Hoppa till innehållet
Svenska Platser

Härnösand kommun

Härnösand kommun har 24 161 invånare och en median för ekonomisk standard på 289 tkr, 12 procent lägre än riket.

Inkomster i Härnösand kommun

OmrådeMedianMedelInvånareFördelning på rikets inkomstgrupper
Härnösand kommun289 tkr321 tkr24 16133292315
Riket327 tkr390 tkr10 346 69425252525

Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.

Så röstade Härnösand kommun i riksdagsvalet 2022

PartiHärnösandRiketSkillnad
Socialdemokraterna39,6 %30,3 %+9,3
Sverigedemokraterna19,7 %20,5 %−0,8
Moderaterna12,3 %19,1 %−6,8
Centerpartiet7,6 %6,7 %+0,9
Vänsterpartiet6,4 %6,7 %−0,3
Miljöpartiet6,0 %5,1 %+0,9
Kristdemokraterna4,7 %5,3 %−0,6
Liberalerna2,6 %4,6 %−2,0
Övriga partier1,2 %1,5 %−0,3

Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 84,4 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.

Befolkning

Ålder 2025

ÅlderAntalHärnösandRiket
0–4 år1 0604,4 %4,9 %
5–9 år1 2945,3 %5,6 %
10–14 år1 3785,7 %5,9 %
15–19 år1 4916,1 %6,0 %
20–24 år1 0074,1 %5,7 %
25–29 år1 0844,5 %5,8 %
30–34 år1 3875,7 %7,0 %
35–39 år1 5926,5 %7,1 %
40–44 år1 3965,7 %6,3 %
45–49 år1 3675,6 %6,0 %
50–54 år1 4616,0 %6,3 %
55–59 år1 5066,2 %6,3 %
60–64 år1 5666,4 %5,9 %
65–69 år1 4966,1 %5,2 %
70–74 år1 5036,2 %4,8 %
75–79 år1 6336,7 %4,7 %
80– år2 1258,7 %6,4 %

Svensk och utländsk bakgrund 2025

Utländsk/svensk bakgrundAntalHärnösandRiket
Svensk bakgrund19 93381,9 %72,3 %
Utländsk bakgrund4 41818,1 %27,7 %

Födelseregion 2025

FödelseregionAntalHärnösandRiket
Sverige20 80285,4 %79,2 %
Europa utom Sverige1 1304,6 %9,0 %
Övriga världen inkl. uppgift saknas2 4159,9 %11,9 %

Medborgarskap 2025

MedborgarskapAntalHärnösandRiket
Svenskt23 11094,9 %92,2 %
Europeiskt utom svenskt5552,3 %4,2 %
Övriga världen inkl. statslös och okänt6852,8 %3,7 %

Civilstånd 2025

CivilståndAntalHärnösandRiket
Ogifta12 68352,1 %54,2 %
Gifta7 65931,5 %31,9 %
Skilda2 66811,0 %10,0 %
Änkor/änklingar1 3385,5 %3,9 %

Hushållstyper 2025

HushållstypAntalHärnösandRiket
Sammanboende med barn2 22118,1 %21,4 %
Sammanboende utan barn3 15025,7 %23,9 %
Ensamstående med barn8446,9 %7,1 %
Ensamstående utan barn5 63045,9 %42,0 %
Övriga hushåll4263,5 %5,6 %

Boende och bebyggelse

Boende efter upplåtelseform 2025

UpplåtelseformAntalHärnösandRiket
Äganderätt14 09957,9 %46,9 %
Bostadsrätt3 83515,8 %20,5 %
Hyresrätt5 90124,2 %30,3 %
Uppgift saknas5172,1 %2,3 %

Boende efter hustyp 2025

HustypAntalHärnösandRiket
Småhus14 58659,9 %50,9 %
Flerbostadshus8 59135,3 %43,6 %
Övriga hus3641,5 %1,0 %
Specialbostäder2991,2 %2,2 %
Uppgift saknas5062,1 %2,3 %

Lägenheter efter upplåtelseform 2025

UpplåtelseformAntalHärnösand
Hyresrätt4 42033,0 %
Bostadsrätt2 95222,1 %
Äganderätt6 00044,8 %
Uppgift saknas70,1 %

Bostädernas byggår 2025

ByggårAntalHärnösandRiket
–19201 41813,0 %14,2 %
1921–19309728,9 %6,2 %
1931–19409258,5 %6,3 %
1941–19508237,6 %6,3 %
1951–19601 08610,0 %7,7 %
1961–19701 39812,8 %12,8 %
1971–19801 93617,8 %16,6 %
1981–19906405,9 %7,7 %
1991–20002812,6 %3,8 %
2001–20101501,4 %4,7 %
2011–20201201,1 %3,8 %
2021–2030250,2 %1,6 %
Okänt1 11910,3 %8,1 %

Bostadsbyggnader 2025

ByggnadstypAntalHärnösandRiket
Småhus friliggande9 06883,2 %81,9 %
Småhus kedjehus4023,7 %5,3 %
Småhus flera lägenheter690,6 %1,4 %
Småhus radhus7386,8 %5,0 %
Flerbostadshus6125,6 %5,6 %
Ospecificerat40,0 %0,9 %

Byggnader och markyta 2025

ByggnadstypAntalHärnösandRiket
Bostad10 89340,4 %34,0 %
Industri3411,3 %1,0 %
Samhällsfunktion4041,5 %1,6 %
Verksamhet2601,0 %0,8 %
Ekonomibyggnad170,1 %0,5 %
Komplementbyggnad14 94455,4 %59,7 %
Övrig byggnad1290,5 %2,5 %

Land- och vattenareal 2026

ArealtypHektarHärnösandRiket
Landareal106 44254,6 %77,0 %
Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna4 2932,2 %5,9 %
De fyra stora sjöarna00,0 %1,7 %
Havsvatten84 28443,2 %15,4 %

Utbildning och arbete

Utbildningsnivå, 25–65 år 2025

UtbildningsnivåAntalHärnösandRiket
Förgymnasial utbildning1 28711,1 %9,3 %
Gymnasial utbildning5 07443,7 %39,7 %
Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år2 12818,3 %16,3 %
Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer2 90125,0 %31,9 %
Uppgift om utbildningsnivå saknas2322,0 %2,8 %

Arbetsmarknadsstatus 2024

GruppAntalHärnösand
Sysselsatta9 96280,2 %
Arbetslösa7085,7 %
Personer utanför arbetskraften1 76414,2 %

Avser personer 20–64 år.

Sysselsatta efter näringsgren 2024

Näringsgren SNI 2007AntalHärnösand
Jordbruk, skogsbruk och fiske2872,6 %
Tillverkning och utvinning5464,9 %
Energi och miljö1721,6 %
Bygg7807,0 %
Handel9438,5 %
Transport4183,8 %
Hotell och restaurang4173,8 %
Information och kommunikation3192,9 %
Finans och försäkring1901,7 %
Fastigheter1731,6 %
Företagstjänster9888,9 %
Offentlig förvaltning och försvar1 86716,8 %
Utbildning1 35212,2 %
Vård och omsorg2 06818,6 %
Kultur och personliga tjänster5254,7 %
Uppgift saknas760,7 %

Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.

Sysselsatta efter sektor 2024

Arbetsställets sektortillhörighetAntalHärnösand
Näringslivet6 23656,2 %
Offentlig förvaltning (staten, kommun, region)4 88344,0 %

Ekonomi

Ekonomisk standard 2024

MåttHärnösandRiket
Kvartil 1, andel personer, procent33 %25 %
Kvartil 2, andel personer, procent29 %25 %
Kvartil 3, andel personer, procent23 %25 %
Kvartil 4, andel personer, procent15 %25 %
Medianvärde, tkr288,8 tkr327,3 tkr
Medelvärde, tkr321,1 tkr390,4 tkr
Antal personer totalt24 16110 346 694

Låg och hög ekonomisk standard 2024

Låg ekonomisk standard, procent

ÅlderHärnösandRiket
Alla17 %13 %
0–19 år25 %17 %
20–64 år17 %13 %
20–65 år17 %13 %
65+ år10 %10 %
66+ år10 %10 %

Hög ekonomisk standard, procent

ÅlderHärnösandRiket
Alla3 %7 %
0–19 år1 %4 %
20–64 år4 %8 %
20–65 år4 %8 %
65+ år4 %8 %
66+ år4 %8 %

Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.

Inkomstklasser 2024

MåttHärnösandRiket
Kvartil 1, andel personer, procent25 %25 %
Kvartil 2, andel personer, procent32 %25 %
Kvartil 3, andel personer, procent26 %25 %
Kvartil 4, andel personer, procent17 %25 %
Medianvärde, tkr324,7 tkr359,2 tkr
Medelvärde, tkr349,8 tkr399,7 tkr
Antal personer totalt18 9998 071 896

Avser sammanräknad förvärvsinkomst.

Nettoinkomst 2024

Medelvärde för samtliga, tkr

InkomstkomponentHärnösandRiket
Löneinkomst 223,5 tkr289,5 tkr
Näringsinkomst med mera4,7 tkr6,5 tkr
Inkomst av kapital30,3 tkr63,8 tkr
Pensioner98,5 tkr80,1 tkr
Sjuk- och aktivitetsersättning6,5 tkr4,6 tkr
Sjukpenning med mera6,2 tkr5,8 tkr
Föräldrapenning4,2 tkr5,2 tkr
Arbetsmarknadsstöd4,4 tkr4,7 tkr
Övriga skattepliktiga transfereringar1,2 tkr1,3 tkr
Barnbidrag3,8 tkr4,0 tkr
Studiestöd inkl. studielån2,7 tkr5,2 tkr
Bostadsbidrag3,6 tkr3,0 tkr
Ekonomiskt bistånd0,9 tkr1,3 tkr
Övriga skattefria transfereringar2,1 tkr1,8 tkr
Skatt och allmänna egenavgifter85,9 tkr107,6 tkr
Övriga negativa transfereringar2,4 tkr2,6 tkr
Nettoinkomst304,6 tkr366,6 tkr

Andel med inkomstslag, procent

InkomstkomponentHärnösandRiket
Löneinkomst 62 %68 %
Näringsinkomst med mera10 %8 %
Inkomst av kapital82 %82 %
Pensioner39 %31 %
Sjuk- och aktivitetsersättning5 %3 %
Sjukpenning med mera8 %8 %
Föräldrapenning14 %15 %
Arbetsmarknadsstöd5 %5 %
Övriga skattepliktiga transfereringar3 %3 %
Barnbidrag24 %26 %
Studiestöd inkl. studielån4 %6 %
Bostadsbidrag10 %8 %
Ekonomiskt bistånd2 %2 %
Övriga skattefria transfereringar6 %5 %
Skatt och allmänna egenavgifter96 %95 %
Övriga negativa transfereringar16 %18 %
Nettoinkomst99 %98 %

Personbilar 2025

MåttHärnösandRiket
Antal11 7954 433 454
Per 1 000 invånare484418

Avser personbilar i trafik.

Nyckeltal för Härnösand kommun

Arbete och näringsliv

NyckeltalHärnösandRiketÅr
Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%)5,454,282025

Boende och kommunikationer

NyckeltalHärnösandRiketÅr
Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%)99,381002025
Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv0,083,142025
Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%)84,2080,902024
Cykelväg i kommunen, total, meter/inv2,402,672025

Förskola

NyckeltalHärnösandRiketÅr
Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%)90,0986,442025
Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal4,805,092025

Kultur och fritid

NyckeltalHärnösandRiketÅr
Lån från kommunala bibliotek, antal/inv4,055,012025
Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år31,6733,362024

Miljö

NyckeltalHärnösandRiketÅr
Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv3,354,502024
Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%)48402025
Medelavstånd till skyddad natur, km2,4022025

Skola

NyckeltalHärnösandRiketÅr
Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)2022302026
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)65,8283,632026
Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%)73,70–2026
Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)65,6071,302025

Trygghet

NyckeltalHärnösandRiketÅr
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv12 03013 5812025
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv2 0261 0672025
Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv274,2258,72025
Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv2 4152 8802025

Äldreomsorg

NyckeltalHärnösandRiketÅr
Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%)76,3979,842026
Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%)78,4286,772026
Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde145,0–2025

Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.

Skyddad natur i Härnösand kommun

I kommunen finns 18 naturreservat.

  • Bastusjöklippen naturreservat, 51 hektar, bildat 2019
    Bastusjöklippen är ett sydvänt berg där toppen ligger på 380 meter över havet. Högsta kustlinjen (HK) går igenom området, nedanför bergets sydbrant. Nedan HK finns inslag av sedimentjordar. Ovan HK dominerar frisk moränmark och kalt berg. Berggrunden består av gabbro och metagråvacka. De bergbundna delarna är bevuxna …
  • Brånsån naturreservat, 47 hektar, bildat 2006
  • Gillersberget naturreservat, 50 hektar, bildat 2016
    Området utgörs främst av en syd- och en ostsluttning belägna på 200 till 335 möh, det vill säga både ovan och under Högsta kustlinjen (HK), vilka domineras av hällmark och svallad morän. Berggrunden utgörs av metagråvacka. Skogen är huvudsakligen grandominerad, men varierad med hällmarker med ren tall, partier med ett …
  • Grannässkogen naturreservat, 89 hektar, bildat 2016
    Ca 90 hektar stort område på nordvästra delen av Hemsön som främst utgörs av en nordvästsluttning samt angränsande hällmarker. Stormen Ivar fällde ca 25 hektar skog inom området. Huvuddelen av skogen som fälldes ligger i sluttningen inom den nyckelbiotop och objekt med naturvärde som finns i området. Här har stora …
  • Grenigtmyran naturreservat, 45 hektar, bildat 2010
  • Gådeåbergsbrännan naturreservat, 8,5 hektar, bildat 2010
  • Habborsbergen naturreservat, 469 hektar, bildat 2017
    Habborsbergen är ett varierat område som präglas av äldre blandskogar i brant sluttning ned mot Lutmyrån. Vinkelrätt mot Lutmyrån så rinner det ett antal mindre bäckar ned utöver bergssidorna. Ett flertal nyckelbiotoper finns längs bäckarna. Hela området präglas av ett visst mått av orördhet, mest på grund av den …
  • Häggberget naturreservat, 25 hektar, bildat 2004
  • Långmyrberget naturreservat, 110 hektar, bildat 2016
    Området är kuperat och beläget 235-325 möh, med andra ord både ovanför och under Högsta kustlinjen (HK), och domineras av morän med inslag av hällmarker. ( de lägsta östra delarna under HK finns inslag av sandiga-grusiga sediment. Berggrunden utgörs huvudsakligen av metagråvacka, med inslag av diabas i de …
  • Mjällådalens naturreservat 413 hektar, bildat 2022
    Mjällån löper parallellt med väg 331 från sina källdrag i finnskogsområdet Villola uppe i Ångermanland till utloppet i Ljustorpsån i Åsäng i Medelpad. Namnet på ån kommer troligen från "mjäla", som är en vanlig jordart längs dalgången. I samband med den senaste istidens slutskede för cirka 10 000 år sedan rann av två …
  • Nedre brånsån naturreservat, 6,6 hektar, bildat 2015
  • Smitingen-Härnöklubb naturreservat, 283 hektar, bildat 1988
    I utökningen av det befintliga reservatet i nordost och nordväst finns nyckelbiotoper med barrblandskog i bitvis brant sluttning från berget ner mot havsviken. Här finns död ved både stående och liggande och i olika nedbrytningsstadier i huvudsak från gran. Här finns rödlistade vedlevande arter som ullticka, doftskinn …
  • Storvattenkullen-Bjuktemyrberget naturreservat, 156 hektar, bildat 2015
    Området är kuperat och beläget 305-395 möh, med andra ord strax ovanför Högsta kustlinjen (HK), och domineras av morän med visst inslag av hällmark. Berggrunden utgörs huvudsakligen av metagråvacka. Grandominerade bestånd är vanligast förekommande, men flera olika typer av så kallade skogliga värdekärnor finns spridda …
  • Surpussberget naturreservat, 110 hektar, bildat 2016
    Området är kuperat och beläget 215-340 möh, med andra ord både ovanför och under Högsta kustlinjen (HK), och domineras av morän med inslag av hällmarker. ( de lägsta östra delarna under HK finns inslag av sandiga-grusiga sediment. Berggrunden utgörs huvudsakligen av metagråvacka, med inslag av granit i de nordväst och …
  • Vårdkasmalen naturreservat, 8,9 hektar, bildat 1979
  • Vägsjöknösen naturreservat, 39 hektar, bildat 2002
  • Vällingsjö urskog naturreservat, 285 hektar, bildat 1993
    Beskrivningen nedan gäller utökningen söderut, Mellanbergsmyrarna: Objektet ligger i kuperad terräng med huvudsakligen frisk till fuktig moränmark. Flerskiktad granskog 110-130 år med påtagligt inslag av överståndar tallar men även ett visst lövinslag. Tillgången på död ved är medelgod, i östra delen rikligare med …
  • Västanåfallet naturreservat, 6,7 hektar, bildat 1978

Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.

Statistikområden i Härnösand kommun

Kommunen är indelad i 17 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.

Orter i Härnösand kommun

Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.