stället under brösthöjd, det vill säga en diameter på nästan 2 meter. Det rangordnar den som den fjärde grövsta kända eken i kommunen. …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Mark kommun
Kommunen är indelad i 22 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Mark kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.