Eda kommun
Eda kommun har 8 185 invånare och en median för ekonomisk standard på 307 tkr, 6 procent lägre än riket.
Inkomster i Eda kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Eda kommun | 307 tkr | 370 tkr | 8 185 | 30262222 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Eda kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Eda | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 33,4 % | | 30,3 % | +3,1 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 29,9 % | | 20,5 % | +9,4 |
|---|
| Moderaterna | 14,1 % | | 19,1 % | −5,0 |
|---|
| Kristdemokraterna | 9,1 % | | 5,3 % | +3,8 |
|---|
| Centerpartiet | 6,2 % | | 6,7 % | −0,5 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,0 % | | 6,7 % | −3,7 |
|---|
| Liberalerna | 2,1 % | | 4,6 % | −2,5 |
|---|
| Miljöpartiet | 1,4 % | | 5,1 % | −3,7 |
|---|
| Övriga partier | 0,8 % | | 1,5 % | −0,7 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 80,4 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 383 | 4,6 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 441 | 5,3 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 501 | 6,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 405 | 4,9 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 286 | 3,5 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 343 | 4,1 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 540 | 6,5 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 569 | 6,9 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 471 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 414 | 5,0 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 516 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 586 | 7,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 609 | 7,3 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 580 | 7,0 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 515 | 6,2 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 479 | 5,8 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 645 | 7,8 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 5 623 | 67,8 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 2 671 | 32,2 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| Sverige | 5 992 | 72,3 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 1 650 | 19,9 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 650 | 7,8 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| Svenskt | 6 565 | 79,2 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 1 454 | 17,5 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 270 | 3,3 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| Ogifta | 4 335 | 52,3 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 2 623 | 31,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 891 | 10,7 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 443 | 5,3 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 766 | 18,6 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 1 082 | 26,3 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 250 | 6,1 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 1 818 | 44,1 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 201 | 4,9 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 6 081 | 73,4 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 84 | 1,0 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 1 804 | 21,8 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 320 | 3,9 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| Småhus | 6 232 | 75,2 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 1 540 | 18,6 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 61 | 0,7 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 135 | 1,6 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 320 | 3,9 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Eda | |
|---|
| Hyresrätt | 1 419 | 33,0 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 64 | 1,5 % | |
|---|
| Äganderätt | 2 820 | 65,5 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 442 | 25,5 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 431 | 7,6 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 388 | 6,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 336 | 5,9 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 408 | 7,2 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 355 | 6,3 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 540 | 9,6 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 417 | 7,4 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 106 | 1,9 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 106 | 1,9 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 41 | 0,7 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 16 | 0,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 1 065 | 18,8 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 4 463 | 79,0 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 44 | 0,8 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 10 | 0,2 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 16 | 0,3 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 159 | 2,8 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 959 | 17,0 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| Bostad | 5 651 | 30,3 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 173 | 0,9 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 247 | 1,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 165 | 0,9 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 21 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 11 025 | 59,2 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 1 351 | 7,3 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Eda | | Riket |
|---|
| Landareal | 82 456 | 91,6 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 7 518 | 8,4 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Eda | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 623 | 14,9 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 2 202 | 52,8 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 458 | 11,0 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 524 | 12,6 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 364 | 8,7 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Eda | |
|---|
| Sysselsatta | 3 511 | 78,9 % | |
|---|
| Arbetslösa | 165 | 3,7 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 773 | 17,4 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Eda | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 304 | 7,6 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 540 | 13,6 % | |
|---|
| Energi och miljö | 45 | 1,1 % | |
|---|
| Bygg | 267 | 6,7 % | |
|---|
| Handel | 661 | 16,6 % | |
|---|
| Transport | 133 | 3,3 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 169 | 4,2 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 20 | 0,5 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 18 | 0,5 % | |
|---|
| Fastigheter | 69 | 1,7 % | |
|---|
| Företagstjänster | 162 | 4,1 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 142 | 3,6 % | |
|---|
| Utbildning | 284 | 7,1 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 548 | 13,8 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 106 | 2,7 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 499 | 12,5 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Eda | |
|---|
| Näringslivet | 3 083 | 77,4 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 897 | 22,5 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Eda | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 306,8 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 369,7 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 8 185 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Eda | Riket |
|---|
| Alla | 17 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 23 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 12 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 12 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Eda | Riket |
|---|
| Alla | 8 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 5 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 10 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 10 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 5 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 5 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Eda | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 30 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 20 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 328,0 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 377,8 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 6 518 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Eda | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 256,0 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7,8 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 43,4 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 91,3 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 6,1 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 6,2 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 3,7 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,8 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,0 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,6 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 1,6 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,9 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,2 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,7 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 87,0 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,5 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 340,5 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Eda | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 61 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 19 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 73 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 38 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 8 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 13 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 2 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 23 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 5 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 95 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 9 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 97 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Eda | Riket |
|---|
| Antal | 4 932 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 595 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Eda kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Eda | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 2,90 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Eda | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 97,18 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 1,21 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 43,70 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 2,56 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Eda | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 88,83 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,48 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Eda | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 4,44 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 22,97 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Eda | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 9,06 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 32 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Eda | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 205 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 82,76 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 83,90 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 61,97 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Eda | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 808 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 754,4 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 227,5 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 2 862 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Eda | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 73,33 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 90,48 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 6,83 | – | 2025 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Eda kommun
I kommunen finns 15 naturreservat och 2 naturminnen.
- Deletjärnsåsen naturreservat, 50 hektar, bildat 1998
- Eneträd naturminne, 0,0 hektar, bildat 1955
- Gatefjällsbranten naturreservat, 114 hektar, bildat 2021
Området omfattar totalt ca 114 hektar och utgörs huvudsakligen av skogbevuxna branter och sluttningar. Branten vetter mot sydost och bergrunden består huvudsakligen av granodiorit och granit med sparsamt inslag av grönsten. Skogen nedanför branten är ofta lövdominerad, växtlig och blockrik. I den övre delen av … - Glaskogen naturreservat, 289 km², bildat 1970
- Gråberget naturreservat, 127 hektar, bildat 2009
- Gullrosas berg naturreservat, 53 hektar, bildat 2006
- Järnskogsfjället naturreservat, 251 hektar, bildat 2010
- Kloften naturreservat, 171 hektar, bildat 2009
Naturreservatet Kloften ligger i Eda kommun i västra Värmland. Området ligger i en trakt där det finns en hög koncentration av naturvärden, vilket avspeglas i att det finns flera befintliga naturreservat, reservat under bildande, biotopskydd, naturvårdsavtal, nyckelbiotoper samt naturvärdesobjekt i närheten. Området … - Kvickneåsen naturreservat, 88 hektar, bildat 2011
- Norra Lien naturreservat, 109 hektar, bildat 2006
- Påterudsskogen naturreservat, 22 hektar, bildat 2008
- Ryttersfjället naturreservat, 42 hektar, bildat 2016
Ett naturskogsområde beläget i en dramatisk östvänd bergssluttning mellan ett myr- och sjörikt höjdparti i väster och den nord-sydliga uppodlade dalgången runt Rinnan (biflöde till Kölaälven) i öster. Beståndsåldrarna är 100-130 år och äldre, med varierande inslag av äldre träd. De östra två tredjedelarna av området … - Skutan naturreservat, 128 hektar, bildat 2006
- Tall naturminne, 0,0 hektar, bildat 1916
- Tallmon naturreservat, 71 hektar, bildat 2010
- Tippmyren naturreservat, 88 hektar, bildat 2016
Området innehåller brandpräglad skog med ställvis stort inslag av gammal grov död och levande asp, samt många arter knutna till de substraten. Marken är bergbunden och hällmarkstallskog med rel gammal tall (upp till ca 280 år) växlar med granrika dråg och sprickdalar med sumpskog och lodytor. Största delen av ytan är … - Torgilsrudsälven naturreservat, 20 hektar, bildat 2016
Torgilrudsälven sträcker sig mellan Lersjön i norr ner till Torgilsruds odlingslandskap i söder där älven förenar sig med Lillälven, vilken sedan rinner ut i Kölaälven. I norra delen av älven finns en damm vid utloppet från Nedre Lersjön. Torgilsrudsälven kantas i norra och mellersta delen av skogsmark och i söder av …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Eda kommun
Kommunen är indelad i 5 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Eda kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.