Krokom kommun
Krokom kommun har 15 514 invånare och en median för ekonomisk standard på 323 tkr, 1 procent lägre än riket.
Inkomster i Krokom kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Krokom kommun | 323 tkr | 356 tkr | 15 514 | 23282920 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Krokom kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Krokom | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 33,0 % | | 30,3 % | +2,7 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 21,3 % | | 20,5 % | +0,8 |
|---|
| Moderaterna | 15,5 % | | 19,1 % | −3,6 |
|---|
| Centerpartiet | 10,7 % | | 6,7 % | +4,0 |
|---|
| Kristdemokraterna | 6,1 % | | 5,3 % | +0,8 |
|---|
| Vänsterpartiet | 5,3 % | | 6,7 % | −1,4 |
|---|
| Miljöpartiet | 5,1 % | | 5,1 % | ±0,0 |
|---|
| Liberalerna | 2,0 % | | 4,6 % | −2,6 |
|---|
| Övriga partier | 1,1 % | | 1,5 % | −0,4 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 87,3 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 863 | 5,5 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 1 054 | 6,7 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 1 088 | 6,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 1 158 | 7,3 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 602 | 3,8 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 494 | 3,1 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 810 | 5,1 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 1 145 | 7,2 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 1 042 | 6,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 1 017 | 6,4 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 089 | 6,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 963 | 6,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 961 | 6,1 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 877 | 5,6 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 829 | 5,2 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 839 | 5,3 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 965 | 6,1 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 14 379 | 91,0 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 1 416 | 9,0 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| Sverige | 14 584 | 92,3 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 680 | 4,3 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 537 | 3,4 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| Svenskt | 15 165 | 96,0 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 429 | 2,7 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 204 | 1,3 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| Ogifta | 9 239 | 58,5 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 4 714 | 29,8 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 289 | 8,2 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 557 | 3,5 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 889 | 27,1 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 815 | 26,0 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 479 | 6,9 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 2 549 | 36,5 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 246 | 3,5 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 12 641 | 80,0 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 640 | 4,1 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 2 255 | 14,3 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 265 | 1,7 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| Småhus | 13 269 | 84,0 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 2 081 | 13,2 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 65 | 0,4 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 124 | 0,8 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 267 | 1,7 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Krokom | |
|---|
| Hyresrätt | 1 742 | 23,8 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 357 | 4,9 % | |
|---|
| Äganderätt | 5 209 | 71,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 1 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| –1920 | 2 044 | 17,6 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 596 | 5,1 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 743 | 6,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 509 | 4,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 673 | 5,8 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 831 | 7,2 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 219 | 10,5 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 891 | 7,7 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 401 | 3,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 427 | 3,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 430 | 3,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 288 | 2,5 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 2 545 | 21,9 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 9 851 | 84,9 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 135 | 1,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 88 | 0,8 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 280 | 2,4 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 234 | 2,0 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 1 009 | 8,7 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| Bostad | 11 597 | 34,3 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 155 | 0,5 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 349 | 1,0 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 140 | 0,4 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 22 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 21 351 | 63,2 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 194 | 0,6 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Krokom | | Riket |
|---|
| Landareal | 618 844 | 90,3 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 66 223 | 9,7 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Krokom | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 504 | 6,6 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 3 695 | 48,1 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 112 | 14,5 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 2 273 | 29,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 98 | 1,3 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Krokom | |
|---|
| Sysselsatta | 7 208 | 89,3 % | |
|---|
| Arbetslösa | 155 | 1,9 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 716 | 8,9 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Krokom | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 531 | 6,5 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 646 | 7,9 % | |
|---|
| Energi och miljö | 117 | 1,4 % | |
|---|
| Bygg | 773 | 9,4 % | |
|---|
| Handel | 713 | 8,7 % | |
|---|
| Transport | 337 | 4,1 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 164 | 2,0 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 183 | 2,2 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 101 | 1,2 % | |
|---|
| Fastigheter | 101 | 1,2 % | |
|---|
| Företagstjänster | 876 | 10,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 951 | 11,6 % | |
|---|
| Utbildning | 967 | 11,8 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 336 | 16,3 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 301 | 3,7 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 93 | 1,1 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Krokom | |
|---|
| Näringslivet | 5 064 | 61,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 3 115 | 38,1 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Krokom | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 323,1 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 355,7 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 15 514 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Krokom | Riket |
|---|
| Alla | 11 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 13 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 9 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 9 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 11 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 11 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Krokom | Riket |
|---|
| Alla | 4 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 5 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Krokom | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 362,4 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 385,2 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 11 443 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Krokom | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 270,9 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 9,2 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 45,3 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 83,9 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4,6 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,9 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 6,3 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,1 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,9 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,1 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,7 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,7 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 95,5 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 3,0 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 344,6 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Krokom | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 70 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 21 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 88 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 35 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 10 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 19 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 32 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 6 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 98 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 21 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Krokom | Riket |
|---|
| Antal | 9 447 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 598 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Krokom kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Krokom | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 1,41 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Krokom | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 98,31 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 5,13 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 58,90 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 1,56 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Krokom | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 88,81 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,04 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Krokom | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 6,23 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 22,38 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Krokom | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 4,27 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 28 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2,40 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Krokom | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 222 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 85,04 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 78,40 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 72,89 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Krokom | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 5 751 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 597,3 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 19,06 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 629,1 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Krokom | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 80,56 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 93,98 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 10,72 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Krokom kommun
I kommunen finns 44 naturreservat.
- Acksjön naturreservat, 20 hektar, bildat 2019
Acksjön är beläget på Rödöns yttersta del nära Storsjöns strand, cirka 3,5 kilometer ostsydost om Rödöns kyrka och 10 kilometer nordväst om Östersund. Större delen av området utgörs av resterna av en torrlagd sjö, Acksjön, som sänktes på 1600-talet. Berggrunden består av andersöskiffer och kalksten. Jordarterna är … - Andersflon naturreservat, 230 hektar, bildat 2013
Området är beläget mellan Krokoms samhälle och Näldsjön och består av ett större våtmarksområde, myrarna Storflon, Andersflon och Bottenmyren, en mindre del örtrik granskog, samt relativt riklig förekomst av guckusko Cypripedium calceolus (NT). I området ingår även en mindre tjärn, Bånntjärn. Området består av ca 45 … - Ansättån naturreservat, 521 hektar, bildat 2020
Naturreservatet är beläget nedanför trädgränsen på fjället Ansättens nordsluttning, åtta kilometer nordväst om Bakvattnet och åtta kilometer sydväst om Rörvattnet. Området gränsar till naturreservatet Oldflån-Ansätten i sydväst och till Ansättån i nordväst. Området utgörs i huvudsak av produktiv skogsmark med inslag … - Borggrensviken naturreservat, 127 hektar, bildat 2018
Borggrensviken ligger 5 kilometer sydöst om Krokom och 7 kilometer norr om Ås i centrala Jämtland. Naturreservatet är beläget 270 ¿ 325 meter över havet i anslutning till södra sidan av Kattstrupeforsens kraftverksdamm i Indalsälven. Naturreservatet är mosaikartat med partier av kalkbarrskog, rikkärr, brandpräglad … - Bragéebacken naturreservat, 83 hektar, bildat 2018
Brandpräglad tallskog med inslag av kalkbarrskog. - Dille Stormyren naturreservat, 27 hektar, bildat 2018
Naturreservatet Dille Stormyren ligger i Krokoms kommun, två kilometer nordost om Kännåsen och tio kilometer norr om Östersund. Berggrunden består av gråvacka, lerskiffer och kalksten. Jordarterna utgörs av lerig morän och torv. Altituden varierar mellan 330 till 350 meter över havet. Större delen av naturreservatet … - Djupsjöbäcken naturreservat, 57 hektar, bildat 2013
Skogen är nästan överallt grandominerad och måttligt skiktad med örtristyp, god bonitet och till stor del måttligt - allmänt lövinslag. Granarna är i allmänhet 100-130 år, tämligen höga men inte särskilt grova. Få äldre granar finns. Den nordöstra delen av området innehåller måttligt ? allmänt med sälg, en del asp som … - Duvviegaejsie naturreservat, 16 km², bildat 2020
Naturreservatet Duvviegaejsie är beläget cirka 8 kilometer norr om Olden längs med östra sidan av Övre Oldsjön. Området omfattar två lågfjäll och altituden varierar från 596 meter över havet vid övre Oldsjöns strand till 1005 meter över havet på toppen av fjället Duvviegaejsie. Kring denna topp utgörs berggrunden till … - Fiskhusberget naturreservat, 726 hektar, bildat 2007
- Granbo naturreservat, 7,6 hektar, bildat 2026
Naturreservatet Granbo är beläget cirka 13 kilometer norr om Östersund och omkring 6 kilometer nordost om Ås. Området är cirka 7,5 hektar stort och sluttar svagt på båda sidor ner mot Granbobäcken. Naturreservatet ligger inom den större sammanhängande naturgeografiska regionen Jämtlands kambrosilurområde som … - Grubbdalen naturreservat, 21 km², bildat 2003
- Gröntoppen naturreservat, 121 hektar, bildat 2003
- Gåstjärnvalen naturreservat, 223 hektar, bildat 2015
Gåstjärnvalen är beläget cirka 27 kilometer nordost om Åre och cirka 7,4 kilometer öster om Sulviken, Kallsjön och alldeles vid gränsen mellan Åre och Krokoms kommun. Området, på totalt 223 hektar, utgörs av en dalgång med naturskogsartad grandominerad skog-myr-mosaik, som ligger mellan de båda lågfjällen Skulberget … - Hotagen naturreservat, 1 159 km², bildat 1993
Utökningsområde i nordost Området, som är 2375 hektar stort, ligger främst i Krokoms kommun och delvis i Strömsunds kommun, och består av Gräsfjället samt en del av Stenfjällets nord- och östsluttning. Utökningsområdet ligger i direkt anslutning till den nordostliga delen av det befintliga naturreservatet Hotagen. … - Hällberget naturreservat, 192 hektar, bildat 2013
- Höbergsfjället naturreservat, 522 hektar, bildat 2019
Höbergsfjället är beläget mellan Grubbdalsån och gränsen till Norge, cirka 9 kilometer nordväst om Rörvattnet, och angränsar i väster till naturreservatet Grubbdalen. Altituden varierar mellan 440 och 760 meter över havet. Berggrunden utgörs av granit och föllingegråvacka och jordarten av morän. Naturreservatet är 522 … - Höjden Botelnäset naturreservat, 241 hektar, bildat 2010
- Hökvattsån naturreservat, 83 hektar, bildat 2020
Naturreservatet är cirka 83 hektar stort och ligger ungefär fyra kilometer nordost om Laxsjö och 22 kilometer nordost om Föllinge i Krokoms kommun. Hökvattsån som rinner genom, och är skälet till, naturreservatet är biflöde till Storån som ingår i Ammerån och Indalsälvens vattensystem. Vattendraget är cirka 12 … - Järnbäcken naturreservat, 131 hektar, bildat 2024
Naturreservatet Järnbäcken är beläget omkring fyra kilometer västnordväst om Kaxås i Krokoms kommun. Området är cirka 131 hektar stort och höjden sträcker sig från 445 meter över havet i områdets nordostliga delar till omkring 370 meter över havet nere vid Järnbäckens utlopp från naturreservatets sydöstra del. … - Kullflon naturreservat, 42 km², bildat 2025
Naturreservatet Kullflon är beläget i Krokoms och Strömsunds kommuner och ligger omkring en och en halv kilometer ostnordost om Storåbränna och cirka 30 kilometer västnordväst om Strömsunds kyrka. Området är 4182 hektar stort och angränsar i nordväst till naturreservatet Hotagen. Höjden över havet sträcker sig från … - Lill-Stensjön naturreservat, 349 hektar, bildat 2008
- Lomtjärnen naturreservat, 249 hektar, bildat 2015
Områdesbeskrivning Området utgörs av ett 292 hektar stort skogsområde med kuperad terräng och ett centralt höjdläge. I området finns tio olika tjärnar av varierande storlek och några är vackert inbäddade med en omgivning av äldre tall. Några av de äldre tallarna, förmodligen runt 300 år gamla har kvar gamla … - Luvkullvattnet naturreservat, 655 hektar, bildat 2018
Naturreservatet Luvkullvattnet ligger i Krokoms och Strömsunds kommuner, cirka 11 kilometer sydväst om Svaningen och cirka 18 kilometer sydost om Munsfjället. Reservatet består av ett naturskogsområde med låg mänsklig påverkan och som i söder gränsar mot det 113 000 hektar stora naturreservatet Hotagen. Skogen norr om … - Långtjärnen naturreservat, 434 hektar, bildat 2021
Naturreservatet Långtjärnen ligger i Krokoms kommun, ungefär sju kilometer nordväst om Rörvattnet och drygt tre kilometer söder om gränsen till Norge. Höjden varierar från 490 till 580 meter över havet. Huvudsakligen sluttar området nedåt mot norr och öster och planar ut i områdets östra del, där flest sjöar och … - Läskvattsån naturreservat, 42 hektar, bildat 2014
- Margitbrännan naturreservat, 72 hektar, bildat 2000
- Mittockernäset naturreservat, 65 hektar, bildat 2014
Objektet karaktäriseras av återkommande örtrika, grandominerade, mestadels friska - fuktiga kalkbarrskogspartier, både i form av flera långa stråk ned längs sluttningen och mindre, mer plana områden. Minst 35 % av objektets yta kan betecknas som kalkbarrskog. I stora delar av området, främst mellan … - Offerdalsbergs naturreservat 293 hektar, bildat 1982
Området utgör ett omkring 16 hektar stort område längs den södra gränsen för Offerdalsbergs naturreservat. Utökningen har både höga naturvärden i sig och ett högt värde som skydd för att bevara det befintliga naturreservatet naturvärden och de utpekade naturmiljöer som är utpekade att ingår i Natura 2000-nätverket. … - Olanderbodarna naturreservat, 10 hektar, bildat 2017
Olanderbodarna är 10,2 hektar stort och är beläget 9,3 kilometer ostnordost om Krokom och cirka18 kilometer norr om Östersund i Krokoms kommun. Områdets östra gräns följer gränsen mellan Krokoms och Östersunds kommun. Terrängen är småkuperad och höjdskillnaden mellan högsta och lägsta punkt, 335 respektive 325 meter … - Oldflån-Ansätten naturreservat, 259 km², bildat 2002
- Oldklumpen naturreservat, 239 hektar, bildat 2017
Naturreservatet är beläget på berget Oldklumpens västra sluttning, ungefär en mil nordväst om byn Olden i Offerdals socken, Krokoms kommun. Reservatet omfattar 239 hektar och utgörs främst av grandominerad skogsmark med höga boniteter. Sluttningen är brant och på sina håll mycket brant med stupande klippväggar. … - Rödde naturreservat, 49 hektar, bildat 2019
Området är beläget cirka 2,5 kilometer väster om Alsen och cirka 0,7 kilometer söder om byn Slåtte i Östersunds kommun. Reservatet utgörs av en nord och sydlig del som är sammanhängande med ett centralt beläget rikkärr. Utökningen utgör den sydliga delen Berggrunden består av skiffer och det anslutande jordtäcket … - Skåhällbodarna naturreservat, 623 hektar, bildat 2024
Skåhällbodarna ligger i den sydvästra delen av Krokoms kommun, ca en mil norr om Järpen, och är ca 623 hektar stort. Området ingår i en östlig utlöpare av det sammanhängande område av fjällnaturskogar som sträcker sig längs med hela den svenska fjällkedjan och som har en mycket stor ekosystemmångfald. Skåhällbodarna … - Storholmsjö naturreservat, 285 hektar, bildat 2003
- Storskogen naturreservat, 580 hektar, bildat 2010
- Strömhöjden naturreservat, 359 hektar, bildat 2020
Naturreservatet Strömhöjden ligger cirka sju kilometer sydost om Valsjöbyn och drygt fyra kilometer norr om Hotagens kyrka i Krokoms kommun. Området utgörs av östra sluttningen av Prästhöjden, ned mot Matsäcksmyren, samt större delen av Strömhöjden, ned mot Hasslingsån och småsjöarna Nedre och Övre Kvarnflyn. Höjden … - Svarttjärnen naturreservat, 849 hektar, bildat 2024
Naturreservatet Svarttjärnen är beläget i Krokoms kommun, väster om sjön Gysen och cirka tre kilometer söder om byn Skärvången. Området är 849 hektar stort och utgörs av en mosaik av våtmark och gammal granskog samt inslag av branta sluttningar. Höjden varierar från cirka 430 meter över havet i områdets östliga delar … - Svenskådalen naturreservat, 246 km², bildat 1990
- Söderhamn naturreservat, 159 hektar, bildat 2024
Naturreservatet är 157,3 hektar stort varav 139,3 hektar utgörs av produktiv skogsmark. Skogsmarken består huvudsakligen av grandominerad naturskog varav cirka hälften är kalkbarrskog med en kalkindikerande kärlväxtflora. Skogen är flerskiktad med träd i olika åldrar, dimensioner och höjder. De flesta träden är mellan … - Tvärån Piktjärn naturreservat, 118 hektar, bildat 2010
- Tysjöarna naturreservat, 455 hektar, bildat 2013
Tysjöområdet är beläget i norra delen av Storsjöbygden, ca 6 km norr om Östersunds centrum, öster - sydost om Ås samhälle, öster om E14, ca 2 km söder - sydväst om byn Kännåsen. Den centrala delen, Tysjöarna, är Jämtlands, Sveriges och troligen världens största kalkblekeområde i sitt slag. Det karaktäristiska med … - Vägskälet naturreservat, 52 hektar, bildat 2000
- Väster-Ottsjön naturreservat, 44 hektar, bildat 2007
- Önet naturreservat, 37 hektar, bildat 1947
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Krokom kommun
Kommunen är indelad i 10 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Krokom kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.