Härryda kommun
Härryda kommun har 39 443 invånare och en median för ekonomisk standard på 391 tkr, 19 procent högre än riket.
Inkomster i Härryda kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Härryda kommun | 391 tkr | 445 tkr | 39 443 | 13203137 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Härryda kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Härryda | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 27,2 % | | 30,3 % | −3,1 |
|---|
| Moderaterna | 22,5 % | | 19,1 % | +3,4 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 20,6 % | | 20,5 % | +0,1 |
|---|
| Centerpartiet | 7,1 % | | 6,7 % | +0,4 |
|---|
| Liberalerna | 6,2 % | | 4,6 % | +1,6 |
|---|
| Miljöpartiet | 5,6 % | | 5,1 % | +0,5 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,0 % | | 5,3 % | −0,3 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,7 % | | 6,7 % | −2,0 |
|---|
| Övriga partier | 1,1 % | | 1,5 % | −0,4 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 88,9 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 2 067 | 5,2 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 2 647 | 6,6 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 3 025 | 7,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 3 218 | 8,0 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 1 792 | 4,5 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 1 274 | 3,2 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 2 145 | 5,4 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 2 775 | 6,9 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 2 882 | 7,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 3 062 | 7,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 3 016 | 7,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 2 705 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 2 372 | 5,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 1 780 | 4,4 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 1 527 | 3,8 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 1 535 | 3,8 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 2 191 | 5,5 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 32 744 | 81,8 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 7 265 | 18,2 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| Sverige | 34 629 | 86,5 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 2 883 | 7,2 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 2 495 | 6,2 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| Svenskt | 38 055 | 95,1 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 1 331 | 3,3 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 624 | 1,6 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| Ogifta | 20 806 | 52,0 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 14 674 | 36,7 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 3 206 | 8,0 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 1 324 | 3,3 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 5 388 | 33,2 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 3 885 | 23,9 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 1 316 | 8,1 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 4 890 | 30,1 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 754 | 4,6 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 28 437 | 71,1 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 3 483 | 8,7 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 7 131 | 17,8 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 954 | 2,4 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| Småhus | 30 929 | 77,3 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 7 574 | 18,9 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 189 | 0,5 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 362 | 0,9 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 954 | 2,4 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Härryda | |
|---|
| Hyresrätt | 4 341 | 26,5 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 1 947 | 11,9 % | |
|---|
| Äganderätt | 10 077 | 61,6 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| –1920 | 790 | 6,5 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 363 | 3,0 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 803 | 6,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 787 | 6,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 971 | 8,0 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 1 889 | 15,6 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 862 | 15,4 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 1 078 | 8,9 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 868 | 7,2 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 1 041 | 8,6 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 700 | 5,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 306 | 2,5 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 628 | 5,2 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 9 195 | 76,1 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 1 106 | 9,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 264 | 2,2 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 738 | 6,1 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 290 | 2,4 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 493 | 4,1 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| Bostad | 12 086 | 40,0 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 400 | 1,3 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 536 | 1,8 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 216 | 0,7 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 59 | 0,2 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 16 095 | 53,2 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 854 | 2,8 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Härryda | | Riket |
|---|
| Landareal | 26 797 | 91,6 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 2 453 | 8,4 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Härryda | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 1 289 | 6,3 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 7 167 | 34,8 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 3 698 | 17,9 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 8 095 | 39,3 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 353 | 1,7 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Härryda | |
|---|
| Sysselsatta | 19 099 | 86,7 % | |
|---|
| Arbetslösa | 585 | 2,7 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 2 328 | 10,6 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Härryda | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 110 | 0,5 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 2 230 | 10,7 % | |
|---|
| Energi och miljö | 243 | 1,2 % | |
|---|
| Bygg | 1 684 | 8,1 % | |
|---|
| Handel | 2 776 | 13,3 % | |
|---|
| Transport | 1 124 | 5,4 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 644 | 3,1 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 1 102 | 5,3 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 295 | 1,4 % | |
|---|
| Fastigheter | 340 | 1,6 % | |
|---|
| Företagstjänster | 3 382 | 16,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 1 390 | 6,7 % | |
|---|
| Utbildning | 2 179 | 10,4 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 2 435 | 11,7 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 831 | 4,0 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 56 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Härryda | |
|---|
| Näringslivet | 15 446 | 74,0 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 5 419 | 26,0 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Härryda | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 13 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 37 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 390,8 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 444,8 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 39 443 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Härryda | Riket |
|---|
| Alla | 6 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 6 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 6 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 6 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 6 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 6 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Härryda | Riket |
|---|
| Alla | 10 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 6 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 11 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 12 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 11 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 11 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Härryda | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 18 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 37 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 432,2 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 476,0 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 28 697 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Härryda | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 371,4 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,4 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 73,4 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 78,2 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3,7 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7,3 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 6,5 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,8 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 5,1 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3,7 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 1,9 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,7 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,5 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 132,5 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,8 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 427,9 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Härryda | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 74 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 88 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 28 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 19 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 35 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 5 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 5 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 20 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Härryda | Riket |
|---|
| Antal | 17 659 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 441 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Härryda kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Härryda | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,17 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Härryda | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,97 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 1,35 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 83,30 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,68 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Härryda | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 90,30 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,45 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Härryda | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 8,06 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 41,93 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Härryda | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 4,29 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 41 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,20 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Härryda | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 246 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 88,29 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 84,90 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 79,41 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Härryda | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 948 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 467,4 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 142,5 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 550 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Härryda | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 85,12 | 79,84 | 2026 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 95,48 | 86,77 | 2026 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 57,51 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Härryda kommun
I kommunen finns 9 naturreservat och 1 kulturreservat.
- Bråtaskogen naturreservat, 151 hektar, bildat 2013
Naturreservatet Bråtaskogen, som ligger i Härryda kommun, är ett tätortsnära skogsområde där vildmarkskänslan lätt infinner sig. Området är mycket varierat och på en relativt kort promenad kan man uppleva vackra ekskogar, ståtliga tallskogar, granklädda raviner, vidsträckta myrmarker och porlande bäckar. Därtill finns … - Delsjöområdet naturreservat, 757 hektar, bildat 1984
Ett bra sätt att upptäcka Delsjöområdet är att vandra på någon av alla stigar i denna tätortsnära vildmark med ett rikt fågelliv. Här finns även möjlighet att bada och fiska i Delsjöarna. Större delen av naturreservatet utgörs av en bergsplatå genomsatt av spricksystem. Flera parallella nord-sydliga bergsryggar ger … - Gallhålan naturreservat, 96 hektar, bildat 1988
Gallhålan är ett stort tätortsnära ekskogsområde. Den kuperade terrängen ger en variationsrik miljö med små bäckar, källpåverkad mark och sydvända lodytor. I den mestadels magra hedekskogen finns mindre partier med örtrik flora. Till fågellivet hör lövskogsarter som mindre hackspett, kattuggla och stenknäck. Flera … - Gunnebo kulturreservat 101 hektar, bildat 2003
- Hårssjön-Rambo mosse naturreservat, 473 hektar, bildat 2022
Hårssjön-Rambo mosse ingår i programmet Tätortsnära natur och ligger i direkt anslutning till tätorter i Mölndals respektive Härryda kommuner. Hårssjön är av slättlandskaraktär, vilket är ovanligt i regionen. I och omkring sjön är fågellivet rikt och sjön har stor betydelse som rast- och häckningslokal för många … - Härskogen naturreservat, 362 hektar, bildat 2022
Ett större sammanhängande skogsområde med barrskog intill sjöarna Stora och Lilla Härsjön. Området är ett välbesökt och omtyckt friluftsområde som ligger i närheten av Göteborg, Lerum och Mölnlycke. Det finns gott om befintliga markerade vandringsleder och elljusspår, en stor parkeringsplats och andra anläggningar för … - Klippan naturreservat, 105 hektar, bildat 1983
Naturreservatet kännetecknas av gammal granskog, våtmarker och centralt i området en gårdslämning med kringliggande odlingsmark. Reservatet har en intressant och artrik fauna och flora med t.ex. hållav, lunglav, brödtaggsvamp, stubbtrådsmossa, orkidén knärot och fjärilsarten violettkantad guldvinge. Till fågelarterna … - Risbohult naturreservat, 69 hektar, bildat 2002
Naturreservatet Risbohult omfattar ett område med större och sammanhängande sumpskogspartier mellan Risbohult-Skogstorp och länsväg 757 samt längs med Mölndalsån. På sina håll har miljöer med rikkärrskaraktär utvecklats. I naturreservatet finns flera växt- och djurarter som under de senaste årtiondena har minskat i … - Rådasjöns naturreservat 361 hektar, bildat 2004
Mölndals stads kommunfullmäktigebeslut 2006-01-18 - Yxsjön naturreservat, 154 hektar, bildat 2014
Området är grandominerat, i anslutning till Yxsjön i Härryda kommun. Det har inventerats tidigare i en utredning om värdefull natur i Härryda kommun (Pro Natura 1992) och nyligen gjordes en utredning om en eventuell nydragning av järnväg i området (Naturcentrum 2002). Området har även inventerats m a p nyckelbiotoper …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Härryda kommun
Kommunen är indelad i 21 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Härryda kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.