Herrljunga kommun
Herrljunga kommun har 9 381 invånare och en median för ekonomisk standard på 306 tkr, 6 procent lägre än riket.
Inkomster i Herrljunga kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Herrljunga kommun | 306 tkr | 373 tkr | 9 381 | 26302518 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Herrljunga kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Herrljunga | | Riket | Skillnad |
|---|
| Sverigedemokraterna | 26,4 % | | 20,5 % | +5,9 |
|---|
| Socialdemokraterna | 26,0 % | | 30,3 % | −4,3 |
|---|
| Moderaterna | 16,3 % | | 19,1 % | −2,8 |
|---|
| Kristdemokraterna | 9,4 % | | 5,3 % | +4,1 |
|---|
| Centerpartiet | 9,1 % | | 6,7 % | +2,4 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,7 % | | 6,7 % | −2,0 |
|---|
| Liberalerna | 3,7 % | | 4,6 % | −0,9 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,7 % | | 5,1 % | −2,4 |
|---|
| Övriga partier | 1,7 % | | 1,5 % | +0,2 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 87,4 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 452 | 4,8 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 492 | 5,2 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 572 | 6,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 519 | 5,5 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 441 | 4,6 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 446 | 4,7 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 609 | 6,4 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 598 | 6,3 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 540 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 517 | 5,4 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 585 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 663 | 7,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 656 | 6,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 565 | 5,9 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 598 | 6,3 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 542 | 5,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 733 | 7,7 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 7 928 | 83,4 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 1 582 | 16,6 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| Sverige | 8 288 | 87,2 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 774 | 8,1 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 448 | 4,7 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| Svenskt | 8 983 | 94,5 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 364 | 3,8 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 164 | 1,7 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| Ogifta | 4 864 | 51,2 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 3 220 | 33,9 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 965 | 10,1 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 458 | 4,8 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 902 | 20,0 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 303 | 28,8 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 282 | 6,2 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 811 | 40,1 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 215 | 4,8 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 6 969 | 73,3 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 474 | 5,0 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 1 901 | 20,0 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 167 | 1,8 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| Småhus | 7 548 | 79,4 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 1 509 | 15,9 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 78 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 204 | 2,1 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 167 | 1,8 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Herrljunga | |
|---|
| Hyresrätt | 1 553 | 32,4 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 302 | 6,3 % | |
|---|
| Äganderätt | 2 941 | 61,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 158 | 28,0 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 300 | 7,2 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 294 | 7,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 286 | 6,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 353 | 8,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 369 | 8,9 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 595 | 14,4 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 302 | 7,3 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 123 | 3,0 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 62 | 1,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 80 | 1,9 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 80 | 1,9 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 140 | 3,4 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 3 815 | 92,1 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 31 | 0,7 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 84 | 2,0 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 15 | 0,4 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 196 | 4,7 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 1 | 0,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| Bostad | 4 142 | 30,6 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 141 | 1,0 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 171 | 1,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 68 | 0,5 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 25 | 0,2 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 8 665 | 64,0 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 325 | 2,4 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Herrljunga | | Riket |
|---|
| Landareal | 49 968 | 97,6 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 1 223 | 2,4 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Herrljunga | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 587 | 12,5 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 492 | 52,9 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 650 | 13,8 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 875 | 18,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 110 | 2,3 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Herrljunga | |
|---|
| Sysselsatta | 4 251 | 84,6 % | |
|---|
| Arbetslösa | 131 | 2,6 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 638 | 12,7 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Herrljunga | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 305 | 6,3 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 114 | 23,0 % | |
|---|
| Energi och miljö | 56 | 1,2 % | |
|---|
| Bygg | 467 | 9,7 % | |
|---|
| Handel | 414 | 8,6 % | |
|---|
| Transport | 210 | 4,3 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 70 | 1,4 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 57 | 1,2 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 20 | 0,4 % | |
|---|
| Fastigheter | 35 | 0,7 % | |
|---|
| Företagstjänster | 427 | 8,8 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 194 | 4,0 % | |
|---|
| Utbildning | 557 | 11,5 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 677 | 14,0 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 180 | 3,7 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 41 | 0,8 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Herrljunga | |
|---|
| Näringslivet | 3 502 | 72,4 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 333 | 27,6 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Herrljunga | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 18 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 306,4 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 373,0 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 9 381 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Herrljunga | Riket |
|---|
| Alla | 13 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 17 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 12 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 10 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 10 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Herrljunga | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 4 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 4 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Herrljunga | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 29 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 18 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 338,5 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 355,2 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 7 396 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Herrljunga | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 235,4 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 9,8 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 78,6 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 86,3 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,5 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8,8 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 4,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,8 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,6 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,8 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,2 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,7 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,8 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 95,4 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,2 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 349,0 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Herrljunga | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 64 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 17 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 84 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 37 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 11 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 15 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 24 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 97 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 14 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Herrljunga | Riket |
|---|
| Antal | 5 248 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 552 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Herrljunga kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Herrljunga | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,33 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Herrljunga | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 97,73 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,74 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 45,30 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,28 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Herrljunga | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 80,29 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,73 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Herrljunga | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,68 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 20,14 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Herrljunga | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 7,12 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 36 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 4,60 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Herrljunga | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 203 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 66,98 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 73,30 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 58,59 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Herrljunga | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 471 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 905,0 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 115,8 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 252 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Herrljunga | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 65,22 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 82,80 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 24 | – | 2024 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Herrljunga kommun
I kommunen finns 3 naturreservat.
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Herrljunga kommun
Kommunen är indelad i 7 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Herrljunga kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.