Mariestad kommun
Mariestad kommun har 24 302 invånare och en median för ekonomisk standard på 309 tkr, 5 procent lägre än riket.
Inkomster i Mariestad kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Mariestad kommun | 309 tkr | 350 tkr | 24 302 | 25302619 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Mariestad kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Mariestad | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 34,2 % | | 30,3 % | +3,9 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 22,9 % | | 20,5 % | +2,4 |
|---|
| Moderaterna | 20,3 % | | 19,1 % | +1,2 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,8 % | | 5,3 % | +0,5 |
|---|
| Centerpartiet | 5,5 % | | 6,7 % | −1,2 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,6 % | | 6,7 % | −2,1 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,2 % | | 5,1 % | −1,9 |
|---|
| Liberalerna | 2,4 % | | 4,6 % | −2,2 |
|---|
| Övriga partier | 1,1 % | | 1,5 % | −0,4 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 86,3 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 1 038 | 4,3 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 1 291 | 5,3 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 1 373 | 5,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 1 301 | 5,3 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 1 168 | 4,8 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 1 160 | 4,8 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 1 571 | 6,4 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 1 551 | 6,4 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 1 277 | 5,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 1 267 | 5,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 401 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 626 | 6,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 736 | 7,1 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 515 | 6,2 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 430 | 5,9 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 522 | 6,2 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 2 194 | 9,0 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 20 681 | 84,7 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 3 741 | 15,3 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| Sverige | 21 463 | 87,9 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 551 | 6,4 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 1 404 | 5,7 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| Svenskt | 23 407 | 95,8 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 628 | 2,6 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 388 | 1,6 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| Ogifta | 12 543 | 51,4 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 8 276 | 33,9 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 2 356 | 9,6 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 245 | 5,1 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 2 322 | 19,1 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 3 550 | 29,2 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 695 | 5,7 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 5 218 | 43,0 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 362 | 3,0 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 14 260 | 58,4 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 4 696 | 19,2 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 5 044 | 20,7 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 423 | 1,7 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| Småhus | 16 028 | 65,6 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 7 304 | 29,9 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 440 | 1,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 225 | 0,9 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 423 | 1,7 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Mariestad | |
|---|
| Hyresrätt | 3 802 | 29,2 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 3 403 | 26,1 % | |
|---|
| Äganderätt | 5 831 | 44,7 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 850 | 21,9 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 672 | 7,9 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 407 | 4,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 656 | 7,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 554 | 6,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 131 | 13,4 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 209 | 14,3 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 710 | 8,4 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 314 | 3,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 228 | 2,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 315 | 3,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 133 | 1,6 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 286 | 3,4 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 7 233 | 85,4 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 447 | 5,3 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 222 | 2,6 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 159 | 1,9 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 402 | 4,7 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 2 | 0,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| Bostad | 8 465 | 30,2 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 275 | 1,0 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 354 | 1,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 225 | 0,8 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 23 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 18 324 | 65,4 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 359 | 1,3 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Mariestad | | Riket |
|---|
| Landareal | 60 653 | 40,2 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 1 117 | 0,7 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 89 260 | 59,1 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Mariestad | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 1 075 | 9,0 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 6 186 | 52,0 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 779 | 14,9 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 2 647 | 22,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 220 | 1,8 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Mariestad | |
|---|
| Sysselsatta | 10 820 | 84,1 % | |
|---|
| Arbetslösa | 426 | 3,3 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 620 | 12,6 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Mariestad | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 357 | 3,0 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 2 208 | 18,5 % | |
|---|
| Energi och miljö | 139 | 1,2 % | |
|---|
| Bygg | 980 | 8,2 % | |
|---|
| Handel | 1 254 | 10,5 % | |
|---|
| Transport | 403 | 3,4 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 364 | 3,1 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 169 | 1,4 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 70 | 0,6 % | |
|---|
| Fastigheter | 179 | 1,5 % | |
|---|
| Företagstjänster | 743 | 6,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 1 186 | 10,0 % | |
|---|
| Utbildning | 1 226 | 10,3 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 2 161 | 18,1 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 419 | 3,5 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 70 | 0,6 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Mariestad | |
|---|
| Näringslivet | 7 525 | 63,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 4 382 | 36,8 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Mariestad | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 19 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 309,3 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 349,6 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 24 302 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Mariestad | Riket |
|---|
| Alla | 11 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 14 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Mariestad | Riket |
|---|
| Alla | 4 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 5 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Mariestad | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 18 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 344,3 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 363,7 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 19 373 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Mariestad | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 243,2 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 6,1 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 39,7 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 94,5 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,1 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,4 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,5 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,9 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,6 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,9 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,9 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,7 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 88,5 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,1 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 326,2 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Mariestad | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 64 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 86 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 38 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 15 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 23 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 15 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Mariestad | Riket |
|---|
| Antal | 13 381 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 548 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Mariestad kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Mariestad | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,92 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Mariestad | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,07 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,49 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 74,20 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 4,41 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Mariestad | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 90,39 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,29 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Mariestad | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,24 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 33,19 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Mariestad | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 5,38 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 40 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,40 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Mariestad | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 211 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 80,08 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 88 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 73,15 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Mariestad | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 869 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 893,8 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 97,95 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 118 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Mariestad | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 89,61 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 90,67 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 9 | – | 2021 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Mariestad kommun
I kommunen finns 1 nationalpark, 15 naturreservat och 1 naturvårdsområde.
- Djurö nationalpark, 23 km², bildat 1991
- Brommö skärgård naturreservat, 18 km², bildat 1987
Västra Brommö, grannöarna Hovden, Bockön, Lindökroken och Klypholmen bildar tillsammans Brommö skärgårds naturreservat. Här finns hällmarkstallskog och många fina badstränder med klippor och sand. Vegetationen gillas av nattskärran, en märklig fågel som fyller de korta nordiska sommarnätterna med ett elektriskt … - Furnäsudds domänreservat naturreservat, 3,6 hektar, bildat 1996
Furnäsudde domänreservat ligger ca 13 km nordost om Mariestad. Området utgör en del av Östersundets östra strand. Tallarna i området är generellt högväxta men i vindutsatta lägen lägre och mer knotiga. De flesta tallarna är mycket gamla, mellan 200-250 år. I området finns många döda och halv- döda träd, vilket gynnar … - Gamla Ekudden naturreservat, 27 hektar, bildat 1993
Ekudden utgörs av en flack udde i Vänern, som i öster begränsas av Tidans utlopp i sjön. Udden är uppbyggd av morän, delvis överlagrad av sand. Tidan avsätter finkornigt material längs de långgrunda stränderna, som utgör en viktig rastlokal för framförallt vadarfåglar. Träd som är vanliga i området är bland annat. ek, … - Hulan naturreservat, 91 hektar, bildat 2024
Objektet består av en oexploaterad udde med värdefull hällmarkstallskog samt sekundär ädellövnaturskog och klibbalkärr. Stora delar av objektet är av skogsstyrelsen klassad som antingen nyckelbiotop eller objekt med naturvärde. Centralt i objektet, kring det gamla fiskaretorpet Hulan, växer en nyckelbiotopsklassad … - Hästhagen naturreservat, 31 hektar, bildat 1981
Det är gott om blommor i Mörteviks hästhage om våren. Det beror bland annat på grönstenen i marken. Grönsten levererar massor med energi till allt som växer. Naturreservatet består av en delvis igenvuxen hage kring en markerad bergsrygg. Här finns gott om lövträd och en rik vårflora. Den av grönstenens gåvor … - Kalvö skärgård naturreservat, 24 km², bildat 1986
Kalvö skärgård ligger norr om Torsö, norr om Mariestad. Öarna är låga och till stor del består de av kala hällmarker. Skogsbestånden domineras av mager tallskog som i vindutsatta lägen formats till så kallade martallar. Inslag av björk och asp finns särskilt i strandskogarna. - Karsmossen naturreservat, 719 hektar, bildat 2010
Skogen på Hult 1:49 är mest yngre barrskog med insprängda kärrpartier med löv. I kanterna av fastigheten finns äldre gran, tall och björk. Flera mindre bäckar rinner genom fastigheten. Bäver har dämt upp den större bäck som rinner ut ur reservatet norr om Hult 1:49. En flera hektar stor yta har översvämmats inklusive … - Klosterängen naturreservat, 4,3 hektar, bildat 1972
Naturreservatet Klosterängen ligger på Lugnåsbergets västsida, någon kilometer norr om Lugnås kyrka. Här finns lundliknande lövskogar, vackra ekar och en lång historia. Ek är det vanligaste trädslaget i reservatet, men en vandring bjuder dig också på lönn, lind och ask. I markerna trivs vackra örter som blåsippa, … - Logården naturreservat, 88 hektar, bildat 1979
Logården Vid Logården norr om Odensåkers kyrka ligger ett levande kulturlandskap med åkrar och hag- marker, odlingsrösen och stenmurar. Murarna byggdes en gång för att hålla djuren borta från åkrar och ängar. Bredvid ligger fågelsjön Östen, en grund lerslättssjö med näringsrikt vatten. Gamla byggnader Flera vackra … - Lugnås gamla byäng naturreservat, 20 hektar, bildat 2025
Det aktuella området består av en välhävdad naturlig betesmark med rik kärlväxtflora och dammar med större vattensalamander, samt en blandädellövlund som ansluter till mer barrdominerad kalkpåverkad skog av lågörttyp. Skogen hyser en mycket artrik kärlväxt- moss och svampflora. Trädskiktet är varierat och börjar anta … - Lugnås kvarnstensgruvor naturreservat, 39 hektar, bildat 2016
Lugnåsberget skiljer sig från övriga platåberg i Skaraborg genom att de övre kalk- och skifferlagren och diabasen saknas. Berget är uppbyggt av alunskiffer och sandsten på ett underlag av kaolinvittrad gnejs. Platån är uppodlad medan sluttningarna domineras av lundartade lövskogar, ofta av ädellövskogskaraktär. Vid … - Onsö naturreservat, 10 km², bildat 2005
Onsö (beskrivning av hela ön) är till stor del skogbevuxet. Barrskogar dominerar och närmast vattnet är dessa till största delen hällmarkstallskogar. Centralt på ön finns tall-gran-lövblandskogar av bondeskogstyp. Ställvis finns även äldre lövskog av olika slag, exempelvis ek-hasselskog med ett stort inslag av gamla … - Sandviken naturreservat, 45 hektar, bildat 2007
Naturreservatet Sandviken ligger vid Vänerns strand, ca 4 km från Mariestads centrum. Området bär spår av inlandsisen och vattenpåverkan genom flygsanddyner och strandvallar. Området består till största delen av sand. I reservatet finns höga och grovstammiga tall- och granbestånd. De äldsta tallarna uppskattas till … - Surö bokskog naturreservat, 21 hektar, bildat 1981
Surö är en liten bokskogspärla vid Vänerns vackra strand. En spång tar dig över kärret mellan parkeringsplatsen och bokskogen. Vid högt vatten i Vänern förvandlas Surö till en ö. Precis som namnet antyder. Speciellt för området är den fina bokskogen. Bokskogen sägs vara planterad på 1700-talet. Några av bokarna bör … - Vristulven naturreservat, 305 hektar, bildat 2013
Den föreslagna reservatsgränsen innebär en stor utvidgning av det gamla domänreservatet, numera naturreservatet, kallat Lindbergska ytan. Det gamla reservatet och den närmaste omgivningen består av en mycket grovstammig och gammal tallskog riklig på död ved i olika dimensioner och nedbrytningsstadier. Detta utgör en … - Östen naturvårdsområde, 14 km², bildat 1994
Vid Logårdens utökning upphävs de överlappade områdena.
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Mariestad kommun
Kommunen är indelad i 15 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Mariestad kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.