Kumla kommun
Kumla kommun har 22 422 invånare och en median för ekonomisk standard på 304 tkr, 7 procent lägre än riket.
Inkomster i Kumla kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Kumla kommun | 304 tkr | 341 tkr | 22 422 | 27312517 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Kumla kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Kumla | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 33,2 % | | 30,3 % | +2,9 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 25,6 % | | 20,5 % | +5,1 |
|---|
| Moderaterna | 17,3 % | | 19,1 % | −1,8 |
|---|
| Centerpartiet | 5,6 % | | 6,7 % | −1,1 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,6 % | | 5,3 % | +0,3 |
|---|
| Liberalerna | 4,7 % | | 4,6 % | +0,1 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,3 % | | 6,7 % | −2,4 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,6 % | | 5,1 % | −2,5 |
|---|
| Övriga partier | 1,2 % | | 1,5 % | −0,3 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 86,9 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 1 203 | 5,3 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 1 500 | 6,6 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 1 575 | 6,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 1 508 | 6,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 985 | 4,3 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 1 058 | 4,7 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 1 512 | 6,7 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 1 641 | 7,2 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 1 434 | 6,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 1 424 | 6,3 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 532 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 441 | 6,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 219 | 5,4 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 986 | 4,4 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 066 | 4,7 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 076 | 4,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 501 | 6,6 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 18 210 | 80,3 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 4 455 | 19,7 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| Sverige | 19 394 | 85,6 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 319 | 5,8 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 1 947 | 8,6 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| Svenskt | 21 716 | 95,8 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 536 | 2,4 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 410 | 1,8 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| Ogifta | 12 312 | 54,3 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 7 339 | 32,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 2 088 | 9,2 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 924 | 4,1 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 2 630 | 25,6 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 2 525 | 24,6 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 741 | 7,2 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 4 036 | 39,3 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 342 | 3,3 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 13 338 | 58,8 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 475 | 6,5 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 6 577 | 29,0 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 274 | 5,6 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| Småhus | 14 248 | 62,9 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 6 783 | 29,9 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 170 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 193 | 0,9 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 274 | 5,6 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Kumla | |
|---|
| Hyresrätt | 4 375 | 42,1 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 961 | 9,2 % | |
|---|
| Äganderätt | 5 064 | 48,7 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 070 | 16,6 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 503 | 7,8 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 363 | 5,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 414 | 6,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 423 | 6,6 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 542 | 8,4 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 309 | 20,3 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 541 | 8,4 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 223 | 3,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 355 | 5,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 248 | 3,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 149 | 2,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 317 | 4,9 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 5 191 | 80,4 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 444 | 6,9 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 26 | 0,4 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 470 | 7,3 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 326 | 5,0 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| Bostad | 6 457 | 29,3 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 268 | 1,2 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 261 | 1,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 125 | 0,6 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 35 | 0,2 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 13 679 | 62,1 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 1 215 | 5,5 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Kumla | | Riket |
|---|
| Landareal | 20 451 | 99,2 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 174 | 0,8 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Kumla | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 1 207 | 10,5 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 5 800 | 50,5 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 788 | 15,6 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 2 452 | 21,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 229 | 2,0 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Kumla | |
|---|
| Sysselsatta | 10 307 | 84,2 % | |
|---|
| Arbetslösa | 455 | 3,7 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 459 | 11,9 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Kumla | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 143 | 1,3 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 453 | 13,0 % | |
|---|
| Energi och miljö | 103 | 0,9 % | |
|---|
| Bygg | 1 033 | 9,3 % | |
|---|
| Handel | 1 652 | 14,8 % | |
|---|
| Transport | 651 | 5,8 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 237 | 2,1 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 256 | 2,3 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 60 | 0,5 % | |
|---|
| Fastigheter | 179 | 1,6 % | |
|---|
| Företagstjänster | 1 007 | 9,0 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 996 | 8,9 % | |
|---|
| Utbildning | 1 226 | 11,0 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 753 | 15,7 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 352 | 3,2 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 32 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Kumla | |
|---|
| Näringslivet | 7 330 | 65,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 3 809 | 34,1 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Kumla | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 303,8 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 340,8 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 22 422 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Kumla | Riket |
|---|
| Alla | 12 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 16 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 11 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Kumla | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 4 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 3 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Kumla | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 354,4 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 371,4 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 16 713 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Kumla | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 268,4 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 4,7 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 37,7 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 75,0 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,2 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7,2 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 5,9 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,0 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,7 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,8 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,4 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,0 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,9 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 92,1 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,3 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 329,6 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Kumla | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 69 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 6 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 82 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 31 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 11 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 20 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 31 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 9 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 16 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Kumla | Riket |
|---|
| Antal | 11 609 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 512 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Kumla kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Kumla | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 3,16 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Kumla | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,99 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 2,74 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 58,60 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 4,15 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Kumla | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 89,05 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,80 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Kumla | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 6,23 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 28,96 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Kumla | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 8,51 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 51 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,90 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Kumla | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 213 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 74,69 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 79,70 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 66,38 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Kumla | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 796 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 394 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 136,7 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 650 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Kumla | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 84,51 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 83,85 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 70,93 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Kumla kommun
I kommunen finns 7 naturreservat och 2 naturminnen.
- Björka lertag naturreservat, 33 hektar, bildat 1997
Reservatet består av ett stort lertäktsområde omgivet på alla sidor av öppna och odlade åkermarker. Reservatets östra del utgörs av Natura 2000-området Björka lertag och det mesta av den västra delen utgörs av Natura 2000-området Vissberga lertag. En långsmal del i reservatets nordvästra kant omfattas inte av Natura … - Blacksta naturminne, 0,5 hektar, bildat 1957
Område med backsippor - Herrfallsäng naturreservat, 59 hektar, bildat 1934
- Hult naturreservat, 5,7 hektar, bildat 2007
Kumla kommunfullmäktiges beslut att bilda naturrservatet Hult på Svenska kyrkans mark, med Svenska kyrkan i Kumla som förvaltare. - Hällkistan naturreservat, 5,9 hektar, bildat 2018
Området runt hällkistan rymmer idag stora delar av den kalkgynnade torrängsflora som finns kvar i området kring Hällabrottet, Yxhult och Kvarntorp. Inom området växer de enda bestånd av spåtistel och av orkidéarten ängsnycklar som är kända inom Kumla kommun. När det gäller ängsnycklar är det ett av de få bestånden i … - Kvismaren naturreservat, 740 hektar, bildat 1978
- Norra Mossby naturreservat, 2,3 hektar, bildat 1976
- Södra Mossby naturminne, 0,6 hektar, bildat 1975
Alvarmark - Viaskogen naturreservat, 72 hektar, bildat 2005
Beslut att inrätta ett lokalt naturreservat i Viaskogen i kommunfullmäktige. Skötselplan antagen vid samma tillfälle.
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Kumla kommun
Kommunen är indelad i 11 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Kumla kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.