Mölndal kommun
Mölndal kommun har 69 890 invånare och en median för ekonomisk standard på 378 tkr, 15 procent högre än riket.
Inkomster i Mölndal kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Mölndal kommun | 378 tkr | 421 tkr | 69 890 | 15213034 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Mölndal kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Mölndal | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 28,2 % | | 30,3 % | −2,1 |
|---|
| Moderaterna | 21,2 % | | 19,1 % | +2,1 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 17,7 % | | 20,5 % | −2,8 |
|---|
| Centerpartiet | 7,2 % | | 6,7 % | +0,5 |
|---|
| Vänsterpartiet | 7,0 % | | 6,7 % | +0,3 |
|---|
| Liberalerna | 6,4 % | | 4,6 % | +1,8 |
|---|
| Miljöpartiet | 6,2 % | | 5,1 % | +1,1 |
|---|
| Kristdemokraterna | 4,9 % | | 5,3 % | −0,4 |
|---|
| Övriga partier | 1,4 % | | 1,5 % | −0,1 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 86,7 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 4 041 | 5,6 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 4 238 | 5,9 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 4 318 | 6,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 4 456 | 6,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 3 915 | 5,4 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 4 455 | 6,2 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 5 798 | 8,0 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 5 772 | 8,0 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 5 120 | 7,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 4 785 | 6,6 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 4 918 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 4 515 | 6,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 3 909 | 5,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 3 141 | 4,4 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 2 653 | 3,7 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 2 536 | 3,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 3 548 | 4,9 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 52 715 | 73,1 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 19 413 | 26,9 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| Sverige | 57 589 | 79,8 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 6 156 | 8,5 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 8 383 | 11,6 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| Svenskt | 66 738 | 92,5 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 2 863 | 4,0 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 2 530 | 3,5 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| Ogifta | 39 556 | 54,8 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 24 242 | 33,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 6 115 | 8,5 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 2 214 | 3,1 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 8 687 | 27,0 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 7 462 | 23,2 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 2 153 | 6,7 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 12 068 | 37,5 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 1 777 | 5,5 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 33 816 | 46,9 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 18 960 | 26,3 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 18 347 | 25,4 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 001 | 1,4 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| Småhus | 38 741 | 53,7 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 31 033 | 43,0 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 454 | 0,6 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 899 | 1,2 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 001 | 1,4 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Mölndal | |
|---|
| Hyresrätt | 11 318 | 33,8 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 10 438 | 31,2 % | |
|---|
| Äganderätt | 11 697 | 35,0 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| –1920 | 659 | 4,8 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 649 | 4,7 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 603 | 4,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 778 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 989 | 7,2 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 2 655 | 19,4 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 2 353 | 17,2 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 1 653 | 12,1 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 1 073 | 7,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 1 222 | 8,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 587 | 4,3 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 312 | 2,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 184 | 1,3 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 8 732 | 63,7 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 1 517 | 11,1 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 370 | 2,7 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 2 211 | 16,1 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 887 | 6,5 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| Bostad | 13 717 | 58,2 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 436 | 1,9 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 550 | 2,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 318 | 1,3 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 112 | 0,5 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 8 214 | 34,9 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 209 | 0,9 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Mölndal | | Riket |
|---|
| Landareal | 14 662 | 95,8 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 647 | 4,2 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Mölndal | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 2 271 | 5,7 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 12 316 | 30,9 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 7 087 | 17,8 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 17 234 | 43,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 996 | 2,5 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Mölndal | |
|---|
| Sysselsatta | 36 209 | 85,0 % | |
|---|
| Arbetslösa | 1 301 | 3,1 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 5 058 | 11,9 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Mölndal | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 77 | 0,2 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 3 954 | 10,1 % | |
|---|
| Energi och miljö | 429 | 1,1 % | |
|---|
| Bygg | 2 523 | 6,5 % | |
|---|
| Handel | 5 236 | 13,4 % | |
|---|
| Transport | 1 579 | 4,0 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 1 340 | 3,4 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 2 380 | 6,1 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 610 | 1,6 % | |
|---|
| Fastigheter | 533 | 1,4 % | |
|---|
| Företagstjänster | 6 614 | 16,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 2 788 | 7,1 % | |
|---|
| Utbildning | 3 988 | 10,2 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 5 352 | 13,7 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 1 540 | 3,9 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 150 | 0,4 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Mölndal | |
|---|
| Näringslivet | 28 243 | 72,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 10 827 | 27,7 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Mölndal | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 15 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 34 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 377,9 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 421,1 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 69 890 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Mölndal | Riket |
|---|
| Alla | 7 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 8 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 7 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 7 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 7 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 7 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Mölndal | Riket |
|---|
| Alla | 9 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 5 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 10 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 10 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 11 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Mölndal | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 35 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 421,0 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 452,9 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 53 655 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Mölndal | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 356,8 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 3,6 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 54,5 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 68,3 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3,9 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,8 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 6,6 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,3 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,2 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,2 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 5,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,1 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,9 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,5 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 120,0 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,9 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 396,1 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Mölndal | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 75 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 87 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 25 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 18 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 31 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 6 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 5 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 4 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 22 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Mölndal | Riket |
|---|
| Antal | 27 288 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 378 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Mölndal kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Mölndal | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,67 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Mölndal | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 100 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 4,12 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 92,20 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,40 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Mölndal | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 85,98 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,77 | 5,09 (2025) | 2024 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Mölndal | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 7,99 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 40,97 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Mölndal | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 2,22 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 41 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,20 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Mölndal | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 239 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 85,64 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 84,90 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 77,44 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Mölndal | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 544 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 656,2 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 270,3 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 688 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Mölndal | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 71,58 | 79,84 | 2026 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 85,65 | 86,77 | 2026 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 61,19 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Mölndal kommun
I kommunen finns 8 naturreservat och 1 kulturreservat.
- Delsjöområdet naturreservat, 757 hektar, bildat 1984
Ett bra sätt att upptäcka Delsjöområdet är att vandra på någon av alla stigar i denna tätortsnära vildmark med ett rikt fågelliv. Här finns även möjlighet att bada och fiska i Delsjöarna. Större delen av naturreservatet utgörs av en bergsplatå genomsatt av spricksystem. Flera parallella nord-sydliga bergsryggar ger … - Gunnebo kulturreservat 101 hektar, bildat 2003
- Hårssjön-Rambo mosse naturreservat, 473 hektar, bildat 2022
Hårssjön-Rambo mosse ingår i programmet Tätortsnära natur och ligger i direkt anslutning till tätorter i Mölndals respektive Härryda kommuner. Hårssjön är av slättlandskaraktär, vilket är ovanligt i regionen. I och omkring sjön är fågellivet rikt och sjön har stor betydelse som rast- och häckningslokal för många … - Peppared naturreservat, 3,5 hektar, bildat 1925
Området bildades som naturminne. Det ska benämnas och hanteras som naturreservat med hänvisning till övergångsbestämmelserna i naturvårdslagen och med stöd av 7 kap 10 § miljöbalken. - Rådasjöns naturreservat 361 hektar, bildat 2004
Mölndals stads kommunfullmäktigebeslut 2006-01-18 - Safjället naturreservat, 88 hektar, bildat 1991
- Sandsjöbacka naturreservat, 23 km², bildat 1968
- Tråkärrsslätt naturreservat, 128 hektar, bildat 2016
Den föreslagna utökningen ligger i Mölndals Stad och ingår nu i Sandsjöbackas naturreservat som i dagsläget inte har några restriktioner mot skogsbruk. Tanken är att upphäva skyddet för det aktuella området och låta det ingå i Tråkärrsslätts naturreservat område B, vilket utökningen också gränsar till, och därigenom … - Änggårdsbergen naturreservat, 352 hektar, bildat 1975
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Mölndal kommun
Kommunen är indelad i 42 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Mölndal kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.