Köping kommun
Köping kommun har 25 345 invånare och en median för ekonomisk standard på 295 tkr, 10 procent lägre än riket.
Inkomster i Köping kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Köping kommun | 295 tkr | 330 tkr | 25 345 | 31292417 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Köping kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Köping | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 32,5 % | | 30,3 % | +2,2 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 29,2 % | | 20,5 % | +8,7 |
|---|
| Moderaterna | 14,7 % | | 19,1 % | −4,4 |
|---|
| Kristdemokraterna | 6,4 % | | 5,3 % | +1,1 |
|---|
| Vänsterpartiet | 6,3 % | | 6,7 % | −0,4 |
|---|
| Centerpartiet | 4,9 % | | 6,7 % | −1,8 |
|---|
| Liberalerna | 2,8 % | | 4,6 % | −1,8 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,2 % | | 5,1 % | −2,9 |
|---|
| Övriga partier | 1,1 % | | 1,5 % | −0,4 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 82,4 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 1 149 | 4,5 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 1 436 | 5,6 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 1 519 | 5,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 1 542 | 6,0 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 1 283 | 5,0 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 1 259 | 4,9 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 1 552 | 6,1 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 1 657 | 6,5 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 1 474 | 5,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 1 399 | 5,5 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 461 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 660 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 727 | 6,7 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 528 | 6,0 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 431 | 5,6 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 466 | 5,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 2 061 | 8,0 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 17 940 | 70,1 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 7 668 | 29,9 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| Sverige | 20 096 | 78,5 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 2 587 | 10,1 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 2 928 | 11,4 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| Svenskt | 24 123 | 94,2 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 799 | 3,1 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 688 | 2,7 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| Ogifta | 13 297 | 51,9 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 8 261 | 32,3 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 2 729 | 10,7 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 319 | 5,2 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 2 359 | 18,9 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 3 171 | 25,3 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 909 | 7,3 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 5 564 | 44,5 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 505 | 4,0 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 12 567 | 49,1 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 3 796 | 14,8 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 8 630 | 33,7 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 618 | 2,4 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| Småhus | 13 264 | 51,8 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 11 098 | 43,3 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 263 | 1,0 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 368 | 1,4 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 618 | 2,4 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Köping | |
|---|
| Hyresrätt | 5 574 | 41,9 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 2 620 | 19,7 % | |
|---|
| Äganderätt | 5 117 | 38,4 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 476 | 19,5 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 311 | 4,1 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 391 | 5,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 608 | 8,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 679 | 9,0 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 221 | 16,1 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 384 | 18,3 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 511 | 6,7 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 171 | 2,3 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 191 | 2,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 122 | 1,6 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 67 | 0,9 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 450 | 5,9 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 6 208 | 81,9 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 619 | 8,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 84 | 1,1 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 295 | 3,9 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 376 | 5,0 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| Bostad | 7 582 | 32,2 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 451 | 1,9 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 297 | 1,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 114 | 0,5 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 27 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 13 883 | 58,9 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 1 198 | 5,1 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Köping | | Riket |
|---|
| Landareal | 60 708 | 93,7 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 2 646 | 4,1 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 1 409 | 2,2 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Köping | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 1 599 | 12,8 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 6 630 | 53,0 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 748 | 14,0 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 2 230 | 17,8 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 292 | 2,3 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Köping | |
|---|
| Sysselsatta | 10 784 | 79,7 % | |
|---|
| Arbetslösa | 862 | 6,4 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 896 | 14,0 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Köping | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 292 | 2,5 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 2 693 | 22,8 % | |
|---|
| Energi och miljö | 111 | 0,9 % | |
|---|
| Bygg | 821 | 6,9 % | |
|---|
| Handel | 1 112 | 9,4 % | |
|---|
| Transport | 408 | 3,5 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 278 | 2,4 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 162 | 1,4 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 97 | 0,8 % | |
|---|
| Fastigheter | 239 | 2,0 % | |
|---|
| Företagstjänster | 1 062 | 9,0 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 569 | 4,8 % | |
|---|
| Utbildning | 1 321 | 11,2 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 2 216 | 18,8 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 392 | 3,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 57 | 0,5 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Köping | |
|---|
| Näringslivet | 7 942 | 67,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 3 847 | 32,6 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Köping | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 294,5 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 330,1 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 25 345 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Köping | Riket |
|---|
| Alla | 17 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 26 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 11 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 11 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Köping | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 4 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 4 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Köping | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 18 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 329,2 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 351,7 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 19 834 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Köping | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 234,1 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,2 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 33,7 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 88,8 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,9 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,4 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,6 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5,5 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,4 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,0 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3,0 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,8 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,2 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,4 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 84,9 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,9 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 313,3 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Köping | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 62 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 80 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 37 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 15 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 6 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 24 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 10 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 13 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Köping | Riket |
|---|
| Antal | 12 816 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 500 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Köping kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Köping | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 5,73 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Köping | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,60 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,55 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 34,10 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,04 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Köping | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 91,14 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,55 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Köping | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,69 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 27,25 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Köping | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 9,89 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 37 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 3,90 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Köping | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 215 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 81,94 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 80,70 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 62,09 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Köping | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 11 594 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 915,5 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 588,2 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 3 124 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Köping | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 73,91 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 80,75 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 69,60 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Köping kommun
I kommunen finns 12 naturreservat och 4 naturminnen.
- Gråtbron naturreservat, 19 hektar, bildat 2010
- Gunnarbovallen naturreservat, 100 hektar, bildat 2024
Naturreservatet är ett ganska långsträckt område i anslutning till gården Gunnarbovallen. Större delen av området täcks av äldre, välväxt barrskog med varierande dominans av gran och tall. Det finns även spridda partier av bland- och triviallövskog, både på sumpig och på torrare mark. Skogen har till största delen … - Hedströmmen naturreservat, 38 hektar, bildat 1995
- Häggsta naturreservat, 32 hektar, bildat 2026
Häggsta är ett varierat barrskogsområde strax öster om Odensvi kyrka i Köpings kommun. Området utgörs av ett höjdparti med småskaliga växlingar mellan blockiga moränryggar och mellanliggande sänkor som till stor del omges av öppnare jordbruksmarker och Kölstaåns dalgång. Tallen dominerar på de högre liggande delarna … - Kolsva Fältspatgruva naturminne, 0,3 hektar, bildat 1992
- Lindreservatets domänreservat naturreservat, 4,9 hektar, bildat 1996
- Lindöberget naturreservat, 44 hektar, bildat 1981
- Näs naturreservat, 43 hektar, bildat 2003
- Orsta naturreservat, 9,3 hektar, bildat 2025
Orsta är ett litet men värdefullt naturreservat, beläget cirka fem kilometer sydväst om Kolsva. Området utgörs av gammal barrskog, huvudsakligen frisk-fuktig barrblandskog med viss lövinblandning. Därutöver finns små inslag av blandskog på sumpig mark och längst i norr ett mindre parti med hällmarkstallskog. Skogen … - Sexhundrafyrtiofyra ekar naturminne, 64 hektar, bildat 1933
- Sexton ekar naturminne, 0,9 hektar, bildat 1968
- Skommarmossen naturreservat, 138 hektar, bildat 2008
- Strömsholm naturreservat, 24 km², bildat 1979
- Tängsta naturreservat, 200 hektar, bildat 1996
- Venabäcken naturreservat, 84 hektar, bildat 2008
- Ädla lövträd naturminne, 4,5 hektar, bildat 1962
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Köping kommun
Kommunen är indelad i 16 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Köping kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.