Högsby kommun
Högsby kommun har 5 154 invånare och en median för ekonomisk standard på 260 tkr, 21 procent lägre än riket.
Inkomster i Högsby kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Högsby kommun | 260 tkr | 297 tkr | 5 154 | 43251813 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Högsby kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Högsby | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 30,8 % | | 30,3 % | +0,5 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 30,7 % | | 20,5 % | +10,2 |
|---|
| Moderaterna | 11,8 % | | 19,1 % | −7,3 |
|---|
| Kristdemokraterna | 10,7 % | | 5,3 % | +5,4 |
|---|
| Centerpartiet | 7,7 % | | 6,7 % | +1,0 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,9 % | | 6,7 % | −2,8 |
|---|
| Miljöpartiet | 1,8 % | | 5,1 % | −3,3 |
|---|
| Övriga partier | 1,4 % | | 1,5 % | −0,1 |
|---|
| Liberalerna | 1,2 % | | 4,6 % | −3,4 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 83,9 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 199 | 3,9 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 243 | 4,7 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 290 | 5,6 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 291 | 5,7 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 179 | 3,5 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 153 | 3,0 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 221 | 4,3 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 270 | 5,3 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 270 | 5,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 297 | 5,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 305 | 5,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 354 | 6,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 416 | 8,1 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 445 | 8,7 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 430 | 8,4 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 323 | 6,3 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 441 | 8,6 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 3 646 | 71,0 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 1 487 | 29,0 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| Sverige | 3 865 | 75,3 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 793 | 15,4 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 476 | 9,3 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| Svenskt | 4 412 | 85,9 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 601 | 11,7 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 115 | 2,2 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| Ogifta | 2 392 | 46,6 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 1 847 | 36,0 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 544 | 10,6 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 349 | 6,8 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 407 | 16,0 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 770 | 30,3 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 162 | 6,4 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 082 | 42,6 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 117 | 4,6 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 4 229 | 82,4 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 17 | 0,3 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 746 | 14,5 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 136 | 2,6 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| Småhus | 4 501 | 87,7 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 403 | 7,8 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 40 | 0,8 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 49 | 1,0 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 136 | 2,6 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Högsby | |
|---|
| Hyresrätt | 938 | 31,7 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 12 | 0,4 % | |
|---|
| Äganderätt | 2 008 | 67,9 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 1 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 166 | 29,7 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 408 | 10,4 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 327 | 8,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 377 | 9,6 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 276 | 7,0 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 318 | 8,1 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 437 | 11,1 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 176 | 4,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 37 | 0,9 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 28 | 0,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 25 | 0,6 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 14 | 0,4 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 343 | 8,7 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 3 746 | 95,3 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 28 | 0,7 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 73 | 1,9 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 11 | 0,3 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 72 | 1,8 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 2 | 0,1 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| Bostad | 3 932 | 34,0 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 148 | 1,3 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 141 | 1,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 66 | 0,6 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 14 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 7 231 | 62,4 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 48 | 0,4 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Högsby | | Riket |
|---|
| Landareal | 75 377 | 94,0 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 4 849 | 6,0 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Högsby | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 336 | 14,1 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 1 268 | 53,1 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 287 | 12,0 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 372 | 15,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 123 | 5,2 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Högsby | |
|---|
| Sysselsatta | 1 934 | 74,2 % | |
|---|
| Arbetslösa | 159 | 6,1 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 522 | 20,0 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Högsby | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 224 | 10,2 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 442 | 20,0 % | |
|---|
| Energi och miljö | 22 | 1,0 % | |
|---|
| Bygg | 171 | 7,8 % | |
|---|
| Handel | 166 | 7,5 % | |
|---|
| Transport | 120 | 5,4 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 32 | 1,5 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 7 | 0,3 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 8 | 0,4 % | |
|---|
| Fastigheter | 26 | 1,2 % | |
|---|
| Företagstjänster | 113 | 5,1 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 105 | 4,8 % | |
|---|
| Utbildning | 232 | 10,5 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 446 | 20,2 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 80 | 3,6 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 15 | 0,7 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Högsby | |
|---|
| Näringslivet | 1 430 | 64,9 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 773 | 35,1 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Högsby | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 43 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 18 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 13 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 259,9 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 296,9 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 5 154 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Högsby | Riket |
|---|
| Alla | 25 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 37 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 25 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 24 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 19 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 19 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Högsby | Riket |
|---|
| Alla | 3 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 3 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 4 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 4 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Högsby | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 34 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 32 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 12 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 279,4 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 301,0 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 4 126 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Högsby | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 176,4 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 10,3 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 32,3 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 92,1 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,6 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 4,6 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 3,2 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4,5 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,3 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,6 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,4 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 4,0 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,5 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 2,0 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 71,7 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,8 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 271,1 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Högsby | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 54 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 13 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 73 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 40 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 11 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 5 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 21 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 3 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 10 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 93 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 10 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 97 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Högsby | Riket |
|---|
| Antal | 2 936 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 572 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Högsby kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Högsby | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 5,67 | 4,28 (2025) | 2024 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Högsby | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 92,27 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 0,19 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 63,50 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,18 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Högsby | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 82,38 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,22 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Högsby | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 3,53 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 12,85 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Högsby | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 7,73 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 38 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2,70 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Högsby | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 217 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 87,27 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 78 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 59,42 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Högsby | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 10 407 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 822,6 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 267,8 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 391 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Högsby | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 90,48 | 79,84 | 2026 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 91,94 | 86,77 | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Högsby kommun
I kommunen finns 16 naturreservat och 3 naturminnen.
- Aboda naturreservat, 125 hektar, bildat 1973
- Allgunnen naturreservat, 23 km², bildat 2003
Allgunnen är ett av Kalmar läns största naturreservat. Sjön, som givit reservatet dess namn, ingår till sina största delar i reservatet tillsammans med de många minder och större öarna. Allgunnens goda vattenkvalitet gör att många fiskarter trivs här. Det fiskrika vattnet bidrar till att såväl fiskgjuse som storlom … - Berga naturreservat, 51 hektar, bildat 2010
- Bok naturminne, 0,0 hektar, bildat 1946
- Bokhultet naturreservat, 14 hektar, bildat 1996
- Danmarksvägen naturreservat, 6,7 hektar, bildat 1997
- Ek naturminne, bildat 1947
- Flasgölerum naturreservat, 339 hektar, bildat 1998
- Getebro naturreservat, 243 hektar, bildat 1999
- Gryssebo naturreservat, 100 hektar, bildat 2007
- Idegranbestånd naturminne, 3,8 hektar, bildat 1932
- Kyllen naturreservat, 281 hektar, bildat 2007
- Ledegöl naturreservat, 6,8 hektar, bildat 1996
- Lixhultsbrännan naturreservat, 199 hektar, bildat 2009
- Nya Rumshorvavägen naturreservat, 2,7 hektar, bildat 1996
- Rudalund naturreservat, 43 hektar, bildat 2013
Naturreservatet Rudalund består av vackra trädklädda betesmarker intill Emån och omfattar 42,9 ha beläget ca 3 km nordväst om samhället Ruda. Området ¿Ruda lund¿ är mycket känt av ortsbefolkningen då det under större delen av 1900-talet har varit en plats där de årliga ¿Ruda lunds-festerna¿ ägt rum. Man monterade då … - Sandbäckshult naturreservat, 129 hektar, bildat 2024
Sandbäckshults naturreservat är beläget strax söder om Sandbäckshults samhälle, väster om Blomstermåla i Mönsterås kommun. Alsterån med flera bifurkationer rinner centralt genom naturreservatet. Terrängen är blockrik med små höjder och består av moränavlagringar, men också av höjder med kalt berg och tunna jordar. … - Stenbergsmo naturreservat, 30 hektar, bildat 1996
- Åsebo naturreservat, 42 hektar, bildat 2013
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Högsby kommun
Kommunen är indelad i 4 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Högsby kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.