Linköping kommun
Linköping kommun har 164 792 invånare och en median för ekonomisk standard på 328 tkr, lika med riket.
Inkomster i Linköping kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Linköping kommun | 328 tkr | 378 tkr | 164 792 | 26232525 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Linköping kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Linköping | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 30,1 % | | 30,3 % | −0,2 |
|---|
| Moderaterna | 20,9 % | | 19,1 % | +1,8 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 15,9 % | | 20,5 % | −4,6 |
|---|
| Centerpartiet | 8,1 % | | 6,7 % | +1,4 |
|---|
| Miljöpartiet | 6,3 % | | 5,1 % | +1,2 |
|---|
| Liberalerna | 6,0 % | | 4,6 % | +1,4 |
|---|
| Vänsterpartiet | 6,0 % | | 6,7 % | −0,7 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,3 % | | 5,3 % | ±0,0 |
|---|
| Övriga partier | 1,4 % | | 1,5 % | −0,1 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 86,2 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 7 933 | 4,7 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 8 926 | 5,3 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 9 614 | 5,7 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 10 172 | 6,0 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 16 060 | 9,5 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 12 806 | 7,6 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 12 313 | 7,3 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 11 490 | 6,8 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 10 097 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 9 836 | 5,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 10 006 | 5,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 9 612 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 8 946 | 5,3 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 7 592 | 4,5 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 6 780 | 4,0 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 6 623 | 3,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 9 907 | 5,9 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 126 693 | 75,1 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 42 020 | 24,9 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| Sverige | 137 027 | 81,2 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 10 469 | 6,2 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 21 216 | 12,6 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| Svenskt | 158 006 | 93,7 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 4 335 | 2,6 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 6 373 | 3,8 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| Ogifta | 96 687 | 57,3 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 52 436 | 31,1 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 13 819 | 8,2 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 5 766 | 3,4 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 16 673 | 20,1 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 19 919 | 24,0 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 4 862 | 5,9 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 37 763 | 45,5 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 3 842 | 4,6 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 63 612 | 37,7 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 33 076 | 19,6 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 68 158 | 40,4 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 3 865 | 2,3 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| Småhus | 73 228 | 43,4 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 84 345 | 50,0 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 230 | 0,1 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 7 046 | 4,2 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 3 865 | 2,3 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Linköping | |
|---|
| Hyresrätt | 45 009 | 51,1 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 19 945 | 22,6 % | |
|---|
| Äganderätt | 23 200 | 26,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 1 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| –1920 | 3 975 | 12,3 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 1 450 | 4,5 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 1 424 | 4,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 2 090 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 2 700 | 8,3 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 4 491 | 13,9 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 6 185 | 19,1 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 3 047 | 9,4 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 1 533 | 4,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 2 093 | 6,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 2 100 | 6,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 700 | 2,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 600 | 1,9 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 20 430 | 63,1 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 4 578 | 14,1 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 1 049 | 3,2 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 2 813 | 8,7 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 3 516 | 10,9 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 2 | 0,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| Bostad | 32 388 | 36,5 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 1 055 | 1,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 2 175 | 2,5 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 729 | 0,8 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 2 780 | 3,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 47 252 | 53,2 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 2 384 | 2,7 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Linköping | | Riket |
|---|
| Landareal | 143 380 | 91,0 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 14 193 | 9,0 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Linköping | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 6 719 | 7,8 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 27 825 | 32,1 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 14 697 | 17,0 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 35 435 | 40,9 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 1 991 | 2,3 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Linköping | |
|---|
| Sysselsatta | 77 741 | 77,4 % | |
|---|
| Arbetslösa | 3 958 | 3,9 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 18 654 | 18,6 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Linköping | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 1 161 | 1,4 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 10 341 | 12,3 % | |
|---|
| Energi och miljö | 875 | 1,0 % | |
|---|
| Bygg | 3 815 | 4,5 % | |
|---|
| Handel | 7 356 | 8,7 % | |
|---|
| Transport | 2 657 | 3,2 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 3 090 | 3,7 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 6 095 | 7,2 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 1 417 | 1,7 % | |
|---|
| Fastigheter | 1 556 | 1,8 % | |
|---|
| Företagstjänster | 13 412 | 15,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 6 829 | 8,1 % | |
|---|
| Utbildning | 7 735 | 9,2 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 14 325 | 17,0 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 3 218 | 3,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 239 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Linköping | |
|---|
| Näringslivet | 57 193 | 67,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 27 022 | 32,1 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Linköping | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 327,9 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 378,2 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 164 792 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Linköping | Riket |
|---|
| Alla | 15 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 18 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 9 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 9 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Linköping | Riket |
|---|
| Alla | 7 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 3 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 7 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 7 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 9 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Linköping | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 357,2 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 386,0 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 129 150 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Linköping | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 288,7 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 4,4 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 54,2 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 71,0 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3,8 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,0 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 5,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,7 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,1 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,8 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 11,3 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,0 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2,1 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,7 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 101,1 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,9 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 355,2 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Linköping | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 71 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 83 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 26 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 15 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 25 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 12 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 3 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 95 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 22 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 98 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Linköping | Riket |
|---|
| Antal | 64 383 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 382 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Linköping kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Linköping | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 3,89 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Linköping | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,93 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 6,21 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 88,10 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,42 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Linköping | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 89,27 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,13 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Linköping | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 5,01 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 30,18 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Linköping | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 4,38 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 42 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,90 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Linköping | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 232 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 82,62 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 82,50 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 71,73 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Linköping | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 10 322 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 817,8 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 235,8 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 919 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Linköping | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 78,86 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 83,29 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 82,80 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Linköping kommun
I kommunen finns 32 naturreservat, 3 naturminnen och 1 kulturreservat.
- Brokinds lövskog naturreservat, 68 hektar, bildat 1994
Beslut om ändrad gräns och skötselplan - Brunneby 1:1 naturminne, 0,2 hektar, bildat 1963
- Farsboviken naturreservat, 21 hektar, bildat 2003
- Femtiosju ekar Brånnestad 2:1 naturminne, 1,4 hektar, bildat 1950
- Getmans rike naturreservat, 25 hektar, bildat 2014
Getmans rike är en barrskog som ligger 10 km norr om Ljungs kyrka i Linköpings kommun. Skogen varierar från hällmarkstallskog, barrblandskog med inslag av asp till ren granskog med rörligt markvatten. Topografin är småkuperad och storblockiga partier förekommer. Inslaget av gamla tallar och granar är överlag måttligt … - Grönkulla naturreservat, 21 hektar, bildat 2009
- Högstugan naturreservat, 37 hektar, bildat 2018
Vid Högstugan sydväst om Viprössle gårdar finns barrskogsklädda, mer eller mindre branta, blockiga sluttningar och bergbranter. I bergbranterna finns inslag av ädellövträd som alm, lönn, lind och ek medan aspinslag finns i stora delar av området. Barrskogen har en värdefull svampflora och lövskogen en värdefull flora … - Kottebo naturreservat, 24 hektar, bildat 2002
- Kottorp naturreservat, 19 hektar, bildat 2000
- Kulturreservatet Öna 54 hektar, bildat 2002
- Kungsbro naturreservat, 101 hektar, bildat 1996
- Kärna mosse naturreservat, 37 hektar, bildat 1984
- Limmernskogarna naturreservat, 29 hektar, bildat 2014
Limmernskogarna ligger på varsin sida om sjön Limmern ca 13 km sydost om Gammalkil kyrka i Linköpings kommun. Norr om sjön karakteriseras området av moränmark medan delen söder om sjön har kraftiga topografiska variationer med bergknallar och skarpa branter. Gemensamt är dock den rik förekomsten av grovstammig asp och … - Motala ströms ravin naturreservat, 42 hektar, bildat 2018
Se koppade filen beslut: denna innehåller även skötselplan med försjupad beskrivning. - Packarps lövskog naturreservat, 34 hektar, bildat 2007
- Sand-Drögen naturreservat, 43 hektar, bildat 2022
Ett barrskogsområde med stor andel granskog med höga naturvärden. De flesta granmiljöerna i området ligger på tämligen bördig mark i skyddade svackor, branter och bäckdalar där många arter knutna till gammal granskog med hög luftfuktighet kan trivas. Området har också värden knutna till hällmarkstallskog. Inslaget av … - Skullebo naturreservat, 25 hektar, bildat 2022
Området är varierat både vad gäller topografi och naturtyper. Omväxlande blockrika sluttningar, myrmarker och höjder med berg i dagen. De blockrika sluttningarna och delar av myrmarken är bevuxna med gammal senvuxen gran, björk och enstaka gammal tall. I norr ligger en öppen myrmark som tidigare brukades som … - Solltorpsgrottan naturminne, 0,1 hektar, bildat 1975
- Stafsäter naturreservat, 59 hektar, bildat 1994
- Stora Hjälmmossen naturreservat, 142 hektar, bildat 2007
Stora Hjälmmossens naturreservat är ett mosaikartat område som karaktäriseras av barrskogar, mossar och sumpskogar. Fastmarkerna präglas av sandiga-moiga moränjordar och partier med berg i dagen. Berggrunden i området utgörs av ögongranit. Skogarna är framför allt barrnaturskogar med inslag av död ved. Det finns både … - Sturefors naturreservat, 129 hektar, bildat 1983
- Svalgölenbranten naturreservat, 74 hektar, bildat 2015
Svalgölenbrantens södra del ligger i Kinda kommun, ca 15 km nordväst om Kisa kyrka och utgörs av ett berg som är 210 m ö h och med en höjdstigning på ca 85 m. Östsluttningarna som delvis är blockrika, domineras av gammal granskog där lövinslaget är stort i de nedersta delarna i anslutning till en bäck med lövsumpskog. … - Svartåmynningen naturreservat, 351 hektar, bildat 1975
- Säby Västerskog naturreservat, 20 hektar, bildat 1974
- Sätravallen naturreservat, 10 hektar, bildat 1996
- Tinnerö eklandskap naturreservat, 682 hektar, bildat 2006
Beslut om naturreservat - Tokorp naturreservat, 37 hektar, bildat 2006
Beslut om bildande av naturreservat - Ullebergsskogen naturreservat, 60 hektar, bildat 2014
Ullebergsskogen ligger ca 14 kilometer söder om kyrkan i Västra Harg, i Mjölby kommun. Områdets norra del ägs av Sveaskogs och utgörs av flack mark med lövdominerad sumpskog och blåbärsgranskog med tallpartier på fastmarken. Beståndsåldrarna ligger på 100 år och inom vissa delar finns gott om grova lågor och döende … - Ullstämmaskogen naturreservat, 67 hektar, bildat 2001
- Vallaskogen naturreservat, 79 hektar, bildat 1994
- Vessers udde naturreservat, 7,3 hektar, bildat 1974
- Vidingsjöskogen naturreservat, 78 hektar, bildat 2001
- Viggeby naturreservat, 638 hektar, bildat 1972
- Västerby lövskogar naturreservat, 176 hektar, bildat 2004
- Ycke naturreservat, 67 hektar, bildat 1991
Beslut om utvidning, ändring av syfte och föreskrifter samt fastställande av ny skötselplan för Ycke naturreservat. - Åbobranterna naturreservat, 37 hektar, bildat 2016
Vipprössle ligger ca 4,5 km SSV om Ulrika kyrka i Linköpings kommun. Här finns en hög östvänd berg- och rasbrant som längs en 800 meter lång sammanhängande sträcka täcks av gammal och ofta grov skog. Höjdskillnaden uppgår i norr till 75 meter. Större delen är stor-blockig eller har inslag av lodstup. I branten …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Linköping kommun
Kommunen är indelad i 98 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Linköping kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.