Lidköping kommun
Lidköping kommun har 40 068 invånare och en median för ekonomisk standard på 324 tkr, 1 procent lägre än riket.
Inkomster i Lidköping kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Lidköping kommun | 324 tkr | 371 tkr | 40 068 | 23282821 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Lidköping kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Lidköping | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 34,1 % | | 30,3 % | +3,8 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 21,4 % | | 20,5 % | +0,9 |
|---|
| Moderaterna | 17,6 % | | 19,1 % | −1,5 |
|---|
| Kristdemokraterna | 6,6 % | | 5,3 % | +1,3 |
|---|
| Centerpartiet | 6,4 % | | 6,7 % | −0,3 |
|---|
| Vänsterpartiet | 5,0 % | | 6,7 % | −1,7 |
|---|
| Liberalerna | 3,9 % | | 4,6 % | −0,7 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,9 % | | 5,1 % | −1,2 |
|---|
| Övriga partier | 1,2 % | | 1,5 % | −0,3 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 87,8 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 1 807 | 4,5 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 2 187 | 5,4 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 2 317 | 5,7 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 2 473 | 6,1 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 1 961 | 4,9 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 2 051 | 5,1 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 2 494 | 6,2 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 2 538 | 6,3 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 2 319 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 2 290 | 5,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 2 498 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 2 703 | 6,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 2 603 | 6,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 2 441 | 6,0 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 2 226 | 5,5 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 2 213 | 5,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 3 234 | 8,0 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 34 278 | 84,9 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 6 081 | 15,1 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| Sverige | 35 745 | 88,6 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 894 | 4,7 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 2 724 | 6,7 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| Svenskt | 38 992 | 96,6 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 548 | 1,4 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 817 | 2,0 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| Ogifta | 20 989 | 52,0 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 13 679 | 33,9 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 3 657 | 9,1 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 2 035 | 5,0 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 4 080 | 20,8 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 5 461 | 27,8 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 1 182 | 6,0 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 8 300 | 42,3 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 600 | 3,1 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 23 567 | 58,4 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 5 354 | 13,3 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 9 617 | 23,8 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 823 | 4,5 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| Småhus | 24 801 | 61,5 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 12 558 | 31,1 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 728 | 1,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 449 | 1,1 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 820 | 4,5 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Lidköping | |
|---|
| Hyresrätt | 6 571 | 33,0 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 3 845 | 19,3 % | |
|---|
| Äganderätt | 9 476 | 47,6 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 1 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| –1920 | 2 178 | 16,2 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 819 | 6,1 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 1 049 | 7,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 880 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 860 | 6,4 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 440 | 10,7 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 2 275 | 16,9 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 1 093 | 8,1 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 687 | 5,1 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 766 | 5,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 556 | 4,1 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 62 | 0,5 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 801 | 5,9 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 11 295 | 83,9 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 748 | 5,6 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 216 | 1,6 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 479 | 3,6 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 725 | 5,4 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 3 | 0,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| Bostad | 13 466 | 34,1 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 586 | 1,5 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 795 | 2,0 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 239 | 0,6 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 54 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 24 114 | 61,0 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 267 | 0,7 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Lidköping | | Riket |
|---|
| Landareal | 70 041 | 50,8 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 290 | 0,2 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 67 592 | 49,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Lidköping | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 1 897 | 9,5 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 9 515 | 47,6 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 3 268 | 16,3 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 4 986 | 24,9 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 328 | 1,6 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Lidköping | |
|---|
| Sysselsatta | 18 445 | 85,4 % | |
|---|
| Arbetslösa | 658 | 3,0 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 2 474 | 11,5 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Lidköping | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 592 | 2,9 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 3 498 | 17,1 % | |
|---|
| Energi och miljö | 249 | 1,2 % | |
|---|
| Bygg | 1 514 | 7,4 % | |
|---|
| Handel | 2 401 | 11,7 % | |
|---|
| Transport | 637 | 3,1 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 588 | 2,9 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 310 | 1,5 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 169 | 0,8 % | |
|---|
| Fastigheter | 295 | 1,4 % | |
|---|
| Företagstjänster | 1 966 | 9,6 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 1 608 | 7,9 % | |
|---|
| Utbildning | 2 134 | 10,4 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 3 603 | 17,6 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 814 | 4,0 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 131 | 0,6 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Lidköping | |
|---|
| Näringslivet | 13 421 | 65,6 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 7 035 | 34,4 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Lidköping | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 323,5 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 371,4 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 40 068 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Lidköping | Riket |
|---|
| Alla | 10 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 14 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 10 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 10 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 9 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 9 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Lidköping | Riket |
|---|
| Alla | 5 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 6 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 6 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 7 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 6 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Lidköping | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 356,5 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 381,0 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 31 354 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Lidköping | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 261,8 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7,9 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 55,1 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 90,2 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,2 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,8 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,8 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,8 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,7 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,4 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,9 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,8 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97,9 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,3 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 349,5 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Lidköping | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 67 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 87 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 36 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 25 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 98 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 16 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Lidköping | Riket |
|---|
| Antal | 21 195 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 525 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Lidköping kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Lidköping | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,56 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Lidköping | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,71 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,64 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 78,70 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,36 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Lidköping | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 89,45 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,77 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Lidköping | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 6,35 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 33,38 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Lidköping | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 4,82 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 41 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2,50 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Lidköping | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 219 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 79,45 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 85,70 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 75,52 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Lidköping | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 103 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 854,1 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 111,4 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 213 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Lidköping | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 89,38 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 90,12 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 45,79 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Lidköping kommun
I kommunen finns 9 naturreservat och 3 naturvårdsområden.
- Dättern I naturreservat, 15 km², bildat 1998
Dättern är en avsnörd, grund vik i sydligaste delen av Vänern, cirka 15 kilometer öster om Vänersborg. Reservatet består till allra största delen av vattenmiljöer och vassar. Stränderna karaktäriseras av vidsträckta bladvassar, men det finns också betade strandängar. Du kan hitta typiska växter för en näringsrik … - Hindens revs naturreservat 377 hektar, bildat 1986
Geologi Hindens rev är den yttre delen av en mer är 10 km lång moränrygg, orienterad i västnordvästlig-ostsydostlig riktning. Moränryggen fortsätter ut i Vänern och bildar där ett mäktigt undervattensrev. Den fortsätter sedan på andra sidan Dalbosjön i Dalsland, där moränryggen kallas Hjortens udde. Moränryggen ingår … - Hindens udde-Svalnäs naturvårdsområde, 151 hektar, bildat 1989
Hindens udde är den inre delen av Hindens rev, som är en långsträckt udde som sticker ut i Vänern som en halv mil lång spjutspets. Vid början av revet ligger det populära Svalnäsbadet eller "Vänerns riviera" som den kilometerlånga sandstranden ofta kallas. Hindens udde bildades vid inlandsisens avsmältning för 10 000 … - Kalvsund, Storeberg naturreservat, 3,5 hektar, bildat 1923
Kalvsund, eller Västra Kalvön, ligger utanför Karlfjärden i Vänern, nordost om Såtenäs. Området har ett rikt fågelliv. Föreskrifter Du är välkommen att besöka naturreservatet Kalvsund, Storeberg men tänk på att det inte är tillåtet att: * jaga, fånga eller döda befintliga djurarter * ta bort eller skada ägg - Kedum-Torpa naturreservat, 19 hektar, bildat 1995
Naturreservatet utgörs till största delen av en naturskogsartad barrblandskog med en ålder på ca 150 år. Flera tallar är till och med över 200 år och bildar jätteträd. Torrträd och kullfallna träd förekommer också i skogarna. Området som tidigare har betats saknar nästan helt spår av skogsbruk. Terrängen är blockig … - Kållands skärgårdar naturvårdsområde, 68 km², bildat 1989
- Lunnelid, Råda naturreservat, 4,3 hektar, bildat 1926
Lunnelid är en ädellövskog med kraftiga ekar, askar, vildkörsbärsträd, lönnar och resliga hasselbuskage. Det är lätt att ströva i området. På den markanta branten i norra delen av Lunnelid finns källor. Offerkällor, enligt traditionen. Lunnelid är faktiskt ett av de äldsta naturreservaten i Västra Götaland. Området … - Parkudden naturvårdsområde, 98 hektar, bildat 1989
- Skansen Läckö naturreservat, 6,6 hektar, bildat 1976
- Torsängen naturreservat, 3,0 hektar, bildat 1998
- Trilleholme Flatö domänreservat naturreservat, 5,8 hektar, bildat 1996
- Östra Sannorna naturreservat, 100 hektar, bildat 2009
Alldeles intill Lidköping ligger Östra Sannorna. Ett förhållandevis orört naturområde med möjlighet till både vandring och bad. Området består av en strandremsa uppbyggt av ett antal långsträckta sandryggar. En bit från stranden finns kärr och klibbalskog. Blickar du ut över Vänern ser du Kinnekulles välkända profil. …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Lidköping kommun
Kommunen är indelad i 23 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Lidköping kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.