Halmstad kommun
Halmstad kommun har 104 255 invånare och en median för ekonomisk standard på 313 tkr, 4 procent lägre än riket.
Inkomster i Halmstad kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Halmstad kommun | 313 tkr | 362 tkr | 104 255 | 27272521 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Halmstad kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Halmstad | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 31,6 % | | 30,3 % | +1,3 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 21,7 % | | 20,5 % | +1,2 |
|---|
| Moderaterna | 20,8 % | | 19,1 % | +1,7 |
|---|
| Centerpartiet | 6,1 % | | 6,7 % | −0,6 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,5 % | | 5,3 % | +0,2 |
|---|
| Vänsterpartiet | 4,9 % | | 6,7 % | −1,8 |
|---|
| Liberalerna | 4,4 % | | 4,6 % | −0,2 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,6 % | | 5,1 % | −1,5 |
|---|
| Övriga partier | 1,5 % | | 1,5 % | ±0,0 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 83,8 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 5 266 | 5,0 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 6 133 | 5,8 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 6 326 | 6,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 6 497 | 6,1 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 7 117 | 6,7 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 6 094 | 5,7 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 7 252 | 6,8 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 7 262 | 6,8 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 6 446 | 6,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 6 086 | 5,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 6 345 | 6,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 6 543 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 6 192 | 5,8 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 5 496 | 5,2 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 5 020 | 4,7 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 5 026 | 4,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 7 220 | 6,8 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 76 646 | 72,1 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 29 669 | 27,9 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| Sverige | 84 460 | 79,4 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 10 560 | 9,9 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 11 297 | 10,6 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| Svenskt | 100 350 | 94,4 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 2 816 | 2,6 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 3 153 | 3,0 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| Ogifta | 56 515 | 53,2 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 34 753 | 32,7 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 10 660 | 10,0 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 4 388 | 4,1 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 10 962 | 21,8 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 12 264 | 24,4 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 3 294 | 6,6 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 21 324 | 42,4 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 2 404 | 4,8 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 53 885 | 50,7 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 11 265 | 10,6 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 39 927 | 37,6 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 238 | 1,2 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| Småhus | 60 609 | 57,0 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 40 786 | 38,4 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 1 084 | 1,0 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 2 595 | 2,4 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 238 | 1,2 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Halmstad | |
|---|
| Hyresrätt | 25 418 | 47,9 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 7 066 | 13,3 % | |
|---|
| Äganderätt | 20 584 | 38,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| –1920 | 2 223 | 7,5 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 1 492 | 5,0 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 2 543 | 8,5 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 2 390 | 8,0 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 2 813 | 9,4 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 4 291 | 14,4 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 6 186 | 20,7 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 2 583 | 8,7 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 1 029 | 3,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 1 635 | 5,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 1 319 | 4,4 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 555 | 1,9 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 766 | 2,6 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 24 424 | 81,9 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 1 569 | 5,3 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 699 | 2,3 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 1 655 | 5,5 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 1 478 | 5,0 % | | 5,6 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| Bostad | 29 825 | 33,0 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 798 | 0,9 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 1 761 | 2,0 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 892 | 1,0 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 300 | 0,3 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 56 352 | 62,4 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 364 | 0,4 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Halmstad | | Riket |
|---|
| Landareal | 101 823 | 59,6 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 1 733 | 1,0 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 67 181 | 39,3 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Halmstad | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 5 048 | 9,5 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 22 560 | 42,3 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 9 029 | 16,9 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 15 744 | 29,5 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 964 | 1,8 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Halmstad | |
|---|
| Sysselsatta | 47 471 | 80,1 % | |
|---|
| Arbetslösa | 3 146 | 5,3 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 8 634 | 14,6 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Halmstad | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 724 | 1,4 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 5 399 | 10,4 % | |
|---|
| Energi och miljö | 916 | 1,8 % | |
|---|
| Bygg | 3 321 | 6,4 % | |
|---|
| Handel | 6 963 | 13,4 % | |
|---|
| Transport | 2 678 | 5,2 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 2 112 | 4,1 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 1 032 | 2,0 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 812 | 1,6 % | |
|---|
| Fastigheter | 1 016 | 2,0 % | |
|---|
| Företagstjänster | 5 288 | 10,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 3 859 | 7,4 % | |
|---|
| Utbildning | 5 766 | 11,1 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 9 670 | 18,6 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 2 130 | 4,1 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 189 | 0,4 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Halmstad | |
|---|
| Näringslivet | 34 350 | 66,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 17 534 | 33,8 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Halmstad | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 21 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 313,2 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 362,0 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 104 255 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Halmstad | Riket |
|---|
| Alla | 14 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 19 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 14 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 14 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 8 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 8 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Halmstad | Riket |
|---|
| Alla | 5 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 6 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 6 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 8 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 8 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Halmstad | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 345,0 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 368,6 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 80 908 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Halmstad | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 259,1 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,5 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 53,2 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 80,2 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4,9 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,7 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 5,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5,6 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,3 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,0 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 6,3 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 3,5 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,0 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,9 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 93,0 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,5 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 342,0 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Halmstad | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 68 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 82 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 31 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 16 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 6 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 26 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 7 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 9 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 18 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Halmstad | Riket |
|---|
| Antal | 48 277 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 454 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Halmstad kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Halmstad | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,84 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Halmstad | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,88 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 4,26 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 90,30 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 4,94 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Halmstad | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 86,88 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,95 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Halmstad | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 7,01 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 34,59 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Halmstad | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 4,08 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 35 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 1,80 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Halmstad | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 228 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 81,93 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 84,40 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 68,80 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Halmstad | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 12 948 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 240 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 500,9 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 3 909 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Halmstad | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 80,74 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 89,50 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 66,35 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Halmstad kommun
I kommunen finns 66 naturreservat och 4 naturminnen.
- Alenäs naturreservat, 73 hektar, bildat 1963
- Alet naturreservat, 53 hektar, bildat 2020
- Almeberget naturreservat, 69 hektar, bildat 2006
- Arton ekar, Harplinge 8:2 naturminne, 0,4 hektar, bildat 1950
- Biskopstorp naturreservat, 954 hektar, bildat 2011
Denna utvidgning består ev krattekskog i branter, löv- och tallrika skogar samt några granplanteringar som ska omföras till lövskog. Området är tätortsnära och attraktivt för friluftslivet. - Bockalts naturreservat 7,8 hektar, bildat 2023
Området är ca 7,8 ha och utgörs av ett före detta grustag, där täkten upphört för ungefär tio år sedan. Skanska, som tidigare var täktexploatör, lämnade täkten i gott skick. De utförde ingen traditionell efterbehandling såsom utjämning av slänter, pålagring av avbaningsmassor eller insådd/plantering av vegetation utan … - Bohult naturreservat, 15 hektar, bildat 2011
- Bröda naturreservat, 46 hektar, bildat 1974
- Bröden naturreservat, 28 hektar, bildat 2018
Ett mycket variationsrikt landskap kring ensamgården Bröden med ädellövskog, lövsumpskog och trädbärande hagmarker. Ädellövskogen norr om gården domineras av bokskog med många gamla vidkroniga träd. I nordost alsumpskog med stora grova socklar, högstubbar och lågor. Förekomst av havstulpanlav och glansfläck. I och … - Danska fall naturreservat, 69 hektar, bildat 2001
- Eketånga naturreservat, 19 hektar, bildat 1972
- Enet naturreservat, 33 hektar, bildat 1972
- Finnsboskogen naturreservat, 15 hektar, bildat 2018
Lövskogsområde i Sennans dalgång. Naturskönt område med starkt bruten topografi. Lövskogar på sydvända kullar och i sluttningar. Vattendraget Sennan utgör gräns utmed en lång sträcka i den sydöstra delen. Ån har eroderat sig ner genom mäktiga isälvsavlagringar. Lövsumpskogar (al, björk) med översilad källmark med … - Fylleåns dalgång naturreservat, 90 hektar, bildat 1976
Fylleån är ett värdefullt vattendrag som i hög grad bevarat sin naturliga karaktär. Den sträcka som ligger inom reservatet är djupt nerskuren och i dalgången växer lövskog med stort inslag av ek, men även av lönn vilket är ovanligt i Halland. I reservatet finns forsar och fall som är väl värda ett besök. Värdefull … - Fäberga naturreservat, 29 hektar, bildat 2017
Området består av två separata lövskogstyper som geografiskt är sammanlänkade vid basen av ett berget. Bokskogen i väst består till största delen av bokskog av ristyp i kuperad terräng. I öster försvinner boken nästan helt och ersätts av en betespräglad ask- och ekskog med buskskikt av hassel. Merparten av skogen är … - Getabäcken naturreservat, 16 hektar, bildat 2001
- Gullbranna naturreservat, 103 hektar, bildat 1972
- Gårdshult naturreservat, 158 hektar, bildat 1991
- Hagön naturreservat, 80 hektar, bildat 1973
- Haverdal naturreservat, 667 hektar, bildat 1942
- Hule (norra) naturreservat, 8,8 hektar, bildat 1974
- Hule (södra) naturreservat, 12 hektar, bildat 1974
- Hyltan-Bökhult naturreservat, 74 hektar, bildat 2001
Hyltan och föreliggande utvidgning ligger i södra Hallands skogsbygd bara några kilometer innanför slättbygden kring Tönnersjö. Naturgeografiskt är reservatet beläget i övergångszonen mellan region 10 - Södra Hallands kustland - och region 11 - Sydsvenska höglandets och smålandsterrängens myrrika västsida. Hyltan och … - Hålldammsknattarna naturreservat, 40 hektar, bildat 2015
- Hälleberget naturreservat, 44 hektar, bildat 2011
- Idegran, Högalt 2:2 naturminne, 0,6 hektar, bildat 1936
- Keddaböke naturreservat, 35 hektar, bildat 2020
Höga naturvärden är knutna till den numera "urskogsartade" bokskogen med bäckdälder och översilad lövsumpskog samt angränsande ek-hasselskog i Årnilts naturreserva. Rik kärlväxt- och mossflora. Topografin är imponerande med nedskurna bäckraviner i den branta sluttningen.Området är nog ganska okänt bland allmänheten … - Kungsladugården Biskopstorp naturreservat, 12 hektar, bildat 1977
Åsen i Kungsladugården Biskopstorp är en intressant geologisk formation som hyser en rik torrängsflora. Öster om åsen, på böljande kullar ståtar vidkroniga ekar varav de äldsta började gro redan för över 300 år sedan! Intressant geologi Den s-formade rullstensåsen bildades under istiden. Då isen började smälta uppkom … - Kvarnaberget naturreservat, 45 hektar, bildat 2008
- Kvarnsjöskogen naturreservat, 8,1 hektar, bildat 2018
Området utgörs av en ganska brant sluttning mot nordväst. Mitt i sluttningen ligger ett översilningskärr vilket ligger i två olika terrasser med fastmark emellan. Kärret utgörs av alkärr och sumpskog företrädesvis av klibbal. Alen är av varierande ålder. Längst i norr förekommer några mycket gamla och grova alar … - Lillared-Klövaberget naturreservat, 82 hektar, bildat 1991
- Långhultamyren naturreservat, 823 hektar, bildat 1999
Esmared 9:1 är en mindre fastighet som har ett för oss strategiskt läge eftersom den ligger i direkt anslutning till huvudinfarten till Långhultamyrens naturreservat. Lst håller på att restaurera ett inägo/utmarkslandskap direkt väster om infarten och har lite problem att komma in och ut ur den östra delen av … - Mahult naturreservat, 28 hektar, bildat 2026
- Mannarp naturreservat, 32 hektar, bildat 2012
- Mogölsmyren naturreservat, 33 hektar, bildat 1972
- Möllegård naturreservat, 45 hektar, bildat 2004
- Nio ekar, Harplinge klockaregård 2:1 naturminne, 0,1 hektar, bildat 1950
- Nissaström naturreservat, 35 hektar, bildat 2004
- Område med blåsippor, Askarebygget naturminne, 0,2 hektar, bildat 1962
- Porsbjär naturreservat, 601 hektar, bildat 2002
Värdekärnan i detta område består av öppna mossar som omges av blandskogsklädda fastmarksuddar och myrholmar av orörd karaktär och med inslag av äldre träd, företrädesvis tallar. I kanten av myrarna finns glesa bestånd av senvuxen tall. Blandsumpskogar med tall, björk och asp finns spridda i området och även här finns … - Rågetaåsen naturreservat, 13 hektar, bildat 2000
- Råmebo naturreservat, 45 hektar, bildat 1966
Reservatet Råmebo är ett av Hallands mest värdefulla skogsområden för naturvårdsintressanta arter knutna till gammal bokskog. Epifytiska lavar och mossor samt vedlevande svampar och insekter (främst skalbaggar) utgör merparten av de hittills 29 kända rödlistade arterna. Höga beståndsåldrar med gamla och mycket gamla … - Skipås naturreservat, 79 hektar, bildat 1974
- Skrockeberg naturreservat, 51 hektar, bildat 1996
- Skårebo naturreservat, 75 hektar, bildat 2012
I norra delen ett brandfält från 30 april 2008. Areal 44 ha. Har av sks klassats som nyckelbiotop. Består till ungefär lika delar av skog och myr, mosaiklandskap. Ett flertal ekbestånd med inslag av bok och asp, blandskog, för övrigt sumpskog av tall och björk samt några små granbestånd. I stort sett hela arealen har … - Spenshult naturreservat, 50 hektar, bildat 2008
- Stavsbjär naturreservat, 4,7 hektar, bildat 1995
- Steningekusten naturreservat, 208 hektar, bildat 1970
- Stövlaberget naturreservat, 18 hektar, bildat 2015
Stövlabergets hjässa är bevuxen med krattartad, gammal ekskog som är tämligen enskiktad. I den västvända bergbranten är skogen däremot orörd. Där växer gammal, senvuxen ek med viss inblandning av lind, bok,hassel och rönn. Nedanför rasbranten står högvuxen blandskog med ek. På berget finns öppna, exponerade klippor. … - Sundsholm naturreservat, 91 hektar, bildat 1996
- Suseån naturreservat, 79 hektar, bildat 1991
- Sutarebo naturreservat, 24 hektar, bildat 2005
- Svarta klippan naturreservat, 16 hektar, bildat 2000
- Särdal naturreservat, 18 hektar, bildat 2003
- Söderskogen naturreservat, 33 hektar, bildat 2002
- Söderängarna naturreservat, 254 hektar, bildat 2021
Del av myrskyddsobjektet 1009641 Tönnersjöheden (N12), se beskrivning av detta objekt. Delområdet ansluter till befintligtreservatGårdshult/Söderängarna. Skogsmyrmosaiker dominerar med omväxlande mossar, kärr och dråg, sumpskogar och fastmarker med naturskogsartad vegetation. Men även större öppna myrvidder. Till … - Södra Sutarebo naturreservat 52 hektar, bildat 2024
Området är ett ek- och bokskogsområde, som ligger i en väst- och sydslänt ner mot Gyltingesjön och Svaliltsån i gränsen mot det småländska höglandet. I området finns 6 nyckelbiotoper och 2 naturvärdesobjekt och bäckar med värdefulla strukturer och hotad bottenfauna. Området ligger i en trakt med många naturreservat, i … - Timrilt naturreservat, 18 hektar, bildat 2018
Timrilt ligger i Hallands inland i sluttning upp mot småländska höglandet. Omgivningarna präglas småskaliga byar, skogs-myrmosaik, granplanteringar men även av relativt stor ädellövskogsförekomst. Området utgörs av en liten nyckelbiotop i öster bestående av gamla grova ekar och bokar som har ett förflutet i ett öppet … - Tjärby sanddynsreservat naturreservat, 60 hektar, bildat 1973
- Trönninge ängar naturreservat, 149 hektar, bildat 2018
Området innehåller häckningmiljöer ochär rastlokal för en rad vadare och änder. Området är inte attraktivt för det rörliga friluftslivet, där det ligger mellan motorvägen och järnvägen. Däremot besöks fågeltorn och framför allt gömslen av ett stort antal fågelskådare. Många anser att gömslet på ängarna är Sveriges … - Tylön naturreservat, 86 hektar, bildat 1927
- Tönnersa naturreservat, 290 hektar, bildat 1980
- Ullasjöbäcken naturreservat, 184 hektar, bildat 2009
- Vapnö mosse naturreservat, 228 hektar, bildat 2001
- Veka (norra) naturreservat, 44 hektar, bildat 1974
- Veka (södra) naturreservat, 19 hektar, bildat 1974
- Villshärad naturreservat, 14 hektar, bildat 1974
- Virsehatt naturreservat, 15 hektar, bildat 1937
- Årnarp naturreservat, 8,9 hektar, bildat 1990
- Övraböke naturreservat, 11 hektar, bildat 2001
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Halmstad kommun
Kommunen är indelad i 57 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Halmstad kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.