Habo kommun
Habo kommun har 13 384 invånare och en median för ekonomisk standard på 327 tkr, lika med riket.
Inkomster i Habo kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Habo kommun | 327 tkr | 375 tkr | 13 384 | 17333020 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Habo kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Habo | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 26,3 % | | 30,3 % | −4,0 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 23,8 % | | 20,5 % | +3,3 |
|---|
| Moderaterna | 20,5 % | | 19,1 % | +1,4 |
|---|
| Kristdemokraterna | 11,1 % | | 5,3 % | +5,8 |
|---|
| Centerpartiet | 7,0 % | | 6,7 % | +0,3 |
|---|
| Liberalerna | 3,8 % | | 4,6 % | −0,8 |
|---|
| Miljöpartiet | 3,3 % | | 5,1 % | −1,8 |
|---|
| Vänsterpartiet | 2,8 % | | 6,7 % | −3,9 |
|---|
| Övriga partier | 1,4 % | | 1,5 % | −0,1 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 91,5 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 861 | 6,4 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 1 076 | 8,0 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 1 128 | 8,3 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 978 | 7,2 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 534 | 4,0 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 434 | 3,2 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 899 | 6,7 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 1 020 | 7,5 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 974 | 7,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 900 | 6,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 843 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 696 | 5,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 659 | 4,9 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 597 | 4,4 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 587 | 4,3 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 579 | 4,3 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 752 | 5,6 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 12 102 | 89,6 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 1 408 | 10,4 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| Sverige | 12 400 | 91,8 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 508 | 3,8 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 604 | 4,5 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| Svenskt | 13 136 | 97,2 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 206 | 1,5 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 177 | 1,3 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| Ogifta | 6 973 | 51,6 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 5 301 | 39,2 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 802 | 5,9 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 434 | 3,2 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 1 944 | 36,9 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 477 | 28,0 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 317 | 6,0 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 394 | 26,4 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 141 | 2,7 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 9 922 | 73,4 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 134 | 8,4 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 1 397 | 10,3 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 063 | 7,9 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| Småhus | 10 517 | 77,8 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 1 819 | 13,5 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 61 | 0,5 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 55 | 0,4 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 1 063 | 7,9 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Habo | |
|---|
| Hyresrätt | 963 | 19,1 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 583 | 11,6 % | |
|---|
| Äganderätt | 3 495 | 69,3 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| –1920 | 627 | 13,0 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 228 | 4,7 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 237 | 4,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 244 | 5,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 315 | 6,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 496 | 10,3 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 888 | 18,4 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 424 | 8,8 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 168 | 3,5 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 433 | 9,0 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 357 | 7,4 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 36 | 0,7 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 369 | 7,7 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 4 344 | 90,1 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 202 | 4,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 79 | 1,6 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 22 | 0,5 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 174 | 3,6 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 1 | 0,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| Bostad | 4 822 | 28,5 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 244 | 1,4 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 228 | 1,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 83 | 0,5 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 15 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 10 946 | 64,8 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 556 | 3,3 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Habo | | Riket |
|---|
| Landareal | 32 986 | 71,0 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 631 | 1,4 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 12 813 | 27,6 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Habo | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 497 | 7,6 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 850 | 43,6 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 053 | 16,1 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 2 070 | 31,7 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 67 | 1,0 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Habo | |
|---|
| Sysselsatta | 6 202 | 89,6 % | |
|---|
| Arbetslösa | 170 | 2,5 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 553 | 8,0 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Habo | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 179 | 2,6 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 016 | 14,7 % | |
|---|
| Energi och miljö | 66 | 1,0 % | |
|---|
| Bygg | 545 | 7,9 % | |
|---|
| Handel | 909 | 13,2 % | |
|---|
| Transport | 413 | 6,0 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 165 | 2,4 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 172 | 2,5 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 51 | 0,7 % | |
|---|
| Fastigheter | 104 | 1,5 % | |
|---|
| Företagstjänster | 563 | 8,2 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 467 | 6,8 % | |
|---|
| Utbildning | 786 | 11,4 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 1 195 | 17,3 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 232 | 3,4 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 21 | 0,3 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Habo | |
|---|
| Näringslivet | 4 594 | 66,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 2 302 | 33,4 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Habo | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 33 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 326,8 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 375,2 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 13 384 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Habo | Riket |
|---|
| Alla | 7 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 7 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 6 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 6 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 6 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 6 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Habo | Riket |
|---|
| Alla | 4 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 5 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 6 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 6 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Habo | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 17 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 27 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 32 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 385,5 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 406,9 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 9 386 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Habo | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 304,5 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7,1 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 56,9 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 75,7 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4,2 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,7 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 7,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,6 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,7 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 5,9 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,8 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 1,9 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,7 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,5 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 107,2 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 2,3 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 369,5 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Habo | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 73 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 90 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 31 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 9 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 24 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 4 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 39 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 5 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 98 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 19 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 99 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Habo | Riket |
|---|
| Antal | 6 838 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 506 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Habo kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Habo | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,11 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Habo | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 99,64 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,89 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 54,60 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,09 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Habo | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 76,06 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,11 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Habo | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,93 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 31,98 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Habo | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 3,82 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 45 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 0,80 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Habo | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 228 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 88,18 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 90,10 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 76,47 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Habo | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 5 088 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 378,2 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 14,83 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 749,1 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Habo | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 86,96 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 95,28 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 90 | – | 2024 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Habo kommun
I kommunen finns 22 naturreservat och 1 naturvårdsområde.
- Bare mosse naturreservat, 75 hektar, bildat 1985
Bare mosse och Möjamossen bildar ett stort myrkomplex dominerat av en platåmosse och sluttande mossar med fastmarkspartier. Myrområdet berör de tre kommunerna Habo och Mullsjö i Jönköpings län, och Tidaholm i Västra Götalands län. Mossen är av högmossekaraktär med tuvsträngar, höljor och välutvecklade gölkomplex. … - Baremosse naturreservat, 397 hektar, bildat 1985
- Bredmosseskogen naturreservat, 31 hektar, bildat 2024
Bredmosseskogen är ett varierat område med en mosaik av småkuperad sandbarrskog, skogbevuxen myr, öppen mosse och ett flertal sjöar. Sjöarna är vattenfyllda dödisgropar som bildades vid inlandsisens avsmältning. Naturreservatet har en hög artrikedom knuten till framförallt den talldominerade sandbarrskogen. I … - Domneån naturreservat, 21 hektar, bildat 1985
- Dumme mosse naturreservat, 29 km², bildat 1967
- Fiskebäck naturreservat, 22 hektar, bildat 2003
- Gagnån naturreservat, 317 hektar, bildat 2000
- Habomossens domänreservat naturreservat, 8,8 hektar, bildat 1996
- Haboskogen naturreservat, 47 hektar, bildat 1996
- Hornån nedre naturreservat, 14 hektar, bildat 2016
Hornån rinner från Hornsjön för att mynna i Vättern, en sträcka på ca 8 km. Ån, i dess hela sträckning, är klassad som nationellt särskilt värdefull ur såväl natur- som fiskesynpunkt. Ån har stor lutning vilket medför långa sträckor av strömmande vatten som dessutom utgör limninska nyckelbiotoper. I nedre delen rinnar … - Hornån övre naturreservat, 2,4 hektar, bildat 2024
Hornån hör till huvudavrinningsområdet Motala ström och är klassat som ett nationellt särskilt värdefullt vatten ur såväl natur- som fiskesynpunkt. Hornån rinner från Hornsjön på kanten av Hökensås österut ner till Vättern, en sträcka på ca 8 km. Stora delar av åns sträckning utgör limniska nyckelbiotoper med … - Hökensås naturvårdsområde, 22 km², bildat 1996
- Hökesån -Habo naturreservat, 27 hektar, bildat 2015
Hökesån rinner från Hökessjön och vidare genom centrala Habo, och mynnar i Vättern. Etappen "Hökesån nedre" utgör sträckan från Habo samhälle ner till Vätten. Denna del av vattendraget är klassad som nationellt värdefullt ur naturvårdssynpunkt samt nationellt särskilt värdefullt ur fiskesynpunkt. Inne i Habo ligger … - Hökesån -nedre naturreservat, 22 hektar, bildat 2015
- Hökesån Lampen naturreservat, 37 hektar, bildat 2021
Hökesån rinner från Hökesjön till Vättern. Området Hökesån Lampen utgör en av flera etapper i skyddet av Hökesån. Reservatet har som huvudsyfte att skydda och stärka åns höga limniska värden. De höga naturvärdena beror främst på en stor andel strömmande vattendragssträcka, klassad som limnisk nyckelbiotop. Ett svagt … - Hökesån-Hallebo naturreservat, 49 hektar, bildat 2022
Naturreservatet Hökesån-Hallebo omfattar en del av vattendraget Hökesån, från Habo samhälle till Habo kvarn. Naturreservatet är 49 hektar stort. Hökesån som helhet har en artrik fiskfauna och utgör ett av de mest betydelsefulla lek- och uppväxtområdena för vätteröring och reproduktionsområdena för vätterharr och … - Karstorp vid Gagnån naturreservat, 4,2 hektar, bildat 2022
Karstorp vid Gagnån utgörs av en talldominerad sandbarrskog. I sandbarrskogen växer kontinuitetskrävande mykorrhizasvampar som taggsvampar och korallfingersvampar. Skogen är påverkad av plockhuggning men har troligen inte varit kalavverkad. Gagnån är ett vattendrag förskonat från försurningspåverkan och som idag hyser … - Knipån Kivarp naturreservat, 9,2 hektar, bildat 2019
Knipån är inventerad och naturvärdesbedömd från Knipesjön till Vättern. Den nationellt särskilt värdefulla sträckan rinner mellan Sätersforsdammen i Furusjö till Vättern. Sträckan är ca 12,1 km lång. Samma sträcka klassas som nationellt särskilt värdefull även ur fiskesynpunkt medan den är oklassad ur kultursynpunkt. … - Knipån nedre naturreservat, 28 hektar, bildat 2011
- Lufsebäcken naturreservat, 8,7 hektar, bildat 2022
Bäcken har strömmande vatten, limnisk nyckelbiotop, som är värdefullt för flera arter av fisk och även bottenlevande insekter. Öring och flodnejonöga från Vättern vandrar upp i bäcken för lek. Ett par ovanligare arter av bäcksländor har påträffats. Kring bäcken finns frodig, lundartad ädellövskog och även alsumpskog. … - Skämningsfors naturskog naturreservat, 19 hektar, bildat 1975
- Stora Kärrs bokskog naturreservat, 4,3 hektar, bildat 1973
- Sveds tallskog naturreservat, 16 hektar, bildat 2024
Sveds tallskog är en talldominerad sandbarrskog med lång kontinuitet av tall på sandig mark. Området är småkuperat och lättframkomligt. Gammal tall förkommer frekvent och arter knutna till gammal tall som tallticka och blomkålssvamp förekommer. I området förekommer flera sällsynta och rödlistade mykorrhizasvampar …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Habo kommun
Kommunen är indelad i 7 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Habo kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.